Program Energia Plus. Minister Gowin zapowiada 5 mln prosumentów

Program Energia Plus. Minister Gowin zapowiada 5 mln prosumentów
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. Porozumienie
REKLAMA

Minister nauki Jarosław Gowin zapowiada przygotowanie programu Energia Plus, który ma skutkować masowymi inwestycjami w prosumenckie, odnawialne źródła energii w gospodarstwach domowych i małych firmach. Prosumentów w Polsce na razie jest kilkadziesiąt tysięcy. Jak wynika z zapowiedzi ministra Gowina, dzięki programowi Energia Plus w krótkim czasie prosumentów w naszym kraju mają być miliony.

Podczas sobotniej Konwencji Zjednoczonej Prawicy minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział zaprezentowanie przez jego partię Porozumienie programu Energia Plus, którego realizacja ma skutkować boomem na energetykę prosumencką w Polsce.

Założenia dedykowanego prosumentom programu Energia Plus mamy poznać za niecały miesiąc.

13 stycznia w imieniu Porozumienia zaprezentujemy w Krakowie program Energia+. Na czym on będzie polegał? We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla MŚP oraz gospodarstw domowych – zapowiedział Jarosław Gowin.

Jak przekonywał w sobotę szef partii Porozumienie, efektem programu mają być instalacje OZE w pięciu milionach domów jednorodzinnych. – To jest ta skala – zapewnił minister Gowin.

Bazując na doświadczeniach z dotychczasowego rozwoju rynku prosumenckiego, można przyjąć, że niemal w całości będą to instalacje fotowoltaiczne.

Jeśli przyjmiemy, że przeciętna wielkość systemów instalowanych w domach jednorodzinnych wyniesie np. 5 kW – większe zapotrzebowanie mogą mieć np. właściciele pomp ciepła czy samochodów elektrycznych – po przemnożeniu przez wskazaną przez ministra Gowina liczbę 5 milionów dostajemy, póki co trudną do wyobrażenia, łączną zainstalowaną moc w domowych mikroinstalacjach na poziomie aż 25 GW.

Takiego zainstalowanego potencjału fotowoltaiki na razie w Europie nie ma żaden kraj – z wyjątkiem Niemców posiadajacych elektrownie PV o łącznej mocy ok. 45 GW. Instalując 25 GW w prosumenckich systemach fotowoltaicznych, wyprzedzilibyśmy drugich Włochów, którzy w fotowoltaice mają ok. 20 GW.

Jak wynika z danych zebranych przez portal Gramwzielone.pl od operatorów systemów dystrybucyjnych, póki co w Polsce na koniec pierwszej połowy 2018 r. mieliśmy około 36 tys. prosumentów – w tym ok. 8,5 tys. przybyło w pierwszej połowie br. – posiadających mikroinstalacje o łącznej mocy ok. 230 MW.

Kilka tysięcy instalowanych w ostatnim czasie co kwartał mikroinstalacji to jednak głównie zasługa liczonych w setkach milionów złotych unijnych dotacji z regionalnych programów operacyjnych. Bez funduszy z Unii Europejskiej przyrost liczby prosumentów byłby z pewnością dużo wolniejszy.

Jakie mechanizmy wsparcia miałyby napędzić rozwój rynku do skali, o której mówił minister Gowin? Na razie wiadomo, że w grę może wchodzić sprzedaż nadwyżek energii – kwestią otwartą pozostaje jednak to, jaka będzie cena i jak będzie wyliczana.

Obecnie z takiego mechanizmu korzystają przedsiębiorcy posiadający własne instalacje OZE. Zgodnie z obowiązującym prawem, mogą oni odsprzedawać nadwyżki energii po stałej cenie, obliczanej jako średnia cena energii na rynku hurtowym z wcześniejszego kwartału. Ostatnie wzrosty cen energii w naszym kraju będą oznaczać dla tej grupy producentów wzrost przychodów ze sprzedaży energii.

Z innego mechanizmu korzystają producenci energii w mikroinstalacjach podlegający pod ustawową definicję prosumenta (nie zaliczają się do nich przedsiębiorcy). Zgodnie z wprowadzonym w połowie 2016 roku systemem opustów gospodarstwa domowe posiadające mikroinstalacje mogą otrzymywać rabat na rachunku za nadwyżkę energii wprowadzonej do sieci w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od mocy posiadanego urządzenia.

Kolejny mechanizm wsparcia energetyki prosumenckiej, który miałby przesądzić o jej szybkim rozwoju, to instrumenty finansowe mające być pod kontrolą Banku Gospodarstwa Krajowego. W tym przypadku wchodziłyby w grę preferencyjne pożyczki, być może podlegające częściowemu umorzeniu.

Kilka dni temu Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i przedstawicielka partii Jarosława Gowina, zasygnalizowała rozpoczęcie w najbliższych miesiącach prac nad nowymi regulacjami dla energetyki prosumenckiej, wskazując, że mogą one znaleźć się w „ustawie o odnawialnych źródłach energii w modelu prosumenckim”. – Zbudowanie tego typu modelu czy podstaw prawnych wspierających tego typu modele jest dzisiaj kolejnym naszym wyzwaniem – zapewniła (za Polską Agencją Prasową).

– Dyskusja o prosumentach jest tą, którą powinniśmy rozpocząć, a także rozpocząć konkretne projekty. Jestem już po kilku rozmowach – także wewnątrz rządu – i tego typu podejście znajduje zrozumienie. (…) Przy przyjęciu rozwiązań ustawodawczych, które z jednej strony wcale nie musiałyby się wiązać z dotacjami, bo te inwestycje mogłyby opierać się na atrakcyjnych instrumentach zwrotnych, moglibyśmy wyobrazić sobie, że – gdy w przyszłym roku zacznie się sezon budowlany, takich instalacji mogłoby powstać w Polsce bardzo dużo. Moglibyśmy zatem w stosunkowo krótkim czasie, przy niewielkim zaangażowaniu środków, a właściwie zerowej pomocy publicznej, zacząć budować system prosumencki w odpowiednim tego słowa znaczeniu – PAP cytowała wypowiedź minister Emilewicz.

Na razie o preferencyjne dofinansowanie w formie niskooprocentowanej pożyczki na domową instalację fotowoltaiczną można ubiegać się w innym rządowym programie "Czyste powietrze".

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (90)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
wec |
To doskonały przykład oderwania od rzeczywistości.
qba |
To aż o 4 mln więcej niż samochodów elektrycznych, SŁUSZNĄ LINIĘ MA NASZA PARTIA!
Genwar |
To bardzo dobry pomysł..... pozwólcie najpierw wykonać 5 mln instalacji żeby potem je zdalnie mógł wyłączać OSD.
Sol |
"We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla MŚP oraz gospodarstw domowych". A potem we współpracy z Big Energy ograbimy prosumentów z tej produkcji.
Sol |
Skala grabieży prosumentów ( jeżeli nic się nie zmieni w sposobie rozliczeń wprowadzonej do sieci energii) wyniesie ok. 2 mld zł. To jest kwota netto. Potem spółki skarbu państwa odsprzedadzą tę zagrabioną wcześniej energię z narzutem ok. 100% i podzielą się z rządem zyskiem w wysokości już 4 mld zł rocznie. Tak się robi kasę panowie. I niech już nikt nie mówi, że nie ma za co zbudować Ostrołęki C, albo atomówki na raty.
Tylewtemacie |
Czy w tym pislamie nie ma przepływu wiadomości , czy tam są naprawdę aż takie głąby , że nie wiedzą , że taki program(bezdotacyjny - preferencyjne pożyczki) już jest wdrożony przez pierwszego mitomana Pinokia i jakie jego efekty ? Na Pv mizeria... Przed wyborami będą się licytować... milion aut elektrycznych...5 milionów instalacji Pv ...40 milionów łapówki (UPS , wydało się) ...100 miliardów na czyste powietrze...górnictwa nie zamordujemy.... Widać , że Gowin g...o wie o tym co szykują OSD i wpakuje elektorat w niezłe g... Ale taka ich domena.
jasiek |
5 mln * 4 kW = 20 GW mocy. No nieźle ale realnie jakby wyszło z tego ze 2 GW to i tak by było dobrze.
alladyn-solar-batt |
,, uruchomimy", ,, zapowiadany przygotowanie programu", etc., etc.....,, Moglibyśmy zatem w stosunkowo krótkim czasie, przy niewielkim zaangażowaniu środków, a właściwie zerowej pomocy publicznej,".... - czyli co? To w końcu przy zaangażowaniu środków czy bez środków?.....,, zacząć budować system prosumencki".... Czy widział kto by bez środków coś zbudowano? Gdyby nie było to kłamstwem a stawiam 10/1, że jest to owo,, budowanie" bez,, pomocy publicznej" będzie się jak rozumiem sprowadzało do tego, że skoro wiadomo iż w 2019 najwięcej w historii (z powodu spadku cen kWp) przeciętny Kowalski zacznie masowo budować sobie za własną kasę PV, to na koniec 2019 jak rozumiem panie Gowin zamierza pan zliczyć ile powstało i z pompą ogłosić.... DOPROWADZILIŚMY do powstania tylu to a tylu instalacji OZE dzięki naszemu PROGRAMOWI....! Oj panie Gowin - mało udane to pana uczestnictwo w przyspieszającej gwałtownie (bo nawet szmira Pawłowicz z rozkazu pokurcza jak onegdaj maciora ma być od publicznej działalności odsunięta) kampanii do wyborów parlamentarnych w 2019 r, choć przyznaję, że z natury rzeczy nastraszyliście tak wielu szarych ludzi widmem totalnie wysokich podwyżek prądu, że jakaś część elektoratu uwierzy w baje pseudoministra pseudonauki Gowina. Tenże przez 3 lata dla nauki nie zrobił nic, ale teraz bo rok wyborczy nauką sobie podcierając ( We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii) swe wirtualne,, programy"
alladyn-solar-batt |
będzie realizował.... Czyżby akcja polskich aktorów szykujących zbiorowe pozwy (każdy może się do pozwu przyłączyć) nie w smak Wam była w czasie i podczas Kampanii Wyborczej, gdzie,, suweren" usłyszy w mediach, że za nic nie robienie w sprawie zabijania Rodaków truciznami pozywani jesteście do Sądów za Smog?
alladyn-solar-batt |
,, Pozew będzie dotyczył ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę i krzywdę członków grupy (zarówno już poniesioną, jak i mogącą powstać w przyszłości), a wynikającą z zaniechań jednostek organizacyjnych Skarbu Państwa, przy wykonywaniu władzy publicznej. Pozew oparty będzie o założenie, że Skarb Państwa nie wywiązał się z obowiązku doprowadzenia do tego, aby stan powietrza w Polsce odpowiadał normom wynikającym z przepisów prawa i dlatego ponosi odpowiedzialność wobec członków grupy (delikt Skarbu Państwa).
alladyn-solar-batt |
,, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 lutego 2018 r.[12] ogłosił, że Polska naruszyła prawo Unii w kwestii jakości powietrza przekraczając notorycznie dopuszczalne wartości stężenia szkodliwego pyłu. W żadnym z polskich programów ochrony powietrza na szczeblu krajowym czy regionalnym nie zostało wyraźnie zaznaczone, że programy takie muszą dążyć do ograniczenia przekroczeń ilości zanieczyszczeń w powietrzu w możliwie najkrótszym czasie. Władze polskie od wielu lat nie wywiązują się ze swoich obowiązków związanych z obniżaniem poziomu trujących substancji w powietrzu. Skala problemu jest naprawdę ogromna, a zastosowane dotąd działania naprawcze okazują się nieskuteczne."
alladyn-solar-batt |
Rozumiem panie Gowin, że program Czyste Powietrze w ramach którego można było nabudować dziesiątki tusięcy mikroinstalacji PV w skojarzeniu z zagospodarowaniem energii elektrycznej w PC - politycznie Wam nie odpowiada bo już,, przebrzmiał" w październiku nie dając spodziewanego społecznie poklasku, to teraz czas na nowe,, co to mają dopiero być wymyślone" programy dla OZE, ale akwizycja już teraz.... Żenada!
Stanisław |
Widać cały ten rząd to Schizofrenia Plus....
alladyn-solar-batt |
Słowami piosenki:....,, Baju baj, baju baj, proszę Pana! Ja nie jestem taka pierwsza lepsza Anna. Znam ten styl, Znam ten kit już na pamięć. Czego pan chce? Poskarżę się....... (nie mam komu)... "
PIS+ |
Pierw Ci podniesiemy podatki, później oddamy Ci część twoich podatków w plusie. Boże widzisz i nie grzmisz! Byle do wyborów i odsuniemy tych PISdzielców od władzy.
Darek |
,, Porozumienie" obłudnika Gowina kampanię i cuda rozpoczyna
ubawiony |
panie ministrze, excel wszystko przyjmie, ale rzadko jest to prawda
Nie jeleń |
,, o preferencyjne dofinansowanie w formie niskooprocentowanej pożyczki na domową instalację fotowoltaiczną można ubiegać się" - można, tyle że z ubiegania się nikt instalacji nie pobudował. Nikt też nie wspomina, że całość programu Czyste powietrze to utopia, bo najpierw musiałbyś mieć 47 tysięcy, pobudować i termomodernizować za kasę, której po prostu nie masz, nie dysponujesz takimi środkami, a potem to oni ci ewentualne według umowy zwrócą jakiś procent. Na tym nie koniec bo jeszcze od tego co dostałem - podatek do US
Taka prawda |
Kto w tym roku,, wystawia" Bożo Narodzeniową szopkę? - oczywiście Minister Gowin
CoNieCo |
Trzeba przyznać, że niepotrzebne te krytyki, bo to uznany (Gowin)światowej sławy specjalista od energii rozproszonej, którą rozpraszał m. in. w ten sposób :,, W 2001 w Instytucie Studiów Politycznych PAN uzyskał stopień naukowy doktora rozprawą zatytułowaną Kościół w czasach wolności 1989–1999. Promotorem pracy był Wojciech Roszkowski[7]. Jest autorem książek, m.in. analizy sporów ks. Józefa Tischnera o Kościół pt. Religia i ludzkie biedy. Razem z Manfredem Spiekerem jest autorem publikacji pt. Zaangażowanie czy defensywa – katolicy w życiu Polski i Niemiec. Razem z Dorotą Zańko współtworzył wywiady rzeki z arcybiskupem Józefem Życińskim (Niewidzialne światło) oraz z ks. Józefem Tischnerem (Przekonać Pana Boga). Napisał kilkaset artykułów filozoficznych, politologicznych, recenzji i wspomnień. W latach 90. zajmował się problemami Kościoła katolickiego w Polsce oraz pontyfikatem Jana Pawła II. Należy do pomysłodawców „Dni Tischnerowskich” i Uniwersytetu Latającego Znak-u. Zorganizował mający służyć studentom fundusz stypendialny „Józek Szkolny”. Był współtwórcą i od 2003 do 2011 rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera[8"
Tylewtemacie |
Od 2011 r trochę się zmieniło , ale... chyba nie jest , aż tak dobrze by Pv było na co drugim dachu. " Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 r.)1 w Polsce zlokalizowanych było ponad 6 mln budynków, z którego to zasobu ponad 5,5 mln stanowiły budynki zamieszkane (w miastach – 2,2 mln budynków zamieszkanych, a na wsi – 3,4 mln). W zbiorze tych budynków ponad 5 mln to budynki jednorodzinne, a ponad 530 tysięcy wielomieszkaniowe. "
OSD |
No przecież w przyszłym roku wyboru i to dwukrotnie. W ramach programu "Czyste Powietrze" jest tylko kredyt preferencyjny. Nie ma dofinansowania, więc trzeba coś kiełbasy rzucić. Przy takiej skali i braku modernizacji sieci, to ZE nic nie będą musiały robić. Prosumenci sami się "wykończą".
PiS likwiduje gospodarkę |
,, Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i przedstawicielka partii Jarosława Gowina, zasygnalizowała rozpoczęcie w najbliższych miesiącach prac nad nowymi regulacjami dla energetyki prosumenckiej, wskazując, że mogą one znaleźć się w „ustawie o odnawialnych źródłach energii w modelu prosumenckim”. – Zbudowanie tego typu modelu czy podstaw prawnych wspierających tego typu modele jest dzisiaj kolejnym naszym wyzwaniem" - Jadziu, dziecko kochane, znajdź sobie innego dziadka, tatusia, który do Twych władnych dokonań za rączkę Cię poprowadzi bo,, teologiczne aspekty energii odnawialnej" jakimi wkrótce popisze się min. Gowin zapewne mogą być istotnym,, wyzwaniem" ale niekoniecznie dla prosumentów
OSD |
Jeszcze cytat ze słynnej taśmy "– Chuck Norris działa? – pyta Morawieckiego Matuszewska. – Działa, rewelacyjnie – odpowiada Morawiecki. – Ale ludzie są tacy głupi, że to działa! Niesamowite! - dodaje Morawiecki"
Ted |
@OSD,dlatego potrzebna,, dobra zmiana+" czyli zmiana zapisu w IRiESD... Po pierwsze 3 fazowe inwertery (zamiast modernizacji sieci), po drugie - Dobry Dodatek,, +" - czyli zdalne wyłączanie instalacji prosumenckich na się widzi mi się. Konia z rzędem temu co to skontroluje, dlaczego odłączano, skoro dane pomiarowe są,, tajemnicą handlową " przedsiębiorstwa Dystrybucujnego...
Pomiary- sprawdzam |
Do Ted - masz rację - tak długo jak długo dane pomiarowe o wielkości i parametrach przepływu prądu w sieciach dystrybucyjnych pozostaną w łapach i na wyłączność Monopolu - tak długo żaden aspekt nowoczesności nie ruszy z miejsca,, ku przyszłości" bo trudno im nie mając twardych danych udowodnić jak bardzo oszukują społeczeństwo twierdząc, że ma energetyczne bezpieczeństwo. Wiadomo kto nie ma dowodu - ten nie może mieć racji...
OSD |
@Ted inwertery będą same się wyłączać. Wiesz ile jest miejsc gdzie napięci jest ok. 200V. Ostatnio czytałem, że padała PC Vieśka, bo napięcie w sieci było bardzo często 195V. Oczywiście reklamacji nie uznano. Sprzęt za ponad 30tys. No i kop się z koniem.
OSD |
"Rzepa: Polska importuje coraz więcej i eksportuje coraz mniej energii." Rzepa to gazeta.
Tylewtemacie |
@ PiS likwiduje gospodarkę... Gowin zawierzy Pv jak Tchórzo energetykę Maryii , Rydzyk zawezwie do klepania zdrowasiek i problem sam zniknie.
alladyn-solar-batt |
@Tylewtemacie- wbrew pozorom w temacie zawierzenia Maryi wiadomo nieco więcej, choć przyznaję, że zawierzenie to ostatni manewr jaki Gowinowi pozostał... Prześledźmy zatem na ile skutecznie energetykę zawierzył Maryi Tchórzewski i na ile skutecznie uczyni to Gowin na następującym przykładzie:
alladyn-solar-batt |
,, Radni pewnego miasta powiatowego, którego nazwy nie będziemy tu zdradzać, zawierzyli miasto Maryi. Nazwy miasta – Piotrków Trybunalski – nie będziemy zdradzać dlatego, bo chodzi o sytuację modelową: dowolne miasto powiatowe a nawet ponadpowiatowe i zwykłą gminę w krzakach, czyli to jak w takim miejscu działa Maryja.
alladyn-solar-batt |
,, Po pierwsze, Maryja nie działa. Miasto zostało jej już raz zawierzone, ale zawierzono je Maryi niższej rangi, bo Matce Bożej Piotrkowskiej. Przy zawierzeniu Maryi tak niskiej rangi okazało się, że sobie Maryja nie radzi, zawierzenie ją przerosło. Owszem, obiekty kościelne zadbane wybitnie i świecą pieniądzem z daleka, ale miasto pozakościelne to raptem trochę zadbanych uliczek na krzyż – i to współfinansownych przez Unię, a między nimi i poza – tak zwana mogiła. Krzyż i mogiła, czyli mamy klimat"
alladyn-solar-batt |
,,Po drugie: Maryja musi się wziąć w garść. Ponieważ Maryja Piotrkowska się nie sprawdziła, radni postanowili dokonać ponownego zawierzenia, tym razem Maryi odpowiednio wysokiej rangi, bo ogólnopolskiej, a ogólnopolska to wiadomo: Królowa Polski."
alladyn-solar-batt |
,, Ogólnie rzecz biorąc, Maryję ogłaszano Królową już ze dwieście razy, o czym miałem okazję pisać, ale od tej pory zawierzeń i ukoronowań przybyło i trudno już nadążyć z rachunkiem. Jezus też został ogłoszony Królem Polski co najmniej ze cztery razy, więc jasne jest, że poprzednie razy dwieście i trzy to były zawierzenia niefachowe, albo też Maryja z Jezusem sobie z obowiązkami nie radzili i dlatego takie liche skutki. Chyba nie powinno się mieć nadmiernych pretensji o to, że sobie nie radzili, bo jak tak spojrzeć na Polskę, to ani święty ani nawet wariat sobie z takim wariackim krajem nie poradzi i lepiej wziąć zaliczkę, a zaraz potem – wziąć nogi za pas."
alladyn-solar-batt |
,, Zawierzając Piotrków Maryi po raz drugi, prezydent onego miasta ładnie ukląkł i tak przemówił: Jako prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, klękam przed Bogiem i przed Tobą, Maryjo (…), aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu miasto Piotrków Trybunalski – jego władze samorządowe, wszystkich przedstawicieli władzy byłej, obecnej i przyszłej, a przede wszystkim mieszkańców naszego grodu (…) "
alladyn-solar-batt |
,, Od tej chwili Piotrków już jest znowu zawierzony, czyli wszystko co się w mieście dzieje, jest pod kontrolą Maryi ogólnpolskiej. Maryja kontroluje zatem miejski budżet i to, żeby na dzieci przedszkolne były przedszkola oraz na miejskich staruszków był katolicki cmentarz, bo już nie kontroluje tego, żeby im się znośnie żyło. Nie po to się żyje, żeby miło żyć, tylko by się do nieba przysposobić. Dba też Maryja, żeby na bicie kobiet katolickich przez ich sakramentalnych katolickich mężów były odpowiednie środki: plastry na opuchliznę i tabletki miłości. Jak będzie coś nie tak – Maryja winna. Maryja jednak z pewnością dobrze sobie radzi z tym, żeby wszystkie dzieci piotrkowskie uczęszczały na katechizację w szkole."
alladyn-solar-batt |
,, Maryja ma pilnować żeby kler katolicki mniej gwałcił dzieci chrzczone, a nawet pozostałe. Nie wiadomo, czy fakt szczodrego gwałcenia do chwili niniejszego zawierzenia jest skutkiem zbyt niskiej rangi zawierzenia z przeszłości, czy może ogólnego przepracowania Maryi, bo z pewnością na niegwałceniu dzieci przez kler jej zależy. Faktem jest jednak bezspornie wykazanym, że gwałcenie odbywało się swobodnie i za zgodą Kościoła kat. Jak można łatwo zauważyć, w celu wykonywania skutecznej roboty przez Maryję konieczna będzie jakaś koordynacja na linii Matka Boska – Kościół kat. , której dotąd – dlaczegóż? – nie było."
alladyn-solar-batt |
,, Skuteczność zawierzenia Maryi oraz odniesione z tego tytułu oszczędności budżetowe i inne korzyści dla ludności są fizycznie mierzalne: spadek w najbliższym roku rozliczeniowym pijactwa, gwałtów, wypadków, mordowania dzieci poczętych i zabójstw zwykłych, tłuczenia żonami o klozety, o – powiedzmy – 20% będzie dowodem na dwudziestoprocentową skuteczność Maryi. Identyczna zasada przy wzroście odpowiednich elementów mierniczych też nam wyjaśni kompetencję i zaangażowanie Maryi, ale o takich sprawach w mieście powiatowym ani żadnym innym się nie rozmawia. Nie zostanie powołana komisja miejska w celu monitorowania skuteczności działania Maryi, ale, szczęśliwie i wbrew Opaczności, w dobie nauki można to mierzyć z zewnątrz, nie pytając radnych o zdanie."
alladyn-solar-batt |
,, Przewiduję poważne trudności tego zawierzenia. Ich źródło kryje się w tym, co w tak ślicznie klęczącej postawie wygłosił prezydent miasta z tak gorliwym zaangażowaniem. Wystarczy uważnie przeczytać: zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu miasto Piotrków Trybunalski (…) wszystkich przedstawicieli władzy byłej, obecnej i przyszłej, a przede wszystkim mieszkańców naszego grodu. No, skoro Maryi zawierzono wszystko co przeszłe, co – swoją drogą – jest katolicko bezczelne ze strony zawierzycieli ale taki mamy standard, to znaczy że cała historia miasta pełna dziadostwa, nędzy i zbrodni oraz zapleśniałych budynków to robota niechlujnej Maryi. Z tak słabym CV powierzanie Maryi jeszcze trudniejszej roboty wyciągania miasta z tego, co sama w nim nabałaganiła, to przepis na klęskę."
alladyn-solar-batt |
,, Nie jest całkowicie pewne, czy to też wina Maryi, ale z pewnością kogoś z tzw. Trójcy Świętej. Oto bowiem w bardzo kiepskim stanie zdrowia znalazła się posłanka PiS Joanna Szczypińska. Wspieramy ją. Ma bardzo dobrą opiekę, ale modlitwa na pewno pomoże. (2) Takie oświadczenia składał arcykatolicki PiS, który, wraz z klerem, szczerze się za nią modlił. Modlitwa nie pomogła, pani posłanka wzięła i przeprowadziła się do Domu Pana, czyli tam, gdzie przebywa nasz Święty Ojciec Święty. Miała pomóc na pewno, a na pewno nie pomogła."
alladyn-solar-batt |
,, * * * W zasadzie, to można by współczuć Maryi takich wyznawców, ale byłoby to współczucie fałszywe i źle ulokowane. Ona, po pierwsze, z góry wszystko wiedziała i się na to zgodziła, co jest zapisane w odpowiedniej książeczce, po drugie nie ma żadnego innego Kościoła kat. Nie tylko nad Wisłą. Mogłaby sobie przecież odpowiednio wychować wyznawców, przecież jest od tego specjalistką najwyższej klasy, co osobiście poświadczył nasz ulubiony Święty. A jak nie, to nie ma co narzekać, tylko trzeba brać co jest i być zadowolonym, że chociaż tyle."
alladyn-solar-batt |
Do Tylewtemacie : no właśnie, tyle, ale z pewnością spec od energetyki Gowin wniesie w zawierzenie nowego ducha
Tylewtemacie |
@alladyn widocznie za małe datki od wiernych na tacę idą , albo też za dużo rozchodzi się tej kasy pod stołem na swiątynie opływające złotem
Wik |
Jak słyszę '' plus '' to dostaję drgawek-a może akcja -rozum plus !!!
PL Radomiem Europy |
Sen wariata - hehe
Prawda |
Nikt Wam nie da tyle ile ja mogę obiecać! Tępy lud to łyknie :)
Tylewtemacie |
https://twitter.com/winatuska1/status/1045964620169711616?lang=en
Radek |
Czarusie. Najpierw niech policja zapłaci Orlenowi faktury za paliwo bo zebrało się już tego kilkadziesiąt milionów złotych od sierpnia.
PIS |
Niezłe zioło maja w tych ministerstwach.
zyrandol |
To następna gadająca głowa PiS. Populizm i Socjalizm. Czego oni teraz nie obiecają , żeby ich tylko wybrać. Szkodniki.
cuuube |
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/minister-emilewicz-o-lokalizacji-elektrowni-atomowej-w-polsce,892945.html
OSD |
@cuuube a kiedy zobaczymy opłatę na rachunku za EJ
alladyn-solar-batt |
Cytat z wypowiedzi min. Emilewicz..,, W Moskwie zdecydowano, że elektrownie atomowe będą wybudowane na Węgrzech i Czechosłowacji, a nie w Polsce - dodała minister. (http://www.tvn24.pl)" g tak i słusznie tak a nie inaczej zdecydowano, bo dzięki temu obecnie to Czesi (a nie Polacy) są zmuszeni do zastąpienia rosyjskiego bubla z popękanym orurowaniem pierwotnego obiegu (popękanym w miejscach niemożliwych do wymiany) na nowy reaktor podobnej mocy, jaki będzie zbudowany w miejscu pierwotnie przeznaczonym na nigdy nie zbudowany 3-ci blok tej elektrowni... Niemniej g blok,, zamieniany" (jaki ze względu bezpieczeństwa trzeba wyłączyć) jest takim, że jeszcze długo będzie schładzany w stanie,, wyłączenia" bo ta wyłączona rosyjska technika - nadal generuje ok. 5-6MW energii i by (wyłączona) nie pietdyknęła potężne pompy muszą to ustrojstwo chłodzić.... Tutaj drobiazg koszt chłodzenia i obsługi wyłączonego formalnie reaktora nr1 oraz (gdy możliwe będzie już jego rozbiórka) - kosmiczne koszty likwidacji. Dziś nikomu nie znane... Fart sprawił, że to nie Polsce rosjanie,, podarowali" to cudo...
alladyn-solar-batt |
c. d. min. EMILEWICZ :,, Wyjaśniała także, że głównym celem programu jest to, żeby mali i średni przedsiębiorcy oraz gospodarstwa domowe "mogli stawiać instalacje energetyki odnawialnej, a żeby nadwyżkę produkowanego prądu mogli wprowadzać do sieci energetycznej i za to otrzymywać wynagrodzenie". (http://www.tvn24.pl)" - UWAGA fragment,, i za to otrzymywać wynagrodzenie"!! Rozumiem, że zamiast rabować Prosumentów na 20 lub 30% zamierzacie płacić?
Marek |
"We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii" to jest zastanawiające, kto to będzie budował? W ramach praktyk studenci KUL czy WSKSiM od Rydzyka?
Tylewtemacie |
@OSD opłata atomowa (20 zł do rachunku no może 30) pojawi się po wyborach by nie drażnić obateli
Tylewtemacie |
@ alladyn... co do kosztów to można obserwować co się dzieje z EJ w Ignalinie na Litwie http://kurierwilenski.lt/2018/06/14/na-zamkniecie-elektrowni-atomowej-w-ignalinie-230-milionow-mniej-niz-chcialaby-litwa/ UE daje 550 mln eur , a litwa woła o co najmniej 750mln
TK |
Wniosek jest jeden. Dadzą Nam dokładnie połowe tego co Nam zabiorą. Brawo dla rozdawaczy!
azza |
Jestem typowym polskim głupkiem więc wierzę w to, że partia która wprowadziła system pozwalający na okradanie z 20, 30 a nawet ze 100% wytworzonej energii nagle z dnia na dzień się nawróciła i wprowadzi uczciwe rozliczanie wytwórców energii. Wierzę też, że mimo olewania prosumentów przez ostatnie 8 lat ( tak, pamiętam jak było za "króla Ełropy " ) niebawem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko się zmieni po myśli tegoż prosumenta !
TK |
I jeszcze jedno spostrzeżenie. Za 5 lat jak Gowin osiągnie poziom wymodlonych 25GW ?? Niemcy przekroczą pewnie 100GW a Włochy 50GW. Ale zawsze można powiedzieć, że PiS jest najlepszy w Europie i będzie tak po wsze czasy.
OSD |
Jeżeli EJ to tylko od "skośnookich" lub Saudyjczyków. Oni maja wiedzę i doświadczenie.Nawet Amerykanie będą prości Koreańczyków (najprawdopodobniej) aby dokończyli im EJ.
OSD |
BTW Kto da kasę na rozbudowę sieci w ramach tego programu?
azza |
Z tego co mnie uczono rabat to obniżka od ustalonej ceny towaru. Pisanie o "rabacie" w sytuacji kiedy zamiast dostać obniżkę ceny "zabiera " mi się jeszcze część towaru jest delikatnie mówiąc nieporozumieniem ! Panu "autoru" sugerowałbym raczej zwrot "zabór" jeżeli już nie chce użyć pospolitego "złodziejstwo"
Tylewtemacie |
@ azza zapewne wierzysz też w to ,że ZE nie będą wyłączać (IRiESD) tych 5 milionów PV , albo że nie znacjonalizują tego ustrojstwa i że nie wytna wiatraków na lądzie...
Tylewtemacie |
A gdzie mojapv ? znowu nie dostał eski z przekazem ? Czy jak Pawłowicz poszedł w odstawkę ? Czy może w końcu wziął sobie do serca prośby , by się nie wypowiadał ?
J |
Alladyn, z jednej strony taki jesteś mądry, nawet mi się twoje wypowiedzi podobały. Ale z tymi komentarzami nt Maryi i innymi z knotacjami religijnym przegiąłeś totalnie. Wiedz dobrze że jest to głęboko niesmaczne i urazileś wielu. Nie wszyscy, co są czytelnikami tego portalu i zwolennikami energii odnawialnej są jednocześnie antykatolikami jak ty. Kontroluj dobrze, co piszesz, bo inni, a takie twoja pustka moralna cię za mocno nakręca.
Polak |
Jakoś nie potrafię się doszukać komentarza nadwornego trolla PiSobolszewii, tow. MojaTW :( Pewnie boi się publicznego linczu:)
qba |
Do J. - To ty przeginasz pisząc o kim kogo nie znasz że jest niemoralny, ale to takie chrześcijaniskie. A jeśli chodzi o zawierzenia duże, małe - średniowiecze już minęło i kilka innych epok również, a w Polsce niektórzy jeszcze tam tkwią.
Polak |
"Ponad 12 mln zł na modernizację energetyczną obiektów sakralnych" przekaże czarnej stonce NFOSiGW w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek !!! Kiedy wreszcie zostanie zniesiony Konkordat i te chwasty zaczną płacić PODATKI???
J |
Do GBA. A znasz to? "Z obfitości serca mówią jego usta?".
alladyn-solar-batt |
Do J: jeśli jakąkolwiek Korporacja, za pomocą i z przyzwoleniem swych funkcjonariuszy (ponad 200 lat temu pisał o tym działaniu przeciw Polsce Tadeusz Kościuszko) demoluje dla swych materialnych interesików Polskę, tym razem o zgrozo na dwa pokolenia naprzód, to nie tylko urazić, ale pozamykać do więzień jestem gotów jej funkcjonariuszy. Wszystko przy tym jedno, czy one hieny są spod znaku energetycznego Pisosterowania, czy spod znaku tumiwisiewskiego Pisobolszewizmu, czy spod znaku korsarskiego bo grasującego w poczuciu bezkarnego oderwania od Watykanu okrętu spod watykańskiej bandery Gdy idzie o bandytę łupiącego pod osłoną judaszyopolityków Polskę, grabiącego ekonomiczne podstawy (wywindowanie w kosmos cen energii dla politycznych zabiegów o wygranie wyborów w 2019 r.) życia polskich przedsiębiorstw, 98% polskich obywateli, to mam prawo i nawet obowiązek powiedzieć takim prosto w oczy,, mówię jak jest". Zatem to MA urażać wspierających piąty rozbiór Polski. Zatem to ma trafić tam, gdzie matecznik sterowalnej teogicznymi meandrami psychologii społecznej ciemnoty, która pierwej da się pokroić na kawałeczki, niżby używszy szarej materii pomiędzy uszami pogoniła powyższe plagi widłami lub na taczkach wywiozła. I obrońco nikczemnego zakłamania.....,, nie pytaj mnie o Polskę" bo jak śpiewał pewien bard z Torunia, co przejrzał grę,, tych z Torunia" wiem w odróżnieniu kto za sznurki prymitywizmu w gadzich móżdżkach pociąga. p. s. Jakbyś mógł doczytać - cytowane teksty to cytaty - zatem swe afekty kieruj do autora (łatwo znaleźć w internecie). Bóg sprawił, że cudzy cytowany tekst widać trafił w sedno, do zasobu Twojej podświadomości - skoro,, nożyce się ozwały". Gdybyś był,, katolikiem" to z pewnością wiedział byś, że praw do oceny bliźniego nie nosisz (vide Twoje autorskie ,, antykatolikami jak ty."). Gdy przechszta do wygodnej materialistycznej akceptacji krzywdy w rabowaniu Kowalskich przez politycznie ulokowane grupki psychologów-intelektualistów nazywa bliźniego anty-kimś tam, to mam Bożo Narodzeniowe życzenia pomyślności dla Ciebie i Twojej rodziny bo nadzieja tuż tuż, w tym również że pod choinką wnuki położą ci paczuszkę z Twym imieniem zapakowaną u optyka. Miej Synu oczy otwarte.
Taka prawda |
,, "Z obfitości serca mówią jego usta?"- żal że serca mogą być jadem interesików w boju o dużą ilość srebrników co se różne Ojce chcą przychołubić- przytrute. Takaż to i obfitość potem, bo komu judaszowe bliżej od bliźniego swego temu mało.
Stanisław |
@J- o zasady tej moralności jaką bronisz walczą na ogół przez całe swe dorosłe życie gwałcone przez,, duchownych" zadekowanych pod ochroną Episkopatu Polski zbocza- setki zgwałconych dzieci. Póki państwo nie daje kasy na przepełnione psychiatryki, póki zwichrowane jednostki zamiast na leczenie będą karmą kadr KK marny los tych owiec co ich dobrze szkolony pies nie upilnuje i nie ukąsi zębami w czarny charakter i tyłek takiego pasterza. Odezwał sie jeden z takich. Obrońca!
Matka |
,, Kiedy wreszcie zostanie zniesiony Konkordat i te chwasty zaczną płacić PODATKI???g to oczywista oczywistość.... Będzie to wtedy, gdy 10% nieruchomości skarbu państwa przejmie krajowy KK co poprzez PiS dopilnowanym zostanie orza gdy w co drugiej polskiej rodzinie będą jak u mnie wydawać po 110zł tygodniowo na leczenie dziecka po tej seksualnie niewyżytej katechezie, bez dozoru i kontroli ba tak masowa jest, że któż tego zdoła dopilnować, ale co mówić skoro przyzwolenie jest. Ale jak dziecko samo przez godzinę na podwórku, to zaraz że niedopilnowane, zaraz z policją i kuratorem albo i prokuratorem.
Nie jeleń |
@J-moralności antykatolickich dopatruj się w zdefraudowanych pieniądzach SKOK Wołomin, w aferze KNF, w podwalinach spółki Srebrna i w intencjach tych co to ugotowali. Wkrótce będą jeść ten,, bigos".
Warszawiak |
@Nie jeleń - ten co nam ten bigos by się nosić pysznie, by się,, zapisać" w historii to wkrótce kopnie w kalendarz a jego kości- oby pod murem-śmiać się będą na wspomnienie jak się na tej kk tłuszczy żywił lat tyle
J |
Alladyn, Stanisław, itp. Nienawiść i emocje niekontrolowane odbierają wam zdrowy rozsądek. Widać to właśnie po waszych odpowiedziach. Moja apologia nie dotyczy ani w tym momencie władzy, ani ustroju, decyzji rządzących, sytuacji politycznej, stosunku do dziedziny energii odnawialnej ..... Bronię, wcześniej i teraz tych wartości, które wzięliście na tapetę i uczyniliście z nich, szczególnie Alladyn, narzędzie do swych wypowiedzi. W ten sposób nie traktuje się Trójcy świętej, Maryi, jako instrumentu do wygłaszania w tak ironiczny, niemal kabaretowy sposób swych przekonań. Chodziło mi głównie o to. Myślę, że Alladyn i jego sprzymierzeńcy powinni mieć przynajmniej elementarne wyczuciej jakich sfer nie godzi się dotykać. Wasze natomiast cynicznie odpowiedzi to gorzkie żale na temat władz, kościoła, duchowieństwa. Nie o taki poziom dyskusji mi chodziło. Odwołuję się do waszej, ufam, wrażliwości. Można to przecież w inny sposób wyrazić. Nawet, jeśli to dla was jest nic, to dla innych jest inaczej i wtedy zwyczajna ludzka kultura tego się domaga. Jeszcze raz proszę, zastanów się dokładnie nad tym, Alladynie i wyczytaj z moich wyrazów więcej, niż one w pierwszym znaczeniu wyrażają. Myślę, że stać cię na to. Pozdrawiam serdecznie.
alladyn-solar-batt |
Do J: rozumie Twój przekaz. Możliwe, że utożsamiasz się z psychologią lenniczej podległości, podległości komuś, czemuś, choćby to coś było zwodnicze, nieuczciwe, ale było ci czynione pod,, wezwaniem boskiego". Ja czuję, że żyję w okupowanym kraju, kraju pod okupacją następujących sił, klik, korporacji - wszystkich razem noszących przekonania (własne) i tę samą od wieków butę w wierze - nie.... w Boga... butę w wierze, że dzierżą w Jego imieniu prawo by narzędziami państwa mafijno-represyjnego (rząd) uczyć mnie jak mam chcieć żyć. Tego dyktatu uznać nie podołam i wszystko mi jedno dokąd trafił akademicki biblijny idealizm. Okupacja mojego kraju Polska się nazywa trwa i wygląda tak:
alladyn-solar-batt |
,, Dlaczego Kaczyński w ostatniej chwili zablokował rządową ustawę? To dzieło Gowina i ojca Rydzyka" Jarosław Gowin zajmuje miejsce w sejmowej ławie obok prezesa PiS, a Mariusz Błaszczak przesiadł się do dalszego rzędu Namowy Jarosława Gowina i rosnąca presja mediów o. Tadeusza Rydzyka. To dlatego Jarosław Kaczyński w bezprecedensowy sposób doprowadził do zdjęcia z porządku obrad Sejmu głosowanie nad rządową nowelą Prawa o ruchu drogowym. - Prezes nigdy jeszcze nie zablokował ustawy w sposób tak spektakularny - mówi nam osoba z obozu rządzącego. I dodaje: - Jarosław Kaczyński nie chciał doprowadzić do kolejnej awantury z wielką grupą zawodową, zwłaszcza że rok wyborczy się już zaczyna. Ale też nie chciał dopuścić do nadwyrężenia spoistości naszego obozu, bo pęknięcie stawało się coraz większe. Powstało ono z powodu projektu, który wprowadzał m.in. zmiany w opłatach za badania techniczne aut i opłaty dla stacji diagnostycznych. O. Rydzyk daje głos zagrożonej branży O. Rydzyk oddał antenę i łamy swoich mediów - od "Naszego Dziennika" po TV Trwam - branży, która ucierpiałaby na nowym prawie. Tak zakonnik podminował projekt nowego Prawa o ruchu drogowym. - Media toruńskie przypuściły szarżę przeciwko tej ustawie - słyszymy. Branża diagnostyczna i transportowa szukała z kolei wsparcia w opozycji. W ostatnich dniach przed głosowaniem Sejmu nad ustawą sprzeciw wobec niej zaczął kiełkować w samym rządzie, który nie przywiązywał wcześniej do noweli żadnej wagi. Z kolei Jarosław Gowin okazał się czynnikiem spustowym, który ten projekt wysadził w powietrze - nie samodzielnie, ale przekonując do tego Jarosława Kaczyńskiego. W obozie Prawa i Sprawiedliwości wpływ wicepremiera na prezesa PiS uznano za przejaw jego pozycji i rosnącego znaczenia. - Gowin się na tym zbudował - słyszymy z szeregów obozu PiS. A było tak: Jarosław Gowin w czasie posiedzeń Sejmu zwyczajowo - jako członek Rady Ministrów - siedzi w usadowionym na podwyższeniu rządowym "tramwaju". Tego dnia - jak przystało na wicepremiera - w jego pierwszym rzędzie. W ogonie "tramwaju" usiadł z kolei wiceminister Marek Chodkiewicz (pilotujący rządową ustawę). Choć w jednym rządzie i "tramwaju", to w sporze o ustawę byli oni jednak po dwóch stronach barykady - Gowin chciał ją ukatrupić, a Chodkiewicz uchwalić. Ostatniego dnia, ostatniego w tym roku posiedzenia Sejmu (14 grudnia), do Jarosława Kaczyńskiego dosiadł się wicepremier Jarosław Gowin. Zszedł z usadowionego wyżej rządowego "tramwaju", by porozmawiać z prezesem PiS. To, co później zrobił Kaczyński wskazuje jednoznacznie, że dyskutowali właśnie o nowelizacji. Z naszych informacji wynika, że Gowin przekonywał prezesa PiS: jeśli za chwilę ustawa przejdzie, to wyrządzi szkody i polskiemu biznesowi, i obozowi "dobrej zmiany". Sejmowy teatr był improwizowany. - W kluczowym momencie do gry wszedł Gowin - potwierdza nasz rozmówca z obozu władzy. Błaszczak odstępuje Gowinowi ucho prezesa Jarosław Gowin prosi Mariusza Błaszczaka, aby odstąpił mu miejsce przy prezesie PiS Jarosław Gowin prosi Mariusza Błaszczaka, aby odstąpił mu miejsce przy prezesie PiS Gazeta.pl, kadr z TVP Parlament W czasie debaty Gowin schodził do prezesa PiS, siedzącego w pierwszym rzędzie poselskich ław. W trzech fotelach obok prezesa zwyczajowo siedzą jego najwierniejsi zausznicy. Tego dnia: szef klubu PiS Ryszard Terlecki i szef MON Mariusz Błaszczak. Schodzi do nich Gowin i prosi Błaszczaka, aby był łaskaw przesiąść się do dalszego rzędu. Ten z uśmiechem na ustach się zgadza. Po chwili na miejscu Błaszczaka - tuż przy uchu prezesa - siedzi już Gowin, a szef MON terminuje dwa rzędy dalej. Od tego momentu przez ok. pół godziny Gowin przekonuje Kaczyńskiego, by zatrzymał uchwalanie ustawy, którą na nich oczach ostrzeliwuje opozycja. Gowin nawet wręcza prezesowi swój telefon, by z kimś mógł porozmawiać. Jarosław Gowin zajmuje miejsce obok prezesa PiS, a Mariusz Błaszczak przesiadł się do dalszego rzędu Jarosław Gowin zajmuje miejsce obok prezesa PiS, a Mariusz Błaszczak przesiadł się do dalszego rzędu (kadr z TVP Parlament) Gowin ma sojusznika w wicepremierze Piotrze Glińskim, który na chwilę też do nich dołącza. W tle opozycja cały czas ostrzeliwuje projekt ustawy, więc z psychologicznego punktu widzenia PiS-owi bardzo trudno odstąpić od rządowego projektu. Gdy z mównicy pada zarzut opozycji, że wiceminister Chodkiewicz kłamie, co do stanowiska Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (jest przeciw ustawie), Jarosław Kaczyński wzywa do siebie na parę sekund posła Bogdana Rzońcę (przewodniczący Komisji Infrastruktury), który potwierdza najpierw do ucha prezesa, a po chwili publicznie, że wiceminister mija się z prawdą. Gowin zadowolony kiwa głową. Jarosław Kaczyński wezwał do siebie posła Bogdana Rzońcę (szefa komisji infrastruktury) Jarosław Kaczyński wezwał do siebie posła Bogdana Rzońcę (szefa komisji infrastruktury) Gazeta.pl, kadr z TVP Parlament Co ciekawe, w "tramwaju" na to zrywa się do obrony wiceminister Chodkiewicz. Ale nic nie udaje mu się wskórać. Jarosław przekonuje prezesa PiS, by zastopował ustawę, a na mównicy wiceminister Marek Chodkiewicz przekonuje, że ustawa powinna wejść w życie Jarosław przekonuje prezesa PiS, by zastopował ustawę, a na mównicy wiceminister Marek Chodkiewicz przekonuje, że ustawa powinna wejść w życie. Zaraz potem Jarosław Kaczyński chce zabrać głos. Marszałek Marek Kuchciński go jednak nie widzi. "Kuchta" ogłasza przerwę, a poirytowany prezes Kaczyński odchodzi z niczym. W trakcie przerwy prezes przychodzi do marszałka z pretensją - Kuchciński się tłumaczy, ale Kaczyński odwraca się na pięcie. W sukurs prezesowi przychodzi Terlecki (jako wicemarszałek formalnie jest podwładnym Kuchcińskiego) i ochrzania Kuchcińskiego. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki daje reprymendę marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu za zignorowanie prezesa PiS, który chciał zabrać głos Szef klubu PiS Ryszard Terlecki daje reprymendę marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu za zignorowanie prezesa PiS, który chciał zabrać głos Gazeta.pl, kadr z TVP Parlament Przerwa trwa. Politycy "dobrej zmiany" kłębią się w pokojach na zapleczu. Po przerwie Gowin wraca na nieswoje miejsce obok Kaczyńskiego. Terlecki służy za pośrednika w komunikacji między prezesem PiS a "Kuchtą". Marszałek karnie od razu po wznowieniu obrad oddaje głos Kaczyńskiemu. - Ponieważ ta ustawa, która była w tej chwili procedowana, budzi rzeczywiście wiele wątpliwości, wnoszę o jej wycofanie z porządku dziennego - zawnioskował prezes PiS. To "rzeczywiście" prezes powiedział, bo przez długi czas przekonywał go do tego Jarosław Gowin. Jarosław Kaczyński zgłasza wniosek o przerwanie prac nad ustawę tuż przed głosowaniem nad jej całością Jarosław Kaczyński zgłasza wniosek o przerwanie prac nad ustawę tuż przed głosowaniem nad jej całością. Kuchciński znów ogłasza przerwę i zwołuje Konwent Seniorów. To tylko formalność. Potem zdejmuje ostateczne głosowanie nad Prawem o ruchu drogowym z obrad. Błaszczak siedzi już na swoim miejscu, a zadowolony Gowin w "tramwaju". Prezes wstrzymał uchwalanie ustawy dosłownie w ostatnim momencie - przed ostatecznym głosowaniem nad całością nowelizacji.
alladyn-solar-batt |
,, ,, Gowin, Rydzyk - jedna sprawa" Gowin odegrał decydującą i spustową rolę w tej sprawie, ale wolta prezesa PiS to efekt presji dwóch biegunów w obozie "dobrej zmiany": Jarosława Gowina, który przyciąga środowiska biznesowe, i - po drugie - środowiska Radia Maryja. Tłem dla tego bezprecedensowego ruchu ze strony Kaczyńskiego są też zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i wejście w tryb kampanijny, co wiąże się z wygaszaniem wszystkiego, co może wzbudzić irytację potencjalnego elektoratu PiS. A już dla samego Gowina utrącenie - choć jeszcze nie ostateczne - projektu, który bił w polski biznes, jest bardzo istotne dla budowania pozycji na prawicy. Media o. Rydzyka tworzyły presję na PiS Śledząc toruńskie media można zauważyć wyraźną presję na PiS, by ustawę wyrzucić do kosza. Radio Maryja oddawało głos związkowcom z sektora transportowego. A ci apelowali do rządu, aby ustawę wstrzymać. - My, jako stacje, pracujemy już na granicy wytrzymałości ekonomicznej - mówił na antenie Andrzej Bogdanowicz, dyrektor Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego. Podkreślano też, że rządowy projekt negatywnie zaopiniowali Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Powtarzano, że projekt dorzuci im kolejne podatki do zapłaty, co może doprowadzić branżę do plajty. Bogdanowicz dodawał też: - Nie jesteśmy już w stanie udźwignąć tego dodatkowego podatku, żeby finansować urzędników, którzy będą przychodzili i dodatkowo [nas] sprawdzali. My już mamy kontrole ze starostwa, które nas nadzoruje, z Inspekcji Pracy, z Inspekcji Handlowej, a teraz dodatkowo mamy finansować jeszcze jednego kontrolera. Nie jesteśmy w stanie tego utrzymać. Antyniemiecka nuta W projekt ustawy bił też dr Marian Szołucha - ekonomista i bywalec mediów o. Rydzyka. I w "Naszym Dzienniku" i na antenie TV Trwam, gdzie podkreślał, że najlepiej by było, gdyby projekt został cofnięty albo skasowany, bo rząd stworzył ustawę, która idzie dużo dalej niż wymaga tego dyrektywa Unii Europejskiej. Narracja obecna w mediach toruńskich była taka: rząd PiS jest nadgorliwy we wcielaniu prawa unijnego, ale być może inni szatani są tam czynni i chcą zdusić polskich właścicieli stacji diagnostycznych, by potem ich miejsce zajęli Niemcy. - Polska jest ostatnim krajem naszego regionu, w którym nasze rodzimy firmy, czyli narodowy kapitał, ma przewagę nad zagranicznym, ściśle rzecz biorąc, niemieckim na tym rynku. Inaczej jest w całej Europie środkowo-Wschodniej. (…) Kilku urzędnikom niestety w czasach dobrej zmiany zamarzyła się totalna kontrola. A nieżyczliwi dla tych urzędników twierdzą, że jest to przygotowanie gruntu pod wejście na polski rynek zagranicznej, konkretnie niemieckiej konkurencji - mówił dalej Szołucha. Na co dziennikarz TV się dziwił: - Ale rząd "dobrej zmiany" deklaratywnie bardzo intensywnie walczy z takimi formami ograniczania suwerenności gospodarczej. Słyszymy panów ministrów, polityków, prezesów, którzy mówią: wstaliśmy z kolan. No to jak wstali z kolan, to niech już stoją."
alladyn-solar-batt |
Do J: pytam zatem co, kto tutaj rządzi, kto mnie (podatnikowi) każe na siebie pracować? Wskaż prawidła chrześcijaństwa judaszom, obłudnikom, sprzedajnym boszewikom spod znaku PiS i za podatnika srebrniki opłacanej akceptacji i ochrony KK. Nie mieszaj do tego nieuprawnionego przekonania, że,, Nienawiść i emocje niekontrolowane odbierają wam zdrowy rozsądek" bo nasze (Twój i mój) zdrowe,, rozsądki" nie są z tego samego świata.
Prosument bez łaski władzy. |
Panie Gowin co tak skromnie ? Instalację PV mam dawno PIS wara od niej.
theo |
Co ten Gowin? czyżby kampania, i tylko obiecywać?
Adam |
Kłamie jak Mateuszek i biskupi !
adamski |
Jak na razie to tylko śląski elektorat bez jakiegokolwiek zmrużenia oka dostał 7 miliardów złotych na przejedzenie. Na chwilę obecną instalacja prosumencka z dotacji kosztuje 2 razy tyle co ta kupiona za własne pieniądze. Nie mówiąc już o tym że trzeba donieść stertę kwitów czekać przynajmniej 2 lata na nie wiadomo jaką decyzję. Panie Gowin niech pan nie gada głupot bo i tak za chwilę pana nie będzie.
zyrandol |
Same plusy też dają minus.Gdyby głupota miała skrzydła latała by jak gołębica a z nią PiSowcy.
stołki |
Zamiast podnosić ludziom cenę za prąd -dajcie ludziom możliwość, aby sami zrobili sobie prąd. Też na tym zarobicie
kajko |
+ bilansowanie międzyfazowe
Polak |
@alladyn-solar-batt: PiSobolszewickich matołów i naszego rodzimego ciemnogrodu katotalibańskiego nie przekonasz, że czarne jest czarne a białe jest białe. Prezes powiedzieli, że jest na odwrót i basta.
TF |
Razem z 1 mln samochodów elektrycznych wyprodukowanych w Polsce !

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...