Tauron sprawdza nowe technologie odczytu liczników

Tauron sprawdza nowe technologie odczytu liczników
Fot. Tauron
REKLAMA

Spółka Tauron Dystrybucja Pomiary zbadała, w jaki sposób nowe technologie komunikacyjne można wykorzystać do odczytu liczników energii elektrycznej. Spółka pomiarowa zbadała trzy technologie  LoRA, SigFox oraz NarrowBand IoT, które są obecnie stosowane przede wszystkim w obszarze Internetu Rzeczy.

Spółka podaje, że celem projektu było sprawdzenie możliwości wykorzystania trzech technologii do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej, wzrostu efektywności operacyjnej oraz korzyści biznesowych dla operatorów systemów dystrybucyjnych. Chodzi przede wszystkim o sprawniejszą i szybszą realizację odczytów, wyższą skuteczność realizowanych odczytów, a także rozwój nowego biznesu związanego z odczytem liczników nie tylko energii elektrycznej, ale także innych mediów.

– Przedmiotem badań były trzy technologie komunikacyjne, LoRA, SigFox oraz NarrowBand IoT. Są to nowe technologie, obecnie intensywnie rozwijane i wdrażane w wielu krajach na świecie i w Europie. Ich główną zaletą jest niski pobór energii podczas transmisji danych – mówi Mariusz Jurczyk, dyrektor ds.Inteligentnego opomiarowania w spółce Tauron Dystrybucja Pomiary.

Badanie składało się z dwóch części. W pierwszym etapie projektu porównano trzy technologie radiowe transmisji danych. Porównanie miało na celu określenie perspektyw rozwoju prezentowanych technologii, zestawienie ich podstawowych parametrów technicznych oraz przeanalizowanie uwarunkowań umożliwiających ich wykorzystanie do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej.

W opracowaniu dla celów porównawczych dokonano również analizy dostępnych na rynku rozwiązań odczytu liczników innych mediów (wody, ciepła, gazu) wykorzystujących badane bezprzewodowe technologie przesyłania danych pomiarowych. Opracowano założenia oraz prototyp struktury i architektury funkcjonalnej, ponadto przeanalizowano kwestie bezpieczeństwa danych.

W drugim etapie projektu inżynierowie Taurona uruchomili w laboratorium AMI spółki pomiarowej instalacje odczytowe dla wszystkich trzech technologii, aby wykonać testy odczytu danych pomiarowych z licznika energii elektrycznej. – W ramach testów oprócz warstwy sprzętowej, skoncentrowaliśmy się na dostosowaniu prototypowej platformy odczytowej, która umożliwia wizualizacje gromadzonych wybranych danych pomiarowych – tłumaczy Mariusz Jurczyk

W kolejnym kroku przeprowadzono testy zasięgowe w Tarnowie oraz w Warszawie. Potencjalne zastosowania technologii do odczytów inteligentnych liczników energii zostało podzielone ze względu na wymagania dotyczące ilości transmitowanych danych, prędkości transmisji jak również łatwości  dostępności infrastruktury oraz koszty urządzeń końcowych.

Tauron podaje, że w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że technologie SigFox i LoRaWAN charakteryzuje ograniczenie zastosowania ze względu na używanie nielicencjonowanego pasma ISM (868Mhz). Ponadto każda z trzech badanych technologii ma limit co do szybkości kanału transmisyjnego.

Technologia LoRaWAN, w odróżnieniu od pozostałych testowanych technologii, umożliwia zaangażowane spółki energetycznej w budowanie autonomicznej, wydzielonej sieci dedykowanej do jej potrzeb.

Technologia LTE NB-IoT jako standard 3GPP jest natomiast coraz szerzej implementowana przez kolejnych operatorów telefonii komórkowej na świecie i w Polsce. W naszym kraju głównymi częstotliwościami implementacji NB-IoT są 800Mhz i 900Mhz, co pozwala na osiągnięcie dużego pokrycia całego kraju przy mniejszej ilości stacji bazowych, niż ma to miejsce w przypadku innych technologii LTE – informuje Tauron.

Badania przeprowadzone przez Tauron miały ponadto wykazać, że mając na uwadze bezpieczeństwo rozwiązania, dostępność infrastruktury telekomunikacyjnej, czy prędkość przesyłu danych, istotną dla odczytu liczników energii elektrycznej, technologia LTE NB IoT jest najbliższa do wykorzystania w energetyce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Zatem jak odczytujemy z następującego fragmentu Komunikatu:,, Technologia LTE NB-IoT jako standard 3GPP jest natomiast coraz szerzej implementowana przez kolejnych operatorów telefonii komórkowej na świecie i w Polsce. W naszym kraju głównymi częstotliwościami implementacji NB-IoT są 800Mhz i 900Mhz, co pozwala na osiągnięcie dużego pokrycia całego kraju przy mniejszej ilości stacji bazowych, niż ma to miejsce w przypadku innych technologii LTE – informuje Tauron." - Tauron nie ma zdolności samodzielnego wdrożenia transmisji danych z liczników energii elektrycznej. W koncepcji tutaj rysowanej transportem danych między licznikami a centrum danych Taurona ma się zajmować komercyjna (publicznie dostępna) sieć komórkowa o ograniczonych możliwościach ochrony przed manipulacją przekazu co jest o tyle istotne (czego nie powiedziano), że zamierza się zrealizować,, zdalne odłączanie Odbiorców" bo tę funkcję mają na pokładzie zakładane w tym celu liczniki elektroniczne. Konia z rzędem temu, kto zagwarantuje bezpieczeństwo takiej topologii skoro NIE będzie to sieć Wydzielona lecz publiczna. Rozumiem też, że finansowa plajta wybranego Operatora sieci komórkowej oznacza automatycznie - likwidację transmisji danych takiego ,, systemu"?
alladyn-solar-batt |
Rozumiem też, że podczas rozległego blackoutu w obszarze zarządzanym przez Tauron, Operator telefonii komórkowej eksploatujący,, głównymi częstotliwościami implementacji NB-IoT są 800Mhz i 900Mhz" nadajniki na BTS o w/w częstotliwości g zapewni bezprzerwowe awaryjne zasilenie tych nadajników na czas braku dopływu prądu - w celu,, podniesienia" po blackoucie sieci dystrybucyjnych Taurona do ruchu w normalnej eksploatacji?
alladyn-solar-batt |
Bo rozumiem, że gdyby Operator tych częstotliwości (zapewne będzie to podupadłe Orange) nie zapewniał awaryjnego zasilania na co najmniej 24 godziny dla swych BTS to budujemy sieć, która może nie funkcjonować? Czy Tauron przeprowadził stres-testy odporności tego modelu transmisji danych z i do liczników na rozległe braki zasilania?
alladyn-solar-batt |
Z powyższego widzimy, że projektowane są modele zinformatyzowania dystrybucji energii elektrycznej w taki sposób, że modele te nie są opierane o własną infrastrukturę energetyki, lecz są zależne od działania (lub nie działania) firm na których bieżące funkcjonowanie energetyka wpływu nie ma. Bo co? - jeżeli dane wysłane do Tauronowskiego licznika NIE dotarły do celu z powodu problemu z routingiem w telefonii komórkowej to co - Tauron złoży Reklamację i na zasadach ustawy Prawo Telekomunikacyjne będzie grzecznie czekał 30 dni na rozpatrzenie? Co w rym czasie ma począć Odbiorca energii?
Ciekawski |
Do: alladyn - Mi się wydaje że to raczej "spalanie" pieniędzy z funduszy rozwojowych na nic nie wnoszące analizy. Przecież niedawno był komunikat o zwolnieniu się 450MHz i chęci zagospodarowania tej częstotliwości na potrzeby energetyki. Zdaje się że miał się w to zaangażować właśnie PGE, Orange i Ericsson. Kluczowa pozostaje oczywiście analiza ekonomiczna rozwiązań 24h+ autonomii.
alladyn-solar-batt |
Do Ciekawski - tak niedawno ujawniano takie zamierzenia, jednak jakiś konkretny podmiot musiałby zapłacić pierwej za koncesję w UKE na prawo do użytkowania pasma 450MHz, które byłoby właściwsze dla takiej telemetrii z uwagi na lepszą propagację niż przy dwukrotnie wyższej częstotliwości. Nadto mimo wszystko trzeba byłoby budować sieć nadajników na 450 która nie istnieje tworząc wszystko od podstaw. Oni wszyscy usiłują uniknąć kosztów w/w. Ale rzeczywiście możliwe, że częściowo chcą przepalić kasę na badaniach. Wtedy nie istotne co jest badane
xx |
@alladyn-solar-batt Trochę negatywnie na ten, konkretny, przypadek patrzysz. Jurczyk ustal AMI Wroclaw i został dyrektorem od pomiarów. Wie co robi. PLC jest niewydajne i muszą to czyms zastąpić. Już teraz maja zapięte service quality na kartach sim wiec wiedzą na bieżąco co się dzieje po stronie telekomu w trybie SLA. Reszta infrastruktury (liczniki, koncentratory) są na obiektach o ograniczonym dostępie. Budowa własnej sieci do przesyłu to duże koszty. Telekomy na tym sie znają więc nie warta skórka wyprawki. W okolicach MDM i/lub Billing masz zapiętą detekcję fraudów biznesowych. Do HESa tez nie dojdziesz bez fizycznego kontaktu z koncentratorem lub licznikiem wiec generalnie to działa.
En |
Kilka lat temu w Berlinie po imprezie zostało zadeptanych (zginęło) w przejściu podziemnym ok. 160 osób. Policjanci, którzy byli na miejscu nie mogli wezwać pomocy, bo zamiast radia wyposażeni byli w telefony komórkowe. Tyle że w tłumie każdy miał ze sobą szumiącą komórkę. Wniosek jest prosty: wszelkie służby nie powinny być wyposażane w rozwiązanie korzystające z publicznych sieci komórkowych. Tylko wyizolowana infrastruktura zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
xx |
@en Na Titanicu zginelo ponad 1500 bo nie mieli telefonu. Tak gwoli wartosci Twojego argumentu.
Technologiczny |
Spokojna głowa dyrektor Jurczyk to gość nie z przypadku. Gość ogarnia technologie jak nikt inny. Tauron jest wstanie wiele zdziałać przy pomocy takich zawodników. Poza tym świetną robotę robią w Laboratorium AMI
Ciekawski |
PGE S zostało wskazane przez ME do przygotowania przetargu na system - wartość koncesji jest więc nieistotna. Podobne rozwiązanie, bazujące na technologii szerokopasmowej, ruszyło w marcu tego roku w USA pod nazwą FirstNet. W Europie zaawansowane prace nad wdrożeniem takich rozwiązań trwają już m.in. w Hiszpanii, Finlandii i Niemczech. Dlatego na obecną chwilę 800-900MHz wydaje się uzasadnione ekonomicznie i w jakiś sposób można to lepiej zabezpieczyć, jednak na całym świecie Smart Grid i urządzenia obsługujące sieć idą w kierunku 450MHz - co jak co ale na tym forum potrzeba dywersyfikacji powinna być najlepiej rozumiana. I tak będzie trzeba stawiać za rogiem (i na każdym rogu) nowe nBTSy żeby zapewnić 5G.
alladyn-solar-batt |
Do xx: oczywiście nie znam całości konkretnych rozwiązań. To prawda, że,, Jurczyk wie co robi" jednak nie podzielam optymizmu w przedmiocie bezpieczeństwa jakie nawet Jurczyk pokłada w SLA. Czymże jesy owo SLA? Oto definicjab ,, przedmiotem umowy wsparcia typu Service Level Agreement (SLA) jest świadczenie usług, których celem jest zapewnienie ciągłości istotnych procesów biznesowych. Procesy te najczęściej realizowane są poprzez infrastrukturę informatyczną, w której skład wchodzą aplikacje oraz urządzenia. Usługi wynikające z podpisanej umowy SLA to między innymi: Zapewnienie możliwości zgłaszania incydentów (w tym błędów) poprzez system rejestracji zgłoszeń, Gwarancja dostępności specjalistów gotowych i będących w stanie rozwiązać zgłoszone incydenty w określonym czasie, Zapewnienie dostępności telefonicznej wsparcia technicznego (hotline) dla aplikacji, udzielanie konsultacji z zakresu eksploatacji systemu, Monitorowanie systemu (mierzenie dostępności oraz wydajności, umożliwia to wykrywanie spadków wydajności zanim odczuje to użytkownik). Parametry umowy SLA zwykle określają wymagane czasy reakcji (po jakim maksymalnie czasie specjaliści rozpoczną pracę nad incydentem), czasy rozwiązania incydentów (np. przywrócenia dostępności aplikacji) oraz wysokość kar umownych za niedotrzymanie tych parametrów"
alladyn-solar-batt |
Do xx: kluczowe w naszych rozważaniach jest słowo,, incydent".....czy blackout połowy Polski to,, incydent" jaki obejmuje SLA a jeśli tak to na jakiej (której konkretnie) infrastrukturze? TETRA? Co konkretnie? Nie wystarczy mi zapewnienie, że przy blackoucie Jurczyk będzie pakiety z danymi furmankami do liczników dowoził bo ma rozległą w polsce rodzinę na wsi.... Wiesz ile plecaków z trotylem wystarczy by położyć polski System Elektroenergetyczny, a jakim zadaniem byłoby by go podnieść bez tych kluczowych fizycznie wyłączonych z eksploatacji węzłów? W tym momencie wskazuję na kipisz po zniszczeniu infrastruktury EE na co - bo nikt nawet w sofcie tego nie zasymulował - nałożyłoby się ograniczone działanie tego SLA z czego z oczywistych względów Sąd w zaistniałych okolicznościach zwolni strony. Ta sprawa opiera się o obronność Państwa (zdolność lub brak), a widzę że odzywa się argument ,, Budowa własnej sieci do przesyłu to duże koszty." Dlatego ja tutaj widzę optymalizację kosztową w temacie której Jurczyk nie wątpię - wie co robi. Widziałeś wykonanie stres testów? Fajne podejście...,, incydent"....
alladyn-solar-batt |
Do xx: mamy zimę - łatwiej mi w tym momencie przypomnieć, że tuż za Polską granicą - siedzi Czerwony Niedźwiedź. Baaardzo się ostatnio wierci, bo od października 1956 bardzo się nudzi w tym rejonie europy i cholernie wiele w futrze namnożyło mu się informatycznych insektów.
alladyn-solar-batt |
Do Ciekawski:,, 800-900MHz wydaje się uzasadnione ekonomicznie i w jakiś sposób można to lepiej zabezpieczyć" g wzbudzasz moje zainteresowanie... znam ten sposób? Ameryka, ba Hiszpania... he, he... daleeko. A tutaj od morza Barentsa zaciąga! Ostatnio - nawet Finowie (w telekomunikacji nie głupi) mają portki pełne strachu...
xx |
@alladyn Bez obrazy ale rynku ICT i rozwiazam dla sektora eneregii nie znasz. 1.Co do ewntualnego blackoutu w telekomie, to bedzie to awaria nie incydent. Infrastruktura jest redundantna, takze w aspekcie zasilania. I to jest case pradowya nie telokomowy. 2.Wrazliwe rozwiazania ICT maja SLA na poziomie 99,999% czasu dostepnosci uslugi. Tzw. 5 dziewiatek. Zazwyczaj od strony Dostawcy zewnetrznego do 15min reakcja i do np 2-4h obejscie w cyklu 24h. 3. A teraz sedno. Ewentualna awaria telekomu dla aktualnej uslugi smart meteringu a o tym jest artykul to nie az taki problem. Jak Kowalski ma prad to go awaria telekomu nie interesuje. Co najwyzej koncentrator nie wysle profili do hesa. Profil to odczyt stanow licznika co 15 min. I tak wysyla sie zbior 96 raz na dzien po polnocy. Wlasnie przez ograniczenia plc dla komunikacji hes-koncntrator-licznik. Licznik ma tez swoja pamiec gdzie skladuje odczyty . Wez pod uwage, ze Tauron ma AMI wdrozone dla 330k Klientow we Wrocku. Reszta Klientow obslugiwana jest po staremu. Artykul jest o r&d. Ami Wroclaw oficjalnie nazwany byl proof of concept i po sukcesie mial nastapic rollout na cala siec. Jak widac nie ma follow up zatem cos nie dziala. Dla mnie clue to ograniczenia plc. I tak dobrze, ze wybrali wtedy osgp. Energa wybrala inaczej i polegla na starcie. Gdyby np usluga biznesowa typu prepaid bylaby wdrozona w ten sposob, ze na liczniku smart jest wgrana pula kWh do zuzycia to brak lacznosci moze byc problemem. Jak wejda bardziej wyrafinowane rozwiazania to bedzie co sie martwic. Awarie telekomow sie zdarzaja ale nie takie aby przez kilka dni nie bylo uslugi podstawowej czyli zestawianie polaczen, sms itp i generalnie powodem nie jest wtedy blackout. A caly telekom w tym smart meteringu to karty sim ktore wysylaja pomiedzy koncentratorem a hes profile z licznikow. Ot cala filozofia. Pozdrawiam.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...