Brakuje rozporządzeń ws. aukcji. URE wstrzyma wydawanie zaświadczeń?

Brakuje rozporządzeń ws. aukcji. URE wstrzyma wydawanie zaświadczeń?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Przedsiębiorcy szykujący się na przyszłoroczne aukcje dla OZE nadal nie znają zasad, na jakich te aukcje się odbędą, co wynika ze zwłoki w przygotowaniu odpowiednich, rządowych rozporządzeń. Co więcej, brak przepisów dotyczących przyszłorocznych aukcji tworzy także niepewność dla inwestorów chcących rozliczać energię w systemach FIT/FIP.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, do 31 października Rada Ministrów miała czas na przygotowanie rozporządzenia określającego wolumeny i wartości energii, która ma zostać sprzedana w aukcjach w roku 2019.

Takie rozporządzenie jednak się nie pojawiło, mimo, że zgodnie z ustawa o OZE powinno zostać przyjęte już ponad miesiąc temu, co dałoby inwestorom niezbędne informacje w celu przygotowania swoich projektów na przyszłoroczne aukcje.

Na razie o planach rządu na aukcje w 2019 r. możemy dowiadywać się tylko z wypowiedzi urzędników Ministerstwa Energii. Ostatnio szef ME Krzysztof Tchórzewski zapewniał, że budżet i wolumen energii zakupionej w przyszłym roku w aukcjach powinien pozwolić na wybudowanie około 2,5 GW nowych mocy, w tym dla wiatru i fotowoltaiki powinno przypaść po ponad 1 GW.

Brak odpowiedniego rozporządzenia dotyczącego przyszłorocznych aukcji może jednak skomplikować ich wdrożenie.

Zgodnie z art. 72, ust. 2 ustawy o OZE, Rada Ministrów powinna określić w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 31 października każdego roku, maksymalną ilość i wartość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w następnym roku kalendarzowym.

Istotne dla przyszłorocznych aukcji jest również inne, do tej pory nie wydane przez rząd rozporządzenie, w którym Ministerstwo Energii powinno określić maksymalną cenę w złotych za 1 MWh – tzw. cenę referencyjną – za jaką może zostać w danym roku kalendarzowym sprzedana przez wytwórców w drodze aukcji energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii.

Problem z zaświadczeniami?

Data 31 października pojawia się w ustawie o OZE także w kontekście alternatywnych systemów wsparcia FIT i FIP, z których mogą skorzystać operatorzy i inwestorzy planujący budowę mniejszych biogazowni oraz elektrowni wodnych o jednostkowej mocy do 1 MW.

Wejście do tych systemów rozliczeń, wprowadzonych nowelizacją ustawy o OZE z połowy 2018 r. i  gwarantujących stały poziom przychodów ze sprzedaży energii na okres 15 lat, spotkało się z zainteresowaniem pierwszych uczestników rynku.

Jak informował w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl operator systemu rozliczeń energii odnawialnej – spółka Zarządca Rozliczeń – za miesiąc wrzesień br. zostało rozpatrzonych 11 wniosków o pokrycie ujemnego salda w nowym mechanizmie wsparcia – był to pierwszy okres, za jaki zostały złożone wnioski o ujemne saldo w tym systemie.

Ostatnio minister energii Krzysztof Tchórzewski informował o około 250 wnioskach złożonych do Urzędu Regulacji Energetyki w celu wydania zaświadczenia umożliwiającego wejście do systemów FIT/FIP.

Z początkiem 2019 r. URE może jednak wstrzymać wydawanie zaświadczeń dopuszczających do rozliczeń w tych mechanizmach z uwagi na nieprzyjęcie przez rząd odpowiednich rozporządzeń.

Chodzi o przepis z artykułu 70 ustawy o OZE, zgodnie z którym Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 31 października danego roku kalendarzowego, maksymalną moc zainstalowaną elektryczną poszczególnych typów instalacji odnawialnego źródła energii, o których mowa w ust. 1, dla których w kolejnym roku kalendarzowym Prezes URE może wydać stosowne zaświadczenie.

Ponadto znaczenie dla wytwórców mających rozliczać się w systemach FIT/FIP ma nadal niewydane rozporządzenie dotyczące cen referencyjnych w systemie aukcyjnym na 2019 r., ponieważ ich wynagrodzenie za sprzedawaną energię ma stanowić – zgodnie z ustawą o OZE – 90 proc. ceny referencyjnej, która powinna być wskazywana corocznie, począwszy od przyszłego roku, w drodze rozporządzeń Ministerstwa Energii.

Jak tłumaczy w wydanej wczoraj informacji Urząd Regulacji Energetyki, w aktualnym stanie prawnym, w roku 2018, obowiązują ceny referencyjne określone w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Natomiast w zakresie cen referencyjnych na rok 2019 minister energii ma wydać odpowiednie rozporządzenie zgodnie z art. 77 ust. 3 ustawy OZE.

Wydanie przedmiotowego aktu wykonawczego warunkuje możliwość uzyskania przez wytwórcę zaświadczenia określonego w art. 70b ust. 8 ustawy OZE, tj. zaświadczenia o możliwości sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej na zasadach określonych w art. 70a-70f ustawy OZE, w stosunku do deklaracji, które złożone zostaną w roku 2019 – informuje Urząd Regulacji Energetyki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OSD |
jest nadzieja może na lepsze https://www.rp.pl/Rzad-PiS/181219695-Bedzie-dymisja-Tchorzewskiego-Rzadowa-wojna-o-prad.html
TwojaTV |
tak kombinowali, knuli, gmatwali- że aż sami pogubili się we własnym burdelu
alladyn-solar-batt |
Tchórzewski przejdzie do historii jako Minister Energii, który z jednej strony dla energetyki zrobił tyle, że dopuścił do najgorszego tj. straty czasu w NIE BUDOWANIU nowych bloków wytwarzania, z drugiej strony zrobił tyle że.... pobierał z kasy Ministerstwa należne mu wynagrodzenie.... Tutaj warto zauważyć że odpowiedzialny za powyższe nie przychodzi do pracy na. Pl. Trzech Krzyży do ME, ba - nie jest nawet Ministrem... Odpowiedzialny - takie samo traktowanie energetyki wykazał czynami w latach 2006-2007....

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...