Manipulacje cenami prądu. URE zawiadomiło prokuraturę

Manipulacje cenami prądu. URE zawiadomiło prokuraturę
Maciej Bando, prezes URE. Fot. Newseria
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki złożył w środę zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością manipulacji cenami prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Wszczął też kolejne postępowanie dotyczące handlu energią elektryczną na 2019 rok.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki złożył zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa polegające na manipulacji cenami energii elektrycznej na rynku hurtowym – poinformowała portal WysokieNapieice.pl Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE. – To efekt postępowania wszczętego w lipcu i dotyczącego tegorocznych transakcji, które nas zaniepokoiły. Prezes rozpoczął też dzisiaj kolejne postępowanie dotyczące kształtowania się cen w kontraktach na 2019 rok – dodała.

Regulator zaczął przyglądać się transakcjom już w czerwcu. Na spotkaniu z dziennikarzami Maciej Bando mówił wówczas, że rozumie obiektywne czynniki wpływające na wzrost cen, jak drożejące prawa do emisji CO2 oraz węgiel, ale nie wszystkie skoki cenowe, jego zdaniem, da się w ten sposób wytłumaczyć.

W piątek, 14 grudnia, podczas uroczystości 15-lecia Towarowej Giełdy Energii, był już dużo ostrzejszy w swoich wypowiedziach. – Gdy rynek jest tak bardzo skoncentrowany, to przy tak płytkim rynku hurtowym, jaki mamy w Polsce, można pojedynczymi transakcjami zbudować takie indeksy, jakie się chce – ocenił Maciej Bando. – Przez lata widziałem, jak na giełdzie lekko były podbijane ceny w kontraktach, aby przedstawić to regulatorowi we wnioskach taryfowych – dodał.

Do tej pory polskie prawo nie dawało jednak regulatorowi rynku energii większych możliwości działania. URE miało bowiem ograniczone możliwości wglądu w transakcje. Jednak po próbie wyjaśnienia transakcji o wartości blisko miliarda złotych z 2010 roku, zawiadomienie do prokuratury złożył siedem lat temu szef Komisji Nadzoru Finansowego. Prokuratura sprawę wówczas jednak umorzyła. Było to już drugie takie rozstrzygnięcie polskich organów ścigania.

Sytuacje zmieniło dopiero niedawne wejście w życia unijnego rozporządzenia REMIT, które regulator może stosować bez względu na polskie przepisy. – Prezes URE ma wgląd w każdą pojedynczą transakcję i może ją prześledzić. Tak też było w tym przypadku. Dlatego postępowanie trwało aż pół roku – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska.

Minister Energii przekonany o spekulacyjnym wzroście cen prądu

O możliwych manipulacjach cenami energii już w czerwcu na posiedzeniu zespołu parlamentarnego mówił prezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. Henryk Kaliś dowodził, że przyczyną wcale nie jest wzrost cen emisji i paliwa, ale muszą stać za tym inne siły. Po pierwsze – wskazywał – zanotowany wzrost, szczególnie widoczny jeśli chodzi o uprawnienia do emisji, nie przełożyłby się na aż taki skok cen. A po drugie, trudno wyjaśnić skoki cen z dnia na dzień. Z 31 grudnia 2018 na 1 stycznia 2019 cena spada o kilkadziesiąt złotych, bez żadnych fundamentalnych przyczyn.

Kaliś zwrócił wówczas uwagę, że na giełdzie od marca mieliśmy do czynienia z dużą liczbą transakcji o niewielkim wolumenie, które stopniowo podbijały cenę kontraktów terminowych na drugą połowę tego roku. I dodał, że FOEEiG zwróciło się już w tej sprawie do URE, UOKiK i KNF, żeby wyjaśniły, jakie mechanizmy tutaj zadziałały.

Co dalej? Jaki wpływ ewentualne spekulacje będą miały na wzrost rachunków za prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TwojaTV |
Brawo.
Wiatrakowiec |
Ciekawe czy o tym powiedzą w TV. Jeśli to prawda to gruba afera z tymi cenami energii.
alladyn-solar-batt |
Do Wiatrakowiec: aferą owszem jest manipulacja ceną. Każdą ceną. Ceną czegokolwiek. Aferą generalną jednak dalece ważniejszą jest fakt, że wyłączył PiS prawie (został jeszcze Prezes URE) wszystkie konstytucyjne zabezpieczenia przed możliwością dokonywania takich (czy podobnych) manipulacji. A skoro Obywatel nie ma oparcia w NICZYM (bo po jakimś czasie od manipulacji dowie się że mafia wysłała go w maliny) bo nic nie jest tym na co wygląda, że jest - to mamy... likwidację suwerenności i Państwa. Bo po to Kowalski płaci podatki by kilka rzeczy było STAŁYCH (niemal zagwarantowanych). Po co zatem Kowalskiemu państwowość, która nie jest już gwarantem czegokolwiek, a jej była tkanka jest siedliskiem konsumującego ją grzyba bezkarności w osobach mafii kościelnych, energetycznych, politycznych, górniczych. Gdzie nakłady na Wojsko?
IXI |
To normalne. Każdy, kto ma przyciski, suwaki, wajhy, pokrętła i dźwignie, to nimi manipuluje we wszystkie strony.
alladyn-solar-batt |
Do IXI: zatem czyż nadrzędnym zadaniem nie jest odebranie Małpie,,przyciski, suwaki, wajchy, pokrętła i dźwignie"? To się nazywa... deregulacja, decentralizacja, rozproszenie. Aleksander Fredro o dzisiejszych decydentach w sprawach energetyki napisał tak:,, Rada małpa, że się śmieli, Kiedy mogła udać człeka, Widząc panią raz w kąpieli, Wlazła pod stół — cicho czeka. Pani wyszła, drzwi zamknęła, Małpa figlarz nuż do dzieła! Wziąwszy pański czepek ranny, Prześcieradło I zwierciadło, Szust do wanny! — Daléj kurki kręcić żwawo W lewo, w prawo, Z dołu, z góry, Aż się ukrop puścił z rury, Ciepło — miło — niebo — raj! Małpa myśli: w to mi graj; Hajże kozły, nurki, zwroty, Figle, psoty, Aż się wody pod nią mącą. Ale ciepła coś za wiele.... Trochę nadto... Ba, gorąco!.. Fraszka! Małpa nie ciele, Sobie poradzi: Zkąd ukrop ciécze, Tam palec wsadzi. Aj gwałtu! piecze! Niema co czekać: Małpa w nogi — Ukrop za nią — tuż, tuż w tropy, Aż pod progi. Tu nie żarty, parzy stopy... Daléj w okno... brzęk! — uciekła. Że tylko palce popiekła, Nader szczęśliwa. — Takto zwykle małpom bywa.
IXI |
@alladyn-solar-batt - Własnie to chciałem dodać. Odebrać im zabawki i manipulacji nie będzie :-)
Polak |
@alladyn-solar-batt: Już Fredro znał się na bolszewikach :) A tak serio, to sprawa już dawno przestała być zabawna. Centralizacja idzie pełną parą i wszędzie obsada gwiazd PiSobolszewii, która zawraca Polskę w do czasów wygodnych i dobrze znanych dziadydze z Żoliborza :( Łubudubu, łubudubu itd. Wszyscy wiemy czym tamta epoka się skończyła:(
alladyn-solar-batt |
Do Polak - skończyła się powiadasz....? No- póki żyją kontynuatorzy co swe doświadczenia poczynali od,, kradzieży księżyca", póki nie urodzi się drugi Wałęsa, który współpracując czy nie wykiwał tych z tamtego czasu (choć w późnieszym czasie sam siebie), póki przy korycie tacy co przez złodziei księżyca wychowani, na resortach siłowych trzymają Polaków głupich po szkodzie za mordy- to powiedziałbym, że jedynie drapieżnie ewaluowała. Motłoch wyborczy jednak nie potrafi jak widzimy korzystać (ba choćby jej zrozumieć) z wolności - dlatego zawsze wybiera wpadając spod jednego zaborcy (zewnętrznego) w łapy innego (wewnętrznego). Motłoch wyborczy musi bata czuć. Bat smarują łojem 500+, skóry łoją na plecach z przodu zaś ustawiając kolejkę po judaszowe. Po gębach, którzy tam stoją. To taka Polska energia,, odnawialna" by po 30 latach zgodzić się na ciemiężycieli i oprawców Polski.
alladyn-solar-batt |
Do Polak: to taki typ społeczny, mentalny, swój wybrał swego, a ryba głowę gnilną w purpurach trzyma, co od wieków cuda głoszą to i cudnie z wykonawcami swego zamysłu w kułak się z durnoty naśmiewają ośmiorniczki już nie w restauracjach lecz pod Strażą Marszałkowską w Senacie RP zjadając. Czyż to nie wdrożenie odnawialności?
alladyn-solar-batt |
Do Polak: a Naród? Skoro mu jaja skarłowaciały g niech cicho przy węglowym piecyku ma rosyjskim antracycie puste miejsce po oleju grzeje
Polak |
Do alladyn-solar-batt: Bardzo podobał mi się twój poetyckji opis naszej smutnej rzeczywistości. Realia są takie, że myśląca część społeczeństwa została skutecznie uziemiona przekrętem na Franku (nikt kto może stracić możliwość zarobkowania nie pójdzie na barykady, bo mu dom zabiorą). A niedojdy życiowe i miernoty patridiotyczne sprzedały się bolszewikom za parę mizernych srebrników z programów "+". Nie ma komu walczyć o lepsze jutro dla naszej jakże pięknej ojczyzny:)

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...