ABB zasili wielką fabrykę baterii pod Wrocławiem

ABB zasili wielką fabrykę baterii pod Wrocławiem
Fot. ABB
REKLAMA

Stację elektroenergetyczną i kluczowe technologie zapewniające zasilanie ABB zainstaluje w rozbudowywanej pod Wrocławiem fabryce baterii litowo-jonowych, która już teraz jest największym tego typu zakładem w Europie i jednym z największych na świecie.

ABB dostarczy stację elektroenergetyczną do największej w Europie fabryki baterii do samochodów elektrycznych, należącej do LG Chem. Kluczowe elementy zamówienia obejmują instalację transformatora, ograniczników przepięciowych i rozdzielnicy w izolacji gazowej.

Jak tłumaczy ABB, stacja elektroenergetyczna to najważniejsza część systemu elektroenergetycznego. Dystrybuuje energię elektryczną z sieci, a prawidłowe działanie stacji jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego zasilanego obiektu. Jest to szczególnie istotne w przypadku fabryk o wysokim poziomie automatyzacji, w których problemy z dostawami energii powodują kosztowne przestoje.

Nowa fabryka baterii do samochodów elektrycznych w Biskupicach Podgórnych niedaleko Wrocławia będzie wytwarzać do 250 tys. baterii rocznie. Jest to pierwszy europejski obiekt, w którym na wielką skalę będą powstawać baterie litowo-jonowe dla przemysłu samochodowego i w której wytwarzane będą wszystkie komponenty baterii, od elektrod do ogniw, modułów, po kompletne moduły zasilające.

Fabryki LG Chem w Polsce mają odpowiadać za połowę łącznego poziomu produkcji koreańskiej grupy w zakresie baterii, który do końca 2020 r. ma sięgnąć 110 GWh rocznie. Dla porównania wielka fabryka baterii Tesli w Nevadzie, tzw. Gigafactory, ma wytwarzać w skali roku baterie o pojemności 35 GWh.

W tym roku ABB zainwestowało w firmę Northvolt, która ma uruchomić w Szwecji fabrykę mającą docelowo produkować w skali roku baterie o pojemności około 34 GWh. Szwedzka "Gigafactory" ma pracować pełną parą w 2023 r. Projekt Northvolt na razie dofinansowały już także m.in. Siemens, Scania, Vestas, unijny fundusz Innoenergy cz szwedzki rząd. ABB nie ujawniło kwoty, jaką przeznaczyło na tę inwestycję.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
maro |
Oby pokryli dach panelami PV tak jak Gigafactory Tesli.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...