Średnia cena energii o ponad 20 zł/MWh w górę

Średnia cena energii o ponad 20 zł/MWh w górę
Martin Sutherland, flickr cc
REKLAMA

URE podał średnią cenę energii z transakcji przeprowadzonych na rynku hurtowym w trzecim kwartale. Ta cena okazała się o 22,62 zł/MWh wyższa od średniej ceny odnotowanej w drugim kwartale, która z kolei była wyższa o 12 zł/MWh od ceny z pierwszego kwartału.

Urząd Regulacji Energetyki podał, że średnia cena energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, wyznaczona zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne, w trzecim kwartale 2018 r. wyniosła 208,83 zł/MWh.

Tymczasem wyliczona w ten sam sposób średnia cena za drugi kwartał wyniosła 186,21 zł/MWh i była wyższa o niemal 12 zł od średniej ceny energii z pierwszego kwartału br., kiedy wyniosła 174,98 zł/MWh. Tamta cena była z kolei wyższa od średniej ceny za czwarty kwartał 2017 r. (164,05 zł/MWh). Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. średnie ceny wyniosły kolejno 160,6 zł/MWh, 162,5 zł/MWh oraz 167,86 zł/MWh.

Algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w II kwartale, wyznaczonej zgodnie z powyższym artykułem Prawa energetycznego, obejmował sprzedaż energii elektrycznej realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.

W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

W podanej cenie nie uwzględnia się natomiast sprzedaży energii elektrycznej na rynek bilansujący – jak podaje URE – ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku.

W całym 2017 r. wyznaczona w ten sposób cena wyniosła 163,70 zł/MWh wobec średniej ceny 169,70 zł/MWh w roku 2016, a także wobec 169,99 zł/MWh w roku 2015.

Wcześniej Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za drugi kwartał  2018 r. – tym razem wyznaczoną zgodnie z art. 49a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne – która wyniosła 174,23 zł/MWh i była wyższa od wyznaczonej w ten sposób średniej ceny za pierwszy kwartał (171,85 zł/MWh) oraz ceny za czwarty kwartał 2017 r. (165,11 zł/MWh).

W obliczeniu ceny zgodnie z powyższym zapisem Prawa energetycznego Urząd uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej do spółek obrotu zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, zobowiązanych do sprzedaży części wytworzonej energii elektrycznej w sposób określony w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne.

Powyższa cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
To być może ostatnie,, obliczenia" średniej dokonywane przez URE.... Ktoś wymyślił by Prezes URE nie był już w przyszłości przeszkodą dla politycznej manipulacji energetyką:,, Nowelizacja Ustawy Prawo Energetyczne "......,, Według projektu nowelizacji w 2019 r. opłaty za przesył i dystrybucję energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie będą mogły być wyższe niż 31 grudnia 2018 r. Ceny prądu w 2019 roku nie wzrosną. Rząd chce je zamrozić na obecnym poziomie - tak przynajmniej wynika z roboczego projektu zmian prawa energetycznego. Straty spółkom energetycznym zrekompensować miałoby państwo. Według projektu nowelizacji w 2019 r. opłaty za przesył i dystrybucję energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie będą mogły być wyższe niż 31 grudnia 2018 r., a za sprzedaż - 1 stycznia 2018 r. Nowe prawo miałoby też zmusić państwowe i prywatne spółki obracające energią do renegocjowania umów z samorządami i firmami, jeżeli cena za sprzedaż energii przekracza 270 zł/MWh. Będzie to dotyczyło kontraktów zawartych po 1 lipca 2018 r. Przedsiębiorstwa energetyczne miałyby tworzyć cenniki, w których ustalą wysokość opłat za prąd dla określonych odbiorców. Cenniki prądu nie byłyby zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Spółki dostaną państwowe wsparcie Projekt przewiduje też, że firmy energetyczne, które na 2019 r. za dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej zaproponowały ceny wyższe o 5 proc. niż tegoroczne, zostaną z mocy ustawy zmuszone do "nadzwyczajnego obniżenia taryfy". Jednocześnie w wyniku tej obniżki nowa taryfa nie będzie mogła być niższa niż w 2018 r., a zysk spółek z dystrybucji i sprzedaży energii nie będzie mógł spaść poniżej 2 proc. W zamian za utrzymanie stawek za energię na obecnym poziomie spółki energetyczne miałyby otrzymać wsparcie od państwa. Będzie ono finansowane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Przekazane środki firmy energetyczne miałyby przeznaczać na inwestycję w OZE, kogenerację czy ochronę środowiska. Nowelizacja miałaby zobowiązać regulatora do nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorstwa, które zaproponują odbiorcom ceny wyższe, niż przewidują nowe przepisy, oraz nie zmienią umów zawartych z samorządami i firmami. Wysokość kar nie będzie mogła przekroczyć 10 proc. przychodu firmy osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Prace nad dokumentem jeszcze się nie zakończyły."
alladyn-solar-batt |
Aktalizacja:,, Projekt zmian prawa energetycznego jest już podobno niemalże w całości gotowy. Firmy energetyczne miały go już otrzymać i przeanalizować. W zamian za utrzymanie stawek za energię na obecnym poziomie spółki energetyczne otrzymają wsparcie od państwa, a koncerny obniżą oczekiwania taryfowe. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin założenia projektu - wedle informatorów WP - mogą zostać oficjalnie przedstawione. - Sprawa jest na ostrzu noża, ale jest tak trudna, że jakikolwiek scenariusz bardzo trudno ostatecznie przewidzieć - słyszymy."
alladyn-solar-batt |
,, Potrzebny jest jasny i konkretny przekaz, same słowne zapewnienia mogą nie wystarczyć. Nie udało nam się sprawić, że temat podwyżek nie będzie podejmowany przy świątecznych stołach. Będzie. I w tym sensie niestety przegrywamy końcówkę roku - mówił nam niedawno jeden ze speców od wizerunku działający przy "dobrej zmianie"."
alladyn-solar-batt |
,, Liderowi Zjednoczonej Prawicy zależy, by na tym polu - niezwykle politycznie newralgicznym - jak wzrost cen, w roku wyborczym jego formacja nie poniosła żadnych strat wizerunkowych." ,, Przedstawiciel jednego z kluczowych resortów uważa, że może zostać w tej sprawie nawet zwołane dodatkowe, nieplanowane wcześniej, posiedzenie parlamentu. Taka sugestia padła także z ust minister Jadwigi Emilewicz"
Realista |
,, spółki energetyczne otrzymają wsparcie od państwa" czyli,, zakopujemy" pod warstwą piachu dotację dla BE i oficjalnie pomocy publicznej nie widać?
eko |
Zasr...ni komuniści i zło..je... Oj zapłacimy za tą ustawę (ustawkę?) cenową, oj, będzie bolało. Takiej bezdennej głupoty to od PRLu u nas nie było.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...