Emilewicz: 2019 pod znakiem rewolucji prosumentów

Emilewicz: 2019 pod znakiem rewolucji prosumentów
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Rozwoju
REKLAMA

W dzisiejszym programie "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po raz kolejny w ostatnich dniach zapowiedziała prace nad mechanizmami wsparcia, które napędzą rozwój energetyki prosumenckiej.

To, co będzie znakiem rozpoznawczym roku 2019 w energetyce, to (…) program Energia Plus, czyli rewolucja prosumentów, otwarcie rynku na serio na prosumentów – powiedziała Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zapowiedzianego przez ministra nauki Jarosława Gowina programu Energia Plus, który ma skutkować masowym wykorzystaniem OZE w milionach polskich gospodarstw domowych.

– 13 stycznia w imieniu Porozumienia zaprezentujemy w Krakowie program Energia+. Na czym on będzie polegał? We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla MŚP oraz gospodarstw domowych – zapowiedział w sobotę podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy minister Gowin, zapewniając, że efektem mają być instalacje OZE w 5 milionach gospodarstw domowych.

Kluczową technologią na rynku prosumenckim jest fotowoltaika, której spadek kosztów minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła w mediach po raz kolejny w ostatnim czasie.

Koszty instalacji fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 4 lat spadły niemal dwukrotnie. Dzisiaj nie wymagają one wsparcia dotacyjnego, dzisiaj wymagają większych zachęt i instrumentów zwrotnych – powiedziała dzisiaj Emilewicz.

Chcemy, aby w Polsce prosumenci, a zatem klienci indywidualni, spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, stawiali instalacje energetyki odnawialnej, a nadwyżki produkowanej energii mogli wprowadzać do sieci energetycznej i za to otrzymywać wynagrodzenie – stwierdziła minister przedsiębiorczości.

Na pytanie o sens planowania daty wycofania się Polski z węgla minister Emilewicz stwierdziła, że sens ma planowanie krajowego miksu energetycznego do roku 2030 czy 2050. – Możemy sobie wiele dat wyznaczać patykiem na piasku, dziś w 80-procentach Polska energetyka opiera się na węglu i tego szybko nie zmienimy – powiedziała, zaznaczając, jednak, że „dzisiaj jesteśmy w momencie przełomu technologicznego”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (32)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
asdf |
Dodajmy, że przełomu który ominie Polskę dzięki twardogłowym Pisudczykom. Pieniążki to możemy już wydawać na technologie zachodnie ewentualnie chińskie. Tam wzrośnie wydajność i płace. Różnica będzie się pogłębiała
Agat |
A co mają uczelnie do masowej budowy OZE?!
Sol |
@Agat. Uczelnie też chętnie wezmą kasę, ale chyba chińskie. Polskie uczelnie będą przerabiać program i kasę przez następne 20 lat i ogłoszą , że konieczne są dalsze badania.
PV |
Zachęcać - a raczej zanęcać to można ryby kaszą. Co sie dzieje w tym kraju coraz lepsze pomysły - qrwa mać.
antypopis |
Uczelnie zbudują panele zasilane smogiem, czy na wungiel ??? Co do masowego montowania OZE przez prosumentów ma minister edukacji?
OSD |
Uczelnie zbudują system do monitorowania sieci i być może wyłączanie prosumentów. Jedna już nad tym pracuje.
OSD |
No i jeszcze takie pytanie. Kto da kasę na rozbudowę sieci?
zyrandol |
Populizm i Socjalizm to PiS. Co innego gadają gadające gęby, a co innego rzeczywistość. Jakie otwarcie jak spółki dystrybucyjne zaostrzają kryteria prokonsumenckie. To następna ściema z tą energią+. Zresztą ta minister to tylko gadająca głowa.
oo |
@OSD, Ty nasz agitatorze, wytłumacz mi proszę ile mam mocy przyłączeniowej, jak mnie "elektrownia" podłączyła na sile i mam 3x4kW? Przecież przyłączając się, płaciłem za przyłącze i obecnie płacę co miesiąc (firma). Tak więc, powiedz mi szczerze ... ile jest cukru w cukrze ? ;) ... poważniej, .. ile jest mocy w sieci dystrybucyjnej zarezerwowane na klienta, w chwili, gdy się go podłącza mocą 12kW? ... przecież dla drutu i transformatora nie ma znaczenia kierunek przepływu, bo i tak to się zmienia 50 razy na sekundę. ...... Może OSD. powinni mieć obowiązek jawnego informowania klienta, jaki jest max download, a jaki max upload? ... co sądzisz, byłoby uczciwie?
cuuube |
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/minister-emilewicz-o-lokalizacji-elektrowni-atomowej-w-polsce,892945.html
OSD |
@oo ja nie pracuje w OSD, ani w ZE. Nie odpowiem Ci na to pytanie. AN pewno było by fer. To moje inicjały. Chyba muszę to zmienić tzn podpis.
SPS |
@OSD: zmień bo ja też myślałem, że faktycznie jesteś z OSD ;o).
oo |
@OSD, tak pamiętam, że pisałeś, że to tylko Twoje inicjały. Odnoszę się do Twoich wielokrotnych tyrad, że prosumenci muszą ponosić koszt budowy sieci dystrybucyjnej. .... Może zmienię pytanie... czy poważnie uważasz, że ja jako konsument, kupując 12kW "download'u" nie mam zabezpieczonego i płaconego prawa "upload'u"? .... rozumiem, że podobnie ja w internecie, operator zakłada, że nie wszyscy na raz użyją 100% obciążenia, ale OSD musi zakładać jakiś minimalny poziom gwarantowany. ... niech to będzie np. 25% .. mam wykupione 12kW down, to nikt nie ma mi prawa wyłączyć 3kW up ... Teraz rozumiesz moje intencje? ... Twój offgrid nie powinien być rozwiązaniem. ... mogę mieć bufor i prawo stabilnego przesyłania 3kW, a w razie potrzeby ciągnięcia 12kW. ... wszyscy zadowoleni, ja, sieć .... tylko BE nie :( .. haha ... pozdrawiam i nie chciałem atakować personalnie, tylko tematycznie :)
OSD |
@oo tutaj jest inna kwestia. Kto tą moc odbierze ja co drugi dom będzie miał PV na dachu. Za dużo mocy w sieć to tez niedobrze. Tak samo jak za mało. Nie pisze, że tak będzie wszędzie, ale stawiam 90%. Ja wiem, że ten off-grid to nie jest remedium. To jest też wykonane trochę z inaczej. Mi się marzy dom samowystarczalny, ale ..... Taki dziwny jestem.
Agat |
To ja też jestem jakiś dziwny... :) Chętnie odłączyłbym się...
Mich |
@ oo Problem jest tylko taki, że nie masz nawet zagwarantowanego "uploadu" na 12kW. W każdej części sieci przesyłowej OSD (ten prawdziwy, a nie od inicjałów) ma tak zwany parametr jednoczesności i w Polsce wynosi on bodajże 35%, co oznacza że ZE zakłada, że tylko 35% mocy zakontraktowanej będzie używane w tym samym czasie. Tak jest na całym świecie oczywiście, tylko wartość 35% różni się +/- 10%. Oczywiście kraje gdzie OZE rozwija się dynamicznie, muszą jakoś ogarnąć ten temat, bo lokalnie pojawiają się problemy z odbiorami tej mocy z OZE - case study Niemiec jest idealny
PioTrasS |
Najlepszym mechanizmem będzie to co nie unikniine, czyli wzrost cen
oo |
@Mich, dzięki za merytoryczną odpowiedź. Wnioskuję, że jeśli w Polsce jest gwarantowane 35% "cukru w cukrze", to nic nie ma prawa się stać sieci dystrybucyjnej, jeśli na moje 12kW download'u zainstaluję 4kW up. ... Albo inaczej. Aby OSD musiały modernizować sieć, to w danej podsieci musi mieć więcej niż 35% użytkowników PV. .... Ponieważ takie wysycenie to obecnie utopia, to cała nagonka na modernizację sieci jest jedynie propagandą BE. .... No i jak wiemy, wiele osób w to wierzy, .. z całą sympatią, ale Ciebie @OSD, OSD też o tym kłamstwie przekonało ....
OSD |
@oo widzi nie pracuje w ZE. Uważasz że na co trzecim domu PV to utopia. Ja pisałem że na co drugim PV to będą problemy, , a tu jest jeszcze gorzej. Ja wiem,że chcesz, aby te PV dla Ciebie zarabiały. Ja też Ci tego życzę. Popatrz jakie Niemcy ponoszą koszty OZE. Myślisz, że nas w Polsce to ominie. Kto za to zapłaci?Wszyscy czy prosumenci?
Mich |
@oo Patrzysz na to bardzo przez swój pryzmat... Popatrz na programy parasolowe w gminach. 300 instalacji w małej miejscowości i masz duże szanse, że będzie przekroczone. To się już dzieje niestety. Plus na obszarach wiejsko - miejskich (nie pod Warszawą) te 35% to jest niestety tylko pobożne życzenie... No i tak robi się problem. Żeby nie było nie bronię OSD, bo oni za to kasują pieniądze żeby parametry sieci były zgodne z IRiESD, ale po prostu już w Polsce zdarzają się niestabilne odcinki...
Polak |
"Ponad 12 mln zł na modernizację energetyczną obiektów sakralnych" przekaże czarnej stonce NFOSiGW w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek !!! Kiedy wreszcie zostanie zniesiony Konkordat i te chwasty zaczną płacić PODATKI???
PV |
OSD Moja PV czy jak tam się teraz nazywasz: daj spokój z tą demagogią. Wysokie koszty w Niemczech to nadal efekt dopłat po 0,5 euro za kWh z około 2010, teraz nikt nie będzie dawać na 20 lat takich dopłat, one nie są już potrzebne, bo PV tego czasu baardzo staniało. Ty tego nie rozumiesz czy to tylko cynizm?
oo |
@OSD ... w Polsce mamy około 5 milionów domów jednorodzinnych, 35% procent to około 1,7 miliona. Przyjmijmy 5kW jako średnią, to daje 8,5 GW w PV na dachach prywatnych domów ... dopiero przy takim poziomie możemy mówić o problemie... teraz to zwykła strachy na lachy .. ... Drugim mitem to koszty Niemiec. Oni mają tak wysoką dopłatę do prądu, bo 5-15 lat temu mieli ogromne stawki gwarantowane dla producentów. Te Niemieckie koszty, u nas nie wystąpią, bo obecnie PV już nie wymaga szczególnej dotacji.
prosument |
niech się ktoś nad nią zlituje i powie jej aby przestała się ośmieszać... Czy ktoś po za wyborcą pajaców popierających obecną trzodę przy korycie wierzy w jakiekolwiek słowa wypowiadane przez "pisowskich ministrów" oraz "ekspertów"?
oo |
@Mich, dajesz przykład wypaczonej rzeczywistości przez interwencjonizm. Jeśli się sztucznie wywoła budowę PV tylko w jednym obszarze, to się zgodzę, że jest problem, ... ale z marnowaniem środków publicznych na niepotrzebne już obecnie dopłaty do budowy PV. Skoro już są takie projekty, to mogą uwzględniać dofinansowanie do 15kV/400V ... ale i tak uważam, że ludzie powinni płacić mniejsze podatki i nie brać dotacji ... ale to OT..
oo |
@Mich, w temacie wyliczeń. Nawet jakby na 50% budynków były PV, to i tak nie powinno być problemu ... dlaczego? .. bo bardzo rzadko będzie tak, że ktoś kto ma przyłącze 3x4kW lub 3x5kW będzie miał te pełne 12kW czy 15kW upload'u. Chyba w domkach nikt nie ma przyłącza 3x3kW, bo na jednej fazie czajnik i suszarka by wywalały korki. ... Tak więc, statystycznie będzie znacznie mniejsza suma UP od sumy DOWN. ... Z tych wyliczeń jasno widać, że OSD zwyczajnie nie gwarantują nawet tych 35%, może jest ... 15% tego nie wiem ... ale wyraźnie problemem jest mataczenie OSD, a nie PV ...
Tylewtemacie |
@prosument na razie zna tylko ten przekaz https://mobile.twitter.com/winatuska1/status/1045964620169711616?lang=en
prosument |
Odchodząc już od polityki (na tyle na ile to możliwe...) pocieszam się tym, że coraz więcej ludzi otwiera oczy na ten festiwal kłamstw i nie traktuje zalewu bredni i wierutnych bzdur, które wypowiadają "nasi" styropianowi politycy, jako prawdy objawione. A wracając do tematów energii - od samego paplania jakie będzie ohh i ahh nic się nie zmieni. Dla każdego kogo cieszy OZE, żyje OZE itp. jest jasne, że po obecnej zgrai dyletantów przy korycie nie można oczekiwać żadnego rozwoju ww. obszarze energetyki (tak na marginesie, do teraz mnie pusty śmiech ogarnia kiedy przypomnę sobie wielkie plany rozwoju geotermii w Polsce kiedy pisowskie pajace szły do żłoba. Co zostało z planów - jedno wielkie nic) - liczy się węgiel, zwiącholstwo i utrzymywanie jak najdłużej przy życiu tego stanu jaki jest obecnie, gdyż mamy wierny elektorat a spółeczki skarbu państwa związane z energetyką to najlepsza dojna krowa dla budżetu i tworzenia posadek dla biernych, miernych, wiernych i głupich ludzi z politycznego nadania.
Tylewtemacie |
W sondażach nie widać zmian na lepsze . Może Biedroń coś stworzy , choć jego wizja odejścia od węgla to raczej marzenia ściętej głowy i wyborcze populizmy. Obym się mylił i życzę mu powodzenia w rozbijaniu po'pisowego betonu
alladyn-solar-batt |
Do Mich: opisałeś stan faktyczny,, Plus na obszarach wiejsko - miejskich (nie pod Warszawą) te 35% to jest niestety tylko pobożne życzenie... No i tak robi się problem. Żeby nie było nie bronię OSD, bo oni za to kasują pieniądze żeby parametry sieci były zgodne z IRiESD". Przekładając z polskiego ma nasze - w wyniku utworzenia odrębności i niezawisłości decyzyjnej tzw. Przedsiębiorstw Dystrybucyjnych utracono kontrolę nad możliwością dewastacji sieci dystrybucyjnych prądu elektrycznego w Polsce po to by złodzieje i bandyci decydenci z OSD rozdawali ponad miarę (bez wymiany trafo na większe) przydziały mocy nowym Odbiorcom (kasując za wirtualne moce kasę) co doprowadziło do odejścia od jedynie deklaratywnie stosownych IRiESD w których wskazuje się współczynnik jednoczesności 35% w przez NIKOGO nie kontrolowanej (bo któż ma takie prawo) praktyce do nawet 22%(sic!) i teraz gdy pojawił się Prosument i trzeba go przyłączyć- złapaliśmy dywersantów,, z ręką w nocniku". A kto (jak myślicie),, doradza" kolejnym ekipom (niezależnie od opcji politycznych) w ministerstwach decydujących o enetgetyce, decydujących jak i dlaczego dobrze byłoby pozbyć się Prosumentów? - doradzają ci co,, wiedzą" jaki jest prawdziwy stan obciążeń w dystrybucji, jaki jest stan,, raportowany". Oba stany to zupełnie różne światy... Wolą by za to co zrobili nikt im się nie dobrał do dupy.
OSD |
@alladyn nikt dostanie pod dupie. Zobacz jak to się układa. Krótko napisze. Za chwile ZE do rządu powiedzą "To nie nasza wina, To przez wasze otwarcie na prosumentów. Za dużo ich w tak krótkim czas itp itd Nie ma kasy na remonty. Potrzeba kasy" Myślisz, że tego nie łykną? Ja uważam, że łykną.
Grzesiek |
Przydałoby stworzenie czegoś w stylu transportowego prosumenta. Czyli elektryczne samochody osobowe, dostawcze, ciężarówki różnego typu (z przyczepą i bez), autobusy, pociągi nawet samoloty. Z ładowaniem akumulatorów wspomaganym bateriami słonecznymi plus regulatorami ładowania (system stałoprądowy DC) lub inwerterami (zmiennoprądowy AC). Uniezależniony energetycznie i wtedy nie powodujący żadnych dodatkowych emisji (z rury wydechowej czy brak korzystania z sieci energetycznej, w której prąd pochodzi dzisiaj wiadomo z czego).

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...