Tyle MW chce w przyszłorocznych aukcjach ME. Bez wiatraków się nie da

Tyle MW chce w przyszłorocznych aukcjach ME. Bez wiatraków się nie da
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii nadal nie podało warunków przyszłorocznych aukcji, mimo, że miało na to czas do końca października. Wczoraj jednak minister Krzysztof Tchórzewski złożył w tym zakresie ważną deklarację.

Minister energii poinformował, że w aukcjach dla odnawialnych źródeł energii w 2019 r. może zostać zakupiona energia, która pozwoli na postawienie w OZE o łącznej mocy przynajmniej 2,5 GW.

Na podanie parametrów aukcji na 2019 r. Rada Ministrów zgodnie z ustawą o OZE miała czas do końca października. Z tego terminu jednak się nie wywiązała, chociaż już wcześniej przedstawiciele resortu energii sugerowali, że z podaniem parametrów przyszłorocznych aukcji będą chciali poczekać na wyniki tegorocznych aukcji, które odbyły się dopiero w listopadzie.

Urzędnicy Ministerstwa sugerowali wcześniej, że w aukcjach w 2019 r. na duży wolumen energii mogą liczyć inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych, co powinno oznaczać dużą aukcję wiatrowo-fotowoltaiczną dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW.

ME było natomiast ostrożniejsze w sprawie deklaracji dotyczących aukcji wiatrowo-fotowoltaicznych dla instalacji powyżej 1 MW. Ostatnio jednak wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnił, że w 2019 r. taka aukcja się odbędzie, a argumenty za jej organizacją dała ostatnia aukcja, która skutkowała dużym wolumenem zgłoszonych ofert, a także znacznie niższymi od rynkowych cenami sprzedanej energii.

Wobec mniejszego zainteresowania ostatnimi aukcjami dla pozostałych technologii OZE – w niektórych przypadkach pozostałe aukcje nawet nie doszły do skutku z powodu zbyt małej liczby ofert – wypełnienie w przyszłorocznych aukcjach wolumenu wskazanego wczoraj przez ministra wydaje się nierealne bez zaoferowania odpowiednio dużych wolumenów energii w aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych dla projektów o mocy do i powyżej 1 MW.

Mimo, że podaż projektów wiatrowych została ograniczona przyjętą w 2016 r. ustawą odległościową, która zablokowała projekty nieposiadające pozwoleń na budowę, na rynku ma być nadal kilka GW w projektach, które można zgłosić do aukcji (część z nich już skonsumowała ostatnia aukcja).

Kolejne kilkaset MW w projektach do 1 MW powinni dołożyć inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych. Pytanie, ile MW będzie gotowy wypełnić w aukcji w 2019 r. rynek PV, skoro w ostatniej, listopadowej aukcji nie wyczerpano całkowicie zaoferowanego wolumenu energii.

Wiadomo, że w tegorocznych aukcjach zgłoszono też oferty na fotowoltaikę powyżej 1 MW. Nie miały jednak one szans z ofertami zgłoszonymi przez inwestorów wiatrowych. Podaż w większych projektach PV jest, pokazał to też ostatni nabór wniosków na unijne dotacje na OZE z POIŚ, pytanie, czy to skłoni resort energii do wydzielenia dla fotowoltaiki osobnych aukcji dla instalacji powyżej 1 MW – tym bardziej mając na uwadze zapisany w projekcie "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." cel 20 GW w fotowoltaice do roku 2040, który wydaje się trudny do osiągnięcia bez większych farm PV.

Kluczowe dla inwestorów jest jednak szybkie poznanie, kiedy, ile energii, w jakich technologiach i za ile będzie gotowy zakupić w 2019 r. rząd. Zwłoka tworzy na rynku niepotrzebną niepewność.

Co więcej, potrzebne jest szybkie przyjęcie rozporządzenia Rady Ministrów z parametrami przyszłorocznych aukcji, aby Urząd Regulacji Energetyki mógł je przeprowadzić już w pierwszych miesiącach 2019 r.

W maju przyszłego roku pojawi się bowiem ryzyko rozwiązania przez operatorów sieci podpisanych do tej pory umów przyłączeniowych. W ten sposób dobre, kompletne projekty mogą wypaść z gry, jeśli przyszłoroczne aukcje miałyby się odbyć w późniejszym terminie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (29)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
Pozwolenia na budowę też mogą powygasać.
producent energii |
Czym tu się chwalić gdy odrzuca się gotowe projekty do uruchomienia oraz ograniczenia smogu ze względu na zapis o odcięciu 20% projektów w aukcji a wykorzystanie środków w tej aukcji jest na poziomie 16% i tylko trzy projekty wygrały aukcję
ekspert |
Dla ludzi kompetentnych jest oczywiste, że bez natychmiastowego odblokowania ustawy 10H, Polska nie wypełni obowiązku OZE. Oprócz odblokowania warunku 10H, przy obecnym opóźnieniu dodatkowo należy błyskawicznie uprościć wszelkie procedury w budowie farm. Aby uniknąć kar innej opcji NIE MA.
olik74 |
Dokumenty dopuszczające do udziału w aukcji muszą być ważne przez 6 miesięcy
sol |
@olik74. Proponuję, żeby ważność dokumentów w ogóle nie wygasała, jeżeli nie zmieniają się przepisy prawne wpływające konkretnie na ich treść.
MojaPV |
Biomasa i PV załatwia sprawę bez wiatraków. Tylko muszą być dobre warunki.
PV Man |
Czekam i się doczekać nie mogę az wreszcie nasz durny rząd zrobi net metering do 50kW dla przedsiebiorców i firm. A nie tylko dla osób prowatnych. Żeby ruszyła fotowoltaika w kraju trzeba zrobić tak: Net Metering 1:1 do 10kW dla Kowalskiego, a dla Firm 10-50kW 1:08 wtedy będzie boom na PV i nie trzeba nawet dużo mysleć, podsuwam Wam za darmo rozwiązanie. Kolejny step za 2-3 lata dopłata do magazynów energii minimum 50-60% kosztów, Pytacie skąd nie musicie podnośić podatków, w zamian wrzucania kasy na ratowanie nierentownych kopalni węglowych, które i tak umrą śmiercią naturalną jak TV kienskopowe i budki telefoniczne!
sol |
@ekspert. Nastawienie "elektoratu" zmieni się radykalnie jeśli chodzi o 10H jeżeli poczuje, że coś z tej wyprodukowanej energii ma. Czyli jeżeli zmieni się model inwestowania i włączenie mieszkańców do planu biznesowego. I gwarantuję, że w całej Polsce, jak długa i szeroka, powstanie las wiatraków. Bo Kowalski musi mieć poczucie, że "to" mu się opłaca, a wtedy wszystkie te pseudonaukowe sekty znikną raz na zawsze.
sol |
@MojaPV. Ale jakie masz na myśli warunki?
DJ Superficial |
To nie jakieś małe popierdółki na dachach zrobią robotę a duże farmy PV realizowane bez pośredników, na sprzęcie prosto od producenta (bo tak jest taniej i jest efekt skali) - popatrzcie ile było zgłoszeń do ostatniego programu NFOŚia na dofinansowanie i jakie to były moce!
Tylewtemacie |
Patrząc na plany pisiorków o wycince wiatraków to nikt się nie będzie w to bagno pchał i zaciskał sobie pętli na szyi.
Prawda |
@ superficial - popierdółka to jesteś ty a na dodatek CEBULAK żyjący z 500+
Prawda |
@Cebulak - Wiekszosc firm musi isc przez pośredników bo bierze znikome ilości ponieważ nie ma kasy żeby kupic od razu pare kontenerów i dostać dobrą cenę. Producent nie bedzie chcial z takim jak ty Cebulakiem nawet rozmawiac jak mu powiesz ze chcesz z 7 palet, oleje cie ciepłym moczem :) Co do duzych projektow to zbuduje je w 95% i tak spółka z zagranicznym kapitałem, bo Janusze którzy wygrali aukcję gorszem nie śmierdzą. Co lepiej Janusz już jest tak zadłużony bo spłaca leasingi na swoje niemieckie BMW (tutaj podziękowania że wspiera Niemiecką gospodarkę) i nie swój należacy do banku dom, że żaden bank mu nie da dofinansowania :) Zatem jak żebrak będzie chodził i nerwowo szukał zagranicznego inwestora żeby jemu sprzedać szybko projekt zanim wygasną warunki budowlane i wygrana aukcja :)
Łukasz Za |
Czy my naprawdę musimy czytać te pierdoły o cebulakach itd. przecież to jest dno! Ktoś to wypisuje bo chce się dowartościować czy co? Jeśli ktoś opisuje swoich klientów jako "Janusze" czy "cebulaki" to ja serdecznie gratuluję takiemu pośrednikowi - to jest obraz kompetencji i poziomu branży pośredników? Zastanowiłbym się 10 razy zanim bym skorzystał :)
ekspert |
Moja PV po raz pierwszy się zgodzę, że "biomasa i PV załatwią sprawę bez wiatraków. Tylko muszą być dobre warunki". Warunki dobre do "załatwienia sprawy bez wiatraków", to: biomasa bez emisji CO2 i roczne nasłonecznienie rzędu 2540kWh/m2 (w Polsce mamy 1150kWh/m2). Da się załatwić takie warunki??? Pamiętaj także o powierzchniach gruntów pod PV, że na wyprodukowanie 1000MWh/rok z PV potrzeba około 4,67ha gruntu. Do wyprodukowania 1000MWh energii el. z biomasy potrzeba jej 220ton (wierzba energetyczna), co odpowiada zbiorom z około 19ha plantacji.
cccp |
Minister energii Krzysztof Tchórzewski przewiduje, że przez kilka najbliższych lat Polska będzie importować węgiel. - Będziemy mieli przejściowy okres wzrostu zużycia węgla, na tyle krótki, że nie opłaca się uruchamiać nowych frontów wydobycia – ocenił. Świetnie Panie Ministrze, niech nasz kraj będzie 100% uzależniony od rosyjskiego czarnego złota.
DJ Superficial |
Prawda poczytaj sobie: "Najwięcej wniosków, 34, zgłosili inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Łączna moc zgłoszonych projektów to aż 463,94 MW. W przeliczeniu na liczbę aplikacji, daje to średnio 13,64 MW na projekt. Wartość tych inwestycji to w sumie 1 736,68 mln zł brutto" - oznacza to, że niestety będziesz musiał pozostać przy tych "Januszach", którymi tak gardzisz bo ci duzi znajdą sobie sprzęt bez pośredników.
Prawda |
@DJ Superficial - trollu nie bój nic, 52% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, a kolejne się budują :) Wracając do tego ile projektów wyboduwało się z pierwszych aukcji PV? Powiem Ci 25-30%. btw. Miłego biznesu życzę :)
Olek |
A kto będzie inwestował w rzeczy które rząd planuje likwidować tj . Wiatraki. Jedynie jakiś wariat !!!!! Sztuczne wolumenu po to by Tchorzewski się tłumaczył ze bardzo chciał ....
Mietek |
O czy my rozmawiamy. Ten stary cap zawierzył : https://natemat.pl/246931,minister-tchorzewski-zawierzyl-matce-boskiej-polska-energetyke. Średniowiecze
Yeti_USA |
Lider partii „Wolność” z okręgu siedleckiego opublikował skan pokazujący że w rządzie PiSu K. Tchórzewski otrzymał upoważnienie do prow. dział. tajnej od SB w 1984r. Ale to nie pierwsza plama na życiorysie ministra. Już w ubiegłym roku media donosiły, że w grudniu 1981 oddał milicji powielacz należący do Solidarności https://wiesci24.pl/2017/08/20/minister-sb-krzysztof-tchorzewski-wspolpracowal-komunistycznymi-sluzbami/
Lechu |
Ewidentnie widać że gdzieś w PiS jest ostry konflikt opcji "stopwiatrakom" z opcją ekonomistów.
sol |
@Lechu. To może narastać walka pomiędzy różnymi frakcjami biznesowymi w poszczególnych partiach tzw. koalicyjnych, o to kto zarobi na OZE i kto zaniesie te pieniądze dalej. Bo zwróć uwagę, że OZE tak naprawdę w 90% dotyczy terenów wiejskich i morskich.
PV man |
@sol - poniekąd masz rację, ale OZE to nie tylko duże wiatraki, to też pompy ciepła, pv na dachach. A dachów w mieście jest wystarczająco, każde miasto ma też średnio 25-35% domów jednorodzinnych. W miejscowościach do 50k mieszkańców jest nawet 50% domów jednorodzinnych. W tym momencie pompa ciepła + pv na bilansowaniu 1:0,8 to idealne rozwiązanie.
Sol |
@PV man. Oczywiście . Problem jest z energią w zimie tj. ok. 4 miesięcy ze słabym nasłonecznieniem. Czyli jeszcze przez wiele lat będziemy korzystać z energetyki węglowej. Najważniejsze, żeby ten okres skrócić, tak szybko jak się da. Na razie ten rząd proponuje za mało.
SPS |
@sol: "Nastawienie "elektoratu" zmieni się radykalnie jeśli chodzi o 10H jeżeli poczuje, że coś z tej wyprodukowanej energii ma." - od dawna o tym mówię. Tu powinna nastąpić zmiana, żeby lokalsi mieli udział w zyskach ze sprzedaży energii, od razu ustaną wszelkie protesty. Ale tępe ministry postanowiły wylać dziecko z kąpielą bo im się kołtunom wiatraki ze 'zgniłym Zachodem' kojarzyły... LOL!
alladyn-solar-batt |
Kłamca Moja systematycznie pisząc używa,, wrzutki" o tym jak to import węgla to,, najwyżej 10-15%"......Tymczasem:,,Jak wynika z danych Eurostatu, w 2016 roku do Polski importowano 8,3 mln ton węgla. W 2017 roku było to 13,3 mln. W tym roku, zaledwie od stycznia do września do Polski przyjechało już ponad 14 mln ton obcego węgla. W trzech pierwszych kwartałach tego roku importowaliśmy więcej węgla niż przez cały poprzedni rok. Najwięcej węgla pochodziło właśnie z Rosji - 9,80 mln ton, czyli o około 80 proc. więcej niż w zeszłym roku. Oprócz tego węgiel ściągamy także z USA, Kolumbii, Australii, Kazachstanu czy... Mozambiku. Jednocześnie od stycznia do maja wydobycie węgla kamiennego w polskich kopalniach zmniejszyło się o 1,11 mln ton w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku, co dodatkowo pobudza napływ węgla z zagranicy."
alladyn-solar-batt |
,, Węgiel kamienny w Polsce jest i jeszcze długo pozostanie wiodącym nośnikiem energii elektrycznej. W roku 2017 kopalnie w Polsce zdołały wydobyć łącznie 65,5 mln ton węgla, z czego 53 mln ton przypada na węgiel energetyczny, a 12,5 mln ton na węgiel koksowy potrzebny do produkcji stali"
alladyn-solar-batt |
No to mamy niemal 30%.Tyle na temat rzetelności Moja. 15 a 30% to jakby dwukrotnie więcej...

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...