URE chce korekty wniosków taryfowych

URE chce korekty wniosków taryfowych
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MM Conferences / Europower
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki szybko zareagował na wczorajszą deklarację Ministerstwa Energii, zgodnie z którą na rekompensaty mające pokryć odbiorcom przyszłoroczny wzrost cen energii zrzucą się także państwowe koncerny energetyczne.

Pomysł Ministerstwa Energii, które chce wprowadzić rekompensaty, to efekt możliwych wzrostów cen energii w 2019 r., wynikających w rosnącej w ostatnich miesiącach hurtowej ceny energii.

Z tego powodu spółki państwowych koncernów energetycznych miały wnioskować w Urzędzie Regulacji Energetyki o podniesienie cen energii w taryfie G na 2019 r. średnio o ponad 30 proc.

Wczoraj Ministerstwo Energii przedstawiło założenia programu rekompensat, które mają sprawić, że gospodarstwa domowe czy firmy z sektora MŚP nie odczują przyszłorocznego wzrostu ceny energii, która według ME w taryfie G zwiększy się z tegorocznego poziomu ok. 242 zł/MWh do około 302 zł/MWh.

ME chce, aby środki na rekompensaty pochodziły ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, z budżetu państwa, ale także z kieszeni państwowych koncernów energetycznych, które mają na ten cel przeznaczyć w przyszłym roku w sumie 1 mld zł.

Na tę informację zareagował dzisiaj Urząd Regulacji Energetyki, wzywając koncerny energetyczne do wyjaśnień i korekty złożonych wniosków taryfowych na 2019 r., w terminie do 18 grudnia.

URE zapowiedział jednocześnie zwrócenie się do resortu energii o przekazanie danych, które wyjaśnią, skąd państwowe spółki energetyczne będą mogły wygospodarować 1 mld zł na wdrażane przez ME rekompensaty.

– Pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe – Polska Agencja Prasowa cytuje komunikat krajowego regulatora rynku energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Super! Ciekawe jak Misiewicze wyjaśnią pochodzenie kasy na te rekompensaty? Jaką by tu bajkę wcisnąć ciemnemu PiSoludowi?
xx |
Prawidłowy i oczekiwany wist Prezesa Bando. Zobaczymy co teraz Big Energy spłodzi. Niestety pola manewru nie mają bo Tchórzewski stoi nad nimi. Biorąc stanowiska godzili się, że będą robić za "słupy" a skoro nie rezygnują to świadomie brną dalej.
Sol |
@xx. I to jest ostatni wist uczciwego gracza. Szacunek za odwagę.
TwojaTVP |
Brawo Bando, jeden sprawiedliwy wśród bandy starych komuchów.
OSD |
Niestety nowe Prawo Energetyczne pozwoli na usunięcie Pana Bando ze stanowisko. Szkoda.
ME |
URE zapowiedział jednocześnie zwrócenie się do resortu energii o przekazanie danych, które wyjaśnią, skąd państwowe spółki energetyczne będą mogły wygospodarować 1 mld zł na wdrażane przez ME rekompensaty? Jak to skąd? Z podatków obywateli, przecież rząd nie ma ani grosza!
MojaPV |
Komentujący już się tak zaplątali, że narzekają dosłownie na wszystko :). Standardowe sapanie - tym razem na konieczność cięcia kosztów w energetyce :) no lepszej komedii to ciężko szukać
at |
to się Misiewicze podłożyły...
Mahmuud |
Moja, imbecylu, gdyby, podkreślam gdyby, w Twojej zakutej makówce wysztancowanej na kowadle opalanym węglem sponsorującej Cię mafii z BigEnergy zaraz po nastaniu PiS w 2015 r zabrano się w Spółkach za to co generuje kolosalne straty (Tauron i Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowały program "Power" mający pomóc w rozwiązaniu problemów rynku pracy w sektorze energetycznym. Projekt, kładąc nacisk na kształcenie zawodowe, ma na celu "zasypanie luki kompetencyjnej i pokoleniowej".) którymi jak widzę oza kimś w Tauronie nikt (a na pewno tym kimś nie są przedstawiciele Rządu) się nie przejmuje - to w rezerwach finansowych polskich firm energetycznych byłyby nie tylko te dziś ujawniane a przeznaczone na,, rekompensaty" pieniądze (rząd je znalazł, ale w oficjalnych bilansach ich nie było- dlatego wniosku do URE o podwyższenie taryf) ale sumy cztery razy większe. Toż tam w RN i Zarządach jeden drugiemu misiewicze zrzuceni ze spadochronami siedzą sobie na kolanach i czekają aż im kasa kapnie za kolejny miesiączek.
Taka prawda |
Skoro koncerny energetyczne oza oficjalnym obiegiem i poza oficjalnymi danymi bilansowymi,, zakopały" taki miliard o jakim wiadomo rządowi, to kto wie ile kasy,, zakopano" naprawdę by powystawiać ,, bilanse uzasadniające wniosek o podwyżki taryfowe". Najwyraźniej spółki BigEnergy odpłyneły od rzeczywistości skoro,, na boku"zadołowali nieco kasy..... To dość ciekawa i kreatywna księgowość- kasa jest na kontach bankowych, ale,, oficjalnie nie istnieje".... Co na to fiskus? Rozumiem, że od momentu obsadzenia RN i Zarządów BE ludźmi sekty rządzącej pieniądze te dla Urzędu Kontroli Skarbowej stały się ,, przezroczystec/niewidoczne... Ho, ho, jakby tak zrobić dobry,, przegląd" w folwarku PiS to z niejednego spichlerzyka korzec maku by dało radę wygarnąć. Co tam w świetle takich miliardów znaczy propozycja nie do odrzucenia złożona Czarneckiemu.... Ile tam? Czterdzieści milionów? Betka....
alladyn-solar-batt |
Powiem tak - sam fakt, że Spółki BE mają w zanadrzu nieoficjalny miliardzik (może dwa) ale beczą, że brak im kasy na dostosowanie infrastruktury do współpracy z OZE - świadczy o intencjach, świadczy o braku umiejętności związania tej kasy z funduszami strukturalnymi wykładanymi przez UE oraz BŚ czy EBOR na przekształcenia w Europie wschodniej. Większość modernizacji (gdyby je wszczęto, ale po co-kasa do sakwy) poszłoby z minimum 50% dofinansowaniem z w/w instytucji. Widocznie stare dziady w działach inwestycji w BE wolą siedzieć pierdząc w stołki niż wytężać stare czerepy - myśląc o dotrwaniu do emerytury
MojaPV |
Powiem tak: świetnie się bawię czytając te pełne oburzenia dywagacje "kto to widział! milirdzik na boku! Olaboga! co za czasy!" hmm... ale, że tak znienacka zapytam ile tłuszczyku się dziś odkłada na wiatraczkach? Po ile sprzedają MWh + certyfikat? Bo coś mi się zdaje, że sporo uszczknąć można, po co takim tłuszczykiem obrastać? A to się drodzy Panowie na taryfy przekłada więc, że tak powiem ...buzia w kubełek :)
Wojtek |
To ciekawe czy ten 1 mld to wyszedł w tym roku czy od dawna odbiorcy byli krojeni na 1mld. Myślę, że jeśli wersja druga to prezes się nie sprawdzał, jeśli pierwsza to znaczy, że mamy zmowę a nie rynek. Jak by nie patrzeć jest źle.
Bumbum |
Moja-tobie tłuszczyk odłożył się na gadzim móżdżku, bo tylko ten ci pozostał a nawiasem mówiąc taki element jak ty, co nie odróżnia jako intelektualne beztalencie tłuszczyku owych miliardów odłożonych na prywatnym wiatraku z prywatnego majątku powstałego od tłuszczyków odłożonych na majątku publicznym powstałych to powinno się takich jak ty misiewiczów prewencyjnie odseparować od społeczeństwa, boś zdegenerowany do szpiku kości.Gadaj zdrów.
Węgielek |
Np i klops !!! Spółki zawyżają wnioski taryfowe a koszty dla kalkulacji taryf maja być uzasadnione. Karuzela finansowa pod egidą SP !!! Nieźle ....
MojaPV |
kocham wungiel :) a najsmaczniejszy koks
Sic |
@mojapv lepiej nam wyjaśnij jak oszukiwałeś i wyłudzałeś pieniądze od ludzi Januszu W. Co tam słychać u prokuratora co cię ścigał. Co słychać u pokrzywdzonych? Co Ci obiecali jak lobbowałeś na spotkaniach komisji w sejmie kilka lat temu? Może miałbyś resztę godności i po prostu siedział cicho?
alladyn-solar-batt |
Do Sic: tego on nie potrafi wyjaśnić, choć za wyjaśnienie może posłużyć staroegipska bajka o skorpionie co poprosił krokodyla o przewiezienie poprzez Nil, krokodyl pomógł i przewiózł skorpiona, a mimo to skorpion ukąsił krokodyla.
zakrecony |
dobre nawet @MojaPV nie wie co pod tym tekstem pisać, i się rzuca, śmiech na sali, jedyne wygrany tego będzie minister finansów, bo z tego zamieszania to mu wpadnie ekstra kasa z podatków od sprzedanej energii za większa cenę, podobny mechanizm jak przy podwyższaniu kapitału w PGE, pieniądze przełożone z jednej kieszeni do drugiej, a za całość podatek, i znowu będzie można ogłosić sukces, wpływy rosną,
OSD |
"W projekcie roboczym, nad którym będziemy w styczniu dyskutować, zapisujemy, że ten 1 mld zł, który chcemy ze spółek wziąć, to będzie jednorazowa opłata klimatyczna z zysku" - powiedział Tchórzewski podczas komisji sejmowej. HE. HE. DOBRE.
yy |
Przecież tu chodzi o utworzenie nowego tworu do rozliczania rekompensat, który pozwoli utworzyć kolejne wysokopłatne stołki dla swojej świty. KORYTO+

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...