Niemcy w 2018 pobiją rekord produkcji energii odnawialnej

Niemcy w 2018 pobiją rekord produkcji energii odnawialnej
Belectric press
REKLAMA

Niemieckie źródła odnawialne już wyprodukowały więcej energii niż w całym zeszłym roku i w całym 2018 r. wytworzą więcej zielonej energii niż w jakimkolwiek wcześniejszym roku.

Niemieckie OZE idą na rekord. Źródła odnawialne za naszą zachodnią granicą wytworzyły już więcej energii niż w poprzednim roku, a w całym 2018 r. powinny wytworzyć ponad 200 TWh, około 5 TWh więcej niż w roku 2017 – tak wynika z szacunków  koncernu energetycznego E.ON. Dla porównania roczna produkcja energii w Polsce to około 165 TWh.

Energia wytworzona w całym 2018 r. przez niemieckie OZE odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 66 mln gospodarstw domowych, czyli wszystkich niemieckich i włoskich gospodarstw domowych razem wziętych.

Najlepszym pod względem generacji miesiącem dla niemieckiego OZE był styczeń, kiedy ze źródeł odnawialnych wytworzono w sumie 20 TWh energii elektrycznej, z czego 3/4 z lądowych i morskich farm wiatrowych. W całym roku udział wiatru w niemieckim miksie OZE ma sięgnąć niemal 50 proc.

Z kolei dla niemieckiej fotowoltatiki najlepszym miesiącem był czerwiec, gdy niemieckie elektrownie PV wytworzyły w sumie 6 TWh energii elektrycznej – najwięcej ze wszystkich źródeł OZE, wliczając energetykę wiatrową.

Ponadto, coraz więcej energii produkowanej przez systemy fotowoltaiczne jest konsumowanej na miejscu i nie trafia do sieci elektroenergetycznej, przez co ta część generacji z PV nie jest odnotowywana w statystykach operatorów.

Stowarzyszenia branżowe Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft (BDEW) i Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg (ZSW) już ogłosiły, że w całym 2018 r. udział energii odnawialnej w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej sięgnie 38 proc. i wzrośnie w porównaniu do 2017 r. o 2 pkt proc. W miesiącach styczniu, kwietniu i maju br. udział OZE w produkcji energii w Niemczech miał wynieść nawet 43 proc.

BDEW i ZSW zakładają, że w tym roku niemieckie źródła odnawialne wytworzą razem w sumie 229 TWh energii elektrycznej.

Wcześniej niemieckie stowarzyszenie reprezentujące sektor energetyczny i wodociągowy BDEW podało, że w pierwszej połowie tego roku odnawialne źródła energii wyprodukowały w Niemczech 118 mld kWh energii elektrycznej, co jest wynikiem lepszym o 10 proc. w stosunku do generacji z OZE za pierwszą połowę ubiegłego roku.

Dzięki temu udział źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energetycznym w okresie styczeń-czerwiec 2018 r. wzrósł do 36,3 proc., co oznacza, że OZE stały się najważniejszym źródeł energii w Niemczech.

Kluczowym źródeł OZE są elektrownie wiatrowe na lądzie, które w pierwszej połowie br. stanowiły 14,7 proc. niemieckiego miksu energetycznego (+2,2 pkt proc. r/r), udział fotowoltaiki wzrósł do 7,3 proc. (+0,6 p.p.), elektrowni biomasowych do 6,9 proc. (+0,2 p.p.), elektrowni wodnych do 3,3 proc. (+0,4 p.p.), a elektrowni wiatrowych na morzu do 2,9 proc. (+0,2 p.p.).

Mniej energii od OZE wytworzyły elektrownie węglowe (35,1 proc.), produkując w pierwszej połowie br. 114 mld kWh w stosunku do 127 mld kWh w analogicznym okresie 2017 r.

Wszystkie niemieckie elektrownie wytworzyły w pierwszej połowie br. 324,6 mld kWh energii elektrycznej, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku generacja wyniosła 328,5 mld kWh.

We wtorek, 1 maja br., niemieckie elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne, na biomasę i biogaz przez dwie godziny dostarczały nawet do krajowej sieci elektroenergetycznej więcej mocy (łącznie 54 GW), niż wynosiło zapotrzebowanie całego kraju (53 GW).

Niemiecki rząd przyjął również, że do roku 2030 udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energii elektrycznej wzrośnie do około 65 proc. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tomasz |
Za 5-6 lat wygaszą atom, zamkną kopalnie i wtedy skończą sie durne komentarze że Niemcy nas niby więcej trują bo też mają kopalnie itp. :)
khyd |
polak mundry po szkodzie
dojna zmiana |
Jak to lądowe wiatraki kluczowym źródłem?! U nas "zobowiązania wyborcze" mają posłać na złom wszystkie lądowe wiatraki!
oo |
@dojna zmiana. To nie chodzi o te zobowiązania wyborcze. .. Tu chodzi o to, że każdy większy lokalny przedsiębiorca może postawić wiatrak na lądzie, ... a konkurencji nie lubimy ... tak więc pozwalamy tylko na morzu, bo tam se mały Kowalski nic nie postawi. Od dużego, zawsze będzie można wyrwać jakąś posadę dla rodziny za grubą kasę. ... i tylko o to chodzi w blokowaniu wiatru na lądzie.
Mietek |
Polak przed szkodą i po szkodzie głupi
ozeł |
Szkoda że wola wygaszać atom niż węgiel brunatny. Statystyki spadku emisji CO2 byłyby lepsze i hieny antyOZE miałyby mniej urojonych argumentów jakto "Niemcy palą brunatny a nam nie wolno" itp itd
Prawda |
A nasz chory rząd upiera się przy kopalniach i opiera na nierentownym węglu. Polska zawsze była mało znaczącym krajem w zakresie technologii, między innymi dlatego, że nie mielismy swojego dużego przemysłu i "nowe" rozwiązania wdrażaliśmy 30 lat po najbardziej rozwiniętych gospodarkach dyskutując, czy to na pewno ma sens. Dziś robimy dokładnie tak samo i wciąż jesteśmy w tym samym miejscu... nie próbujemy dogonić peletonu i oferować światu nowoczesne technologie, tylko bronimy tego co najlepiej znamy, chociaż nikt od nas już technologii węglowych nie kupi, bo wszyscy są juz gdzie indziej i lata przed nami, a co więcej - my sami nie będziemy mieli niedługo od kogo kupować części zamiennych, bo oczywiście w elektrowniach węglowych jest tyle samo polskiego know-how co w wiatrowych.
SPS |
Cytat dla wszystkich tych, którzy jak mantrę powtarzają że Niemcy i tak spalają więcej węgla niż Polska... z nadzieją, że coś im zaświta: "Źródła odnawialne za naszą zachodnią granicą ...w całym 2018 r. powinny wytworzyć ponad 200 TWh, ... Dla porównania roczna produkcja energii w Polsce to około 165 TWh".

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...