Elektrownie wodne Energi przejdą na taryfy gwarantowane

Elektrownie wodne Energi przejdą na taryfy gwarantowane
Energa press
REKLAMA

Energa Wytwarzanie skorzysta z instrumentów wsparcia przeznaczonych dla mniejszych elektrowni wodnych, mechanizmów tzw. feed-in tariff (FIT) i feed-in premium (FIP), które zostały wdrożone do ustawy o odnawialnych źródłach energii w połowie tego roku.

Spółka zarządzająca elektrowniami w grupie Energa wykorzysta te mechanizmy dla 31 z 44 eksploatowanych małych elektrowni wodnych, czyli wszystkich spełniających wymagania wpisane do ustawy o OZE. – W praktyce mechanizm stałych cen stwarza możliwości poprawy rentowności produkcji energii w niewielkich hydroelektrowniach i wzrostu przychodów z wytwarzania w Grupie Energa do września 2020 roku, do końca piętnastoletniego okresu wsparcia – komentuje spółka.

Zgodnie z art. 70a ustawy o odnawialnych źródłach energii, znowelizowanej w połowie tego roku, mechanizm feed-in tariff umożliwia wytwórcom posiadającym instalacje o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW wyjście z systemu świadectw pochodzenia lub systemu aukcyjnego i rozpoczęcie sprzedaży energii po cenie gwarantowanej. W tym przypadku sprzedawca zobowiązany kupuje energię elektryczną po cenie równej 90 proc. ceny referencyjnej właściwej dla danej instalacji. Wówczas wytwórca samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej.

Drugi instrument feed-in premium dotyczy instalacji o mocy nie większej niż 1 MW i nie mniejszej niż 500 kW, także umożliwia sprzedaż energii po cenie gwarantowanej. Wybrany podmiot kupuje energię elektryczną po cenie umownej, a wytwórca samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej, uzyskując w efekcie cenę za energię na atrakcyjnym poziomie 90 proc. ceny referencyjnej.

Instrumenty FIT i FIP to bardzo atrakcyjna oferta, gdyż daje możliwości uzyskania wyższych przychodów z wyprodukowanej energii, w porównaniu do osiąganych obecnie. Cieszymy się, że większość naszych małych elektrowni wodnych z tego skorzysta. Z oczywistych względów nie jesteśmy obecnie w stanie dokładnie powiedzieć, o ile zwiększy się nasz przychód w wyniku skorzystania ze wspomnianych instrumentów. To zależy przede wszystkim od stanu wód, a co za tym idzie wolumenu wyprodukowanej energii. Zakładamy jednak wzrost przychodów o ok. 30 proc., w stosunku do uzyskiwanego w ramach poprzedniego systemu wsparcia – mówi Piotr Meler, prezes zarządu Energa Wytwarzanie SA. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MichałByd |
Ile wynosi ta cena referencyjna? ... czy codziennie jest inna jak na giełdzie? Mało konkretny ten artykuł. Uzyskanie pozwolenia na budowę małej elektrowni wodnej w skrócie MEW, graniczy z cudem. Próbowałem kiedyś uruchomić MEW ale towarzysząca biurokracja i czas na załatwienie papierologii przerosła zaangażowanie jakie towarzyszyło na początku drogi z zieloną energią. Potem zmiany ustawy o OZE skreśliły definitywnie koniunkturę jaka pojawiła się w zapowiedziach Zielonej Polski.
IXI |
Czyli znowu rząd wspiera BE za pieniądze podatnika. Byle by tylko zwykły Kowalski jakiegoś wsparcia nie otrzymał, bo zaraz MojaPV podniesie krzyk.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...