Premier: Polska popiera zieloną transformację

Premier: Polska popiera zieloną transformację
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera RP
REKLAMA

Wczoraj podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że nasz kraj stawia na nowe źródła energii. Najwięcej czasu w swoich oficjalnych wystąpieniach szef rządu poświęcił elektromobilności, pomijając w ten sposób głębszą ocenę problemu bazującej na węglu polskiej energetyki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas COP24 zapewnił, że „Polska popiera zieloną transformację i chce przekształcać poszczególne sektory przemysłowe, podchodzi jednak do transformacji w sposób odpowiedzialny społecznie, patrząc na losy poszczególnych grup społecznych”.

Solidarność międzypokoleniowa tutaj nas przyprowadziła i wymaga od nas zintensyfikowania działań na rzecz klimatu. My, Europejczycy, jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków dbałości o klimat. Redukcja emisji CO2 jest zobowiązaniem globalnym, szczególnie wobec tych największych. Inaczej starania partnerów i mniejszych państw nie będą miały żadnego znaczenia – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że Polska jest doceniana za realizację celów z Protokołu z Kioto. – Wpisujemy się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Przekroczyliśmy nasze cele bardzo wyraźnie, a redukcja emisji o ponad 30 proc. robi wrażenie – zapewnił premier.

– Ta transformacja leży długofalowo w naszym interesie, ale wiąże się z wieloma wyzwaniami – mówił szef rządu, nawiązując w tym kontekście jednak głównie do planów polskiego rządu w obszarze elektromobilności.

Jak dodaje Polska Agencja Prasowa, podczas wczorajszej konferencji prasowej premier miał odnieść się do sytuacji w polskiej energetyce, zapewniając, że udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie maleć, m.in. dzięki wyłączeniu w latach 2021-22 bloków węglowych o łącznej mocy 4 GW, w których miejsce mają jednak wejść nowe elektrownie na węgiel.

Premier Morawiecki zapewnił jednak również, że polski rząd stawia na nowe źródła, do których zaliczył energetykę wiatrową na morzu, fotowoltaikę i energetykę jądrową. W ten sposób potwierdził założenia rozwoju polskiego miksu energii do roku 2040, które zawarto w opublikowanym ostatnio projekcie rządowej strategii energetycznej "Polityka energetyczna Polski do 2040 r.".

Driving Change Together

Wczoraj w Katowicach premier przez większość czasu swoich wystąpień podkreślał wysiłki naszego kraju w zakresie rozwoju elektrycznego transportu. Zaznaczył, że emisje z transportu są jednym z głównych powodów zanieczyszczeń, odpowiadając za 1/3 wszystkich emisji.

Wyzwania, które nas czekają, możemy wykorzystać jako nasze przewagi – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Odrobiliśmy lekcje. Mamy kompleksową i ambitną politykę odpowiedzialnego rozwoju, której integralną częścią jest plan rozwoju elektromobilności. (…) Uruchamiamy szereg programów rozwojowych i badawczych, które przyczynią się do wzrostu zarówno innowacyjności jak i poprawy jakości powietrza, szczególnie w obszarze transportu publicznego. Tutaj wykreowaliśmy na przestrzeni ostatnich trzech lat pewną przestrzeń regulacyjną, ale również mechanizmy finansowania i mechanizmy wsparcia finansowania innowacyjnych technologii – zapewniał premier.

W tym kontekście podkreślił utworzenie w tym roku rządowego funduszu, tzw. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który zacznie obowiązywać począwszy od 2019 r., a także przygotowanie największego w Europie przetargu na ponad tysiąc niskoemisyjnych autobusów miejskich.

Natomiast we współpracy z Bankiem Światowym Polska ma powołać dedykowany elektromobilności fundusz, z którego będą finansowane projekty realizowane w ramach partnerstwa między miastami i regionami.

Szef rządu mówił, że już dzisiaj Polska staje się czwartym, a wkrótce trzecim co do wielkości rynkiem autobusów elektrycznych, a do roku 2028 transport publiczny w Polsce ma być zeroemisyjny w co najmniej 30-procentach.

Zapewnił ponadto, że w ciągu 10 lat nasz kraj na rozwój elektromobilności przeznaczy ok. 3-4 mld euro.

– Zagrożenia, którymi czasem jesteśmy straszeni, że rozwój technologiczny w obszarze elektromobilności zredukuje miejsca pracy w tradycyjnym sektorze samochodowym, powoli okazują się nieprawdą, co mnie szczególnie cieszy, bo nasz model wzrostu gospodarczego, na który szczególnie stawiamy, to model wzrostu inkluzywnego i społecznie odpowiedzialnego – stwierdził premier.

Skupiając się na temacie elektromobilności, premier uniknął w swoich oficjalnych wystąpieniach komentowania uwarunkowań polskiej, wysokoemisyjnej energetyki bazującej na węglu i oceny zachodzących w niej zmian.

Tematu węgla nie omijał natomiast w swoim wystąpieniu inaugurującym COP24 prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda broni węgla

Dzień wcześniej przemawiający na COP24 prezydent Andrzej Duda zapewniał, że Polska nie odejdzie od spalania węgla.

Co prawda prezydent ocenił, że „postęp technologiczny, który ma swój wpływ na zanieczyszczanie naszej planety, a przez to na zmiany klimatyczne, może jednocześnie przyczynić się do jej oczyszczenia”, jednak wyjaśnił, że jego zdaniem ten postęp może bazować na rozwijaniu technologii w energetyce węglowej.

– Użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu – mówił w Katowicach prezydent Duda, zapewniając uczestników globalnego szczytu klimatycznego, że naszemu krajowi udaje się utrzymać „rozwój przemysłu oparty na efektywnych technologiach węglowych”.

Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Nasz kraj przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja w Katowicach potrwa do 14 grudnia 2018 r.

Polska planuje przedłożyć w Katowicach trzy dokumenty mające stanowić nasz wkład w globalną politykę ochrony klimatu.

Pierwsza to deklaracja „Just Transition”, w której sygnatariusze potwierdzą, że „aspekt społeczny transformacji na drodze do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowy dla uzyskania szerokiej społecznej aprobaty dla zachodzących zmian”.

Druga deklaracja dotycząca działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu – „Driving Change Together Partnership” – jest dedykowana kwestii zmiany technologicznej i organizacyjnej w stronę transportu zeroemisyjnego.

Trzeci dokument – Śląska Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu” – ma dotyczyć "zachowania i zwiększania zasobów węgla w pochłaniaczach i rezerwuarach gazów cieplarnianych do roku 2050 oraz wskazywać na kluczową rolę pochłaniaczy w osiągnięciu celu wyznaczonego przez Porozumienie paryskie".

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (48)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Bo żeby coś robić to trzeba to robić z głową, bezpiecznie a nie pod dyktando kogoś z zewnątrz. Skakanie na główkę do nieznanego akwenu jest dość niebezpieczne a odnoszę wrażenie, że niektórzy bezkrytycznie popierają taką koncepcję reklamując ją jako "skok technologiczny" - czysta bzdura.
robert |
SRA PV.... GOSCIU o czym ty i ten gosc mowi... wegiela nie mamy sprowadzamy z Rosji, doplacamy mld rocznie, trujemy ludzi , Ostroleka C - PORAZKA - wiec czym ty piszez !!!
MojaPV |
@robert A gaz do bilansowania niestabilnego wiatru czy pv to skąd chcesz brać? wyczarujesz? Import węgla to jakieś 10-15% a import gazu to ponad 50%. Ludzi truje spalanie węgla w domowych kopciuchach a nie produkcja energii elektrycznej! Dokształć się najpierw a potem zabieraj głos!
Polak |
MojaTW nie rozumie, że "skok na główkę" wykonali jakieś 20 lat temu nasi sąsiedzi i jakoś sobie dają radę. Ba, nawet całkiem nieźle rozwijają OZE. A dzięki jaskiniowcom umysłowym pokroju MojaTW Polska nadal pozostaje skansenem węglowym, który truje POLAKÓW :(
MojaPV |
@Polak Ty nas trujesz nas swoimi wypowiedziami. 500 mld euro dopłat!!! poczytaj chłopczyku https://energetyka.wnp.pl/niemcy-w-ciagu-20-lat-doplaca-do-oze-500-miliardow-euro,251622_1_0_0.html
Mietek |
Do Moja PV: To dlaczego PIS zablokował rozwój energetyki wiatrowej? (ustawa odległościowa, wypowiadanie umów z zielonymi certyfikatami (D. Obajtek) , podatek - który PIS wprowadził a później odszczekał)? Dodatkowe moce w energetyce wiatrowej pozwoliły by nie importować węgla, tylko oprzeć się na krajowych zasobach. W trzy lata powstało by wiele siłowni wiatrowych na lądzie. Taka niestabilność negatywnie wpływa na inwestorów. A gdzie strategia energetyczna i jej konsekwentna realizacja? Niemcy w latach 90 ustalili strategię i ją konsekwentnie realizują i może nie osiągną 100% w 2050 ale będą blisko. Rozwiną w ten sposób nowe branże, utworzą nowe miejsca pracy i będą sprzedawać technologię do takich krajów ja PL, gdzie wszyscy są najmądrzejsi i nic nigdy nie można ustalić. Węgiel się skończy czy za 30 Lat (TVN) czy za 200 (duda) ale się skończy. Dlaczego nie zacząć go już teraz oszczędzać jak można? Węgiel to nie tylko jest używany do spalania. Próbujmy chociaż raz być mądrymi prze szkodą, a nie jak zawsze prze szkodą i po skodzie głupi.
Adam |
Dlaczego ludzie z PIS jak taki MojaPV piszą bzdury. Pojęcie w pięcie i brak podstaw ekonomi i fizyki. I tak mamy !
MojaPV |
@Adam wskaż proszę jaką bzdurę napisałem i podaj jakikolwiek dowód, że mam cokolwiek wspólnego z PiS - śmiało!
CoNieCo |
,, jakieś 10-15%" - u tego patafiana mało, że dane z sufitu scignięte, to jeszcze ich,, precyzja " i rozrzut to 33%....Żenada.Zauważcie panowie jak partyjniak Moja stosuje przy pisaniu,, formatki" - gotowce. U niego ta formułka każdorazowo przybiera format,, jakieś''+10-15%.Widocznie zawiadowane przez niego firmy od importu ukraińskiego węgla czasem przywożą 100tys.ton, a czasem 150 tys. ton. Zatem w jego interesie jest akwizycja,, odczuć", że to niewiele...
Darek |
No tak - skoro MojaPV pracuje jako importer węgla - tonie dziwne, że gada jak gada
Taka prawda |
Do Mietek: tępota takich i podobnych jak MojaPV polega na tym, że ubrdali sobie w tym na podstawie niemieckich kosztów odejścia od uzależnienia węglowego w energetyce, że..... jakikolwiek inny kraj uzależniony w energetyce od węgla ale likwidujący to uzależnienie mógłby znacznych kosztów odejścia od Czarnej Śmierci.... nie ponieść. Ba - co więcej - tacy uwierzyli własnej wizji głębiej jeszcze, że może... wcale nie byłoby kosztów. Zatem ludzie ci, ludzie przecież głębokiej WIARY (w czym mają wprawę od ponad 2000 lat) uradzili by ponoszenie tych kosztów nie przypadło im w udziale a co najwyżej następnym pokoleniom. Toż to wypisz wymaluj ten scenariusz kwitowany rozgrzeszającym,, Bóg da, że to przeżyję". To ten - nie inny - typ umysłu, typ odpowiedzialności. Dlatego przekaz,, dnia" (każdego) ma być taki: od II w. ś. najskuteczniejszą argumentacją polskiego kleru była ta, wraz z którą udało się maluczkich,, postraszyć niemcem". W wieloletnich już sfinansowanych przez kogoś działaniach na tutejszym forum agenta MojaPV - socjologicznie skuteczny od 70-ciu lat model,, straszenia Niemcem" (w nowoczesnej formie) konsekwentnie jest stosowany,, 500 mld euro dopłat!!! poczytaj chłopczyku https://energetyka.wnp.pl/niemcy-". To ważne by słowo,, niemcy" jako wszech pokoleniowa,, oznaka zła" - zrobiło jednoznacznie negatywny wstęp do przekazu. W takim anturażu to i przekaz nieistotny
Oz |
Moja PV wszystkie twoje komentarze to bzdury.Naprawdę wierzysz że obecny Rząd ten czy inny robi coś z głową???Podejrzewam że nasi Politycy woleliby żeby ten szczyt już się skończył i nadeszła wiosna.A co do ciebie nie trzeba dowodów czy jesteś Z Pisu czy nie.Wygłaszasz takie same poglądy co obecna władza,wrzucasz jakieś linki, rzucasz jakimiś liczbami wyrwanymi z innych artykułów.Jeżeli uważasz że kłamstwa wypisane przez ciebie staną się prawdą to pomyliłeś fora. Takie kity możesz wciskać ludziom którzy tym się kompletnie nie interesują i jest im obojętne czym oddychają i czym palą.... Także weź na wstrzymanie i się nie ośmieszaj
Dariusz T |
Ciekawe https://www.youtube.com/watch?v=H87ZOmUbfyc&fbclid=IwAR0fl2faSepB34Ha1aMHWWU0t8RMf-INXyxTqUioSeonxnpqTCScej6Dnyc
Z naszych podatków |
Dziś około 15 proc. wszystkich zasobów węgla w Polsce stanowią te opłacalne. Jak zaznacza Państwowy Instytut Geologiczny, tak na dobrą sprawę węgla kamiennego w Polsce wystarczy na maksymalnie 40 - 50 lat. W latach 1990-2016 dopłaciliśmy do górnictwa nawet 230 mld zł, czyli 8,5 mld zł rocznie. Każdy Polak dopłacał do wydobycia węgla co roku średnio 1910 zł. Według raportu NIK, w latach 2007-2015 górnicy odprowadzili w podatkach 64,5 mld zł. W tym samym okresie państwo dopłaciło spółkom górniczym m.in na emerytury 65,6 mld zł, czyli o 1,2 mld zł więcej.
MojaPV |
@Daniel Typowy przedstawiciel moich adwersarzy. Warto zwrócić uwagę na wyszukane argumenty, którymi się posługuje.
Daniel |
@MojaPV - spójrzmy prawdzie w oczy - ona cię wyzwoli.
Adam |
Do MojaPVm, Pan Dariusz T (dzięki) dobrze przedstawił problem i prośba do MojaPV aby dwa razy w całości a może nawet trzy razy jeszcze raz przesłuchał. https://www.youtube.com/watch?v=H87ZOmUbfyc&fbclid=IwAR0fl2faSepB34Ha1aMHWWU0t8RMf-INXyxTqUioSeonxnpqTCScej6Dnyc
MojaPV |
@Adam błagam... no nie rośmieszaj mnie bo dostanę zajadów :D
MojaPV |
@Daniel Ciebie chyba już nic nie wyzwoli bo gdy ja piszę ci prawdę ty reagujesz wyzwiskami - niczym diabeł na święconą wodę ;)
Adam |
Da MojaPV i fajnie będzie jak dostaniesz zajady m będzie śmiesznie ! A czy przesłuchałem i zrozumiałeś, czy raczej zdrowaśka i paciorek i tak wkoło?
MojaPV |
@Adam No przestań... przecież to jest dno. Jakiś nowy Kijowski? coś w ten deseń?
TTTT |
Nie zawsze się zgadzam ze zdaniem MojaPV . Ale on często używa argumentów i dzięki niemu wiele się dowiedziałem. A większość jego oponentów = niestety = to pieniacze którzy nic nie wiedzą ale czują się anonimowi w grupie i atakują jednostkę. Wstyd - tym bardziej że macie się za mądrzejszych .....
zyrandol |
Chłopie nie pogrążaj się całkowicie. To że węgiel widzicie w dzień i w nocy to już wiemy. Ale elektro mobilność zabiliście jak jeszcze nie powstała, tak jak wiatraki chociaż one już były.
Wojtek |
Panowie, MojaPV to typowy trol, nie warto z nim polemizować, to marnowanie czasu. Proponuję go ignorować. Zawodowo komentuje na tym portalu
To dla mnie za trudne |
Skoro węgiel ma być podstawą tej transformacji, o której mówi premier to dlaczego nie jest zielony? Rozumie ktoś coś z tego? Jak podstawą zielonej transformacji ma być wspieranie czarnej energii i blokowanie zielonej?
wiwa |
Czytam to forum i widz typowy obraz Polski. Walenie się po łbach, obrażanie się nawzajem, brak konkretów czyli normalnie. Popatrzcie jak robią to francuzi, załóżcie żółte kamizelki i pokażcie swoją siłę. I jeszcze jedno. Od Nowego Roku musimy segregować śmieci. Na palne i nie palne.
MojaPV |
Wiecie co jest problemem? Szczucie. Tak, szczucie jednych na drugich. Proszę popatrzeć chociażby na tekst, który komentujemy, on nie jest napisany bezstronnie. Owszem, przytacza się słowa Premiera ale dostawia się też swój przekaz. Taki przykład: "pomijając w ten sposób głębszą ocenę problemu bazującej na węglu polskiej energetyki." niezależnie od tego czy ktos to uważa za problem czy wręcz przeciwnie (to kwestia ocenna przecież) to polska energetyka jeszcze długo będzie oparta na węglu, takie są fakty. Niezależnie od tego udział węgla cały czas maleje i będzie malał i to tez jest fakt. Możemy się spierać co do tego czy jest to proces wystarczajaco szybki czy nie... ale to jest kwestia wtórna. Prosze popatrzeć na Francję, kraj dużo zamożniejszy od Polski, to co się tam teraz dzieje jest w mojej ocenie bardzo znamienite. Jak nieodpowiedzialna polityka, polityka zbyt dynamicznych wzrostów kosztów życia (w tym wypadku wywołanych polityką klimatyczną) może spowodować kolosalne problemy i być wręcz kontrproduktywna. Jeśli ktoś jest ciekaw to we Financial Times jest ciekawy artykuł, który opisuje sytuację we Francji i odnosi ją do tego co działoby sie np. w Polsce gdyby rząd robił to co robi Francuski... generalnie bardzo ciekawy artykuł.
TT |
Jeśli każdy kto ma licznik dopłaci tylko 2zł miesięcznie to możemy mieć dla każdego górnika na dobrą pensje tylko za to, że nie fedruje. Idę dalej o zakład, że elektrownie bez polskiego węgla nadal będą spalać węgiel i nic się nie zmieni. I na koniec pewien jestem, że Polska bez górnictwa wyjdzie wszystkim na zdrowie.
O za Pan |
Panie Kochany węgla więcej sprowadzamy niż produkujemy. Nabijacie portfel Putinowi !!! O czym Pan mówi ??? Trzeba przestać sprowadzać węgiel, korzystać tylko z polskiego żeby nie ograniczać polskiego górnictwa a nie tak jak dzisiaj rozwijać energetykę węglowa nie tylko naszym ale i ruskim węglem. Jesteście dziwnymi strategami ..... Nic dobrego dla Polski. Niedługo Polska będzie produkować węgla pół mniej a Wy będziecie sprowadzać wegiel od ruskich i opowiadać ludziom ze polska energetyka oparta jest na węglu. Żal takich ludzi.
O za Pan |
Panie Kochany węgla więcej sprowadzamy niż produkujemy. Nabijacie portfel Putinowi !!! O czym Pan mówi ??? Trzeba przestać sprowadzać węgiel, korzystać tylko z polskiego żeby nie ograniczać polskiego górnictwa a nie tak jak dzisiaj rozwijać energetykę węglowa nie tylko naszym ale i ruskim węglem. Jesteście dziwnymi strategami ..... Nic dobrego dla Polski. Niedługo Polska będzie produkować węgla pół mniej a Wy będziecie sprowadzać wegiel od ruskich i opowiadać ludziom ze polska energetyka oparta jest na węglu. Żal takich ludzi.
CO2 |
Po co budować nowe moce skoro węgla ubywa ? Bo chyba ze ma się zamiar więcej kupować od ruskich ??
Polak |
Ludzie. Moja pv to analittk PIS - nie rozmówca. Pomijacie Go!!! Żadne realne argumenty do niego nie dotrą. Szkoda nerwów. Skoro gość popiera nowe moce węglowe i nie przeszkadza mu kupowanie węgla z zewnątrz na te niwe moce to oczym z nim rozmawiać. To taki ruski patriota chyba.
Wegielek |
Niedługo zostaną nam elektrownie bez polskiego węgla albo z jego małym udziałem. Reszta od ruskich. Będziemy napędzać ruski przemysł. Brawo ....
czytelnik |
@MojaPV twój ostatni post to kolejny przejaw twojej hipokryzji. To ty jesteś tutaj największą szczujnią, na przykład pod artykułami o NGO, przy każdym artykule na ich temat robisz z nich sprzedawczyków za zagraniczne pieniądze, bezpodstawnie oskarżając o korupcje, zakłamanie itp. Mimo, że bombardujesz to forum swoimi tekstami to 99% czytelników nie wchodzi z tobą w żadną dyskusję, chociaż o to bardzo zabiegasz. Po prostu nie ma sensu
MojaPV |
@czytelnik To właśnie tam gdzie są moje wypowiedzi dyskusja jest najbardziej ożywiona - sprawdź. Niestety sporo jest jeszcze w wypowiedziach zwykłego chamstwa i wyzwisk ale to się zmienia i z czasem chamów się wyruguje. Natomiast co do Twoich zarzutów - tak, zdecydowana większość NGO zajmujących się polityką klimatyczną to synekury opłacane z zagranicznych środków, możesz to łatwo sprawdzić. Jeżeli uważasz, że to jest jakiś zbieg okoliczności, przypadek - ok Twój wybór... Prawda jest taka, że jest to zwykły lobbying i tak to trzeba traktować a nie oszukiwać się, że ma tam miejsce jakaś niezależność. Jaka niezależność skoro to fundator ma władzę.
MojaPV |
@czytelnik To właśnie tam gdzie są moje wypowiedzi dyskusja jest najbardziej ożywiona - sprawdź. Niestety sporo jest jeszcze w wypowiedziach zwykłego chamstwa i wyzwisk ale to się zmienia i z czasem chamów się wyruguje. Natomiast co do Twoich zarzutów - tak, zdecydowana większość NGO zajmujących się polityką klimatyczną to synekury opłacane z zagranicznych środków, możesz to łatwo sprawdzić. Jeżeli uważasz, że to jest jakiś zbieg okoliczności, przypadek - ok Twój wybór... Prawda jest taka, że jest to zwykły lobbying i tak to trzeba traktować a nie oszukiwać się, że ma tam miejsce jakaś niezależność. Jaka niezależność skoro to fundator ma władzę.
MojaPV |
@O za Pan Kłamiesz, zdecydowanie więcej węgla produkujemy niż sprowadzamy. Twoje kłamstwo łatwo zweryfikować.
TwojaTV |
Zamknij tą jadaczkę w końcu ty upierdliwy trollu. Nikt cie tu nie chce- won na jasełka Radia Ma Ryja.
MojaPV |
@Twoja Cos dzisiaj brałes? czy wprost przeciwnie zapomniałes leków?
Wik |
Do Moja PV-Miesza ci się w głowie jak tym twoim Pisoskim mocodawcą.Co innego mówią ,co innego robią -sto nowelizacji ustaw pisanych na kolanie i głosowanych nocą.Sam tzw.minister energii przyznał,że jeśli chodzi o niszczenie energetyki wiatrowej to spełniają obietnice wobec swojego ciemnego elektoratu.Jesteś żałosny.
POLAK |
MOJA PV... jak by naprawde PIS zalezalo na Polakach i Polsce to: - prosument rozloczenie 1:1 plus vat jaki byl - wymiana wszystkich starych weglowych piecow - termoizolacja budynkow - elektromobinosc budowa samochodu POLSKIEGO albo chociaz upusty, bez vat przy zakupie - zamkniecie wszystkich nie rentownych kopaln Przypomne Ostroleka C zeby sie zamykala to cena za mw/h musiala by byc po 700 zl !!!!
Heniek |
Popiera smogiem i węglem? :)
alladyn-solar-batt |
Do Polak i wszystkich: analitycy PiS do niczego się nie nadają... Oto skutki ich bezeceństw,, Ministerstwo rodziny ma z każdym miesiącem coraz mniej powodów do zadowolenia. W 2018 r. urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej, a Program Rodzina 500+, sztandarowy projekt partii rządzącej, nie jest już tak atrakcyjny. Potwierdziły się tym samym ostrzeżenia sceptyków."
G |
co wy popieracie ????????????? ciekawe dlaczego nie wolno stawiac wiatraków na lądzie, dlaczego pytam się??????????? popieracie , ha smieszne
Iwona |
Prezydent Duda popiera zezłomowanie wiatraków i cofanie naszego kraju za nasze podatki do ery kamienia łupanego.
Polak |
Fajny filmik obrazujący bezdenną głupotę i zacofanie jaskiniowców umysłowych pokroju MojaTW: https://www.bloomberg.com/features/2018-kaprun-hydroelectric-station-battery/?srnd=premium-europe
producent zielonej energii |
I co z tego że popiera się zieloną energię gdy poprzez absurdalne rozporządzenia o aukcjach odrzuca się gotowe do uruchomienia duże projekty biogazowe
asat |
"Polska popiera zieloną transformację" - Buhaha, tak - chyba węglem.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...