Akcyza zamiast rekompensat, minister do wymiany?

Akcyza zamiast rekompensat, minister do wymiany?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Ministerstwo Energii może wycofać się z pomysłu rekompensat, które miały pokryć odbiorcom przyszłoroczne wzrosty cen energii. W zamian ME ma forsować teraz pomysł zdjęcia akcyzy ze sprzedawanej energii informuje „Rzeczpospolita”, sygnalizując jednocześnie wymianę szefa resortu energii.

„Rzeczpospolita” podaje, że w celu złagodzenia skutków możliwego wzrostu cen energii dla odbiorców Ministerstwo Energii może teraz forsować – w miejsce postulowanych wcześniej rekompensat – pomysł zniesienia podatku akcyzowego, który jest doliczany do sprzedawanej energii. To około 20 zł w każdej megawatogodzinie energii.

Takie rozwiązanie byłoby korzystniejsze dla państwowych koncernów energetycznych, które w koncepcji rekompensat miały do nich dorzucić w przyszłym roku około 1 miliard złotych.

Zniesienie akcyzy nie uderzy w państwową energetykę, jednak straciłby budżet państwa.

Według szacunków „RZ” w takim rozwiązaniu wpływy do budżetu z akcyzy mogłyby zmaleć w przyszłym roku o około 2,2 mld zł – takie były wpływy budżetowe z tego tytułu w ubiegłym roku.

Tymczasem w koncepcji rekompensat Ministerstwo Energii chciało wydzielić budżet w wysokości około 4,5 mld zł. Z tych pieniędzy miały zostać pokryte wzrosty cen energii dla gospodarstw domowych, firm z sektora MŚP i innych odbiorców takich jak hospicja czy domy dziecka.

„Rzeczpospolita” sygnalizuje ponadto dzisiaj możliwą dymisję ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, którego mogliby zastąpić: obecna minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, rządowy pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski lub szef Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

Szybka zmiana na stanowisku ministra energii jest mimo zamieszania mało prawdopodobna, zwłaszcza w kontekście sobotniej konwencji PiS i zbliżającego się Bożego Narodzenia. Najbardziej prawdopodobne jest to, że pierwotny plan rekompensat zostanie po prostu zastąpiony nowym – „RZ” cytuje przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Windturbiness |
Patologi ciąg dalszy to nic że spułki skarbu państwa przez talie info traca na wartości odpowiedzialnego brak.
Iii |
Ostatnia wymieniona kandydatura na ministra to wielkie nieporozumienie, gosc nic nie wie o energetyce, za to lansuje sie na konferencjach i doi koncerny za artykuly i reklamy na swoim portalu. Jest synem swojego ojca. Nie wspomne o zaleglych rozliczeniach. Za to od wyborow 2015 ciagle chce byc jakims ministrem.
alladyn-solar-batt |
Odpowiedzialny jest jeden - Jarosław Kaczyński
gf |
Przelewanie z pustego w próżne
K. Tchurzewski |
Nikt Wam nie da tyle ile ja mogę obiecać.
Komuna wraca |
Tchórzewski współpracował z SB? Paweł Wyrzykowski – lider partii „Wolność” z okręgu siedleckiego opublikował skan upoważnienia do prowadzenia tajnej działalności przez Tchórzewskiego wydany w 1984 roku. Ale to nie pierwsza plama na życiorysie ministra. Już w ubiegłym roku media donosiły, że w grudniu 1981 oddał milicji powielacz należący do Solidarności.https://wiesci24.pl/2017/08/20/minister-sb-krzysztof-tchorzewski-wspolpracowal-komunistycznymi-sluzbami/
MojaPV |
Emilewicz???? to jakiś żart ? No bez jaj :D
Polak |
Kolejne igrzyska dla ciemnego PiSoludu? Kiedy tosię skończy? Ile jeszcze lat rozwoju energetyki odnawialnej straci Polska i Polacy przez tych bolszewickich cebulaków???
klientWSieci |
PiS - Nikomu nie pozwolimy pobić naszych obietnic
fabio |
Prawda dla każdego z nas jest oczywista od samego początku - Tchórzewski nigdy nie powinien zasiadać na ministerialnym stołku. Zaś jego ostatnie wypowiedzi tylko pokazują z jakim dyletanctwem mamy do czynienia.
Daro |
Czemu ten szkodnik nadal zajmuje takie ważne stanowisko i ciągnie polską energetykę na dno?
IXI |
Czyli kolejna dotacja budżetowa dla BE.
TT |
Grają sami ze sobą szach i mat. Ciekawe kiedy pożeranie własnego ogona odbije się czkawką. Akcyza na samochody elektryczne, której zniesienie zapisano w ustawie o elektromobilności do dzisiaj obowiązuje. Zobaczymy jak szybko zniosą na prąd.
alladyn-solar-batt |
Do TT:,, Ciekawe kiedy pożeranie własnego ogona odbije się czkawką. " - pożeranie przez BE własnego ogona już odbija się czkawką.... System elektroenergetyczny po pierwszym ostrym ostrzeżeniu jakie dał Polsce latem 2015 - od kwietnia 2018 przestał być zbilansowany na bazie Krajowych syztemów wytwarzania. Obecnie,, wisi" głównie na imporcie po bypasie z niemiec. Już trwa pożeranie własnego ogona. Już (na razie na sucho) robią symulacje komputerowe rozległego blackoutu....,, Akcyza na samochody elektryczne, której zniesienie zapisano w ustawie o elektromobilności do dzisiaj obowiązuje" - nie przypadkiem ponieważ w opisanej wyżej sytuacji z jednej strony zainicjowanej zapaści wytwarzania przy braku dostatecznej kompensacji awarii (brak szczytowo-pompowych) - wzrost szybką ścieżką elektromobilności (poprzez zniesienie akcyzy) byłby gwoździem do trumny wytwarzania. Musiałoby szybką ścieżką powstać minimum 1,2GW mocy w PV (patrz raporty PSE) oraz szczytowo-pompowa Młoty(równocześnie) Tutaj o ile w ciągu 3-4 lat BE będzie w stanie pobudować własne PV bądź poprzyłączać cudze (do wysadzenia w kosmos po jakimś czasie) o tyle w sprawie natychmiastowej reakcji na brak kompensacji szczytowo-nadmiarowej w SE nie robi PGE dosłownie nic bo politycznie pieniądze inwestycyjne jakie posiada PGE są,, rezerwowane" na budowę EJ a kaprys Tchórzewskiego z nowym blokiem w Ostrołęce już kosztuje i okupiony będzie wkrótce odszkodowaniami dla wykonawców za odstąpienie od podpisanych w tym celu (z pompą mediów) umów. Gra w kręgle publicznymi pieniędzmi do wyborów trwa. Oby lato 2019 nie okazało się upalne (modlitwy już trwają)
alladyn-solar-batt |
Dla przypomnienia: o zamiarze celowego doprowadzenia do utrary suwerenności energetycznej poprzez zatrzymanie wszelkich (nawet niezbędnych systemowo) inwestycji zwłaszcza czynnymi działaniami ze strony PGE (największy wytwórca systemowy,, w podstawie") świadczy fakt, że wznowienie i dokończenie niezwykle istotnej systemowo ESP,, Młoty" możliwe było z uwagi na:,, Koncern EDF rozważa dokończenie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty o mocy 750 MW. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 3 mld zł. Elektrownia Młoty (leżąca na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka w woj. dolnośląskim) znalazła się na liście 250 projektów w dziedzinie infrastruktury energetycznej w całej UE, które mogą uzyskać wsparcie finansowe ze środków unijnych w wysokości 5,85 mld euro. Komisja Europejska opublikowała listę 250 projektów w połowie października br." - Tutaj małe przypomnienie - w styczniu 2017 PGE przejęło od EDF plac budowy tej szczytówki. Smrody czekają, aż będzie blackout - taki plan by wówczas uzyskać rządowe gwarancje na nisko kosztowe finansowanie obligacjami skarbowymi. Decyzji nie ma, bo przecież naruszyłoby to statystyki relacji długu publicznego do PKB, gdzie linia jest taka, że dług publiczny na koniec 2018 ma być,, poniżej" 49% jako argument dla elektoratu, że ,, PiS bezpiecznie prowadzi Polskę"
alladyn-solar-batt |
Powyższa wzmianka to,, sygnał" z KE jakie obiekty elektroenergetyczne są szczególnie ważkiego znaczenia w tym w Polsce i Komisja przygotowała pieniądze na pomoc w ich zaistnieniu w Systemie elektroenergetycznym. Smrody z PGE - nie schyliły się po tę kasę od października 2013 i,, dobra zmiana" jaka przypomnę w styczniu 2016 obsadziła swymi Zarząd i RN w PGE nic tutaj nie zmieniła. Kasa czeka w EBOR, ale PGE twierdzi, że nie ma na inwestycje...
Do alladyn-solar-batt |
Szczytowo pompowa Mloty 750 MW za 3 mld zl? Kompletny bezsens. Magazyny energii zbyt szybko tanieja z roku na rok. W 2020 koszt 100$ za 1 kW, w 2025 bedzie to 50$
alladyn-solar-batt |
,, Szczytowo pompowa Mloty 750 MW za 3 mld zl? Kompletny bezsens. Magazyny energii zbyt szybko tanieja z roku na rok. W 2020 koszt 100$ za 1 kW, w 2025 bedzie to 50$“—kilka spraw... Pierwsze - w 2020 r będzie to 129$ (a nie 100$).Po wtóre magazyn taki to DOD 50%, po trzecie trwałość 12 letnia, po czwarte trwałość nowo wybudowanej szczytowo-pompowej to 30 lat do kapitalnego remontu, po piąte nigdzie na świecie nie wybudowano magazynu na aku o zdolności oddawczej 759MWp, po szóste- w latach 2021-2024 nastąpi stagnacja spadku cen aku i w żadnej mierze nie ma możliwości by w 2025 cena wynosiła 50$/kW....Będąc optymistą, pod warunkiem intensyfikacji rozwoju super i ultrakondensatorów (których masowe zastosowania w ES zrewolucjonizują parametry użytkowe) prognozuję w 2025 r. koszt circa 95$... Tymczasem w PSE ta szczytowo-pompowa niezbędna jest.... natychmiast!
Andrzej |
Nawiasem mówiąc facet co mówi, że wyłapanie przez elektrownię Młoty idących nocą w komin 750 MW i użycie ich np. w wieczornym szczycie a wszystko bez wybudowania jakiejkolwiek nowej jednostki wytwórczej za jedynie 3 miliardy to dużo to nie wie co gada zwłaszcza, że system w polsce jest w podbramkowej sytuacji....

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...