Preferencyjne pożyczki na OZE na Pomorzu

Preferencyjne pożyczki na OZE na Pomorzu
Fot. Siemens
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny i Pomorski Fundusz Pożyczkowy podpisały umowę umożliwiającą  wdrożenie instrumentu finansowego pod nazwą „Pożyczka OZE”, z którego będą mogły skorzystać firmy i instytucje z województwa pomorskiego.

Dzięki współpracy z EBI Pomorski Fundusz Pożyczkowy pozyska fundusze w wysokości prawie 60 mln zł z przeznaczeniem na wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Wsparcie udzielane będzie w formie pożyczek. Środki na realizację programu „Pożyczka OZE” pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

O preferencyjne finansowanie mogą starać się inwestorzy – także inni niż przedsiębiorstwa – chcący wybudować na terenie województwa pomorskiego instalacje, w tym mikroinstalacje, wytwarzające energię elektryczną lub cieplną, także w procesie kogeneracji, z odnawialnych źródeł energii takich jak biogaz, biomasa, słońce, energia ziemi oraz woda.

Maksymalna wartość pożyczki to 15 mln zł z okresem finansowania do 15 lat. Oprocentowanie może wynieść od 0,25 proc. w skali roku, a pożyczka może zostać udzielona bez prowizji.

Jak informuje Pomorski Fundusz Pożyczkowy, preferowane będą przedsięwzięcia wpisujące się w gminne dokumenty z zakresu gospodarki niskoemisyjnej oraz zaopatrzenia w energię, przedsięwzięcia wykorzystujące innowacyjne rozwiązania w zakresie zastosowanych urządzeń i systemów oraz przedsięwzięcia zapewniające największy efekt ekologiczny w stosunku do nakładów finansowych.

Program „Pożyczka OZE” zostanie udostępniony pod koniec kolejnego kwartału. Przyjęto wstępnie, że dzięki realizacji programu potencjał wytwarzania energii odnawialnej na Pomorzu wzrośnie o 5-6 MW. Oczekuje się przy tym uzyskania efektu ekologicznego w postaci rocznego spadku emisji gazów cieplarnianych na poziomie 12-13 tys. ton CO2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Alicja |
Świetna sprawa, trzeba to rozpowszechnić i zacząć realizować na wielką skale. Dzięki temu będziemy zdrowsi, bo nie będziemy wdychać smrodów jakie nam fundują elektrownie i inny przemysł. Energia odnawialna to nieskończoność nowych możliwości ekologicznych.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...