Kowalczyk: Będziemy odchodzić od węgla, potrzebne offshore i PV

Kowalczyk: Będziemy odchodzić od węgla, potrzebne offshore i PV
Minister środowiska Henryk Kowalczyk. Fot. TVN
REKLAMA

Stopniowo i tak będziemy odchodzić od węgla, dlatego, że maleje udział węgla w miksie energetycznym. To jest zresztą nasze wyzwanie i temu musimy sprostać stwierdził wczoraj minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że preferowane przez rząd źródła OZE to morskie farmy wiatrowe i fotowoltaika. Minister ocenił przy tym, że energia wiatrowa z lądowych wiatraków bez dopłat w ogóle się nie opłaca. Zaprzeczył tym samym wynikom ostatniej aukcji, którą przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

Odnosząc się w programie TVN „Fakty po faktach” do pytania o deklaracje, które wczoraj wygłosił prezydent Andrzej Duda, zapewniający, że nie pozwoli na wyjście Polski z energetyki węglowej, minister środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził – wbrew retoryce prezydenta – że ze spalania węgla będziemy się stopniowo wycofywać.

– Chcę to powiedzieć jednoznacznie. Udział węgla w miksie energetycznym będzie malał. Przez następne lata będziemy rozwijać energetykę bezemisyjną. Natomiast to, że w tej chwili mamy gospodarkę opartą na węglu, to jest fakt i z dnia na dzień tego oczywiście nie zrobimy. Na pewno jeszcze przez wiele lat będzie to oparte na węglu, chociaż ten udział będzie malał.

Odwołał się do planu Komisji Europejskiej, zgodnie z którym do 2050 roku unijna gospodarka ma stać się neutralna pod względem emisji. – To jest wyznacznik, aby do tego czasu zbilansować emisje CO2 i [wdrożyć] pochłanianie. To jest główny cel. Komisja Europejska również pozwala krajom na zastosowanie indywidulnego toru, bo przecież nie tylko węgiel jest paliwem, które emituje CO2. (…) Dyskusja tylko o węglu jest dyskusją trochę fałszywą. Dyskutujmy łącznie o wszystkich paliwach kopalnych i rzeczywiście musimy stopniowo zmniejszać udział paliw kopalnych w energetyce.

Odnosząc się do wypowiedzi ministra Tchórzewskiego, który stwierdził, że do 2035 roku wszystkie działające dzisiaj w kraju elektrownie wiatrowe „trafią na złom”, minister Kowalczyk powiedział, że znacznie lepszym rozwiązaniem są farmy wiatrowe na morzu.

– Prąd z elektrowni wiatrowych, usytuowanych na lądzie, niestety nie jest prądem stabilnym. Na lądzie elektrownia wiatrowa jest wydajna generalnie w 20-procentach swojego czasu, co piątą godzinę pracuje efektywnie, natomiast cztery godziny ta praca jest nieefektywna, więc tak i tak muszą być w pogotowiu elektrownie węglowe, produkujące prąd, aby w razie braku wiatru zapewnić energię – ocenił szef resortu środowiska.

– Energetyka wiatrowa tak, ale tam, gdzie jest dużo większa efektywność – stwierdził.

Minister dodał, że kolejnym, potrzebnym źródłem OZE w polskim miksie energii jest fotowoltaika. – Tak się składa, że w tej chwili największe zużycie prądu, czyli godziny szczytu, są już nie w zimie, ale w najbardziej upalne dni. Klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechna. To jest kulminacyjny pobór prądu. Wobec tego widać bardzo wyraźnie, że ten kulminacyjny pobór powinno się równoważyć energią słoneczną i w tym kierunku ten rozwój będzie szedł.

Ile kosztuje energia z wiatru

W kwestii kosztów energii wiatrowej minister Kowalczyk ocenił, że to de facto najdroższa energia. – Tak naprawdę trzeba utrzymywać elektrownię wiatrową i tam są dopłaty do tej energii. Dopłacamy w rachunku mamy dopłaty do energetyki odnawialnej, dlatego, że trzeba ją utrzymywać mimo małej wydajności – stwierdził minister.

Do elektrowni wiatrowej trzeba dopłacać z założenia, bo inaczej ta inwestycja jest w ogóle nieopłacalna – stwierdził szef resortu środowiska.

Słowom ministra Kowalczyka na temat kosztów energii wiatrowej przeczą jednak wyniki ostatniej aukcji, którą w ubiegłym miesiącu przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

W aukcji przeznaczonej dla inwestorów planujących budowę farm wiatrowych zaoferowano sprzedaż energii po cenach od 157,80 zł/MWh do 216,99 zł/MWh. Średnia cena wyniosła 196,17 zł/MWh, podczas gdy notowane ostatnio ceny na hurtowym rynku energii w Polsce sięgają 300 zł/MWh.

– Wyniki tych aukcji potwierdzają ogólnoeuropejski trend pokazujący, że cena energii wytwarzanej w OZE zrównuje się z ceną energii konwencjonalnej, czego dowodem jest średnia cena, jaką zaoferowały duże lądowe instalacje wiatrowe. Niewielki udział dodatkowych instrumentów wsparcia potwierdza, że energia odnawialna staje się coraz bardziej konkurencyjna i winna stanowić istotny składnik polskiego miksu energetycznego – stwierdził Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, komentując wyniki tej aukcji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Waldi |
Ale kłamie jak Mateuszek .
Radek |
Udziały w miksie informacyjnym polityków PiS: 50% kłamstwo i propaganda, 30% niekompetencja, 10% ideologia konserwatywna, 10% głupota osobnicza.
Sol |
Zastanawiam się czy nie powinny zostać wprowadzone jakieś kary finansowe za podawanie nieprawdziwych informacji przez polityków.
zakręcony |
niech ktoś im wyjaśni co to znaczy że elektrownia pracuje ze sprawnością 20%, bo wg ministra to znaczy że na dobę taka elektrownia pracuje 5 godzin, a przecież ta sprawność to jest średniorocznie liczony uzysk z zainstalowanej mocy, inna sprawa że te nowe turbiny mają sprawności nawet ponad 40% i to na lądzie, na morzu to jest powyżej 50%, ale to i tak nie zmienia sytuacji jak nie wieje wiatr to i farmy na morzu prądu nie ukręcą, a jak na razie na morzu jest sporo drożej, ale tu raczej chodzi o to że na morzu te wiatraki jak powstaną to najszybciej za 5-7 lat, i już się PGE i inne ORLENY do tego ustawiają, i zostanie to pod kontrolą państwa, bo nikt sobie jednego wiatraka na morzu nie postawi, bo to bez sensu, od razu trzeba 0,5GW, albo i więcej a lądzie to można sobie 2 do 3 MW postawić, co się do tej pory działo, i do sfinansowania tego nie trzeba być narodowym czempionem, albo Kulczykiem
Z naszych podatków |
Politycy nie mają żadnej kary za mówienie bzdur. Nikt Wam nie da tyle ile ja mogę obiecać!
Sol |
@zakręcony. Sprawność to wielkość określająca stosunek energii wyjścia do energii wejścia. Natomiast czym innym jest wydajność urządzenia. Krótko mówiąc: obecnie instalowane wiatraki (najnowszej generacji) na morzu są wydajniejsze od najwydajniejszych bloków węglowych. A te lądowe wiatraki mają już wydajność niewiele niższą, pod warunkiem że są odpowiednio wysokie i o dużej mocy zainstalowanej. A to oznacza, że w ciągu roku wiatraki lądowe mogą wyprodukować jakieś 3/4 tego co planowana elektrownia Ostrołęka C. Problem w tym, że produkcją energii z wiatraków nie można było dotąd sterować odpowiednio do popytu. Teraz jest jednak inaczej, bo mamy magazyny energii. Inna sprawa, że jeszcze drogie. Ale po rozłożeniu kosztów na 20-25 lat węglówka jest nieopłacalna, nie będzie w stanie się już zwrócić, a straty społeczne będą ogromne. Inaczej jest z magazynami jako technologią wschodzącą, tu koszty będą spadać a uzyski energetyczne wzrastać. Tylko trzeba mieć odwagę i uczciwość, żeby to wszystko nam powiedzieć, a nie balsamować trupa jakim już jest górnictwo i energetyka węglowa.
MojaPV |
@Sol Jak to wyliczyłeś: "A to oznacza, że w ciągu roku wiatraki lądowe mogą wyprodukować jakieś 3/4 tego co planowana elektrownia Ostrołęka C. " ? Przecież to jest bujda.
Sol |
@MojaPV. Trochę mnie poniosło przyznaję. Trzeba oczywiście zamontować taką ilość wiatraków, żeby zrównoważyły wydajność Ostrołęki.
MojaPV |
@Sol nooo :) no tak to można porównywać jabłka z gruszkami. Wydaje mi się, że zasadne może być porównanie tej samej mocy zainstalowanej w różnych technologiach.
Maślak |
Po odsunięciu od władzy PiSu, wszyscy watażkowie od wojewody w górę będą za karę łopatami kopać fundamenty pod elektrownie wiatrowe na lądzie.
ziko |
Beton
Kris |
Średnia wydajność nowych farm na hub 120 m w Polsce np V 110 ,V 126 wynosiła w 2017 r od 3100 do 3600 godzin, to są fakty łatwe do sprawdzenia.Kilka lat temu decydenci którzy de facto później uwłaszczyli się na wietrze twierdzili ,że pod Berlinem farmy wiatrowe kręcą po 1500 godzin a w Polsce nie ma wiatru.Dla morskich farm wiatrowych również trzeba mieć rezerwę.Rozwiązanie tkwi w inteligentnym zarządzaniu, poprawie połączeń sieciowych a nie budowie nowego bloku węglowego.
Baba z bańką mleka w meleksie |
Panie ministrancie, a nie za późno, skoro mleko Pana polityki słabo już trąci tak jakby się w samochodach wszystkich Polaków wylało? Tsk, w tych na prąd też...
MojaPV |
@Kriss Ja nie do końca rozumiem co masz na mysli pisząc o "średniej wydajności - czy to oznacza, że średnio wiatraki te pracowały przez 3300h w roku z maksymalną mocą?
Cezary |
Wynii aukcji na wiatr z ceną poniżej 200pln to wynik chłodnej kalkulacji, aby nie stracić warunków przyłączenia w maju i mieć czas na budowę i tak w kontrakcie PPA. To nie filantropia.
TT |
Nic już nie rozumiem bo skoro te wiatraki są takie leniwe i ledwo kręcą lub wcale to skąd tyle piany w ludziach , którym przeszkadza ciągłe migotanie lub hałas turbin. Pinokio jak żywy.
zakręcony |
@Kris pisanie o wydajności turbiny wiatrowej w godzinach nie ma większego sensu, taka miara jest dobra dla elektrowni węglowej, a w wiatrakach podaje się ilość uzyskanej energii, w stosunku do teoretycznie możliwej do uzyskanie energii gdyby turbina pracował przez cały rok z maksymalną mocą, ale wiatrak z maksymalną mocą kręci się przez kilka dni w roku, a przez kilka dni kręci się na 1-2% mocy, a przeliczanie tych procentów na godziny pracy rocznie nic nie daje

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...