Ustawa o wysokosprawnej kogeneracji przyjęta przez Sejm

Ustawa o wysokosprawnej kogeneracji przyjęta przez Sejm
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

W piątek Sejm przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Energii ustawę o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, która wprowadzi z początkiem 2019 r. nowy system wsparcia w miejsce wygasającego systemu certyfikatów.

Za ustawą głosowali w piątek wszyscy obecni na posiedzeniu Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości w liczbie 222 oraz wszyscy posłowie koła poselskiego WiS, przeciwko byli wszyscy posłowie PO (136), wszyscy posłowie Kukiz15 z wyjątkiem jednego głosującego "za" i jednego wstrzymującego się od głosu. Przeciwko głosowali też wszyscy posłowie Nowoczesnej, PSL-UED, Teraz! oraz W-S. Za ustawą zagłosowało ponadto 5 posłów niezależnych, 4 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Celem ustawy jest wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, który ma zastąpić wygasający z końcem tego roku system oparty o świadectwa pochodzenia. Proponowany mechanizm zapewni zarówno stymulowanie budowy nowych jednostek kogeneracji, jak i utrzymanie produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w istniejących jednostkach, które bez wsparcia nie mogłyby funkcjonować z powodu luki finansowej w kosztach operacyjnych – zapewnia Ministerstwo Energii.

Proponowany mechanizm ma gwarantować inwestorom wypłacaną przez 15 lat, stałą premię ponad rynkową cenę energii elektrycznej.

Przewidziano, że wsparcie produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW oraz małych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW ma się odbywać poprzez złożenie wniosku o wypłatę gwarantowanej premii.

W przypadku nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW przewidziano mechanizm aukcyjny, a w przypadku takich jednostek o mocy ponad 50 MW przewidziano procedurę naboru.

Natomiast w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 50 MW przewidziano procedurę wniosku o wypłatę "premii gwarantowanej indywidualnej".

Warunkiem uzyskania wsparcia na energię elektryczną ma być wprowadzanie i sprzedaż do sieci ciepłowniczej co najmniej 70 proc. ciepła użytkowego wytworzonego w wysokosprawnej kogeneracji w danej jednostce kogeneracyjnej, a – jak zaznacza ME – w nowym systemie będą mogły uczestniczyć tylko elektrociepłownie, dla których jednostkowy poziom emisji CO2 nie przekroczy 450 kg/MWh wytwarzanej energii – łącznie elektrycznej i cieplnej. 

Warunek współpracy z publiczną siecią ciepłowniczą nie obejmie jednostek o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW oraz istniejących oraz zmodernizowanych jednostek opalanych metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 MW.

Koszty nowego mechanizmu zostaną przeniesione na rachunki odbiorców. – Oznacza to zmianę formuły finansowania w porównaniu z dotychczasowym systemem, w którym koszt finasowania ujęty był w cenie energii i niewidoczny dla odbiorców – na transparentne wyodrębnienie na rachunku osobnej opłaty dedykowanej na ten cel – zapewnia Ministerstwo Energii.

Stawka opłaty kogeneracyjnej w 2019 roku wyniesie 1,58 zł/MWh, co – jak wylicza resort energii – oznacza wydatek średnio 3,95 zł rocznie na gospodarstwo domowe.

Przyjętą w piątek przez Sejm ustawą zajmie się teraz Senat, w którym senatorowie PiS powinni dążyć do jej szybkiego uchwalenia, aby nowe regulacje trafiły do prezydenta i zyskały jego podpis jeszcze przed końcem 2018 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Kompletna bzdura, fałszerstwo, kłamstwo i absurd-jak można publikować takie dane i twierdzić, że:,, Stawka opłaty kogeneracyjnej w 2019 roku wyniesie 1,58 zł/MWh, co – jak wylicza resort energii – oznacza wydatek średnio 3,95 zł rocznie na gospodarstwo domowe." w sytuacji gdy publiczne sieci ciepłownicze zasilają w ciepło sieciowe około 49% obywateli a co za tym idzie to na nich właśnie spadnie obciążenie sumą przewidzianą na,, pseudo-wsparcie" kogeneracji- sumą która co oczywiste jest Dwukrotnie wyższa! Dlaczego,, pseudo-wsparcie" - bo do dociążania Odbiorcy ciepła przez przedsiębiorstwo ciepłownicze kosztem Wysokosprawnych instalacji w tym Kogeneracyjnych - niepotrzebne są Ustawy lecz.... księgowa.
Adam |
Za chwilę ci debile w Sejmie zrobią Ustawę, że za kupioną w warzywniaku marchewkę ma zapłacić... nabywca marchewki, co więcej cenę ustawowo,, ustawioną"... np. 3 zł. W tym konkretnie wypadku będzie to Ustawa,, o promowaniu zdrowych warzyw"....
Instalator |
Macie rację, a cenę,, wrzuconą" do tekstu ustawy przypadkiem zaproponuje Poseł, którego rodzina to przypadkiem plantatorzy marchewki....
pesel |
??? Do Alladyna. Może byś to jaśniej wyjaśnił bo ja uważam, ze rozumiem co jest w artykule napisane i rozumiem to inaczej. To czy odbiorca ciepła sieciowego czy indywidualnego nie ma znaczenia, liczy się to ile zużyje prądu.
alladyn-solar-batt |
Do Pesel: sprecyzuj co wymaga wyjaśnienia, bo deklaracja,, jak wylicza resort energii – oznacza wydatek średnio 3,95 zł rocznie na gospodarstwo domowe" to efekt podzielenia prognozowanych wydatków jakie pociągną za sobą skutki Ustawy na statystyczną ilość wszystkich,, gospodarstw domowych" w Polsce. Tymczasem takie gospodarstwa w Polsce które nie są w obrębie publicznych sieci ciepłowniczych (połowa populacji) - tego kosztu ponosić nie będą. Ergo-koszt/gospodarstwo poniosą wyłącznie podłączeni do SC a co za tym idzie kwotowo będzie dwukrotnie wyższy. Takie komunikowanie finansowych skutków wprowadzanych Ustaw to... Oszustwo.
re |
do alladyn-solar-batt Przeczytaj zanim coś napiszesz, za wsparcie kogeneracji, solidarnie zapłacą wszyscy odbiorcy zużywający energię elektryczną co do zasady, a nie odbiorcy ciepła sieciowego

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...