Z tymi startupami chce współpracować PGE

Z tymi startupami chce współpracować PGE
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Cztery startupy będą miały szansę przekuć swoje innowacyjne pomysły w komercyjne rozwiązania, współpracując z największą grupą energetyczną w Polsce w ramach jej programu akceleracyjnego.

Przegląd i wybór najlepszych rozwiązań odbył się w ramach projektu Innovation Pitch, realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu i PGE Nowa Energia, spółkę odpowiedzialną w PGE za zarządzanie innowacjami.

Celem projektu było znalezienie najlepszych pomysłów z zakresu e-commerce, zdalnej obsługi klienta, komunikacji wewnętrznej i tworzenia nowych produktów.

Branża energetyczna to niezwykle interesujący obszar, w którym nakłada się na siebie szereg aktywności i procesów, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce na testowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Potrzebę digitalizacji widać przede wszystkim w sprzedaży i obsłudze klientów detalicznych. Oczekiwania klientów rosną wraz z rozwojem technologii, a my chcemy wychodzić im naprzeciw – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes PGE ds. innowacji.

Do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt startupów z pomysłami znajdującymi się na różnych etapach rozwoju. Do finału przeszło sześć podmiotów z rozwiązaniami, które najlepiej odpowiadały oczekiwaniom organizatorów. W trakcie spotkania finałowego miały one okazję zaprezentować swoje pomysły podczas 10-minutowych prezentacji oraz rozmów z przedstawicielami PGE Obrót. Do pilotażu i komercyjnego wdrożenia wybrane zostały cztery startupy.

Firma Billon opracowała projekt oparty o technologię blockchain, który ma wprowadzić obsługę klienta w kolejny wymiar technologiczny, pozwalający na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut oraz dokumentów bezpośrednio na blockchainie przy prawie zerowych kosztach obsługi. Na tej podstawie Billon ma tworzyć rozwiązania wprowadzające tę technologię w obszarze zarządzania pieniędzmi i danymi, od nagród motywacyjnych przez mikropłatności po repozytorium dokumentów.

Innym rozwiązaniem, które znalazło się w orbicie zainteresowań PGE, jest pomysł firmy EpicVR, która przygotowała aplikację wirtualnej rzeczywistości, wspierającej sprzedaż w Internecie. Klient mając wizualizację oferowanych produktów oraz możliwość samodzielnego komponowania oferty, ma bardziej angażować się w proces zakupowy. Pomysł firmy EpicVR PGE ma wykorzystać w swoim internetowym sklepie.

Inny startup, którym zainteresowało się PGE, to PROATechnology. Firma ma pokazywać, jak roboty mogą wspomagać aktywność pracowników biura obsługi klienta, zapewniając tym samym komfortową obsługę klientom. Firma dostosowuje do indywidualnych potrzeb każdego klienta tzw. wirtualnych asystentów, którzy wspierają procesy biznesowe, autonomicznie wykonując powtarzalne zadania w interakcji z systemami informatycznymi, dokumentami Microsoft Office czy bazami danych.

Z kolei firma GrywIT ma oferować kompleksową, mobilną aplikację wspierającą zaangażowanie i zwiększającą efektywność w wielu obszarach firmy, np. HR, sprzedaży czy produkcji. Na podstawie testów badających efektywność pracowników firma buduje programy motywacyjne i rozwojowe.

Z jednej strony jesteśmy firmą przyjazną klientowi w tradycyjnych kanałach kontaktu, a z drugiej strony aktywnie rozwijamy elektroniczne kanały zdalne. Tutaj widzimy dużą rolę startupów i liczymy na ich rozwiązania – mówi Jan Mądrzak, wiceprezes PGE Obrót, odpowiedzialny za sprzedaż  i obsługę klienta.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (30)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sol |
Niech opracują program, żeby klient wiedział jaka jest jakość dostarczanej energii.
TwojaTV |
Albo aplikacje która tłumaczy znaczenie pozycji na fakturze bez owijania w bawełne
start |
Wszystko to pomysły wykorzystujące bałagan i biurokrację nic z technologii. Ciekawe czy wygrałby pomysł na elektronicznego prezesa, który decyzje podejmowałby w oparciu o algorytmy i analizę danych. Oszczędność kilka milionów miesięcznie.
Wojtek |
Jednym z programów jest https://wlaczsienaprzyszlosc.pl chodzi o podwaliny pod dom inteligentny. Podstawa jest dokładny monitoring zużywanej energii. Jednym z urządzeń mógłby być monitor jakości energii (napięć na poszczególnych fazach. Dla mnie osobiście bardzo pomocny byłby dokładny monitor zużycia wody. Program strasznie się ślimaczy. Zapisałem się na wiosnę, a dopiero teraz przysłali umowę użyczenia urządzeń. Technik miał dzwonić i umawiać się na montaż i jeszcze nie zadzwonił....
Sol |
@Wojtek. Dokładnie o to chodzi. Żeby właściciela inteligentnego domu czy zwykłego, nie traktować jak idioty.
Sol |
@Wojtek. Bo cóż z tego, że dom będzie inteligentny, ale po różnych zagrywkach ZE będzie "inteligentny inaczej".
alladyn-solar-batt |
Do Start - widzę, że jako jedyny wyłuskałeś w słowie komentarza klu patologii PGE. Po pierwsze, gdyby, , przedstawiciele PGE" mieli gospodarczo przydatne intencje i zamiar (którego nie mają) porzucenia inicjatyw,, przepalających" wniwecz kasę jaką w abonamencie za licznik elektryczny wpłaca do PGE każdy ich Odbiorca, gdybyż te,, wybrane" startupy niosły wartości będące lekiem na bolączki polskiej energetyki - to z pewnością nie (W trakcie spotkania finałowego miały one okazję zaprezentować swoje pomysły podczas 10-minutowych prezentacji) DZIESIĘĆ minut, ale setki godzin poświęcono by na analizy ich przydatności g ba grubą kasę poświęcając na analizy zlecone zewnętrznym eksprertom. Wartościowy projekt z 10-cio minutową uwagą członka Zarządu?(sic!). Mamy Swięta Bożego Narodzenia, zatem jest rozkaz by także PGE,, wystawiło szopkę " - pozorancki teatr w którym My (odbiorcy przekazu) mamy się poczuć lepiej, cieplej, byśmy w tym klimacie choć do stycznia gdy na nas spadną zapomnieli na moment o spirali podwyżek początkowanej przez podwyżki cen energii elektrycznej, kontynuowanych w kolejnych miesiącach poprzez podwyżki kosztu i cen detalicznych wszystkiego co konsumenci nabyć muszą. c. d. n.
Sol |
@Alladyn. To są wszystko pomysły wspierające tzw. ład korporacyjny w PGE. Żadnej innowacyjności tu nie ma. A my klienci za to wszystko zapłacimy.
alladyn-solar-batt |
Do Startb c. d. brawa dla Ciebie! Bo popatrzmy jaki obszar objęło zainteresowanie Zarządu PGE zagadnienie innowacyjności? Otóż - proszę zauważyć, że wszystkie,, projekty" zmierzają (przynajmniej w deklaracji) do.... zwiększenia, nakręcenia sprzedaży, zwiększenia popytu i bilansowo obrotu, co w późniejszym raportowaniu ma wskazywać na,, rozwój" Spółki PGE. Fakt i okoliczność, że generacja/wytwarzanie prądu się kurczy, kończy - to przecież jest bez znaczenia.... Tego obszaru innowacje nie są pożądane - co widzimy z komunikatu PGE w sprawie wyboru projektów startupowych. Czemu tak? Z dwu przyczyn: wirtualne projekty startupowe poprawiające sprzedaż biurwy-smrody z PGE, pozatrudniani przez Zarząd koledzy, członkowie rodzin - mogą bezproduktywnie miesiącami, ba nawet latami przerzucać i rozpatrywać,, w komputerach" - a przecież trzeba cokolwiek dać im do roboty by zarzut porobienia synekurowych stanowisk pracy był nie trafiony. Po drugie-projekty zmierzające do poprawy generacji, stabilności, zmniejszenia strat, usprawnienia i uelastycznia przesyłu - wymagają..... lat ciężkie pracy by je wdrożyć, wymagają długoletniego budżetowania wydatków inwestycyjnych - a przecież zasady są takie, by wydatków inwestycyjnych unikać (ma być na wynagrodzenia) no chyba, że opluwana przez Rząd Unia zaangażuje środki infrastrukturalne. Ale i w tym ostatnim wypadku g ktoś musiałby nad tym fachowo pracować. Ale kto taki? Pustynia...
alladyn-solar-batt |
Do Solb i dla Ciebie też brawa!!
alladyn-solar-batt |
Do Wojtek: całkiem na poważnie rozumiem, że ten program to przedsprzedażowa promocja produktów i poligon doświadczalny firm Spirvent oraz S-labs? Bo cóż czytamy w celach podjętego działania? - ,, System inteligentnego opomiarowania ułatwia efektywne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Innowacyjne rozwiązania z segmentu smart energy pozwalają sprawdzić, ile dokładnie prądu pobierają poszczególne urządzenia i w razie zaistnienia takiej potrzeby wyłączyć te które są w tej chwili nie potrzebne...... I dalej czytamy......, , Inteligentne opomiarowanie umożliwia stuprocentową kontrolę zużycia energii przez każde z podłączonych do systemu urządzeń – od lodówki aż po pralkę. W jednej chwili możesz sprawdzić, ile energii pobiera każde z Twoich urządzeń, a dostęp do statystyk pozwoli Ci określić, w jakie dni tygodnia i o jakich porach pobór prądu jest największy. To z kolei umożliwi Ci mądrą optymalizację zużycia energii."... oraz w kolejnym fragmencie.....Zatem co chcą sprzedać obie firmy bo,, stuprocentową kontrolę zużycia energii umożliwia mi urządzenie które nabyłem 5 lat temu w Polsce za 360 zł i aktywność w/w firm do tego nie była mi potrzebna g takoż samo pod karą 1600zł wpisaną m. in. w preambule dla uczestników.
alladyn-solar-batt |
Do Wojtek : zamienne fragmenty ujawniają sedno czyli jaką i gdzie ulokowaną inteligencją charakteryzuje się ,, oprogramowanie " o jakim tak często mowa.... Oto te fragmenty :,, możesz natychmiast stwierdzić wszelkie nieprawidłowości – i w razie potrzeby odciąć sprzęt od prądu." .....,, z łatwością zaplanujesz działania optymalizacyjne na nadchodzące miesiące".......,, rozwiązania z segmentu smart energy pozwalają sprawdzić, ile dokładnie prądu pobierają poszczególne urządzenia i w razie zaistnienia takiej potrzeby wyłączyć te które są w tej chwili nie potrzebne". Jak rozumiem w każdej z opisanych sytuacji, to ja (moja mózgownica a nie żadna tam inteligencja i oprogramowanie), moje decyzje - są sprawczą siłą owej innowacyjności,, smart" (kit?) ze sprzętu z pewnością droższego niż niecałe 400 zł?
alladyn-solar-batt |
Do Wojtek - zwłaszcza pierwszy z zacytowanych fragmentów (póki co) sugeruje, że o żadnym,, zarządzaniu energią" nie możemy pomarzyć a jedynie o sprzęcie do zdalnego włączania i wyłączania niektórych odbiorników, przy czym nic nie wiadomo jakimi metodami poznawczymi centralny,, pomiar" przepływu mocy przez bramkę-huba podpiętego pd przewody,, fazowe miałby wyspecyfikować i wskazać który z 60-ciu powpinanych różnej mocy odbiorników jest (i w jakich porach),, niepotrzebny. Rozumiem, że zaproponują tam schedduler typu on/off, a,, inteligencja" i koszt zakupu urządzeń wykonawczych mam ponieść z własnej kiesy bym sam sobie włączał czy wyłączał? Rozumiem, że cały,, system" to klon Fibaro lub podobnych? Może (oby) bym w błędzie? Proszę mi to wytłumaczyć.
alladyn-solar-batt |
p. s. do Wojtekb ja rozumiem pojęcie zarządzania energią w ten sposób, że np. kiedy mam w budynku bufor z grzałką 2kW do podgrzewania c. w. u., kiedy mam na dachu 5kWp fotowoltaiki i słońce generuje w danym momencie 4,5kW z PV oraz moje domowe odbiorniki konsumują 0,3kW to ko ile jest g inteligentne oprogramowanie mając pomiędzy siecią a grzałką w buforze (2kW) sterownik PWM tak nim steruje, że grzałka,, połyka 2kW. Jednak gdy słońce przysłonięte chmurką spiwoduje, że,, produkcja" z PV na dachu to jedynie 1,5kW, to owo inteligentne opomiarowanie poprzez zasterowanie PWM-em nadzorującym konsumpcję mocy w/w grzałki - zmniejszy moc oddawaną przez grzałkę do(1,5kW-0,3kW) tysiąca dwustu wat? Bo WYŁĄCZNIE przy takich możliwościach mówić wolno o zadadniczej kwestii ochoczo używanej w tytułach czyli o,, sterowaniu energią" zamiast o sterowaniu załączaniem odbiorników...
alladyn-solar-batt |
Jeśli Wojtek mi tego nie wyklaruje - może Sol, albo inni. Może ktoś wie co to Wattrouter i jemu klony podobne?
alladyn-solar-batt |
Dla nie zorientowanych dodam, że ze wstępną inteligencją mamy do czynienia, gdy domowy System Zarządzania Energią jest zdolny sprawdzić i wykryć, że mój ekspres do kawy z kawą oczekującą na konsumpcję) zaczyna nieco stygnąć g zatem tak steruje grzałką podgrzewacza by kawa nieustannie gdy wystarczy mocy z PV miała 90 stopni celcjusza analizując obraz z kamerki IR (podczerwieńl oraz gdy system zimą domknie zdalnie okno, gdy moja żona zostawiła je otwarte 2 godziny temu do wietrzenia a temperatura w pomieszczeniu wskazuje 16 stopni zamiast nastawionych 20 stopni. O inyeligencjo! Patrzysz na to wszystko i.... Nie grzmisz.
alladyn-solar-batt |
Te,, propozycje" sterowania to na Nokii 5110 robiłem w 1999 roku (owszem dane o poborze mocy były,, kodowane" do SMS-a i,, obrabiane" na 486...kody będące odpowiednikiem poboru mocy z,, flagą" czasu (godzina wystąpienia zmiany) co 10 minut przychodziły mi na drugą nokię... Czemu system był do bani? Bo SMS-y były za drogie...
Sol |
@Alladyn. No pewnie, że to tak powinno wyglądać. Dodałbym jeszcze sterowanie na magazyn energii i na koniec "nadwyżka" do sieci. Wszystko technicznie możliwe, tylko chyba nie ma tego w jednej odudowie. Wydaje mi się, że takie sterowniki już są na rynku zintegrowane z magazynami, ale pewności nie mam. Chyba Solar Edge to najbardziej zaawansował. Zresztą ze strony BE też się starają, żeby wszystko co się da musiało przejść ich homologację, na pewno nie za darmo i dopiero wtedy w instrukcji ruchu itd. która jest tak doniosła dla prosumentów jak jakiś akt unii polsko-litewskiej, a nawet aktualna konstytucja RP. Za złamanie wysokie kary z wykluczeniem energetycznym i penalizacją włącznie.
Sol |
@Alladyn. Przypomnij mi, które to dane są takie tajne w PGE?
alladyn-solar-batt |
Do Sol: przykładowo - dane o sumie poboru każdoczesnego Odbiorcy zafiksowane pod ID tego odbiorcy + odczyt z pomiaru stacji trafo Sn/nn o znanym numerze do której te ID są przyłączone. To winno być publikowane..... Natychmiast dałoby wówczas ustalić wyliczając jakie straty ma dany nr trafo oraz który ma współczynniki równoczesności niezgodne z IRiESD. To zaś zagrożenie dla Odbiorców. Taki jest stan uśredniając 43% obciążeń na nn. Skończyłoby to część łapownictwa w rejonach
alladyn-solar-batt |
Trzy miesiące wprowadzania danych do programu komputerowego i... Po pół roku akty oskarżenia dka decydentów w Rejonach za prywatny folwark na sieci i doprowadzenie do pracy eksploatacji poza ramami IRiESD
Odinnovateor |
Co to za startsłupy? Znajomi królika?
alladyn-solar-batt |
Po posadzeniu kilkudziesięciu energetyków z rejonowej Dystrybucji- natychmiast ruszyłyby,, modernizacje" dziś rzekomo niewykonalne. Po modernizacji (z ograniczeniami jak u Niemca) mógłbyś przyłączyć ( zależności od analizy rozpływów danej gałęzi) od 2 do 4 razy tyle OZE co dzisiaj.... na tych samych,, drutach" jeśli idzie o przekroje. Dopiero po (nie przed) automatyzacji nadnapięciowej trafostacji - dalsze dołączenia Mikroinstalacji rzeczywiście wymaga sterowania inwerterów w sprzężeniu zwrotnym z DSM/DSR. Tych mechanizmów (DSM/DSR) na Sn/nn NIE zainstalowano, zatem- wymaganie dziś w IRiESD sterowania mocą inwertera to skutek,, ukrywający" lata przestępst przeciw stanowi tej infrastruktury. A co- może Tusk,,, kazał" oszustom z rejonów brać do kieszeni i fałszować dokumentację by na papierze było OK?
alladyn-solar-batt |
Do Sol: na podstawie tych danych pomiarowych KAŻDY Odbiorca wykazałby, że pobiera się od niego opłatę jakościową, lecz takiej usługi brak i wykazałby na czym to polega. Np. międzyfazowa asymetria napięciowa, jedna faza notorycznie poniżej normy
alladyn-solar-batt |
nie masz dostępu do danych pomiarowych = nie skorzystasz z art. 6 k.c.
alladyn-solar-batt |
Do Odinnovateor: to dobre pytanie, a dokładniej ile osób pół roku przed ogłoszeniem,, konkursu" wiedziało, że będzie....
alladyn-solar-batt |
Do Sol:,, Wydaje mi się, że takie sterowniki już są na rynku zintegrowane z magazynami, ale pewności nie mam" - na pewno w znacznej większości danymi takimi operują magazyny energii BYD. Niemniej tam zaimplementowano póki co wyłącznie kryteria załączenia zewnętrznego agregatu prądotwórczego w relacji do skali odbioru energii, do stopnia naładowania aku. Nie ma tam stymulowania dynamicznego odbiorami za pomocą PWM. Ale chińczycy nie śpią... Już niebawem. Obecnie (nie wiem czy tak robi BYD) chińczycy kopiują algorytmy samochodowych ładowarek Tesli i kilku innych, uczą się, analizują.
Sol |
@Alladyn. Dzięki Alladyn. Niech to dotrze do wszystkich, niech to będzie ostrzeżenie z kim tak naprawdę mamy umowy. Otworzyłeś mi oczy 2 lata temu i zacząłem analizować faktury.
alladyn-solar-batt |
Do Sol: do usług. Umowy mamy z.... mafią. Mafia ta działa w formie zorganizowanej, zorganizowanej grupy przestępczej legalizowanej politycznie przez aparat represji Państwa jako,, Spółka" z przywołaniem KSH. Jednak Kodeks ten nie obowiązuje, bowiem jego skutki wyłącza spec Ustawa p. t. Prawo Energetyczne. Mafijny majstersztyk do umoczenia Każdego Obywatela w rynsztoku przymusu w/w Monopolu. Prosument - to taki obywatel w 80% wolny od tego przymusu. Oni wiedzą, że wkrótce (kupując magazyn energii) g będzie w 100% wolnym człowiekiem. Wolność, ta rzeczywista jest grozą dla polityków i mafii energetycznej. Kowalski jest wolny gdy zarabia na swój chleb. Ale energię,, daje" mu Mafia. Nazywa się PG..,... nea, En... ga, jutro mogą nazwy sobie pozmieniać. To bez znaczenia. Gdy ten Kowalski sam sobie zapewni to, co dziś mogą mu dać tylko,, oni" - dopiero pojmie czym jest wolność iże nie była tym, za ci ją przez całe życie uważał....
Johann |
To wszystko już było w filmach Bareji. Nawet ten robot (np. robot kolejkowy w Alternatywy 4). Inny "hit" to wizualizacja produktu. I jak to ma wyglądać? Będą błyskawice? A w wariancie audiowizualizacji grzmoty i błyskawice?

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...