Pakiet zimowy: Polskie elektrownie węglowe zachowają subsydia

Pakiet zimowy: Polskie elektrownie węglowe zachowają subsydia
Fot. Andrés Caldera, flickr cc
REKLAMA

Uzgodnienie zapisów rozporządzenia dotyczącego unijnego rynku energii elektrycznej to kolejny etap prowadzonych w tym roku, intensywnych prac nad nowym prawem dla unijnej energetyki w perspektywie 2020-2030, w ramach którego wcześniej uzgodniono nowe zasady i cele w obszarze m.in. odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Negocjacje dotyczące nowych zasad unijnego rynku energii – prowadzone od listopada 2016 r., kiedy Komisja Europejska opublikowała projekt tzw. pakietu zimowego – zakończyły się dzisiaj w nocy. Rada UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski osiągnęły kompromis w zakresie dwóch ostatnich dokumentów – rozporządzenia i dyrektywy o unijnym rynku energii elektrycznej.

To oznacza, że mamy polityczną zgodę na wdrożenie całego pakietu energetycznego. To ważny krok w kierunku sfinalizowania budowy unii energetycznej, który umożliwia nam wejście na drogę realizacji Porozumienia paryskiego – komentuje przewodnicząca wczorajszym negocjacjom Elisabeth Köstinger, minister zrównoważonego rozwoju Austrii, czyli kraju, który obecnie sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej.

W ramach rozporządzenia dotyczącego zasad wspólnego rynku energii określono m.in. zasady funkcjonowania mechanizmów mocowych, ważne dla wprowadzonego na początku tego roku polskiego rynku mocy, w ramach którego w tym miesiącu prowadzone są pierwsze aukcje mające skutkować przyznaniem subsydiów dla operatorów krajowych elektrowni.

Uzgodniono, że elektrownie emitujące powyżej 550 gram CO2/kWh i więcej niż 350 kg CO2 średniorocznie na każdy zainstalowany kW będą mogły otrzymywać subsydia w ramach mechanizmów mocy, ale tylko do 1 lipca 2025 r.

Co szczególnie istotne dla polskich elektrowni, bazujących głównie na węglu i niespełniających przez to kryterium 550 gram CO2/kWh, zapewniono, że wszystkie kontrakty mocowe zawarte przed 31 grudnia 2019 roku będą respektowane przez cały okres ich obowiązywania, bez konieczności dostosowania ich do nowych reguł. W praktyce oznacza to podtrzymanie przyznanych na 15 lat subsydiów na podstawie przeprowadzonych aukcji mocowych.

Musimy przyjrzeć się dokładnie ostatecznemu tekstowi ustalonemu na trilogu, ale już teraz mogę stwierdzić, że dzięki ogromnemu wysiłkowi zespołu negocjacyjnego główne cele Polski zostały osiągnięte. Stabilne otoczenie regulacyjne jest kluczowym elementem zapewniającym efektywną i bezpieczną transformację polskiej elektroenergetyki – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski, który uczestniczył w negocjacjach prowadzonych w Brukseli w ramach Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.

Teraz przyjęte w nocy zasady funkcjonowania unijnego rynku energii elektrycznej będą przedmiotem prac delegowanych do Brukseli ambasadorów krajów członkowskich, a także Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Wprowadzenie ich w życie będzie wymagać zgody Parlamentu i Rady.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jawa |
Czylo co, będziemy teraz więcej podatków płacić? Nasze kieszenie jeszcze bardziej wydrenują? :)
alladyn-solar-batt |
Do Jawa: zapewne do rachunku pojawi się,, Opłata klimatyczna" która przeniesie na Odbioców koszt zakupu przez BE uprawnień emisyjnych
MojaPV |
@Alladyn Które to uprawnienia narzuciła nam UE
MojaPV |
Szczere gratulacje dla polskich negocjatorów!
SPS |
Nooo... na chwilę obecną adwokaci ruskiego węgla mogą sobie pogratulować.
PL Radomiem Europy |
"... będą mogły otrzymywać subsydia w ramach mechanizmów mocy, ale tylko do 1 lipca 2025 r. " i gitara :) ostrołeka tez sie nie załapie na subsydia ... hehe
DE jelitem Europy |
@Radom A skąd to wiesz skoro do końca 2019 ma czas by wygrać aukcję?
Mahmuud |
@Moja: udaj się do słownika i zapoznaj ze znaczeniami słów,, uprawnienie" i,, obowiązek". Konsekwencje użycia w traktatach obu słów są różne. Ty jednak najwyraźniej rozumiesz słowo obowiązek na równi z,, uprawniony" czego dowodem jest pytanie ,, MojaPV | 2018-12-19 16:48:09 @Alladyn Które to uprawnienia narzuciła nam UE"
alladyn-solar-batt |
,, będą mogły otrzymywać subsydia w ramach mechanizmów mocy, ale tylko do 1 lipca 2025 r" oraz fragment,, wszystkie kontrakty mocowe zawarte przed 31 grudnia 2019 roku będą respektowane przez cały okres ich obowiązywania, bez konieczności dostosowania ich do nowych reguł." wraz z uspokajającym komentarzem wskazują, że Polacy nie rozumieją co zaszło. Wprawdzie fakt - teoretycznie po 1 lipca 2025 polskie elektrownie nadal będą mogły korzystać z uprawnień do dotacji przewidzianej,, rynkiem mocy" jednak.... ta okoliczność nie daje tamy ekonomii... Czyż nie jest tak, że wszystko powyższe prowadzi do wyprowadzenia kasy z kieszeni każdoczesnego Odbiorcy prądu w Polsce o ile będzie takim co jest podłączony do Monopolu gdzie głównym zajęciem,, inżynierii" jest zapewnianie politykom i energetykom źródła ich Własnych wynagrodzeń? Czyż nie jest tak, że są inne mechanizmy (grid-parity) których zaistnienia wkrótce szerokie masy społeczne osiągną świadomość? (oraz skutki tej świadomości). Czyż nie jest tak, że 50% dzisiejszego wyborczego ciemnogrodu zasilającego żelazny elektorat Zaborcy Polski zasiedli w 2025 cmentarze?
ENRGY |
@MojaPV - ok narzuciła, to fakt. Wg. Ciebie jest to nieuzasadnione, natomiast według naukowców i zdecydowanej większości ludzi jest to dobry krok w kierunku walki ze spowodowanymi przez człowieka dynamicznymi wzrostami globalnej temepratury. Nie ważne. Są uprawnienia czy słusznie czy nie, mamy dwie możliwości. Albo płacić za nie w formie subsydiów dla elektrowni węglowych albo przeznaczyć te same środki na modernizacje, stopniowe odchodzenie od węgla, budowę OZE i inwestycje w efektywność energetyczną. Rząd wybrał to pierwsze i ciężko taką strategię uznać za dobrą bo w długim terminie jest bardziej kosztowna.
MojaPV |
@Mahmuud Mój komentarz czytaj razem z komentarzem alladyna do którego się odniosłem, wtedy będzie ci prościej ogarnąć. Uprawnienia w sensie materialnym, obowiązkiem jest zakup uprawnienia.
MojaPV |
@ENERGY Nawet jeśli uznać, że ce któremu mają słuzyć te uprawnienia jest słuszny (chcoć wcale nie jest to takie oczywiste). To już sama metoda (za pomocą systemu EU ETS) jest powszechnie krytykowana a stwierdzenie "według naukowców i zdecydowanej większości ludzi jest to dobry krok" jest z gruntu fałszywe bo mechanizm ten nie obowiązuje w zdecydowanej większości krajów.
ENRGY |
@MojaPV - miałem na myśli, że "według naukowców i zdecydowanej większości ludzi" dekarbonizacja to rozwiązanie które jest krokiem w kierunku ograniczenia negatywnego wpływu CO2 na temperaturę globalnie. Jaka metoda zamiast EU ETS byłaby lepsza? No bo, że nie subsydia do węgla to chyba się możemy zgodzić.
MojaPV |
@ENERGY Jaka metoda? tanie i stabilne źródła odnawialne - wtedy żadne podatki narzucane na tanią energetykę konwencjonalną nie byłyby potrzebne. A tak to tylko podnosi się koszt energii dla społeczeństwa
TwojaTV |
Koszt energii dla spoleczenstwa podnosi subsydiowanie ryli i tabunów kolesi w energetyce. Koszty OZE pokazała ostatnia aukcja. To co bredzisz ty klonie Tchórzofretki to czyste łgarstwo.
ENRGY |
@MojaPV - no pewnie, idealnie by było,jakby pierwsza generacja turbiny wiatrowej była od razu tańsza i stabilna. Niestety tak to nie działa, do taniego i stabilnego OZE można dojść jedynie poprzez 15 lat badań i rozwoju technologi w celu zwiększenia efektywności i jednoczesnego skalowania rynku w celu obniżki kosztów. Podobnym przykładem są samochody elektryczne. Fakt, że ma miejsce zmiana w tym sektorze wynika, obok założenia konieczności elektryfikacji transportu, z tego, że ktoś policzył, że jak skala produkcji bedzie powiedzmy pow.10 mln/rocznie to auto elektryczne będzie tańsze w produkcji i ekslopatacji niż benzynowe. To są podstawy polityki strategicznej. Zainwestuj w coś przyszłościowego napierw a później realizuj zysk.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...