Elektrownie wodne Energi przejdą na taryfy gwarantowane

Elektrownie wodne Energi przejdą na taryfy gwarantowane
Energa press
REKLAMA

Energa Wytwarzanie skorzysta z instrumentów wsparcia przeznaczonych dla mniejszych elektrowni wodnych, mechanizmów tzw. feed-in tariff (FIT) i feed-in premium (FIP), które zostały wdrożone do ustawy o odnawialnych źródłach energii w połowie tego roku.

Spółka zarządzająca elektrowniami w grupie Energa wykorzysta te mechanizmy dla 31 z 44 eksploatowanych małych elektrowni wodnych, czyli wszystkich spełniających wymagania wpisane do ustawy o OZE. – W praktyce mechanizm stałych cen stwarza możliwości poprawy rentowności produkcji energii w niewielkich hydroelektrowniach i wzrostu przychodów z wytwarzania w Grupie Energa do września 2020 roku, do końca piętnastoletniego okresu wsparcia – komentuje spółka.

Zgodnie z art. 70a ustawy o odnawialnych źródłach energii, znowelizowanej w połowie tego roku, mechanizm feed-in tariff umożliwia wytwórcom posiadającym instalacje o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW wyjście z systemu świadectw pochodzenia lub systemu aukcyjnego i rozpoczęcie sprzedaży energii po cenie gwarantowanej. W tym przypadku sprzedawca zobowiązany kupuje energię elektryczną po cenie równej 90 proc. ceny referencyjnej właściwej dla danej instalacji. Wówczas wytwórca samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej.

Drugi instrument feed-in premium dotyczy instalacji o mocy nie większej niż 1 MW i nie mniejszej niż 500 kW, także umożliwia sprzedaż energii po cenie gwarantowanej. Wybrany podmiot kupuje energię elektryczną po cenie umownej, a wytwórca samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej, uzyskując w efekcie cenę za energię na atrakcyjnym poziomie 90 proc. ceny referencyjnej.

Instrumenty FIT i FIP to bardzo atrakcyjna oferta, gdyż daje możliwości uzyskania wyższych przychodów z wyprodukowanej energii, w porównaniu do osiąganych obecnie. Cieszymy się, że większość naszych małych elektrowni wodnych z tego skorzysta. Z oczywistych względów nie jesteśmy obecnie w stanie dokładnie powiedzieć, o ile zwiększy się nasz przychód w wyniku skorzystania ze wspomnianych instrumentów. To zależy przede wszystkim od stanu wód, a co za tym idzie wolumenu wyprodukowanej energii. Zakładamy jednak wzrost przychodów o ok. 30 proc., w stosunku do uzyskiwanego w ramach poprzedniego systemu wsparcia – mówi Piotr Meler, prezes zarządu Energa Wytwarzanie SA. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MichałByd |
Ile wynosi ta cena referencyjna? ... czy codziennie jest inna jak na giełdzie? Mało konkretny ten artykuł. Uzyskanie pozwolenia na budowę małej elektrowni wodnej w skrócie MEW, graniczy z cudem. Próbowałem kiedyś uruchomić MEW ale towarzysząca biurokracja i czas na załatwienie papierologii przerosła zaangażowanie jakie towarzyszyło na początku drogi z zieloną energią. Potem zmiany ustawy o OZE skreśliły definitywnie koniunkturę jaka pojawiła się w zapowiedziach Zielonej Polski.
IXI |
Czyli znowu rząd wspiera BE za pieniądze podatnika. Byle by tylko zwykły Kowalski jakiegoś wsparcia nie otrzymał, bo zaraz MojaPV podniesie krzyk.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...