Do rekompensat 1 mld zł dorzucą koncerny energetyczne

Do rekompensat 1 mld zł dorzucą koncerny energetyczne
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii przedstawiło wczoraj założenia rekompensat dla gospodarstw domowych i MŚP w związku z planowanymi na przyszły rok podwyżkami cen energii. Minister Krzysztof Tchórzewski zapewniał wczoraj, że rekompensaty to „odbudowa zaufania społecznego do coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej”.

Ministerstwo Energii przedstawiło wczoraj założenia projektu ustawy, która wdroży program rekompensat dla odbiorców w związku z planowanym przyszłorocznym wzrostem cen energii.

Jak wcześniej informowała „Rzeczpospolita”, spółki obrotu miały wnioskować w Urzędzie Regulacji Energetyki o wzrost ceny energii dla gospodarstw domowych w przyszłym roku o 20-40 proc. URE może nie zgodzić się na tak wysoki wzrost, jednak z pewnością cena energii w taryfie G będzie wyższa.

Z tego powodu z inicjatywą programu rekompensat wyszło Ministerstwo Energii. Skorzystać ma nie tylko około 15 mln gospodarstw domowych, ale także małe i średnie firmy, a ponadto inni odbiorcy – m.in. hospicja, domy opieki społecznej, akademiki czy internaty.

– Będzie on obejmował m.in. gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Program zakłada powołanie Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat, a jego koszt to ok. 4-5 mld zł. Środki na ten cel pochodzić będą m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środków budżetowych oraz wpływów z innych środków publicznych – powiedział wczoraj minister Tchórzewski.

Rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 r. Na razie nie przewiduje się ich kontynuowania na kolejny rok.

W przypadku gospodarstw domowych i MŚP przewiduje się inny mechanizm dystrybucji rekompensat. W przypadku odbiorców korzystających z taryfy G rozliczenie rekompensaty ma się odbywać między spółką obrotu, Zarządcą Rozliczeń oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który będzie przelewać rekompensatę na konto sprzedawcy energii. Rekompensaty mają pojawić się na rachunkach gospodarstw domowych od kwietnia 2019 r.

Firmy będą musiały wysłać wniosek o rekompensatę wraz z fakturą zawierającą rzeczywiste zużycie energii. Dopiero na tej podstawie mają otrzymywać rekompensatę w formie przelewu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze wnioski MŚP będą mogły składać w kwietniu przyszłego roku.

– Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensata naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię. Jeszcze raz mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian – mówił minister Tchórzewski.

Rekompensaty mają być finansowane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, z budżetu państwa, ale także z wpływów od koncernów energetycznych, które posiadają aktywa wytwórcze energii elektrycznej o mocy powyżej 1 GW, a także mają ponad 1 mln klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej. Koncerny mają dorzucić w sumie 1 mld zł.

Wczoraj ME wskazało też szacunku przyszłorocznej średniej ceny energii w taryfie dla gospodarstw domowych. O ile w tym roku ta cena miała wynosić przeciętnie 242,2 zł/MWh, to w przyszłym ma wzrosnąć do średniego poziomu 302 zł/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (45)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zyrandol |
Socjalizm, ale to i tak nic nie da. Podwyżki dla firm 60-80 %. To i tak przełoży się na ceny. Ze złomować wszystkie wiatraki , będzie jeszcze drożej.
TwojaTV |
czysta komuna, można pobrać wycinki i hodować w laboratorium w celach badawczych :)))
TwojaTV |
i nie tłumacz sie kłamliwy zatęchły pierniku polityką klimatyczną bo nic prawie nie dopłacacie jak na razie do OZE, za to dotujecie nierobów z górnictwa i kolesi z BE :)))
MojaPV |
Poziom zajadłej frustracji sięga zenitu - już nie wiadomo co robić, krytykować (z przyzwyczajenia) ministra czy piać z radości, że to koncerny energetyczne mają rekompensować wzrost cen ( :). Co wygra u komentujacych, co wygra? Bo dwie rzeczy jednocześnie się wykluczają logicznie :) ale gdzie tu szukac logiki w "branży" :D
Sol |
Podawanie cen netto przed wszelkimi narzutami, opłatami stałymi i zmiennymi i wreszcie akcyzą i VAT na końcu, jest manipulacją. Przecież to taryfa G dla gospodarstw domowych, bez możliwości odliczeń.
Amen |
@MojaPV człowieku, nie koncerny energetyczne będą rekompensować, tylko Ty podatnik, klient, obywatel nazywaj się jak chcesz. Podstawy ekonomii się kłaniają. Firma dopłacająca do biznesu to bankrut !
alladyn-solar-batt |
Do Sol: należy zadać pytanie - jaka informacja wychodząca z kręgów rządowych NIE jest manipulacją? Wiadomo, że KE tę dopracowaną przez PiS koncepcję doskonałego bolszewickiego absurdu kopnie w tyłek. Oczywiście stanie się to z opóźnieniem około 9 miesięcy (na to liczy PiS) w którym to czasie PiS (już wiadomo że się z tym liczą) przegra wybory to i dla nich NIE będzie to problemem, albo gdyby stał się cud przedłużenia ślepoty społeczeństwa- po wygraniu w 2019 wyborów znów będzie czas na powtórkę eksperymentu dobrej zmiany teraz pod nową nazwą kodową,, dobra kosztowna zmiana"
Polak |
MojaTW znów nadaje :) Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać nad bezkresną głupotą tego PiSobolszewickiego trolla, który już sam nie wie w jakim kraju żyje. To typowa pieczarka. Trzymają takiego w ciemnej piwnicy i karmią obornikiem :)
MojaPV |
@Polak Nie interesuja nas Twoje fantazje i marzenia. Wypowiedz się w temacie :)
ENRGY |
@MojaPV - sądziłem, że jesteś zwolennikiem wolnego rynku nie tylko jak trzeba skrytykować zrównoważony rozwój i ekologiczne wytwarzanie energii.
? |
Karuzela finansowa w czystej postaci. A gdzie KAS, CBA?
TwojaTV |
Amen@ MojaTW nie będzie nic płacił bo to utrzymanek zgrzybiałego ministerka i jest na naszym garnuszku- podatników :) jeszcze syn chama ma czelność pyskować.
wiwa |
Pyskówka na forum zaczęła się o godz. 08:05 i trwa nadal. Co Wy robicie zawodowo? Nie powinniście być w pracy? A może jesteście emerytami, którzy nie mają nic do roboty i piszą pierdoły? Jednak myślę, że w ZE nie macie zbyt wiele roboty i z nudów komentujecie głupoty. Więcej konkretów a mniej piny Panowie i Panie.
Czerwona żarówka |
Do Polak: i owszem intetesują mnie Twoje fantazje i marzenia. Jełopa winszująca sobie prawo do wypowiadania się za innych to spamer
Lekarz |
Przychodzi nie moja PV do lekarza a lekarz na to: węgla ze shizą już nie przyjmujemy.
Hydrotechnik |
wiwa@ z ZE jest tylko MojaTW.
Lekarz |
Przychodzi nie moja PV do lekarza a lekarz na to: węgla ze shizą już nie przyjmujemy.
Hydrotechnik |
I jeszcze jedna sztuczka karciana na poziomie przedszkolnym- rekompensaty tylko do końca 2019, a co później? A później to już nie będzie PiSs, niech się martwą inni burdelem który narobili.
alladyn-solar-batt |
Do Hydrotechnik: to się w Kodeksie Karnym nazywa 286&1 a nie tam jakieś,, sztuczka karciana" - podobnie jak to że wrzutka to Ustawy spowodowała wzrost cen Zielonych certyfikatów w Polsce ponad miarę i uzasadnione rynkową równowagą wartości. Ktoś ręcznie zza biurka Prezesa pewnej firmy napędza wzrosty ceny energii elektrycznej w Polsce. Jednym słowem - Państwo Polskie to prywatny Folwark Kilku Kolesi. Co ciekawe Komisja Nadzoru Finansowego założyła przeciwsłoneczne okulary i udaje, że nie widzi manipulacji cenowej na krajowym rynku energii. Jest prawdą, że formalnie rzecz biorąc KNF nie ma bezpośrednio uprawnień do kontroli Rynku Energii, a celowo rynek tak ukształtowano i ulokowano w zapisach ustawowych by organ kontroli cen na Rynku Energii.... nie istniał. Dotychczas gdy obligo giełdowe wynosiło 20% nie istnienie instytucji mającej silne prawo do kontroli manipulacji na rynku energii miało mniejsze znaczenie. Obecnie jednak, gdy obligo do handlu energią poprzez TGE ma wynosić od nowego roku 100% a już obecnie widzimy manipulacje ceną ZC to brak (nie istnienie) organu nadzoru nad cenami energii będzie słono kosztował odbiorców, zaś już ktoś ma prawie na pewno nabitą kabzę i to bez postawienia chociaż jednej sztuki wiatraka....
alladyn-solar-batt |
Trudno też nie oprzeć się wrażeniu, że akceptacja w MG i ME tego przekrętu nie do końca jest przypadkowa. Trwa walka z KE w sprawie specjalnych warunków dla Polskiego rynku energii uzależnionego od węgla..... by węgiel nadal stanowił podstawowe paliwo. Komuś zależy by w tym czasie,, przypadkiem" cena ZC na TGE ,, wystrzeliła w kosmos bo w tych warunkach nawet w Brukseli przyznają, że Polsce należy jakoś ulżyć specjalnymi derogacjami. Oczywiście niezależnie od skrojonej całkowicie świadomie historii,, wysterowania cen ZC ten co pociąga za sznurek nieźle zarobi bo On wie- kiedy cena ZC poleci w dół na pysk.
IXI |
Sztuczka przy tego typu konstrukcjach: PODWYŻKA + REKOMPENSATA polega na tym, że więcej w podwyżce zabiorą niż w rekompensacie oddadzą. Poza tym upadlającym człowieka czy firmę jest to, że o rekompensatę trzeba będzie się prosić, czekać na rozpatrzenie wniosku, drżąc o to, czy zostanie przyjęty... a jeśli tak - cieszyć się z marnych groszy jak dziecko.
alladyn-solar-batt |
p. s. Obeznanym nie muszę chyba dodawać, że kapitał pompujący giełdową cenę ZC pochodzi....a jakże- z kasy Państwa! Jak to możliwe? Przypatrzmy się kto swego czasu,, likwidował" MSP?
alladyn-solar-batt |
,, o rekompensatę trzeba będzie się prosić, czekać na rozpatrzenie wniosku, drżąc o to, czy zostanie przyjęty.." - tutaj leży sedno sprawy... Rozpatrujący wnioski ubiegających się o rekompensaty firm są z... PiS. Czyż zatem aby na pewno właściciel firmy, który w wyborach NIE głosował na PiS otrzyma wnioskowane rekompensaty za spowodowaną przez PiS w latach 2016-2019 hekatombę wzrostu cen energii w Polsce? Nie byłbym pewny, że taki wyborca otrzyma wszystkie rekompensaty.... No... Ale... Gdyby w wyborach 2019 pozostając w obawie o przyszłość ekonomiczną swej firmy przedsiębiorca poprzez głosowanie na PiS zapewnił sobie przychylność organu rozpatrującego,, wnioski o rekompensatę " - to co innego!
alladyn-solar-batt |
Złote usta powiedziały mi, że to z tego powodu program rekompensat,, potrzebny jest na 2019 rok....Wot, takoe dieło....
alladyn-solar-batt |
Acha- zapomniałbym. Na decyzję o Nie udzieleniu przedsiębiorcy rekompensaty ma przysługiwać,, odwołanie". Pietwotnie do Prezesa URE, ale to jeszcze nie jest pewne bo nie wiadomo czy do wyborów zdążą z wysadzeniem Bando z fotela. Z resztą to ciekawa,, konstrukcja prawna" - w Ustawie o rekompensowaniu kompetencje odwoławcze przekazać Prezesowi URE, ale równocześnie przepisy konstytuujące URE takich kompetencji dla URE nie przewidują...
alladyn-solar-batt |
Teraz rozpuśćmy wodze wyobraźni... Idą Wybory 2019.Kowalsli ma myśleć tak (a cwana bestia) - nuech wygra PiS bo przecież ,, dał nam" 500+, przecież,, dał nam" rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej! Jeśli zagłosuję na kogokolwiek innego - to z pewnością nie będzie robił tego co PiS (rozmontowywanie majątku Spółek z udziałem SP dla wyborczych profitów) bo po pierwsze ma to krótkie nóżki, po drugie - po wyborach byłoby zbędne dla korzyści politycznych. PiS przegra - przyjdą tacy co stwierdzą: rekompensat nie będzie, trzeba płacić- winni są,, tamci z PiS" (i cóż z tego, że byłaby to prawda). Tak o to za pomocą cen prądu,, sterujemy preferencjami wyborcy w wyborach parlamentarnych 2019 r. robiąc to odpowiednim,, lewarem ekonomicznym" na wiele miesięcy przed datą Wyborów. W ekonomii politycznej Kampania się zaczęła 4 miesiące temu...
Sol |
@alladyn. No pewnie, że masz rację. W roku wyborczym zawsze dzieją się cuda, a jak tu jeszcze dochodzą życiowe synekury w Parlamencie Europejskim gdzie: "nie uczciwość, lecz chęć szczera zrobi z ciebie milionera", to cuda nad cudami. Nie ma co się oszukiwać, za tymi Dawidami Coperfildami polskiej gospodarki, kryją się świetne prywatne kariery i wielomilionowe interesy. Każda władza demoralizuje i my to wiemy.
Hydrotechnik |
Alladyn@ w samo sedno, czysty mechanizm korupcyjny plus kiepsko zamaskowana kiełbasa wyborcza dla ciemnego ludu, oni chyba myślą że wszyscy jesteśmy tak tępi jak funcjonariusze tej zorganizowanej grupy trzymającej władze
Polak |
@MojaTW: Po co? Do twojej ciasnej główki napchanej miałem węglowym nie dociera nić poza PiSopropagandą dla biedoty umysłowej.
Piotr |
Z naszych podatków, ale świetnie :)
filippe |
zapytajcie tego tetryka skąd big energy bierze pieniądze na tzw. rekompensaty? I kto za płaci za pomysły pisowskich dyletantów? - ja, Pan, Pani, my wszyscy.
Sol |
Dlaczego pytałem o opłaty i podatki. Bo właśnie tu kryje się ta manipulacja. I jak będzie wyglądał abonament? I jeszcze jedna uwaga: prawie wszyscy płacą w formie przedpłat, to oznacza, że rekompensaty będą do grudnia 2019 r. a mają być wprowadzone w kwietniu 2019 r.? Za jaki okres rozliczeniowy z ZE? Przecież każdy ma umowę na dostawę energii.
OSD |
Przecierz od początku było wiadome ze to pod wybory a bedą dwa razy 2019. Po wygranej w 2020 to się będzie działo. Szkoda nawet komentować.
Mikrokogenerator |
Tak, scenariusz prawdopodobny na tle tej manipulacji to obniżki cen w 2020, by obniżyć rentowność rozwiązań wyspowych. Dlatego tak ważne jest nieprzewymiarowywanie a to jest tyko możliwe gdy łączy się kilka technologii i integruje z bryłą obiektu.
alladyn-solar-batt |
Do Mikrogenerator : dlatego w innej dyskusji pisząc o mikrogeneracji, pisząc o kogeneracji (trigeneracji) podkreślałem stanowczo, że elementarną kwestią jest rozpoznanie zapotrzebowania faktycznegona energię - szczególnie i ekstremalnie istotne dla układów wyspowych. Układy takie już obecnie są realizowane z uwagi ma sumę niedogodności wobec Odboiorcy energii elektrycznej w jaką uzbroiło się BigEnergy wespół ze swymi OSD w profilu swej działalności wobec potencjalnego Klienta, wobec potencjalnego Odbiorcy prądu. Nie każdy jest zdolny by wytrzymywać w nieskończoność postawienie go przez Monopol,, pod ścianą" w tym także pod ścianą upodlenia, przymusu i chamskiego przestępczego szantażu (PGE) a wszystko po to by dostąpić,, łaski" dostaw zawodnego i gównianego jakościowo prądu
MadeInChina |
Wow pierw nam podwyższą podatki a póżniej rekompensują w dopłatach. Tóż to mistrze ekonomii. Szkoda że większość rodaków+ nie zna podstaw ekonomii i myślą że jak rząd im da to nie pójdzie to z ich portfela. Jedząc szynkę z Krakusa i parówki morylin mają świadomość że kupują patriotyczny produkt, a wystarczy sobie wpisać w google: Od września 2013 Smithfield Foods, a tym samym także Animex (Krakus, Morylin itp) są częścią chińskiej grupy WH Group – największego producenta mięsa wieprzowego na świecie :)
MojaPV |
Wytłumaczcie mi robaczki - czy to dobrze czy źle, że UE podwyższa ceny energii, pośrednio poprzez CO2? bo ja już się pogubiłem w tych głupich komentarzach, że jak coś robi polski rząd to źle a jak to samo robią w UE to dobrze :) czy jak to jest? Prawo Kalego?:)
Mikrokogenerator |
Dobrze powiedziane salladyn! Ale BE to małpy piłujące gałąź, na której siedzą. Nim się obejrzą pospadają na łeb na szyję. Uwyspowienie już się zaczęło. To kwestia wiedzy, umiejętności ale i postaw. Choć diabeł tkwi w szczegółach. To dlatego kojarzony - niesłusznie? - jest z wiedzą.
Coś na s aczkę w mojej TV |
Przychodzi niemota TV do lekarza i jakaś smutna i wytrzeszcz oczu. Lekarz na to panie może teraz laxigen bo ten węgiel to panu naprawdę zaszkodził.
Zyrandol |
Dlaczego PiS znowu chce oszukać Polaków
Windturbiness |
Gdyby głupota umiała latać to ten minister dawno by był na Marsie co najmniej . A on te cyrki robi za nasze pieniądze ,kiedy go za działanie na szkode obywateli posadzą w Tworkach.
Wapros!? |
Nie bujta sie a zastanowta ile kasy wziął od russaromu, a może nie wziął?
mm |
Moja PV -zgłoś się do TVP narodowej -tam przyjmą cię z otwartymi ramionami-P.S-niepojęte ,że troche myśląc ,troche czytając, troche słuchając można mieć takie podejście do tematu .
qaz |
alladyn-solar-batt i Mikrokogenerator wy macie jakieś zboczenia. Mam wydawać kupę kasy na urządzenia i wymieniać je co 10 lat. Pewnie można zrezygnować z prądożernych urządzeń i np. używać kuchenek gazowych tylko po co. Jakie aku proponujecie dla tych prądów 125A-150A? Ile wytrzymają? Jaki koszty?
alladyn-solar-batt |
Do Mikrogenerator : dlatego przez kilka wieków miłosietny i prospołeczny KK by nie stanowili dla jego,, nauczania" konkurencji - palił ma stosach uczone wiejskie baby za przywoływanie szatana - uczone bo biegłe w zielarstwie i leczeniu ludzi. Tych ludz, których KK dziesięciną okładał... Teraz zaś mamy wyks, tałconą społeczność zwaną Prosumentami, zatem trójca (święta) w postaci,, władających energią, Rydzyków wraz z Episkopatami i tysiącami punktów akwizycji sterującymi Rządem i maluczkimi - wypowiedziay wojnę Prosumentowi. Tenże diabeł - Prosument chciałby... równości prawa!

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...