Emilewicz zapowiada nowe otwarcie w energetyce prosumenckiej

Emilewicz zapowiada nowe otwarcie w energetyce prosumenckiej
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
REKLAMA

Wygląda na to, że prosumenci zyskują w rządzie nowego, ważnego rzecznika, który może nadać nową dynamikę tworzeniu ram i warunków funkcjonowania energetyki prosumenckiej w naszym kraju.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po raz kolejny w ostatnich dniach opowiedziała się za silniejszym wsparciem energetyki prosumenckiej, której rozwój – jak oceniła – będzie możliwy m.in. dzięki odnotowanemu w ostatnich latach spadkowi cen instalacji fotowoltaicznych.

Wczoraj przebywająca na szczycie klimatycznym COP24 Jadwiga Emilewicz zapewniła, że jej resort chce zainicjować dyskusję o rozwijaniu energetyki prosumenckiej. Zapewniła, że taki kierunek ma w rządzie wielu zwolenników.

Wcześniej minister Emilewicz zapowiedziała m.in., że jej resort „z całą pewnością będzie wspierać prosumenckie modele rozwojowe, aby mitygować potencjalne koszty wzrostu cen [energii]”.

Natomiast wczoraj minister przedsiębiorczości wskazywała w Katowicach, że w rozwoju energetyki prosumenckiej dostrzega – oprócz antidotum na wzrost cen energii – także wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego, realizację polityki klimatycznej, ale również szansę na rozwiązywanie problemów z siecią – zwłaszcza we wschodniej i północnej części kraju.

Minister przedsiębiorczości wskazała w tym przypadku na rozwijaną w Ministerstwie Energii koncepcję klastrów energii. Jednak – jak zaznaczyła w wypowiedzi cytowanej przez Polską Agencję Prasową – jej resort szykuje się do zainicjowania nowego otwarcia w dyskusji o energetyce prosumenckiej.

– Dyskusja o prosumentach jest tą, którą powinniśmy rozpocząć, a także rozpocząć konkretne projekty. Jestem już po kilku rozmowach – także wewnątrz rządu – i tego typu podejście znajduje zrozumienie. (…) Przy przyjęciu rozwiązań ustawodawczych, które z jednej strony wcale nie musiałyby się wiązać z dotacjami, bo te inwestycje mogłyby opierać się na atrakcyjnych instrumentach zwrotnych, moglibyśmy wyobrazić sobie, że – gdy w przyszłym roku zacznie się sezon budowlany, takich instalacji mogłoby powstać w Polsce bardzo dużo. Moglibyśmy zatem w stosunkowo krótkim czasie, przy niewielkim zaangażowaniu środków, a właściwie zerowej pomocy publicznej, zacząć budować system prosumencki w odpowiednim tego słowa znaczeniu – PAP cytuje wczorajszą wypowiedź minister Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz zasygnalizowała przy tym rozpoczęcie w najbliższych miesiącach prac nad nowymi regulacjami dla energetyki prosumenckiej, wskazując, że mogą one znaleźć się w „ustawie o odnawialnych źródłach energii w modelu prosumenckim”. Zbudowanie tego typu modelu czy podstaw prawnych wspierających tego typu modele jest dzisiaj kolejnym naszym wyzwaniem – zapewniła (cyt. za PAP).

Szefowa resortu przedsiębiorczości wskazała przy tym na notowany w ostatnich latach spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych, które mogą stać się podstawowym rozwiązaniem umożliwiającym budowanie energetyki prosumenckiej.

Kierowane przez Emilewicz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postulaty wsparcia energetyki prosumenckiej ma zgłosić w procesie konsultacji opublikowanego ostatnio przez Ministerstwo Energii projektu krajowej strategii energetycznej "Polityka energetyczna Polski do 2040 r.", w którym na razie nie poświęca się zbyt wiele miejsca prosumentom.

Z zapisów "PEP 2040" w kontekście energetyki prosumenckiej możemy się dowiedzieć jedynie, że "w przypadku wykorzystania energii z OZE na potrzeby własne (prosumenci indywidualni oraz przemysłowi) należy dążyć do sytuacji, w której nadwyżki energii wprowadzane są do magazynu energii, lub sprzedawane lokalnie, co powinno zminimalizować potrzeby zewnętrzne prosumenta w okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych bądź poprawić rentowność instalacji przy ograniczeniu negatywnego oddziaływania na sieć elektroenergetyczną".

Więcej miejsca w projekcie "Polityki energetyczna Polski do 2040 r." poświęca się natomiast klastrom energii i spółdzielniom energetycznym. – Ich zadaniem jest wykorzystanie lokalnego potencjału – źródeł energii, surowców, kontaktów międzyludzkich, a także stworzenie nowych obszarów rozwoju gospodarczego przez większy dostęp do mediów. Równie ważne jest uniezależnienie danego obszaru od dostaw energii z sieci krajowej oraz możliwości świadczenia usług DSR przez klaster na rzecz OSD. Powiązanie kilku różnych źródeł energii z możliwością jej magazynowania, zmienności taryf oraz lokalnego poczucia partycypacji powinno zapewniać bilansowanie (docelowo całkowite) na obszarze klastra. Docelowo pewność bilansowania w klastrach powinna być tak wysoka, aby potrzeby energetyczne tych obszarów nie były uwzględniane w rezerwie mocy planowanej przez OSPe (enkapsulacja problemu). Szacuje się, że w 2030 r. na terenie kraju będzie funkcjonować ok. 300 obszarów zrównoważonych energetycznie na poziomie lokalnym – dowiadujemy się z projektu "Polityki".

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (84)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sol |
Dobrze. Tylko po co p. Emilewicz o tym mówi na COP24. To powinno się znaleźć na obradach RM. A tak to dalej bicie piany. Może z tej piany jakiś cienki kremik zostanie.
alladyn-solar-batt |
Do Sol: Emilewicz mówi jedno bo chodzi o pozytywne wrażenie niemniej równocześnie Zarządy i RN spółek OSD likwidują Prosumentyzm o starają się narazić na straty firmy wykonujące mikroinstalacje dofinansowywane przerz PROW wnioskując o zmiany w IRiESD obniżając moc falowników jednofazowych poniżej 4 kW (m. in.)
Sol |
@ASB. Pewnie, nie mam złudzeń. To część propagandy., ale też to wynik dostrzeżenia przez rząd, że można bez uruchamiania środków publicznych postawić kilka GW w energetyce przy pomocy obywateli. Jest to takie ręczne sterowanie, przy czym p. Emilewicz w swej naiwności, nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia z tzw. "deep state". A ostanie propozycje podwyżek cen energii z jednoczesnymi "rekompensatami" są tego świetnym przykładem. Prezes bando nie powinien poprzestać na oczekiwaniu nowych taryf tylko skierować sprawę do prokuratury, po prostu. To samo powinien uczynić UOKiK, bo przecież trudno powiedzieć, że ktoś się pomylił. Jeżeli Amber Gold zajęła się komisja sejmowa to chyba ten przypadek też na zasługuje. Dla mnie i tak jest to wszystko żenujące, już od chyba 8 lat to samo.
Sol |
@ASB. Pewnie, nie mam złudzeń. To część propagandy., ale też to wynik dostrzeżenia przez rząd, że można bez uruchamiania środków publicznych postawić kilka GW w energetyce przy pomocy obywateli. Jest to takie ręczne sterowanie, przy czym p. Emilewicz w swej naiwności, nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia z tzw. "deep state". A ostanie propozycje podwyżek cen energii z jednoczesnymi "rekompensatami" są tego świetnym przykładem. Prezes Bando nie powinien poprzestać na oczekiwaniu nowych taryf tylko skierować sprawę do prokuratury, po prostu. To samo powinien uczynić UOKiK, bo przecież trudno powiedzieć, że ktoś się pomylił. Jeżeli Amber Gold zajęła się komisja sejmowa to chyba ten przypadek też na zasługuje. Dla mnie i tak jest to wszystko żenujące, już od chyba 8 lat to samo.
OSD |
Tam jest słowo klucz - "klaster". Nie jakieś mikroinstalacje na dachach domków. Dodatkowo " nadwyżki energii wprowadzane są do magazynu energii, lub sprzedawane lokalnie" przekaz jest jasny - koszty. Domek ma magazyn energii lub sprzedaje energię czyli musi uczestniczyć w kosztach modernizacji sieci i się do niej dostosować. Jesteś "aktywny" to musisz być "odpowiedzialny". Wiem, że ciężko to przychodzi, ale niestety tak jest. Dlatego od samego początku pisze, że prosumenci z PV na dachu to jest najgorsze co może być dla nich samych. Tylko PV off-grid. Na ale to nie takie proste i tanie. No i zysk wątpliwy, oczywiście dla inwestora. Łatwiej naciągnąć ludzi na PV on-grid. PV + inwerterek on-grid i kasa jest.
alladyn-solar-batt |
Do OSD: w poronionych pomysłach pisowskich ministrów dbających WYŁĄCZNIE nie o Prosumenta i dobro Polski rozumiane jako budowę pomyślności każdoczesnego z jej mieszkańców lecz dbających o to jak na koszt prywatnej kieszeni Prosumenta zacząć bez użycia Kapitału OSD - finansować remonty i modernizacje w sieciach dydtrybucyjnych poprzez ustawowe,, ubierani" Prosumentów w PRZYMUS korzystania z sieci Dystrybucyjnych. W Ustawie Prawo Energetyczne od kilkudziesięciu lat jest zapis o sieciach wydzielonych - zdefiniowanych jednak jako zadadniczo sieci wewnątrz przedsiębiorstw i do przedsiębiorstw należące. Wystarczy zmienić we właściwym miejscu tę definicję tak by zapis nie definiował sieci wydzielonej jako wyłącznie korporacyjną. Reszta (stosunki w umowach PP) na zasadach k. c. Ale oczywiście członkowie rządów są ślepi na te przepisy i nie przypadkiem.
MojaPV |
100MW zainstalowane w jednym miejscu na farmie fotowoltaicznej zawsze będzie tańsze niż 100MW zainstalowane w tysiacach osobnych miejsc - proste
alladyn-solar-batt |
Wówczas - na terenie swojej wsi w 2 lata wybudowałbym sieć wydzieloną upłynniając w barterze nadwyżki energii z PV z 8-ma sąsiadami. Jak wyliczyliśmy skala zakupu energii dziś nabywanej z PGE u tych 8 rolników w skali roku spadłaby (uśredniając) o 43% przy zapewnieniu jednocześnie dziś nie realizowanej przez PGE nagminnie gwarancji stałości dostaw zasilania, przez co najmniej 2 razy w tygodniu popołudniowe dojenia odbywają sie u rolników na agregatach diesla (diesla bo paliwo,, rolnicze")
zyrandol |
Pierdu, pierdu. Emilewicz to może po ściemniać dla nie znających realiów zagranicznych delegatów. Wystarczy poczytać jak spółki dystrybucyjne chcą ograniczyć prosumentów poprzez instalowanie dodatkowych urządzeń , które są w inwerterach. Ale za dużo listków zaczęło spadać ze złotego drzewa i strach zagląda w oczy , że nie będzie na premie.
Mahmuud |
Znowu idiota MojaPV przecząc bezczelnie swym notorycznym lamentom o tym jakie to gigantyczne koszta towarzyszyć MUSZĄ pracy w sieciach OZE teraz na potrzeby tej dyskusji manipuluje bo już okazuje się, że kosztów,, zapewnienia rezerwy systemowej" nie ma i gdy 100MW w jednym miejscy skoncentrowane przyłączymy - to będzie taniej niż w systemie rozproszonym. Ot dureń do piątej potęgi! Dzień bez blamanżu dla Moja - dniem straconym! Znasz się na energetyce z wiedzy przeczytanej na portalach i w kolorowych czasopismach oraz z SMS-a zwanego,, przekaz dnia" odebranego od mocodawców. Ci zaś niedawno ustalili, że Prosumentów trzeba wytrzebić, zaś OZE robić samemu własnym sumptem. To drugie jednak słabo im wychodzi, dlatego była próba skupienia Polenergii... I dupa.
xx |
Emilewicz gra do innej bramki. Bramki Morawieckiego. Dopóki Morawiecki nie "przejmie" energetyki z rąk Tchórzewskiego to Emilewicz będzie tylko mówić. Coś tam może i zrobi ale będzie to niszowe. Natomiast porzuciłbym nadzieje, że "dojna zmiana" zmieni ogólne podejście. Energetyka ma być w rękach państwa i ma być ręcznie sterowana. Morawiecki co najwyżej może cisnąć aby offshore był szybciej aby neutralizować przyszłe kłopoty z węglokopami. Zatem onshore odpada bo byle Janusz z Grażyną może sobie wiatrak postawić (no może bardziej obrotny Janusz). Prosumentowi można coś tam dać, na zachętę ale OSD i tak śrubkę przykręci. Reszta (wungiel, offshore, ew atom, itp) to nie miejsce dla podmiotów z poza oligopolu. Polenergia też będzie miała cieężko aby zapiąć finansowanie dla offshore przy wyłożeniu kasy na przyłącze. Notabene które można zrobić razem z PGE bo w koncu kolo siebie są te strefy (Baltyk 2/3, Baltica 2/3). O tym, że PSE powinno to machnąć w tak zwanym między czasie już nie wspomnę.
alladyn-solar-batt |
Do Żyrandol: ba - w skrajnych okolicznościach może braknąć na kontynuację branżowego sowieckiego przywileju w postaci deputatu na darmowy prąd w prywatnych domach i mieszkaniach energetyków. Osobiście znam jednego, który mieszka w Warszawie w budynkach z lat 50-tych z zainstalowanym w latach 70-tych ciepłem z elektrociepłowni Siekierki (c. o.) a mimo to kaloryfery demonstracyjnie pozakręcane, porobione nagrzewnice elektryczne z wentylatorami nadmuchu z grzałek 1,5kW i hajda, a uśmiech u niego od ucha do ucha po tekście,, przecież prąd mam za darmo" to co pierdo.... centralne jak mi zimno a lubię ciepło to sobie i latem włączę... I paraduje w majtkach po mieszkaniu nawet przy gościach. Ot - taka,, kultura korporacyjna"
alladyn-solar-batt |
Do xx: pełna zgoda. Zapomniałeś o likwidacji obliga dla OZE w dostępie do sieci.... Drobiazg? Czyżby? Tylko czekają aż KE da zielone światło. Wtedy będzie się działo! Ho, ho, niejedna firma od OZE dostanie odmowę dostępu do sieci i warunki przyłączeń tak napisane by opłacało się zamknąć jej biznes a potem.... Poprostu odkupić i dokończyć. Skoro już piszemy do jakiego,, ogródka" gra BigEnergy....
xx |
@alladyn-solar-batt "Wyproszenie" z kolejki OZE do sieci to już tylko finalny element. Nikt z poza oligopolu nie będzie miał racji bytu. Co do szumnych zapowiedzi o wspieraniu elekromobilności to zapisy też idą w kierunku, że to OSD ma to kontrolować. Zatem oligopol wiecznie żywy.
alladyn-solar-batt |
Dlatego - tłumaczę Wam, startujcie, startujcie do aukcji, wygrywajcie dając niskie ceny energii np. z PV. To daje OZE świetny PR w oczach społeczeństwa w starciu z ceną energii z węgla. Niemniej faktem przeprowadzenia tych,, aukcji" jako dokonaniami polskiego rządu Morawiecki i Tchórzewski wyścielili sobie całe korytarze obłudy w Katowicach i w Brukseli i buciorami unurzanymi w węglowym pyle po tej obłudzie kroczą śmiejąc się zatrutym smogiem w nos. Niemniej Wasze wygrane aukcje to uwertura do biznesowej katastrofy, bankructw wygranych, przejęć tych praw przez BE. Póki PiS u władzy a zapisy Ustawy PE pozostaną w obecnym kształcie.
alladyn-solar-batt |
Wiadomo mi też, że w opisanej wyżej sytuacji (zaistnienie lokalnego wytwarzania) po zaoferowaniu niższych cen - nie skończyłoby się we wsi na zainteresowaniu ze strony jedynie tych 8-miu
fox |
Niech rząd sfinansuje program fotowoltaliki. Zamiast płacić za prąd 300 zł miesięcznie mogę płacić ratę 300zł za panele i przestanę spalać gaz w zimie. Milion takich instalacji i mamy oszczędności rzędu gigawatogodzin dziennie
OSD |
Oj alladynku zostaw rolników, oni jak przyjdzie czas to sobie poradzą. Mają możliowści np. biogazownie itp.itd. Poczytaj w nowym prawie jest dużo "możliwości". Ty tylko rozbijasz się o PV w domkach i tu cały czas o tym piszesz. Ja wiem, że boli te nowe zasady, wiedz, że to nie koniec a dopiero początek, ale trzeba było być naiwnym, żeby myśleć, że ZE pójdą na rękę "wybranym". Kto poniesie konsekwencje modernizacji sieci? Wszyscy czy "wybrani" czyli ,ci z PV na dachach?
Biomasowiec |
No proszę. Zdawać by się mogło, że wreszcie ktoś zaczął logicznie sklejać te energetyczne fakty z drobiazgów do większej i odczuwalnej dla społeczeństwa skali. Pomysł ze świadczeniem usług DSR przez klastry dla OSD jest chyba kluczem dla ekonomicznych podstaw istnienia klastrów. Trzymam w napięciu kciuki pani Jadwigo.
MojaPV |
Takiego poziomu ignorancji w dziedzinie energetyki to próżno szukać nawet u górniczych związkowców. Odnoszę z resztą wrażenie, że to na tej "kaście" wzoruje się nowa grupa roszcząca sobie prawo do jakichś specjalnych przywilejów niewiadomą za co? Jeśli ktoś chce, ma ochotę to instaluje sobie pv i tyle. Można to dziś zrobić bez problemu i mnóstwo osób to robi. Tylko trzeba sobie zdać sprawę że energia ze 1000 razy większej instalacji zawsze będzie tańsza niż z 1000 razy mniejszej. Korzyścią jest opłata dystrybucyjne. Proste jak drut.
Tylewtemacie |
@ MojaPV | 2018-12-12 10:15:04 a gdzie te 100MW postawić w jednym miejscu ? Polska to nie pustynia , wiatraki wam przeszkadzają i się nie mieszczą w 10H , a 100MW to nie hektar ziemi .
Tylewtemacie |
@ OSD | 2018-12-12 11:21:26 rolnicy właśnie sobie radzą - na A2
sol |
@MojaPV. Wybacz ale to ty jesteś prosty jak drut, zwłaszcza po wpisie nt, Kalifornii.
OSD |
@Tylewtemacie a jaki ma to związek w temacie energetyki prosumenckiej?
OSD |
"Nie dojdzie do podwyżek cen energii w Polsce - powiedział we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. " Tym optymistycznym akcentem zakończmy rozważania na temat polskiej energetyki. WTF.
Prosument |
Takie otwarcie że zakupiłem instalacje PV za własne pieniądze . A rachunek Energa co 2 miesiące 67 zł nie wiadomo za co.
KRUS |
@Tylewtemacie - rolnicy jedyne co potrafią to płącić żałosnie niski KRUS (dowalić im ZUS) i wyciągać swoje brudne łapy po dotacje unijne na, ciągniki, maszyny, kombajny etc. Nieroby!
alladyn-solar-batt |
Moja PV oraz OSD: oczywiście dla Waszych interesów może być niekorzystnym fakt, że choć kk w symbiozie z PiS usiłują o to dbać - grupa,, tępych chłopów sie kurczy, grupa świadomych także swej dotychczasowej zależności od Monopolu rolników zaczyna być widoczna..... To dobrze bo tamże smogu najwięcej, bo tamże przerwy w zasilaniu codzienne niemalże. W jednym można się zgodzić z OSD :,, wiedz, że to nie koniec a dopiero początek" ☺️ Ludzie Ci msją gdzieś,, Kto poniesie konsekwencje modernizacji sieci" i mają świadomość, że najmniej im pilno do współuczestniczenia w tym przekręcie. Myli sie też ten co upatruje bym,, swoje biznesy" oparł nieopatrznie na tym kasowalnym w jedną sejmową noc),, nowym prawie jest dużo "możliwości".
Przyszły prosument... |
Wszystko pięknie i ładnie brzmi. Ale molochy energetyczne mają "wywalone" na przestrzeganie ustaw i zasad. Przykład PGE Pruszków. Drugi miesiąc czekam na licznik dwukierunkowy. Mikroinstalacja na dachu zapłacona, a licznik PGE bije koszty, instalacja nie zarabia. Jak tu zachęcić kolejnych przy takim antyprosumenckim podejściu. Ręce opadają. Skarka=> 5 dni roboczych rozpatrzenie.
alladyn-solar-batt |
Do Przyszły Prosument: gratulacje, bo mimo wszystko jesteś bliżej niż dalej. Twoje oczekiwanie wynika z nie kompeyencji ludzi z PGE. Siedzi w ich biurze 57 latek ciągnący,, aby do emerytury" i,, rozpatrije" W i ski przyłączeniowe. Oczywiście są dwie grupy wniosków do rozpatrzenia - takie gdzie lokalny elektryk,, na układzie" chcąc wykonać swoją robotę by zarobić dają podstolikowe koperty- to i idzie sprawnie. Drugi,, katalog wniosków nie kopertowany czeka na swą kolej...
Sol |
@ASB. 100/100.
Aldebaran |
Co do strasznych kosztów jakie OSD ponosi z powodu PV na dachach, spieszę przypomnieć, że od prosumenta "pobierane jest" 20% energii. Tak więc, jeśli ktoś ma np. 4 kWp na dachu, to BE pobiera sobie rocznie ~300 zł - za usługę przesyłu prądu po dwóch słupach do sąsiada. Dodatkowo pobierana jest opłata OZE na rozwój inwestycji w zakresie sieci. To za co prosument ma jeszcze płacić ?
alladyn-solar-batt |
Do Aldebaran: według koncepcji Kolegi OSD zapewne (lekki przekąs) Prosument powinien płacić Dystrybutorowi za wszystko, nawet za wydrukowanie wizytówek dla Kierowników.
OSD |
@Aldebaran pomyśl jak będzie więcej takich instalacji na dacha np. na co drugim? Gdzie ta moc sie "rozejdzie"? Sam alladynek napisał, że trzeba PV na dachach dołożyc do systemu? Kto ma ponieści koszty? To nie jest tak jak się wam wydaje wpinam i tyle. Dalej co w zimie gdy wasze PV wplecione w system nie działają o moc jest potrzebna? Trzeba ją zapewnić. Jak? Skoro w lecie dajecie jakąś moc np. 2GW z tych PV na dachu to co w zimie? No skąd? Dlatego tak jak napisałem jesteś "aktywny" sprzedajesz energię ponosisz konsekwencje i jesteś odpowiedzialny za sieć. Ponosisz koszty. Tyle. Aha alladynku daleko mi do tego co wyprawie PiS. Jasne.
MojaPV |
@Aldebaran & Alladyn Może czegoś nie rozumiem, wytłumaczcie mi ale bycie prosumentem to nie jest obowiązek prawda? Nie musisz przecież tych 20% "oddawać" prawda? Możesz sobie dostosować profil zużycia do profilu produkcji (lekki przekąs ;) ale takie właśnie "recepty" na zarządzanie siecię niektórzy proponują) albo ładować wszystko w magazyn - kto Ci każe "oddawać" 20%?
Aldebaran |
@Moja, OSD. Nie odpowiedzieliście na zarzut, że prosument (i wszyscy) płacą JUŻ i STALE na rozwój sieci, więc o co ten lament ? Co do "przymusu" bycia prosumentem informuję, że prosument ma szerszą definicję, na przykład taką: "to konsument zaangażowany we współtworzenie i promowanie produktów ulubionej marki albo w jednoczesną produkcję i konsumpcję dóbr lub usług." (wiki). Jak jeszcze tego nie zrozumieliście, prosument jest prospołeczny. Prosument tworzy na własny koszt instalację i prąd, który pomaga w stabilizacji sieci i ją odciąża. Przypominam też, że energetyka pełni rolę służebną względem całości społeczeństwa, tak jak służba zdrowia. Pomyśl MojaPV, co mnie może obchodzić na przykład rak Twojej dupy ? Lecz się sam i się sprofiluj. Ja nie chcę ponosić kosztów leczenia Twojego zada, jak się źle prowadziłeś - tak to wygląda Twoja filozofia.
klientWSieci |
@OSD "To nie jest tak jak się wam wydaje wpinam i tyle. Dalej co w zimie gdy wasze PV wplecione w system nie działają o moc jest potrzebna?..." Skoro to takie trudne i niebezpieczne to dlaczego w fotowoltaikę ładują się przedstawiciele BE? Czy z grzeczności, jako podmiot służebny wobec społeczeństwa, nie powinni tego pozostawić prosumentom? Jak to jest że w Niemczech na co drugim domu są panele i dają radę, a zimy mają podobne? Czy to nie jest "cudowny" efekt niemieckiego podejścia do problemu bo ich ustawa o OZE oparta jest na założeniu, że energia odnawialna „prostego człowieka” ma pierwszeństwo przed „brudną energią”? Nasi oligopoliści nie obierają żadnych sygnałów ze zmieniającej się rzeczywistości więc tym bardziej nie podejrzewam ich o myślenie nad modernizacją sieci i magazynowania energii. Najprościej zakazać.
OSD |
@Aldebaran znam definicję z wiki. Tak płacimy i są przejadane te fundusze. Przecież nigdzie nie napisałem, że tak nie jest. Zrozum też, że te PV na dachu w najbliższym czasie nie będą stabilizowały sieci, a wręcz przeciwnie. Fizyka. Zrozum tez, że nie wszyscy mogą instalować PV. Robisz PV, bo Ci się to opłaca. Prosument to tez taki co ma solary. Prawda. Jeżeli byś magazynował prąd u siebie ok. Ty to wpuszczasz we wspólną sieć i masz z tego korzyść. Nie wszyscy tak mogą. Rozumiesz. Magazynuj to u siebie. Będzie wtedy ok. Ja tak robię. Mam PV i mały magazyn energii w domu. Nie mam zamiaru wchodzić do sieci jako aktywny uczestnik, bo wiem, że w dłużej perspektywie ZE dobiorą mi się do skóry.
Aldebaran |
"Zrozum też, że te PV na dachu w najbliższym czasie nie będą stabilizowały sieci, a wręcz przeciwnie. Fizyka. Zrozum tez, że nie wszyscy mogą instalować PV. Robisz PV, bo Ci się to opłaca". Proszę o dowody fizyczne. W związku z tym, że nie wszyscy mogą mieć PV, to znaczy, że nikt nie powinien ich mieć ? Zdanie nieprawdziwe, o tym "że robię PV bo mi się to opłaca". NIEPRAWDA. Robię coś dobrego również dla ogółu (prosumeryzm), ale z drugiej strony nie chcę być stratny, ani nie chcę uchodzić za szkodnika i jelenia... Pochyl się nad tym.
OSD |
@klientWSieci a wiesz jakie są koszty tej transformacji u Szwabów? kto je ponosi? Czy nie ma jakiś protestów? Skąd wiesz? Zresztą u nich też się zmieniło. Wprowadzili nowe zasady z preferencją dla dużych farm PV. Przecież możesz założyć farmę PV tak jak BE i sprzedawać prąd. Alladynek do tego namawiał. Co za problem. Tylko tam są inne zasady niż tych PV na dachach.
OSD |
@Aldebaran fizyka - teoria przesyłu mocy sieciach. To jest dowód. FIZYKA. Poszukaj i doucz się. Dlaczego ty masz korzystać z sieci publicznej i mieć z niej korzyści a inni nie? Dlaczego wszyscy mamy się składać na to aby wybrańcy mieli zysk. Powtarzam magazynuj to u siebie. Tak ma być. Jak wpuszczasz to w siec to jesteś aktywny korzystasz z dobra publicznego i masz na tym zysk.
klientWSieci |
@OSD No jasne "a u Szwabów murzynów biją". Nie interesują mnie ich obecne problemy bo (jeżeli warto w ogóle o tym wspominać) wynikają z innej fazy rozwoju i zapewne sobie z tym poradzą. Zwracam uwagę na zmianę podejścia do problemu. Na pytanie jak sobie radzą niemcy z rozproszeniem odpowiedzi pewnie nie dostanę? No i nic nie poradzę, że czasem od "Szwabów" warto się uczyć. Nie mam ambicji i kasy na farmę PV - ta propozycja świadczy za wszystko.
Aldebaran |
OSD "@Aldebaran fizyka - teoria przesyłu mocy sieciach. To jest dowód. FIZYKA. Poszukaj i doucz się. Dlaczego ty masz korzystać z sieci publicznej i mieć z niej korzyści a inni nie? Dlaczego wszyscy mamy się składać na to aby wybrańcy mieli zysk" Po pierwsze Ty wyzwałeś fizykę na pomoc, więc proszę o konkrety. Skąd przyszedł Ci do głowy pomysł, że powinienem się douczyć ? Po drugie, co Ty masz ciągle z tym zyskiem dla wybrańców ? Rozumiem, że skoro to takie zyskowne to już masz minimum 40 kWp ? Wyjaśniam jeszcze raz - brak strat nie oznacza jednocześnie zysku. Po trzecie - co niby BE magazynuje w PL? (no chyba, że w szczątkowych elektrowniach szczytowych, które i tak nie powstały z myślą o OZE). Nie potrzeba żadnego quasi-magazynowania, które BE w postaci opustów przynosi więcej szkody niż pożytku.
OSD |
@klientWSieci no widzisz nie interesuje cie jak jest u szwabów a przytaczasz ich jako przykład. Może to nie jest tez tak fajnie z ta transformacją u nich . Najlepszy przykład do Dania i Norwegia jeżeli chodzi o OZE. Te kraje na tym zarobią. Nie to co szwaby i my. Niestety. Kolejny raz powtarzam. W mojej opinie produkujesz energie to se ja chowaj, ale nie w sieci publicznej. Jak tak ma być to ponoś za to odpowiedzialność, jak masz z tego korzyści. Tyle.
MojaPV |
Nie dogadamy się tak, z prostego powodu - nikt mi nie odpowiedział na pytanie dlaczego własciwie CHCE (podkreślam CHCE) być prosumentem. Bo to jest podstawa dyskusji. Nie ma obowiązku. Jak ja wykładam swoje pieniądze na jakąś inwestycję (obojętnie jaką) to nie domagam się od państwa specjalnego traktowania. Mogę sobie twierdzić, że moja, dajmy na to, plantacja kiełków jest zarąbiście potrzebna społeczeństwu ale niekoniecznie inni podzielają ten pogląd.
OSD |
@Aldebaran przecież ci napisałem. "TEORIA PRZESYŁU MOCY W SIECIACH" -to jest fizyka. Jak to przeczytasz to zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi. Serio. Polecam. Przecież instalujesz PV, żeby mieć zysk. Tak? To co nie "zjesz" na bieżąco "magazynujesz w sieci". Publicznej sieci. Jezeli nie instalowałeś PV dla zysku to gratuluje. jesteś wyjątkiem. 100% robi PV by mieć zysk z tego. Nie dla idei . Jeżeli chodzi o wybranych to nie każdy ma możliwość PV np. ludzie mieszkający w blokach, bo np. wymagana zgoda spółdzielni, a i tak prąd tylko na klatki, windy. Popatrz ile ich jest. Dobra koniec.
klientWSieci |
@OSD Nie interesują mnie problemy Niemców w tym miejscu. Bo rozmawiamy o problemach sieci z rozproszoną pv. Niemcy mają problem ale my możemy im tego tylko zazdrościć, a już na pewno nie straszyć. Jeżeli nadal będziemy blokować rozwój OZE to nie będziemy mieli problemu jak Niemcy ale będziemy mieli katastrofę. No i ta mantra "produkujesz energie to se ja chowaj, ale nie w sieci publicznej". "Publiczna" czyli kogo?
Aldebaran |
@OSD, no nie koniec. Nie rozumiesz idei prosumeryzmu i ciągle wyjeżdżasz z tym zyskiem. To jak - masz już te 40 kWp i nie wiesz co z zyskiem zrobić ? Tak mnie poza tym naszło.... dlaczegóż wybrańcy zatrudnieni w BE i żerujący na "publicznej sieci", jak stale podnosisz, mają się mieć lepiej niż reszta społeczeństwa, które łoży na tą publiczną sieć ? Apanaże, przywileje, specjalne ochrony.... ?
alladyn-solar-batt |
Do OSD: po pierwsze :,, Zrozum też, że te PV na dachu w najbliższym czasie nie będą stabilizowały sieci, a wręcz przeciwnie. ". No to teraz odrób lekcje i w tym celu udaj się po rozum do głowy... Bo tak: z jednej strony przyznajesz, że Prosument (gdy pominiemy jego prawo i działanie polegające na wygenerowaniu mocy na sieć) pierwej MUSI być jednoosobowo Odbiąrcą, płaci za dystrybucję ga co za tym idzie ponosi koszt Dystrybucji (wcale nie mały) i tym samym ponosi,, odpowiedzialność". Po wtóre, gdy polemizujesz z alladynem to szafujesz zdaniami o odpowiedzialności Prosumenta za sieć tak- jakby będąc Prosumentem NIE utrzymywał Sieci OSD jako Odbiorca.... Po trzecie o odpowiedzialności w ogóle mówisz jak o wirtualnym bycie w stosunku do przejadanych przez Operatora pieniędzy, mówisz o znikaniu tych pieniędzy z taką lekkością i sugestią, że to OK, a skoro znikają i na horyzoncie pojawił się Prosument (będący Odbiorcą) to jest w/g Ciebie,, owcą do golenia z kasy". To ci de nowo wyklaruję- nie było, nie ma i nie będzie dyskusji z takimi, co za właściwe uznają OKRADANIE ogółu odbiorców przez przedsiębiorstwa dystrybucyjne w ten sposób, że dekapitaluzują nie modernizując za NASZA kasę stacje 15kV/0,4kV mimo, że to ich statutowy psi obowiązek. To wyłącznie ta i nie inna złodziejska działalność OSD (a właściwie jej zaniechanie) obecnie skutkuje koniecznością wpinania mikroinstalacji Prosumenckich do podstacji Sn/nn które jako nie zmodernizowane - nie reagują automatyką (bo jej nie ma) na zmieniające się w gałęzi nn napięcia na których zmiany (zanim pojawiło się zjawisko Prosument) lali ciepłym moczem i mieli w elektrycznych dupach, że odbiorca w nednej fazie ma 183V, w dugiej 212, w trzeciej 248V w tym samym czasie bo oprócz okradzenia Odbiorców z nie poinstalowanej na trafach automatyki - smrody z uporem maniaka w zaparte nie przepną z przeciązonej fazy (183V) odbiorców jedofazowych na fazę (248V) niedociążoną kontynuując nic nie robienie i brakoróbę za którą odpowiadają od 30 lat bo to za ich życia na ich stołkach powstało....
OSD |
@Aldebaran Rozumie sam jestem prosumentem. Mam PV off-grid i magazyn w domu. Nie żeruje na innych. Takich grup w Polsce jest dużo i powinno się to ukrócić. Poszukaj i przeczytaj to co Ci wysłałem. Wtedy wyjaśni się wiele rzeczy. Zresztą odbiegasz od tematu. No to odpowiedz dla ideii masz PV?
OSD |
@alladyn-solar-batt i właśnie o te trafo chodzi. W końcu napisałeś coś sensownie. Jak to zrobić, żeby było dobrze? Bez prosumentów było by prościej i taniej. A tak to jakie trafo dać? Z oczepami? Jaka automatyka? Kto poniesie za to koszty? Wszyscy? Właśnie o moc chodzi. Polecam lekturę. Naprawdę warto. Że ZE przejadły kasę to tego nie negują i nigdy nie negowałem. Też mnie to wkurza. BE robi co chce i to żaden rząd nic z tym nie zrobił. Pisałem o tym.
alladyn-solar-batt |
Do OSD: po czwarte operatorzy OSD zasilają Odbiorców za pośrednictwem cholernego gówna jakim są ich sieci nn za trafami- sieci, które w/g ich własnych norm nie piwinny być odleglejsze niż 500m od trafa by nie generowały nie uzasadnionej straty przesyłowej. Ale w praktyce ponieważ złodzieje energetucy z OSD przyuważyli, że za spowodowanie iż za nie uzasadnioną stratę sieciową za którą pokrycie golą Odbiorcę g NIE idzie się do mamra, to nabudowali tak odbiory, że,, wiszą" na nn 1500-2800m od trafa. To, że odbiorcy stratę,, dopisują " do rachunków - to w Twojej mentalności jest ok (bez urazy) i równocześnie NIE byłoby OK - gdyby inaczej niż dzisiaj - NIE okradali Prosumenta z 20 lub 30% JEGO PRODUKCJI, zwłaszcza, że ta jego produkcja zmniejsza stratę sieciową na całym trakcie (el. Systemowa- odbiory na nn).
Aldebaran |
@OSD "Zresztą odbiegasz od tematu." W którym miejscu odbiegam od tematu ? Możesz uzasadnić ? Artykuł, i dyskusja z Tobą jest o prosumentach, czyż nie ? Poza tym … pracując w OSD masz off-grid ?, no rozmawiajmy na poważnie. Dla idei nie chcesz zakłócać przesyłów mocy w sieci ?
OSD |
@Aldebaran nie pracuje w OSD. To są maje inicjały. Nie mam nic wspólnego z BE.
alladyn-solar-batt |
Do OSD: o ile ktokolwiek twierdzi i oczekuje jakoby Mikrogenerator z mocą circa 5kW miał potencjalnie,, stabilizować sieć" to z całą odpowiedzialnością stwierdzić należy, że ten co tak utrzymuje to głąb, a i pomylił pryncypia bo za stabilizowanie sieci kasę wziął (po czym ją ukradł OSD bo to JEGO zadanie a nie Prosumenta vide,, Zrozum też, że te PV na dachu w najbliższym czasie nie będą stabilizowały sieci, ". W istocie - moc,, stojąca" z mikrogeneracji w PV latem w upały wspomoże, jednak nie w,, stabilizowaniu sieci w sensie napięciowym w gałęziach Sn/nn, ale wspomoże CAŁY System w utrzymaniu częstotliwości (mocy po stronie bilansu w generacji). To co wygadują (większość) niektórzy bełkotliwie o,, magazynowaniu nadwyżek zatłoczonych przez Prosumenta w sieci to Wasze fikcje i nic poza. Sieć to sieć, to medium przesyłowe i poza pewnymi parametrami trafostacji - NICZEGO nie zmagazynuje. Mogłaby jednak w zamian - dynamicznie reagować na zmienne. Nie robi tego bo CELOWO o ile się cokolwiek modernizuje to wszystko - byle NIE węzły odpowiedzialne za komponent dynamicznej reakcji na zmienne. To największa zbrodnia g wręcz przeciw 3-4 przyszłym pokoleniom Polaków, której skutki dziś - to podwyżki. Jutro - wypadnięcie POZA możliwość konkurowania ekonomicznego z sąsiednimi Narodami. Tymi na które dziś Wy ko ślepcy) plujecie, z zazdrości, że ponieśli koszt transformacji do elastyczniości sieci Sn/nn. Dlatego Oni - mikrogenerację podłączają bez problemu. Problem owszem mają o ile w jakiejś lokalizacji podepną farmę 80MW wzwyż, bo tutaj niewiele rozbudowali. To orawda. Energetycy z OSDg oddajcie pieniądze Odbiorcom. Zrobimy,, opcję zero i z oddanych mu pieniędzy przez Operatora Prosument/Odbiorca dziś wniesie haracz na sieci (o ile ma zamiar oddawać tam moc).
alladyn-solar-batt |
Do OSD (nadal bez urazy bo piszę nie przeciw komukolwiek lecz dla jasności sprawy) -,, A tak to jakie trafo dać? Z oczepami? Jaka automatyka? Kto poniesie za to koszty? Wszyscy? Właśnie o moc chodzi" - jakie trafo dać Niemcy od Siemensa ustalili 13 lat temu w toku realizacji Energiewende, ale smrody z Polski (energetycy walą głupa, że jakoby nie wiedzą i nawet Ciebie do swej hucpy przekonali) by hamować OZE i dalej defraudować kaskę Odbiorcy płaconą co miesiąc w ich dobro- olewają bo ŻADEN do pierdla za to nie poszedł....Jaka automatyka - też wiadomo. Firmy biją się o kontrakty (polskie), ale smrody z BE,, szukają" rozwiązań u francuzów i u japońca, a tymczasem liczników przedpłatowych nie potrafią startować bo im informatyka stale szwankuje. Gnomy. Kto poniesie te koszty? - odpowiedziałem - ten co kradł zamiast modernizować trafostacje jak to Szwaby u siebie porobiły. U nich (?) cud? U nich wiedzą jak? U nas... poprostu nie chcą wiedzieć (oficjalnie). Mam nagraną rozmowę telefoniczną z której wynika, że dokładnie wiedzą co potrzeba. Czekaką jednak. Na co? Po pierwsze na polityczne zielone światło, po wtóre na.. wziatki. (sprawdź co to znaczy pi rosyjsku). Dlatego, krajowi wykonawcy są be. Nie chcą dać wystarczająco wiele. Dlatego (korupcja) nie zobaczyliśmy od lat modernizacji trafostacji.
klientWSieci |
Dzięki @alladyn-solar-batt. Jestem laikiem w tej dziedzinie i trudno mi polemizować z lepiej zorientowanymi. Jak już tu gdzieś stwierdziłem, ja się pogodziłem z przegraną rodzaju ludzkiego, ale choć mnie nie stać, to chciałem swoją chałupę ogarnąć fotowoltaiką. Trochę dla zmniejszenia wyrzutów sumienia, trochę w nadziei na niższe rachunki w przyszłości. Gdyby mnie było stać to bym szedł w off-grid. Niestety nie teraz. Jak każdy nie lubię być okradany ale też mam swój honor i za siebie płacę. Opusty wydają mi się już lekką przesadą przy uiszczaniu opłat stałych, ale ok. Niestety okazuje się, że jest jeszcze wiele problemów i kłód które są stwarzane, bym tylko nie mógł w miarę spokojnie zadłużyć się i założyć instalację pv.
alladyn-solar-batt |
Do OSD:,, i właśnie o te trafo chodzi. W końcu napisałeś coś sensownie." - że niby co napisałem? Ten sam tekst dot. hucpy ma trafostacjach pisałem kilkukrotnie w 2014 roku, trzykrotnie w 2015 (jeszcze za Pilitowskiego w Departamencie EO), czterokrotnie w 2016, siedemnastego i osiemnastego nie liczę także z pięć razy)... Każdorazowo reagował IXi, Sol, rzadziej inni (zbyt rzadko jak na wagę sprawy). Dziś smrody-złodzieje z OSD znowu gmerają w treści IRiESD. To ich,, technologia regulacji naoięć"g ku... wa mać!
alladyn-solar-batt |
O czym Ty mnie OSD chcesz przekonać, że niby w XXI wieku ludzkość nie wie jakimi metodami tanio na trafostacjach regulację pod i nad napięciową uzyskać?! To właśnie w Polsce nasycenie trafostacji starymi wysokostratnymi trafami na permalojach przemawia w szczególnie oczywisty sposób za wymianą tychże z uwagi na {gdzie tam jakichś Prosumentów) straty transformacji, a mówimy circa o... 69 tysiącach trafostacji Sn/nn. (jakieś 4% uległo częściowym różnego zakresu modernizacjom)
alladyn-solar-batt |
Do klientWsieci - ależ do usług ☺️ nie ma za co. Słusznie powiadasz, że widać wielkie problemy. Czymże one zatem są? To ochrona rękami i czynami Polityków grabieży w polskiej energetyce obsiadłej bandytami i złodziejami (vide spółki,, budujące EJ w Żarnowcu?), którzy jednak kasy na dokończenie szczytowo-pompowej Młoty nie wydawali bo na ICH pensje Prezesów, Dyrektorów kod spraw niepotrzebnych) nie byłoby kapitału....Obecnie gdy pierdyknęła turbina GE w Orlenie g polska zamiast wymaganego (9%) minimum 2GW rezerwy systemowej,, wisi" na 1,4GW rezerwy oraz (sic!) plując w publikatorach na niedobrych niemców g opiera swą stabilność systemu elektroenergetycznego na transgranicznym od Niemca (tego co bel imporcie. To dopiero początek, uwertura tej zapaści. Akt pierwszy - 2023 zamknięcie kilku znaczącej mocy bloków,, w podstawie"... Akt drugi - zamykanie następnych+koniec,, rynku mocy" + techniczne dogorywanie pozostałej,, mocy wirującej" z kosztami napraw idącymi w kosmos przy jednoczesnym załamaniu współczynnika,, obecny w systemie" nadających się jeszcze do remontów jednostek. Akt trzeci g likwidacja generacji (2033 z węgla brunatnego...
OSD |
@alladyn-solar-batt dziwne bo jak napiszesz komuś o trafo to masz wielkie oczy. U mojego przyjaciela kilka lat temu zrobili remont m. in wymienili trafo, bo była tragedia. Teraz ludzi instalują PV. Dużo, bo nowe domy. No i będą znów problemy. ZE wie jak zrobić, tylko czeka na kasę. Oczywiście ekstra. Kto to sfinansuje? To że są przewały. Wszędzie gdzie tylko można. Niestety. Dajesz przykład szwabów. Zobacz jak kształtują sie koszty w rachunku u nich. Ile kasy idzie na wsparcie systemu? Kto się na to składa? Tylko u nich jak coś jest nie tak to się o tym głośno nie mówi. Taki naród. Zwróć też uwagę, że UE "integruje" sieci. Zresztą Niemcy to zły przykład jak ma wyglądać OZE.
OSD |
Oj alladynku ja nie mam zamiaru cie do niczego przekonywać. Ty wiesz wszystko najlepiej. Jak prowadzi się biznes to się bada otoczenie w którym się działa. Do tego będzie tak jak pisze. Zresztą pożyjemy zobaczymy. Do najbliższy problemów z siecią, może już tego lata.
alladyn-solar-batt |
I żeby była jasność - cel, zadanie przebudowy i modernizacji trafostacji NIE jest dla i z powodu, czy za przyczyną kłopotu z przyłączaniem Prosumenta! To zadanie, panowie energetycy byście przestali okradać nas (całokształt) Odbiorców w Polsce Waszą,, opłatą jakościową" (kupujecie za te pieniądze opłatki modląc się by nikt się o nie skutecznie nie upomniał) bo nawet gasików warystorowych przez ostatnie 15 lat na nn nie byliście w stanie pozakładać-a mało temu Wasze,, standardy" czynnie torpedują możliwość miejscowego dobezpieczenia Odbiorcy w Jego własnej nieruchomości (patrz tabela moc przydzielona/wartość zabezpieczenia przedlicznilowego skrojona takk by się Wasze trafa nie popaliły boście je chamy poprzeciążali byleby kasę za rozdanie bezzasadne nadmiernych mocy przyłączeniowych przytulić od nowo budujących domy) - taką mamy my Odbiorcy,, usługęc jakościową! Dlatego (szanowny kolego OSD) za przyczyną hucpy w rozdawnictwie mocy przyłączeniowych na nn g teraz towarzystwo fajda ze strachu w galoty i próbuje wysadzić Prosumenta w kosmos!
alladyn-solar-batt |
Pracownicy zrobili ze Spółek OSD prywatny folwark. Wystarczy pojechać na Pomorze, by wyrobić sobie opinię jak wyglądały folwarki zarządzane,, przez Niemca" a jak wyglądały pod zarządem Polaków. Analogiczny jest stan sitwy (kadr) w OSD. Ostatnio już tak zbezczelnieli, że przeorogramowują liczniki elektroniczne z laptopa,, dobijając" gdy kto nie zauważył zużycie. Kto udowodni, że tyle nie zużył, gdy umowa opiwa na rozliczenie półroczne? Straty sieciowe pokryje taki baran, co ma elektroniczny licznik... Dobije się (doprogramuje) głowicą fotometryczną jednemu, drugiemu, piątemu i... bilans na trafie pokryty nawet już,, pajęczarzy" nie ma potrzeby ścigać...
alladyn-solar-batt |
Do OSD: jak się przeszło na,, konkrety" - to Twój klucz na argumetację jest taki:,, Ty wiesz wszystko najlepiej. ".....beznadzieja, witki opadają.
alladyn-solar-batt |
,, ZE wie jak zrobić, tylko czeka na kasę. Oczywiście ekstra. Kto to sfinansuje? To że są przewały. Wszędzie gdzie tylko można. Niestety. Dajesz przykład szwabów. Zobacz jak kształtują sie koszty w rachunku u nich. Ile kasy idzie na wsparcie systemu? " - tak, jednak u Niemca włożył Odbiorca kasę w Dystrybucję i za jego pieniądze zmodernizowano 83% Sn/nn. U Polaka Odbiorca latami zanim narodził się (2014l Prosument płacił jak od niego żadali - ale go okradli z tej kasy, z łaski częściowo zmodernizowali niepełna 4% z 73 tys. (dokładny szacunek nie jest dostępny brak centralnej ewidencji) traf Sn/nn. I co - teraz Prosument ma coś sfinansować ogółowi odbiorców, którzy latami ślepili w telewizory akceptując,że,, święte krowy energetycy ich okradają? Na bambus z takimi żądaniami i wskazówkami w zębach dłubać!. Przyjdzie czas, że Odbiorcy na taczkach wywiozą decydentów z siedzib OSD, zaś Prosumenta po stopach będą całować byleby za swe pieniądze zainstalował i nadwyżki oddał do sieci bo za moment latem będzie w gniazdku mieli po tym, gdy wrócicie z dyżuru przy agregatach
A tymczasem... |
,, Wiadomości Warszawa 1°C Pochmurno z opadami śniegu Polityka energetyczna Polski niczym film Barei. O co chodziło premierowi Morawieckiemu? KATARZYNA BARCZYK dzisiaj 18:14 Mateusz MorawieckiMateusz Morawiecki - Jakub Kamiński / PAP Przedwczoraj minister energii zapowiedział, że spółki energetyczne dołożą się do rekompensat po podwyżce cen prądu. Dziś premier Morawiecki stwierdza, że podwyżek nie będzie. - Jest to kompletna karykatura tworzenia polityki energetycznej kraju. Bareja by tego nie wymyślił - mówi Karolina Baca-Pogorzelska w rozmowie z Onetem. - Tak gospodarka rynkowa nie działa. I kto jak kto, ale pan premier Morawiecki, były szef jednego z największych banków w Polsce, mniemam, że podstawy tej wiedzy posiada - dodaje. W poniedziałek minister Tchórzewski ogłosił, że spółki, które wniosły wcześniej o ustanowienie wyższych cen prądu, z własnej kieszeni zrekompensują płatnikom podwyżki. - Myślałam, że się przesłyszałam - mówi Baca-Pogorzelska Dziś premier stwierdził, że podwyżek prądu w ogóle nie będzie. - Zaniemówiłam. To nie rząd decyduje o tym, czy podwyżki będą czy nie - podkreśla rozmówczyni Onetu Będzie porozumienie na COP24? - Jest światełko w tunelu. Aczkolwiek wątpliwe, by zostało zawarte zgodnie z planem w piątek - stwierdza Branża górnicza się kurczy, wydobycie spada, a import rośnie. Uzależniamy się od węgla z zagranicy Energetyka jest taką branżą, której się nie widzi. Dopóki jest światło - ostrzega Baca-Pogorzelska i postuluje konieczność debaty eksperckiej i zwołania energetycznego okrągłego stołu REKLAMA "Bareja by tego nie wymyślił" Katarzyna Barczyk: Premier Morawiecki powiedział dziś w Sejmie, że nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej, czym zaskoczył chyba wszystkich. Czy to, co zapowiada premier, jest w ogóle możliwe? Karolina Baca-Pogorzelska: Nie wiem, jak mam to skomentować. Po prostu kompletnie nie potrafię przetłumaczyć, co pan premier ma na myśli. Czy pan premier twierdzi, że będzie sterował prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy G dla odbiorców indywidualnych? Śmiem twierdzić, że to byłoby niezgodne z prawem."
A tymczasem... |
,, Mam taki swoisty dysonans poznawczy i nie wiem, jak to rozumieć. Jeszcze nie dalej niż przedwczoraj pan minister Tchórzewski na zwołanej w Ministerstwie Energii konferencji ze swoim zastępcą, panem Skoblem oraz prezesami czterech podległych resortowi największych koncernów energetycznych w kraju przedstawili założenia do ustawy, która ma być złożona w Sejmie, o rekompensatach dotyczących podwyżki cen energii dla odbiorców indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw."
A tymczasem... |
,, Co również wzbudziło zdziwienie opinii publicznej, bo minister ogłosił, że w spółkach nagle znalazł się 1 mld zł oszczędności, który zostanie przeznaczony na rekompensaty. Bardzo słusznie temat podchwycił prezes Urzędu Regulacji Energetyki, mówiąc: ok, skoro są takie oszczędności w spółkach, to chyba niepotrzebnie wnioskowały o tak wysokie podwyżki cen prądu. Spółki wnioskowały do urzędu o wzrost taryf na energię nawet o 30 proc. Do 30 proc. Każda spółka inaczej. Te, które są największymi wytwórcami energii elektrycznej, czyli PGE i Enea mają nieco niższe wnioski taryfowe niż Tauron i Energa. Oczywiście nie znamy dokładnych stawek, ale nieoficjalnie wiemy, że maksymalnie jest to do 30 proc."
A tymczasem... |
,, Dla laika cała ta sytuacja z rekompensatami jest niezrozumiała. Spółki Skarbu Państwa, będące producentami energii, chcą zwiększać jej ceny, a jednocześnie mają płacić rekompensaty za zwiększenie tych cen. Czy eksperci to rozumieją? Nie. Eksperci tego nie rozumieją, nikt tego nie rozumie. Jest to kompletna karykatura tworzenia polityki energetycznej kraju. Bareja by tego nie wymyślił. Gdyby ktoś chciał kręcić kolejną część "Misia", pośmiertnie dedykując ją Barei, to ta sprawa, o której rozmawiamy, powinna być jednym z wątków. Ja, jak byłam na poniedziałkowej konferencji ministra Tchórzewskiego, myślałam, że się przesłyszałam. To jakie wrażenie w takim razie zrobiło dzisiejsze wystąpienie premiera? Zaniemówiłam. To nie rząd decyduje o tym, czy podwyżki będą czy nie. To nie tak działa. Część rynku jest regulowana dla odbiorców indywidualnych. Jest regulator, URE, który ma nas, obywateli, chronić. Ale to jest 1/3 rynku. A pozostała część to wolny rynek. To tak, jakby premier powiedział, że od jutra bułki nie będą drożeć. No nie, tak gospodarka rynkowa nie działa. I kto jak kto, ale pan premier Morawiecki, były szef jednego z największych banków w Polsce, mniemam, że podstawy tej wiedzy posiada."
A tymczasem... |
,, Ze strony rządu były jeszcze inne ciekawe wypowiedzi dotyczące podwyżki cen energii. Twierdzenie ministra Gowina, że droższy prąd nie musi się przekładać na podwyżki w innych dziedzinach, również wprawiło wielu komentatorów w osłupienie."
A tymczasem... |
,, W taryfie G te podwyżki nie będą aż tak odczuwalne. Przypuszczam, że prezes URE zetnie te wnioskowane przez spółki taryfy. Podejrzewam, że będzie to dwucyfrowa akceptacja, ale sądzę, że będzie to bliżej 15 proc. niż 30 proc. Ale wszystko, co jest po tej nieuregulowanej stronie rynku, uderzy nas po kieszeni. Nie łudźmy się, że ci, którzy podwyżki dostaną, nie będą chcieli przerzucić ich na nas. Przecież już tam, gdzie transport jest elektryczny (kolej, tramwaje), jeśli dostają oferty na kolejne umowy o 60 proc. wyższe to mówią wprost, że będą to przerzucać na ceny biletów. Sami się zapętlamy, bo namawiamy ludzi, by korzystać z transportu publicznego, w trosce o czyste powietrze, a sami ich do tego transportu zniechęcamy. Wiadomo, że podwyżki cen biletów nie będą dobrze przyjęte. Jeżeli drożeje prąd, to drożeje niemal wszystko."
Taka prawda |
,, Pragnę tylko przypomnieć, że w Polską Grupę Górniczą od 2016 roku zainwestowały już niemal cała energetyka i państwowy Węglokoks prawie 3,5 mld zł i jakoś efektów zwiększenia wydobycia nie widać. Więc może jest jakiś problem z zarządzaniem. Energetyki się nie widzi. Dopóki nie zgaśnie światło"
OSD |
@alladyn-solar-batt ja cały czas konkretnie. Przypominam ci, że nie pracuje w ZE także nic z tych agregatów. Mam off gird i mam w dupie czy będzie prąd w gniazdkach. Poradzę sobie. Zresztą juz bywały takie sytuacje, że sąsiedzi się dziwili skąd mam prąd. Gorzej z tymi co mają on-grid jak nie będzie prądu i będą chcieli włączyć telewizor, a tam nie będzie teleranka.
OSD |
No to jeszcze coś na koniec. MSP też maja dostać rekompensaty, ale jest mały myk. Muszą je wydać np. na nowe okna. Pomoc de minimis. UE się czepi. Pozostawiam to bez komentarza.
1234 |
@OSD: teleranka może nie być jeśli system się załamie przy porannej nadprodukcji. Przykładowo weekendy, to chyba była ostatnia sobota rano: zużycie w kraju 14GW, eksport 1.5GW (pewnie za pół darmo) a ty człowieku kupuj energię w cenie dziennej no bo już jest po godzinie 6:00. Za to prawie na pewno nie będzie pewnego wieczoru latem Dziennika Telewizyjnego TVP gdy będzie blackout z powodu upałów.
1234 |
Nawet dziś, zwykła środa, godzina 3:00. Zapotrzebowanie 18GW, a tu nadprodukcja 845MW (w tym elektrownie wodne 126MW) idzie w gwizdek pomimo że częstotliwość powyżej 50Hz. Gdzie tu sens? Nikomu nie zależy aby urynkowić ceny bo się nagle okaże że rząd nie będzie mógł rozdzielać REKOMPENSAT i ludzie przestaną go kochać. Jak chce pomagać ubogim to od tego jest Opieka Społeczna i nie mam nic przeciwko jeśli pomoc pójdzie tym kanałem gwarantując potrzebującym minimum energetyczne, ale tu nie chodzi o dobro potrzebujących tylko o wynik najbliższych wyborów.
OSD |
@1234 pudło. Nie oglądam TVPiS i TVN oraz innego gówna. Ceny energii w całej europie mogą byc ujemny patrz np. Francja. U nas teraz też. Dlatego pewnie jak wprowadzą nowe liczniki to może i taryfy dynamiczne.
alladyn-solar-batt |
Do 1234:,, a tu nadprodukcja 845MW (w tym elektrownie wodne 126MW) idzie w gwizdek pomimo że częstotliwość powyżej 50Hz" - to jest klu marnotrawstwa i bandytyzmu jaki na Odbiorcach i Narodzie robią enertgetycy przepuszczając w gwizdek olbrzymie sumy
OSD |
alladynku ale przecież prawie wszyscy tak robią, nie tylko u nas.
Aldebaran |
@OSD Nie wierzę w Twój pełny off-grid, tak samo jak w to, że nie jesteś związany z BE.
alladyn-solar-batt |
Do OSD: namawiasz mnie, bym podobnie jak Ty akceptował rabunek i złodziejstwo wyłącznie z tej przyczyny, że występuje masowo? Lepiej wstydu sobie oszczędź....
Sol |
@ASB. Kiedyś zwróciłeś moją uwagę na to co jest na fakturze. Przypomnę wszystkim pozostałym dyskutantom. W ramach umowy o świadczenie usługi dystrybucji energii otrzymujemy fakturę zawierającą: Opłaty za usługę dystrybucji, w tym: Składnik stały składki sieciowej Składnik zmienny stawki sieciowej Składnik jakościowy stawki opłaty systemowej Stawka opłaty przejściowej Opłata abonamentowa Tak więc wszysto już od dawna jest zapłacone, a prosumenci okradani, Przypominam też, że PGE wystawią faktury zaliczkowe, na podstawie prognozy, a to oznacza dodatkowe zyski dla PGE, bo cała sprzedaż opiera się na przedpłatach. Ja jako posiadacz PC jestem w szczególnie złej sytuacji.
alladyn-solar-batt |
Do Sol: dziękuję za przypomnienie. To cenne zwłaszcza w świetle takich wypowiedzi, których autorzy nagminnie przecząc przypomnianym przez Ciebie faktom wysuwają ostre roszczenia wobec Prosumenta - jak gdyby wyłącznie i od chwili jego wpięcia do sieci Opetatorom,, startował obowiązek posiadania należycie skonstruowanej Sieci Dystrybucyjnej...

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...