Odbiorcy energii dostaną nowe prawa

Odbiorcy energii dostaną nowe prawa
Fot. EU2017EE Estonian Presidency, flickr cc
REKLAMA

Zawarte w nocy w Brukseli porozumienie krajów członkowskich i unijnych instytucji w zakresie nowego prawa dla rynku energii w Unii Europejskiej zakłada wzmocnienie pozycji konsumentów na rynku energetycznym UE. Jakie prawa otrzymają unijni odbiorcy?

Podstawą uzgodnionych regulacji w ramach tzw. pakietu zimowego jest zapewnienie prawa sprzedawcom energii do samodzielnego kształtowania oferowanych stawek. – To ograniczy zaburzenia na rynku, będzie prowadzić do większej konkurencji, skutkując niższymi cenami energii – wylicza w komunikacie Rada UE.

Zawarte w Brukseli porozumienie w zakresie nowej dyrektywy i rozporządzenia ws. unijnego rynku energii elektrycznej zakłada przy tym ochronę przez nowe unijne prawo wrażliwych odbiorców energii.

Pakiet zimowy ma zapewnić, że kraje UE będą nadal mogły stosować dla tej grupy odbiorców regulowane taryfy, a ponadto zachowają prawdo do okresowych interwencji dotyczących cen energii dla gospodarstw domowych i małych firm.

Zgodnie z przyjętymi uzgodnieniami, konsumenci mają otrzymać gwarancję bezpośredniego, aktywnego uczestnictwa w rynku energetycznym dzięki możliwości produkcji własnej energii, świadczenia usług z zakresu redukcji popytu (DSR) czy uczestniczenia w kooperatywach energetycznych.

Konsumentom ma ponadto zostać zagwarantowany dostęp do inteligentnych liczników, narzędzi umożliwiających porównywanie cen energii oraz mają zyskać możliwość zawierania „dynamicznych” umów na zakup energii.

Uzgodniono ponadto, że nie później niż w roku 2026 kraje członkowskie zapewnią możliwość zmiany sprzedawcy energii w czasie do 24 godzin.

Nowe prawa i gwarancje dla unijnych odbiorców energii wprowadza też uzgodniona wcześniej nowa dyrektywa o odnawialnych źródłach energii (RED II),  zgodnie z którą państwa członkowskie będą musiały zapewnić obywatelom możliwość samodzielnego wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby, umożliwiając też magazynowanie i sprzedaż nadwyżki. Promowana ma być produkcja energii przez mieszkańców domów wielorodzinnych.

W przypadku najmniejszych instalacji OZE o mocy do 10,8 kW stosowana ma być uproszczona procedura uruchamiania produkcji energii na podstawie zgłoszenia. Z kolei w przypadku instalacji o mocy do 30 kW energia wykorzystywana "za licznikiem" ma być zwolniona z opłat sieciowych (wyjątkiem ma być energia objęta systemami wsparcia).

Z kolei uzgodniona wcześniej w ramach pakietu zimowego nowa dyrektywa dotycząca efektywności energetycznej zakłada, że kraje członkowskie zapewnią wdrożenie technologii dających odbiorcom lepszą informację na temat ich zużycia energii, a ponadto po raz pierwszy państwa UE będą zobowiązane do ustanowienia specjalnych środków w zakresie efektywności energetycznej na rzecz osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

Uzgodnione dzisiaj w nocy zasady funkcjonowania unijnego rynku energii elektrycznej będą teraz przedmiotem prac delegowanych do Brukseli ambasadorów krajów członkowskich, a także Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Wprowadzenie ich w życie będzie wymagać zgody tych instytucji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Najważniejsze :,, w przypadku instalacji o mocy do 30 kW energia wykorzystywana "za licznikiem" ma być zwolniona z opłat sieciowych (wyjątkiem ma być energia objęta systemami wsparcia)."
alladyn-solar-batt |
Zatem maksymalnie do roku 2026 będziemy cieszyć się,, opustami" lub podobnymi rozwiązaniami, choć prognozuję, że znikną już w 2020 nie dotrwawszy kolejnych 5 lat
derek |
myślicie, że 6kw fotowoltaiki na dachu dla pc powietrznej+cwu i podłogówki wystarczy dla domu
Zz |
Do Darka za mało szczegółów ja mam na dachu niecałe 10kWp dom powierzchni 160m2 (podłogowa)plus 50m2 ogrzewanego garażu (grzejniki) dom oddany do użytku 3 lata temu 4 mieszkańców wszystko na prąd indukcja rekuperator rower dwie pompy ciepła powietrze woda jedna cwu europejska do ogrzewania niestety Chińczyk tam cop to prawie jak w grzałka 1 do1. Dopłacam do biznesu średnio 600 zł rocznie rekord dobowego zużycia pompy to 84 kWh średnie 30 kW -40 dziennie jak zimno jak od 5C na + to około 20
alladyn-solar-batt |
Do Derek: pierwsza informacja jaka należy się od Ciebie to w jakim standardzie przenikalności cieplnej masz ściany zewnętrzne (cały dom) n70 czy n40? Od jakości ociepleń zależy ile energii PC musi zatłoczyć do wnętrza domu?
analityk |
derek po pierwsze zrób OZC raport pokazujący ogólne zapotrzebowanie budynku na ciepło dopiero później możesz zastanowić się nad inwestycja w PV ... "możliwość samodzielnego wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby" bardzo ważny akapit pokazujący w jakim kierunku będzie podążać prawodawstwo w zakresie instalacji off-grid. Następnym razem napiszę o jednym przykładzie off-grid z PV :)
alladyn-solar-batt |
Do analityk: skoro już cytujemy to generalnie wartościowe wydaje się cytowanie całego kontekstu, który w tym przypadku brzmi tak ,, państwa członkowskie będą musiały zapewnić obywatelom możliwość samodzielnego wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby, umożliwiając też magazynowanie i sprzedaż nadwyżki."

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...