EBOiR odwraca się od węgla, będzie finansować OZE

EBOiR odwraca się od węgla, będzie finansować OZE
Fot. EBOiR, flickr cc
REKLAMA

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w ramach nowej strategii zapowiedział, że nie będzie dłużej finansować inwestycji związanych z wydobyciem węgla czy produkcją energii elektrycznej z wykorzystaniem tego surowca. Bank podkreśla potrzebę bazującej na OZE elektryfikacji wysokoemisyjnych gospodarek państw, na których skupia swoją działalność.

Przyjęta w tym tygodniu przez EBOiR nowa, pięcioletnia strategia zakłada zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jak podkreśla w komunikacie bank, cel to przejście na niskoemisyjna gospodarkę, m.in. poprzez elektryfikację w krajach, w których działa, a więc w regionach charakteryzujących się głównie niską efektywnością energetyczną i wysokim poziomem emisji z energetyki.

EBOiR podkreśla jednocześnie, że nie będzie już dłużej wspierać swoim finansowaniem inwestycji, które dotyczą wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych.

Od stycznia 2019 r. Bank ma wdrożyć ponadto w ocenie projektów mogących charakteryzować się wysoką emisyjnością nową metodologię tzw. Shadow Carbon Pricing, zgodnie z którą będzie brać pod uwagę także tzw. externalities, w tym koszty wynikające z emisji CO2.

– Trzeba podjąć pilne i decydujące działania, aby radzić sobie z wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatu i złej jakości powietrza. To wymaga fundamentalnego przejścia od węglowodorów w kierunku czystych źródeł energii. Oznacza to elektryfikację przemysłu, transportu i ogrzewania, w której energia elektryczna będzie wytwarzana głównie ze źródeł odnawialnych – wylicza cytowany w komunikacie banku Nandita Parshad z EBOiR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w wydanym kilka tygodni temu komunikacie na temat konkurencyjności odnawialnych źródeł energii odnotowuje, że wyraźny spadek kosztów zielonej energii na skutek wprowadzenia mechanizmów tworzących konkurencyjność notowany jest m.in. w Egipcie czy Jordanii, gdzie oferowana w aukcjach cena energii z OZE spadła poniżej 0,025 USD/kWh (0,09 PLN/kWh), czyli poniżej kosztów wytwarzania energii z gazu.

EBOiR jest aktywny w zakresie finansowania inwestycji proklimatycznych, głównie w obszarze odnawialnych źródeł energii, łącznie w 38 krajach rozwijających się.

Od 2006 r. Bank zmobilizował finansowanie w obszarze niskoemisyjnej gospodarki warte w sumie 26 mld euro, z czego 6,3 mld euro przeznaczono na inwestycje w energetykę odnawialną. Wsparcie EBOiR skutkowało uruchomieniem odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 10,1 GW.

Przed kilkoma miesiącami Grzegorz Zieliński, odpowiadający za operacje EBOiR w naszym kraju, zadeklarował, że Bank może przeznaczyć swoje środki na finansowanie w naszym kraju projektów morskich farm wiatrowych, ale także projektów związanych z elektromobilnością czy ograniczaniem smogu.

Wcześniej EBOiR był zaangażowany w kredytowanie polskiej energetyki wiatrowej na lądzie, w którą jednak uderzyły regulacje skutkujące m.in. zamieszaniem wokół zasad naliczania podatków od elektrowni wiatrowych.

Do roku 2016 Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał na inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce kredyty warte setki milionów euro. Od tamtego roku EBOiR nie finansował już nowych projektów na naszym rynku OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
To, że w EBOiR takie decyzje zapadły w tej sprawie wiadome było we wrześniu 2017 roku
Moja Shizofrenia PV |
Nie będą już finansować shizofrenii? Łolaboga@#%
Kd |
Świat się zmienia, i polski rząd nie zatrzyma tego trendu OZE. Wszystkie kraje już wiedzą że czas węgla mija bezpowrotnie. Ileż mozna dotować z naszych podatków patoligię bez dna?! Czas się obudzić i wskoczyć na pociąg nowoczesności. Kto mądry zauważył że fedrowanie węgla z głębokości 850m nie ma już ekonomicznego uzasadnienia. Patoligie górniczą utrzymyje się sztucznie przy życiu żeby mocny elektorat PIS (ca 70tyś górników) nadal głosowało na swoją ukochaną partię +
Prawda |
Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
alladyn-solar-batt |
,, państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną" - tak, ale nie do końca.... Państwo winno w pierwszej kolejności wziąć za pysk energetyków (jak Piłsudski posadzić na początek ze dwustu) a następnie zmusić resztę do inwestycji w przebudowę przede wszystkim Dystrybucji dostosowującą do mechanizmów DSM/DSR w tym stacji trafo Sn/nn do AVR, z kolei z drugiej strony za wymuszenie budowy magazynów energii w obrębie sieci przesyłowych, w trzeciej kolejce za uwolnienie (Ustawa) danych pomiarowych, w czwartej....itd.itd.
Ola |
@ alkadyn - ale za co mają to zrobić? Przecież cała kasa poszła na 500+, 300+ i mieszkanie+
Sol |
@Alladyn Solar Battery. Święta racja.
FRW |
A co na to PIS ? Blokują OZE jak najwięcej . Cienko widzę, działania EBOIR.
alladyn-solar-batt |
Do Ola: skąd na to pieniądze - to proste 50%(miliard) jest w stanie dopłacić UE - drugi miliard to wkład własny w re inwestycje, a od min. Tchórzewskiego wiemy, że w kasach spółek BE leży ukryty przed publiczną wiedzą.500+ nie ma tu nic do rzeczy....
Sol |
@ Ola. Skąd pieniądze? 1. PGE. Grupa utrzymuje trend dobrych wyników operacyjnych i wypracowuje solidny zysk 1,3 mld zł. za pierwsze półrocze 2018 r. 2. Tauro. Zysk przed opodatkowaniem 725 mln, za pierwsze półrocze 2018 r. 3. Energa. Zysk brutto 558 mln, za pierwsze półrocze 2018 r. 4. Enea. Zysk brutto 633 mln, za pierwsze półrocze 2018 r. Stąd można wnioskować, że zysk BE za cały 2018 r wyniesie ok. 4,27 mld zł. A sieć mamy w tragicznym stanie co stwierdza raport NIK. To na co idą te pieniądze? I jeszcze największy dłużnik budżetu górnictwo. Polska Grupa Gónicza - spodziewany zysk 0,6 mld zł. Ale to nie jest żaden zysk, bo górnictwo przez lata wydoiło budżet na kwotę 230 mld, więc ten "zysk" powinien w całości wrócić do budżetu. Dotychczasowe Koszty programu jądrowego wg. NIK osiągną 0,8 mld zł. Dotychczasowe koszty programu "elektromobilność" to tylko 60 mln zł. Polska Fundacja Narodowa - 220 mln zł. Zakup kolekcji książąt Czartoryskich 0,5 mld zł. I tak można wyliczać jeszcze długo. I niestety wygląda to tak jakby małpie brzytwę dać.
Sol |
@Ola. Byłbym zapomniał. Do kosztów można śmiało dorzucić PGE Stadion Narodowy. Koszty budowy to ok. 2,2 mld zł (bez działki do której są roszczenia i sprawa jest w sądzie). Przykład radosnej twórczość PO i Donalda Tuska, wielkiego miłośnika piłki nożnej. Otóż stadion nie przynosii żadnego zysku, czyli nigdy nie odzyskamy włożonych środków. Ale w 2015 r. pojawia się PGE i przeznacza na 40 mln w ciągu 5 lat na nową nazwę stadionu. I w ten cudowny sposób to dziecko Tuska wykazuje zysk! Gdyby w całość przeznaczać go na spłatę kosztów budowy to już za 300 lat stadion by się pięknie spłacił. Ale jest jeden problem, który trudno właściwie opisać ze względu na skalę czasową tej naszej narodowej inwestycji w show biznes sportowy. Rząd nie jest w stanie inwestować z własnych środków, bo budżet jest permanentnie na minusie i tylko roluje dług na kolejne lata. W związku z tym rząd musi inwestować poprzez emisję obligacji, ale musi z kolei wykupować wyemitowane obligacje, obecnie 10-letnie oprocentowane na 3%, a to daje 70 mln rocznej dywidendy dla wierzycieli. Nawet gdyby przyjąć, że PGE będzie kontynuować tę kuriozalną akcję reklamową to każdego roku dopłacamy do tego biznesowego dziwoląga jakim jest PGE Stadion Narodowy ok. 62 mln zł. Oto gdzie szukać pieniędzy, bo one są, tylko niestety każdego dnia nasz dorobek jest trwoniony przez ludzi znajdujących się aktualnie przy władzy.
alladyn-solar-batt |
Brawo Sol - bo tłumy mądralińskich tutaj co otworzą buzię na temat energetyki albo o zgrozo OZE to pierwej niż się nad czymkolwiek zastanowią - wykrzykują,, a kto za to zapłaci" - kłamliwie sugerując jakoby nie było na to kasy.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...