Rząd Morawieckiego wpada w pułapkę Gierka

Rząd Morawieckiego wpada w pułapkę Gierka
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Rząd ogłosił podwyżki m.in. cen energii elektrycznej. Aby uspokoić nastroje społeczne, ogłosił też wprowadzenie dopłat. W końcu, pod wpływem protestów, całkowicie się z nich wycofał, chociaż energetyka stała przed miliardowymi inwestycjami. Tak było w 1976 roku. Po 42 latach techniki z czasów Gierka próbuje wykorzystać rząd Morawieckiego. Kończymy w Polsce z gospodarką rynkową?

Jeden z nowych resortów – Ministerstwo Energetyki i Energii Atomowej – stanął przed niezmiernie odpowiedzialnym zadaniem. Oto w czasie pięciu najbliższych miesięcy trzeba wyremontować turbozespoły dające aż 83 proc. mocy […]. Wyrazem unowocześniania energetyki będą instalowane w najbliższych latach bloki o niespotykanej jeszcze w kraju mocy […]. Przygotowania do budowy elektrowni jądrowych powinny zapewnić włączenie do sieci pierwszego bloku atomowego o mocy 440 MW w 1983 r. i uzyskanie w latach osiemdziesiątych 8600 MW w elektrowniach jądrowych – donosiła w połowie czerwca 1976 roku „Trybuna Robotnicza”.

W tym samym numerze „Trybuna” pokazywała jak bardzo w ostatnich latach wzrosły cen towarów w krajach kapitalistycznych. Jednak konsekwencje kryzysu energetycznego – zapoczątkowanego arabskim embargiem na eksport ropy na Zachód – rykoszetem odczuła też Polska. Kilka dni później rząd Jaroszewicza ogłosił wysokie podwyżki m.in. produktów spożywczych i energii. Aby ostudzić emocje, zaproponował jednocześnie rekompensaty. Pod wpływem ostrych strajków (na szczęście nie tak krwawych jak przy poprzedniej próbie podniesienia cen w 1970 r.) ponownie jednak z podwyżek się wycofał.

Państwo socjalnie to nie socjalizm

Po ponad 40 latach w podobnej sytuacji co ekipa Gierka, znalazł się rząd Morawieckiego. Ceny także rosną w całej Europie m.in. ze względu na koszty paliw, do których doszły tym razem koszty praw do emisji CO2. W podobnej sytuacji jest też polska energetyka – budujemy wielkie bloki węglowe, musimy modernizować stare instalacje i szykujemy się do kolosalnych inwestycji w elektrownie atomowe. Ponownie zatem czekają nas miliardowe inwestycje w sektorze.

Rząd Morawieckiego sięga też po podobne narzędzia łagodzenia społecznego oporu – najpierw minister energii Krzysztof Tchórzewski ogłosił wprowadzenie podwyżek razem z rekompensatami, a po krytyce tego rozwiązania premier Morawiecki całkowicie się z podwyżek wycofał.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin poszedł nawet krok dalej. Na antenie RMF FM zapowiedział wielokrotnie i z całą stanowczością, że spółki energetyczne będą cofać podwyżki dla wszystkich odbiorców (także biznesowych), którym te ceny dotychczas podniosły.

Baczny obserwator życia politycznego i gospodarczego dostrzeże jednak pewną różnicę w stosunku do czasów Gierka. Rząd Morawieckiego miał budować państwo socjalne, a nie socjalizm.

Gospodarka centralnie sterowana

Tymczasem kolejni przedstawiciele rządu w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy pokazali, że coraz bliżej im do gospodarki centralnie sterowanej, niż wolnorynkowej. W ciągu ostatnich dni wielokrotnie zapowiadali, co zrobią kontrolowane przez rząd koncerny energetyczne, chociaż to spółki notowane na giełdzie i podlegające pod przepisy kodeksów: karnego i spółek handlowych. Za wyrządzenie spółce szkody w wielkich rozmiarach ich menadżerom grozi… 10 lat więzienia.

Tu nie mamy takiej sytuacji jak w przypadku zmuszania do budowy bloków węglowych, gdzie wiadomo, że będą straty, ale wystarczy wpisać do excela odpowiednie prognozy cenowe, aby się obronić. Za niepodwyższenie cen sprzedaży gdy wiadomo, że to przyniesie straty, grozi prokurator – tłumaczy przedstawiciel jednej ze spółek energetycznych. Rozmówcy WysokieNapiecie.pl z innej spółki energetycznej nie kryją frustracji wywołanej ostatnimi działaniami polityków i kwitują je jednym słowem: chaos.

Co zrobią prezesi spółek energetycznych? Czy kapitalizm znowu źle się kojarzy? Czym może skutkować repolonizacja? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zyrandol |
Jak urzędnicy będą ustalać ceny , to zajedziemy tam gdzie jest teraz Wenezuela. A PiS to Populizm i Socjalizm.
Burka |
@zyrandol - Jak koncerny będą ustalać ceny, to zajedziemy tam, gdzie jest teraz Albania. A PO to lewactwo i wariactwo.
Polak |
@Burka: Jesteś pewien że teraz rządzi PO? Może czas na zmianę dawki leków?
TwojaTVP |
tak jak mówiłem, PiS to czysta komuna, można pobrać wycinki i hodować w laboratorium :)
500+ |
Będą dokładać do rachunków za energię z naszych podatków, żeby otępić ciemy lud+ ale tylko do wyborów. Póżniej nie da sie już ściemniać i energia pójdzie w góre, zapłacimy za to wszyscy.
alladyn-solar-batt |
Twoja TVP: masz rację, że to Komuna w sensie ekonomicznym, jednak model zarządzania i model przeznaczania czasu i uwagi na,, najważniejsze sprawy w Państwie" jest następujący :,, Prezes PiS przyjechał do Krakowa już po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego. Towarzyszyli mu premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zjawili się również szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, rzecznik rządu Joanna Kopcińska i szef gabinetu premiera Marek Suski. Na Wawel przyjechali także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Prezesowi Kaczyńskiemu towarzyszyli poza tym szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS), marszałek małopolski Witold Kozłowski oraz poseł Wiesław Janczyk (PiS)."
alladyn-solar-batt |
Jak myślisz Twoja TVP kto sfinansował przejazd w tę i z powrotem wymienionych oficjeli, kto sfinansował ochronę, kto asystę Policji by ci wybrańcy lizali nawet na Wawelu w siedzibie Królów rowa prezesa?
CoNieCo |
PO i Psl byli zaprawieni w defraudowaniu pieniędzy Podatnika, ale ONI zrobili sobie z takich zachowań standard pod przykrywką duchowości. Firmuje to Prymas Polski. Ten powinien nakazać im zwrócić kasę wydaną z publicznych pieniędzy na ICH czynność wyrabiania sobie POsłuchu u Prezesa
jasiek |
Za Tuska najważniejsze decyzje w energetyce też podejmował rząd a prezes PGE stracił stanowisko bo nie chciał budować nowych bloków energetycznych na węgiel w elektrowni Opole. Nic nowego.
TwojaTVP |
alladyn@ ja wręcz uważam że taki plebs powinien mieć zakaz wstępu do miejsc jak Wawel. Niech sobie szopki robią na ogródkach działkowych w Siedlcach u Tchórzofretki.
alladyn-solar-batt |
Do Jasiek: czyż skoro rząd jak mòwisz podejmuje decyzję o przyszłości przedsiębiorstw energetycznych to są one nadal Spòłkami Prawa Handlowego czy Partyjnym Folwarkiem Energetycznym?
Do alladyn-solar-batt |
Nie pomyliles forum specjalisto od lizania rowow? Socjalizm to jest jak dostajesz doplaty do OZE
alladyn-solar-batt |
Jesteś w błędzie - promocja czegoś to inne pojęcie podstawowe niż socjalizm. Ten drugi to bolączka ustrojowa ugruntowana na korupcyjnym ręcznym sterowaniu przez decyzyjną oligarchię partyjnych funkcjonariuszy wykupujących sobie samym poklask u mas społecznych poprzez rozdawnictwo jałmużn. To pierwsze nie jest jałmużną lecz konsekwencją tego, że 79% polskiego społeczeństwa w badaniach opinii z 2015 r. zdecydowało, że chce takich rozwiązań. Decyzja społeczeństwa nie jest tym czym jest decyzja oligarchicznych grupek partyjnych o charakterze ustrojowym - decyzją arbitralną bez porównywalnej akceptacji społecznej. Słaba wiedza o społeczeństwie. Oczywiście masz prawo do każdych przekonań.
alladyn-solar-batt |
Nazwiska speców od lizania już opublikowano.
SPS |
Ale syf. Ci poprzedni jeszcze próbowali się krygować, ci teraz już nawet w to się nie bawią. Ale czegóż spodziewać się od kreatur, którzy ludzi mają za "głupi lud" i "dziadów". Totalny brak szacunku i zaufania, zarządzają jak prywatnym folwarkiem w zagnojonych gumofilcach ale wiadomo: ryba psuje się od głowy...
Z ostatniej chwili |
,, Za podwyżkami cen prądu stoi manipulacja koncernów energetycznych? URE zawiadamia prokuratury" ,, Nie wzrost cen węgla i kosztów praw do emisji CO2, ale chęć wysokiego zysku - to, według Urzędu Regulacji Energetyki, może być główna przyczyna podwyżek cen prądu planowanych w nadchodzącym roku. Prezes URE podejrzewa też, że ustalając wysokie ceny, główni gracze na polskim rynku energii próbują manipulować na giełdzie, dlatego zawiadomił prokuraturę. Jednocześnie przedstawiciele miast i gmin domagają się od władz stworzenia możliwości weryfikacji zawartych już kontraktów zawierających podwyżki sięgające nawet 70 procent. Z danych przedstawionych samorządowcom przez prezesa URE wynika, że w zaproponowanych przez koncerny energetyczne cenach prądu lwią część odgrywa właśnie marża, która jest kilkukrotnie wyższa, niż w minionych latach. Co więcej, z analizy wzrostu cen może wynika, że przedsiębiorstwa energetyczne testowały rynek i giełdę. Stąd zawiadomienie do prokuratury."
Jerzy |
coś jest na rzeczy, jeszcze w lipcu średnia marża jednostkowa pierwszego stopnia elektrowni węglowych była poniżej 30 zł za MWh, a listopadzie wybiła na szczyt prawie 110 zł za MWh. Kto tu robi kokosy? Producenci energii to są państwowe molochy. Rząd kręci lody pod dywidendy?
Czesiek |
Niemożliwe to korycisarze z PiS ich matki żony i kochanki które obsiadły spółki energetyczne nie są kryształowo czyste tylko okazało się ze są złodziejami szykującymi spiski?
Jan |
ja podejrzewam, że to manipulacja PiS! Najpierw zapowiada podwyżki, a potem nas przed nimi broni! Przy okazji będzie mógł uruchomić karuzelę posad, wyrzuceni prezesi pobiorą sute odprawy a nowi zasiądą w fotelach i gdy zostaną wylani po wyborach, też dostaną miliony!
Kuba |
Ale jak to ? Przecież to nasze narodowe, państwowe koncerny, obsadzone jak grusza ulęgałkami działaczami PiS i Solidarności. Czyżby robili bez mydła suwerena ? Kto bierze kasę ? Gdzie inwestycyje i dlaczego ich nie ma ? Dlaczego spółki zaliczają najwyższe od lat straty choć są monopolistami ? Kto kradnie ? Odpowiedź nasuwa się sama...
Emil |
Manipulacje na giełdzie... a to ciekawy wątek. Czekam na ciąg dalszy
Rydzyk+ |
Przecież rząd PIS nie kłamie ani nie rozkrada Waszych podatków bo jest bardzo katolicki, co niedzielę spowiada się w kościele. Amen
Sokrates |
,, co niedzielę spowiada się w kościele. Amen" - w rzeczy samej dbałość o głębokość tac, do częstej spowiedzi skłonności przydaje...

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...