Polska turbina wodna popłynie aż do Argentyny

Polska turbina wodna popłynie aż do Argentyny
Fot. HydroEnergy
REKLAMA

Jeleniogórska firma HydroEnergy zdobyła zamówienie na dostawę turbiny, która znajdzie zastosowanie w elektrowni wodnej mającej powstać w argentyńskich Andach.

Hydro Energy s.c. jest firmą rodzinną z Jeleniej Góry, specjalizującą się w produkcji turbin Kaplana oraz Peltona – to jedyny producent turbin Peltona w Polsce. Właścicielami firmy HydroEnergy s.c. są bracia Tomasz i Michał Twardziszewscy, absolwenci Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze turbiny Peltona zbudował ich ojciec, dla własnych potrzeb, jeszcze  w latach 80. ubiegłego wieku. Zbudowane wówczas turbiny pracują nadal i wytwarzają zieloną energię elektryczną dla Karpacza.

Korzystając z wiedzy i doświadczenia ojca, bracia rozwinęli działalność powiększając swój zespół specjalistów w dziedzinie elektrowni wodnych. Projektują, produkują i uruchamiają swoje turbiny dla klientów z Polski oraz z zagranicy. 

Przełomem w naszej działalności okazało się zamówienie, które otrzymaliśmy ze Szwajcarii w 2016r., gdzie nasze wirniki zostały przeanalizowane pod kątem sprawności przez firmę specjalizującą się w budowie małych elektrowni wodnych na wysokich spadach i wykazały efektywność porównywalną z turbinami najlepszych producentów w Europie – komentuje dla portalu Gramwzielone.pl współwłaściciel firmy Tomasz Twardziszewski. 

Teraz firma z Jeleniej Góry zdobyła kolejne zagraniczne zamówienie. Wyprodukowana przez nich turbina popłynie aż do Argentyny. Elektrownia wodna, w której zostanie zastosowana polska turbina, będzie zlokalizowana w górach Andach na wysokości ponad 1000 m.n.p.m.

Jak tłumaczy Tomasz Twardziszewski, na urządzenie zamówione przez inwestora z Argentyny składa się dwudyszowa turbina Peltona o mocy 137 kW, mająca pracować na spadzie 130 m.

Większość elementów turbiny będzie wykonanych ze stali nierdzewnej. Zastosowany zostanie generator asynchroniczny o prędkości obrotowej 1000 obrotów na minutę. Praca turbozespołu będzie w pełni automatyczna.

Długość rurociągu doprowadzającego wodę ma sięgać 2400 metrów i będzie przebiegać przez górzyste, leśne tereny. 

Statkiem z Gdyni popłyną również szafa sterownicza oraz szafa rozdzielcza, jednostka hydrauliczna, pełne oczujnikowanie turbiny w tym czujniki wibracji oraz czujniki ultradźwiękowe.

Co ciekawe, uruchomienie turbozespołu przez ekipę automatyków HydroEnergy odbędzie się zdalnie we współpracy z pracownikami lokalnej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej  w Argentynie.

Prace przygotowawcze do inwestycji wraz z wszelkimi pozwoleniami trwały od czerwca ubiegłego roku. – Pierwsza zaliczka, dająca zielone światło do rozpoczęcia prac przy turbozespole, została wpłacona, 100 proc. zakontraktowanej kwoty zostanie wpłacone jeszcze przed dostarczeniem przedmiotu zamówienia do portu w Gdyni – komentuje Tomasz Twardziszewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ubawiony |
u nas ekolodzy by nie dali zainstalować takiej turbiny, bo zaburza migrację ryb czy coś tam
J |
Dobre bo polskie
alladyn-solar-batt |
Brawo, brawo g każdy produkt eksportu jest ważny - ten podwójnie bo koronuje osiągnięcia polskiej myśli inżynierskiej - niegdyś cenionej w Andach. Gratulacje.
gekon |
Do "ubawiony": mylisz ekologów z pseudoekologami. Ekolodzy rozumieją, że nie wybieramy między dobrem a złem lecz wybieramy mniejsze zło. Dla ekosystemu w ogólnym rozrachunku mniejsze zło to elektrownie wodne (zwłaszcza minihydroel.), wiatrowe itp. niż konwencjonalna energetyka!

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...