Rusza kolejna certyfikacja wytwórców energii

Rusza kolejna certyfikacja wytwórców energii
Vestas press
REKLAMA

Prowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne kolejna certyfikacja ogólna w ramach rynku mocy rozpocznie się 3 stycznia 2019 r. Coroczny obowiązek udziału w certyfikacji obejmuje wszystkich właścicieli istniejących jednostek wytwórczych o mocy ponad 2 MW. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z karami finansowymi.

Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, celem procesu jest wpisanie do rejestru rynku mocy jednostek fizycznych oraz jednostek planowanych redukcji zapotrzebowania (DSR).

Zgodnie z przyjętą przed rokiem ustawą o rynku mocy, udział w certyfikacji ogólnej dotyczy wszystkich właścicieli istniejących jednostek fizycznych wytwórczych o mocy osiągalnej brutto nie mniejszej niż 2 MW. W odniesieniu do pozostałych jednostek uzyskanie wpisu jest dobrowolne. Zgłoszenie do rejestru jest jednak konieczne, aby uczestniczyć w certyfikacji do najbliższej aukcji głównej lub do aukcji dodatkowych.

Pierwsza certyfikacja ogólna została przeprowadzona na przełomie kwietnia i maja 2018 r. Przy tym uzyskanie wpisu do rejestru w 2018 roku, jak również zawarcie umów mocowych w wyniku przeprowadzonych aukcji mocy, nie zwalnia właścicieli z obowiązku przystąpienia do certyfikacji w roku 2019.

Wnioski o wpis do rejestru w ramach kolejnej certyfikacji można będzie składać do 12 stycznia 2019 r. włącznie.

Zbliżająca się certyfikacja ogólna, podobnie jak pozostałe procesy rynku mocy, prowadzona jest wyłącznie elektronicznie. Aby zgłosić jednostkę należy złożyć za pośrednictwem Portalu Uczestnika Rynku Mocy wniosek zawierający podstawowe dane o jednostce, m.in. moc osiągalną netto, technologię wytwarzania energii elektrycznej czy wykorzystywane paliwo podstawowe. Do złożenia wniosku niezbędne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak podaje PSE, począwszy od roku 2019, certyfikacja ogólna będzie rozpoczynała się w pierwszym tygodniu każdego roku. Szczegółowy harmonogram certyfikacji ogólnej, organizowanej w 2019 r., jest dostępny na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, pod tym linkiem.

Zgodnie z art. 85 ust.1 pkt. 1 ustawy o rynku mocy, na podmiot, który nie spełni obowiązku zgłoszenia jednostki fizycznej do certyfikacji ogólnej, może zostać nałożona kara pieniężna wymierzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...