Bank Światowy: więcej OZE niż węgla w polskiej energetyce już w 2030

Bank Światowy: więcej OZE niż węgla w polskiej energetyce już w 2030
Fot. Andreas Klinke Johannsen, flickr cc
REKLAMA

Zdaniem ekspertów Banku Światowego, którzy przeanalizowali nasz miks energetyczny, do roku 2030 odnawialne  źródła energii mogą odpowiadać już za połowę produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. Ich szacunki jednak nie idą w parze z wizją rozwoju polskiej energetyki, którą ostatnio przedstawiło Ministerstwo Energii.

W przedstawionym ostatnio przez Ministerstwo Energii projekcie dokumentu pt. „Polityka Energetyczna Polski do roku 2040” (PEP 2040) założono, że w 2030 roku udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie energii brutto wyniesie 21 proc., przy czym w miksie elektroenergetycznym będzie to 27 proc.

Tymczasem w opublikowanym wczoraj raporcie na temat polskiej energetyki Bank Światowy zapewnia, że do roku 2030 możliwe jest osiągnięcie w naszym miksie energii elektrycznej niemal 50-procentowego udziału OZE w stosunku do zaledwie kilkunastu procent obecnie. Do tego czasu udział energetyki węglowej w miksie wytwarzania mógłby spaść poniżej 40 proc.

Autorzy raportu “Poland Energy Transition: The Path to Sustainability in the Electricity and Heating Sector” podkreślają, że około 60 proc. polskich elektrowni węglowych ma już ponad 30 lat. Zastępowanie ich niskoemisyjnym źródłami to nie tylko ograniczenie emisji, ale także szansa na rozwój gospodarczy.  

Zwiększenie potencjału energetyki odnawialnej w Polsce to korzyści dla gospodarki, poprawa zdrowia mieszkańców i zredukowanie poważnych, środowiskowych problemów, w tym biorących się z najgorszej jakości powietrza spośród europejskich miast – wyliczają twórcy raportu.

W najbardziej ambitnym scenariuszu, który wskazano w raporcie, liczba zatrudnionych w polskim górnictwie do roku 2030 miałaby zmaleć o 20 tys., czyli o około 25 proc. Natomiast w firmach związanych z poprawą efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym pracę miałoby znaleźć około 100 tys. osób.

Polska już osiągnęła sukces w oddzieleniu zależności między wzrostem gospodarczym i emisjami. Od 1989 roku zwiększyła swoje PKB 7-krotnie, jednocześnie zmniejszając emisje w elektroenergetyce i ciepłownictwie o 30 proc. – zauważa Carlos Pinerua z Banku Światowego, jeden z autorów raportu.

Jednak dalsze silne uzależnienie Polski od węgla tworzy poważne problemy i ogromne koszty zdrowotne. Nasza analiza pokazuje, że inwestycje w odnawialne źródła energii mogą teraz okazać się nie tylko korzystne dla zdrowia ludzi, ale są już także uzasadnione ekonomicznie – dodaje ekspert.

Raport Banku Światowego “Poland Energy Transition: The Path to Sustainability in the Electricity and Heating Sector” [link]

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
olik74 |
Bank Światowy po prostu wie, że w 2019 nie będzie już PISu...i nigdy nie wróci.
Mateusz |
czy bank światowy nie wie, że mamy węgla na 200 lat ?
Trombeusz |
Tak na 200 ale rizumu mniej niż dwa gramy.
yeti |
Słyszysz to szkodniku Tchórzewski???!!!!
IXI |
Oni mierzą Polskę swoją miarą. W głowie im sięnie mieści, że w europejskim kraju można mieć spaczoną mentalność i stawiać na kopciuchy.
MojaPV |
Chcemy od was wydoić kasę szybciej, stać was na to- to jest przekaż banku
alladyn-solar-batt |
Przekaz banku jest taki :,,13 grudnia Sąd Unii Europejskiej wydał wyrok, który zmieni oblicze motoryzacji. Uznano w nim, że Komisja Europejska niezgodnie z prawem ustanowiła tak zwane okresy przejściowe. Miały one pozwalać producentom samochodów na sprzedawanie w najbliższych latach aut osobowych, które w rzeczywistych testach drogowych (RDE) emitują więcej tlenków azotu, niż pozwalają normy." - to zaś oznacza za rok.... Koniec sprzedaży nowych diesli... Rozumiem, że Moja widzi,, wyjątkowość " Polski w ten sposób, że Polacy z uwagi na nieróbstwo Smrodów z Rządu + z BE nie będą mieli czym ładować nawet tej mikrej ilości samochód elektrycznych w jakiej posiadaniu będą za rok i jednocześnie (gdyby) za trzy lata nakupowali pół miliona takich aut, to nawet przy rokrocznym doinstalowywamiu pięciuset ładowarek- na odmianę do ładowarek tych braknie mocy systemowej w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym bo właśnie na lata 2023-2024 przypadnie zamknąć 30% elektrowni dziś podających moc do systemu. O ile mi wiadomo - nie jest tak, że w 2016 r. obejmując władzę w Polsce po raz wtóry, będąc w związku z tym do tego przygotowanym- PiS zaczęło budowę co najmniej 6000MW Wysokosprawnych a przede wszystkim wysoce elastycznych mocy jakie po 8-miu latach intensywnej (dwie kadencje PiS u steru) budowy byłyby w stanie wyprowadzić w Polsce System Elektroenergetyczny z głębokiej czarnej dupy...
Taka prawda |
,, Nowe prawo wodne weszło w życie w połowie tamtego roku i do tej pory nie wzbudzało większych kontrowersji. Okazuje się jednak, że zawiera ono jeden zapis, który całkowicie przeoczono, a opinia publiczna dowiaduje się o nim dopiero dziś. Władza z Nowogrodzkiej zwykle opowiada, jak to broni Polaków przed obcym kapitałem, a przepisy dotyczące jakiejkolwiek działalności tworzy najbardziej przejrzystymi na świecie'
Taka prawda |
,, Co innego o PiS mówi jednak artykuł 36. nowego prawa wodnego, który pojawił się w nim jakby znikąd. Słowa zawarte w nim znacząco uderzają w polskich przedsiębiorców, a odpowiedzialności za niego nie chce wziąć dosłownie nikt. Zapis traktuje o urządzeniach pomiarowych do ścieków. Dotąd wszyscy, którzy ich potrzebowali, czyli m.in. fabryki czy oczyszczalnie ścieków, kupowały je na wolnym rynku wedle własnych preferencji i możliwości finansowych."
Taka prawda |
,, Teraz jest to niemożliwe, gdyż prawo jednoznacznie faworyzuje zagranicznych przedsiębiorców i ten zdemonizowany obcy kapitał. W jaki sposób. Zgodnie z nowymi przepisami trzeba ogłosić przetarg, a w nim udział mogą brać producenci jedynie certyfikowanych urządzeń, których polskie firmy nie mogą otrzymać, gdyż w naszym kraju nie ma opracowanych żadnych procedur w tym zakresie"
Polak |
@MojaTW: Przekaz dnia ME: chcemy wytępić Polki i Polaków jak najszybciej dzięki wycinaniu OZE i budowaniu kolejnych węglowych trupów.
Ja |
A ja w 2030 będę miał 30 sto centymetrowego.
opozda |
Zapas węgla możemy mieć na 200 lat, ale już teraz musimy inwestować w odnawialne źródła energii. W okresie grzewczym smog nas przytłacza, coraz więcej miast boryka się z tym problemem. Myślę, że na COP 24 dobrze mówili, że zmiany są konieczne (zresztą wiadomo to nie od dziś). Nasz polski surowiec - miedź odgrywać będzie tutaj istotną rolę. Może skupmy się na tym kierunku, niż uparcie trzymać się węgla? Myślę, że warto zapoznać się z tym materiałem: https://copperalliance.pl/eec-green-w-katowicach-bez-miedzi-nie-ma-nowoczesnej-energetyki/

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...