EBOiR odwraca się od węgla, będzie finansować OZE

EBOiR odwraca się od węgla, będzie finansować OZE
Fot. EBOiR, flickr cc

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w ramach nowej strategii zapowiedział, że nie będzie dłużej finansować inwestycji związanych z wydobyciem węgla czy produkcją energii elektrycznej z wykorzystaniem tego surowca. Bank podkreśla potrzebę bazującej na OZE elektryfikacji wysokoemisyjnych gospodarek państw, na których skupia swoją działalność.

Przyjęta w tym tygodniu przez EBOiR nowa, pięcioletnia strategia zakłada zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jak podkreśla w komunikacie bank, cel to przejście na niskoemisyjna gospodarkę, m.in. poprzez elektryfikację w krajach, w których działa, a więc w regionach charakteryzujących się głównie niską efektywnością energetyczną i wysokim poziomem emisji z energetyki.

EBOiR podkreśla jednocześnie, że nie będzie już dłużej wspierać swoim finansowaniem inwestycji, które dotyczą wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych.

REKLAMA

Od stycznia 2019 r. Bank ma wdrożyć ponadto w ocenie projektów mogących charakteryzować się wysoką emisyjnością nową metodologię tzw. Shadow Carbon Pricing, zgodnie z którą będzie brać pod uwagę także tzw. externalities, w tym koszty wynikające z emisji CO2.

– Trzeba podjąć pilne i decydujące działania, aby radzić sobie z wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatu i złej jakości powietrza. To wymaga fundamentalnego przejścia od węglowodorów w kierunku czystych źródeł energii. Oznacza to elektryfikację przemysłu, transportu i ogrzewania, w której energia elektryczna będzie wytwarzana głównie ze źródeł odnawialnych – wylicza cytowany w komunikacie banku Nandita Parshad z EBOiR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w wydanym kilka tygodni temu komunikacie na temat konkurencyjności odnawialnych źródeł energii odnotowuje, że wyraźny spadek kosztów zielonej energii na skutek wprowadzenia mechanizmów tworzących konkurencyjność notowany jest m.in. w Egipcie czy Jordanii, gdzie oferowana w aukcjach cena energii z OZE spadła poniżej 0,025 USD/kWh (0,09 PLN/kWh), czyli poniżej kosztów wytwarzania energii z gazu.

REKLAMA

EBOiR jest aktywny w zakresie finansowania inwestycji proklimatycznych, głównie w obszarze odnawialnych źródeł energii, łącznie w 38 krajach rozwijających się.

Od 2006 r. Bank zmobilizował finansowanie w obszarze niskoemisyjnej gospodarki warte w sumie 26 mld euro, z czego 6,3 mld euro przeznaczono na inwestycje w energetykę odnawialną. Wsparcie EBOiR skutkowało uruchomieniem odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 10,1 GW.

Przed kilkoma miesiącami Grzegorz Zieliński, odpowiadający za operacje EBOiR w naszym kraju, zadeklarował, że Bank może przeznaczyć swoje środki na finansowanie w naszym kraju projektów morskich farm wiatrowych, ale także projektów związanych z elektromobilnością czy ograniczaniem smogu.

Wcześniej EBOiR był zaangażowany w kredytowanie polskiej energetyki wiatrowej na lądzie, w którą jednak uderzyły regulacje skutkujące m.in. zamieszaniem wokół zasad naliczania podatków od elektrowni wiatrowych.

Do roku 2016 Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał na inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce kredyty warte setki milionów euro. Od tamtego roku EBOiR nie finansował już nowych projektów na naszym rynku OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.