ARE: produkcja energii z fotowoltaiki mocno w górę

ARE: produkcja energii z fotowoltaiki mocno w górę
Yingli Green press
REKLAMA

Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, w październiku spadła produkcja energii odnawialnej w porównaniu z danymi z wcześniejszego roku. Wyraźnie wzrosła jednak generacja z elektrowni fotowoltaicznych, których udział w ogólnym miksie wytwarzania z OZE pozostaje jednak nadal marginalny.

Agencja Rynku Energii podaje, że w październiku krajowe źródła odnawialne wytworzyły w sumie 2,2 TWh energii elektrycznej wobec 2,5 TWh rok wcześniej, co oznacza  spadek o 12 proc. Wynikało to głównie ze spadku wytwarzania w dominującej technologii w krajowym OZE, czyli energetyki wiatrowej, która wyprodukowała w październiku o 17 proc. mniej energii niż rok wcześniej.

Natomiast wyraźny wzrost wytwarzania – o 259 proc. – odnotowały elektrownie fotowoltaiczne, do tego znacznie więcej wyprodukowały elektrownie biomasowe i biogazowe – odpowiednio o 129 proc. i 112 proc. r/r. Wzrost na poziomie 45 proc. r/r odnotowały elektrownie wodne.

Jak ponadto wynika z danych ARE, w październikowym miksie produkcji energii odnawialnej energetyka wiatrowa posiadała udział 67 proc., na drugim miejscu były elektrownie biomasowe (17 proc.), a następnie współspalanie (7 proc.), hydroenergetyka i biogaz (po 4 proc.) oraz fotowoltaika z 1-procentowym udziałem.

W zestawieniu z danymi z września br. wytwarzanie ze źródeł odnawialnych w październiku wzrosło o 36 proc., dzięki czemu udział OZE w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej zwiększył się z 12 proc. we wrześniu do 15 proc. w październiku.

Dominujący udział w krajowym miksie wytwarzania w październiku miały elektrownie na węgiel kamienny (49 proc.) oraz elektrownie na węgiel brunatny (27 proc.). Natomiast mniejszy udział od OZE (15 proc.) odnotowała energetyka gazowa (7 proc.).

ARE wylicza, że w październiku wytwarzanie energii elektrycznej wyniosło w kraju ogółem 14,5 TWh, było zbliżone do odnotowanego rok wcześniej, natomiast wzrosło w stosunku do września br. W stosunku do wcześniejszego miesiąca krajowa energetyka wytworzyła w październiku o około 1 TWh więcej. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w październiku było dodatnie i wyniosło 493 GWh – mimo wzrostu o 24 proc. r/r importu energii elektrycznej. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
To kolejne info z cyku "Polaks blokuje oze" :)
Mateusz |
na szczęście węgla mamy na 200 lat !
Tchórzewski |
Wgęla starczy na 15 lat: https://oko.press/kolejny-polski-mit-umiera-wegiel-sie-konczy-starczy-na-15-lat/
Tusk |
@Tchórzewski Ze strony oko press "Populizmowi, prawicowym fundamentalizmom i nacjonalizmowi towarzyszy dziś zalew półprawd, przekłamań, słów wypowiadanych bez odpowiedzialności i sensu. Jak w wielu miejscach na świecie, grozi nam paraliż demokracji." i wszystko jasne - lewicowa agitka :D
MadeInChina |
W Tusk - zamiast mieć problem z naszymi sąsiadami, bo to do niczego nie prowadzi, a co gorzej robisz z siebie durnia! Sprawdz lepiej do kogo należą Parówki berlinki :)

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...