Żywiec: krok w stronę niezależności energetycznej

Żywiec: krok w stronę niezależności energetycznej
Fot. Dalkia
REKLAMA

Dalkia i miejska spółka Beskid Żywiec podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju zintegrowanych projektów w obszarach efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w Żywcu. Dalkia zaoferuje usługi i rozwiązania ukierunkowane na optymalizację zużycia energii, zobowiązując się do uzyskania określonych wyników w zakresie efektywności energetycznej.

Władze Żywca wprowadzają przygotowaną we współpracy ze spółką Beskid oraz firmą KD&D Investment Advisory koncepcję „Żywiecka Kotlina Zielonych Technologii”, której istotnym elementem ma być „Program Likwidacji Niskiej Emisji i Samowystarczalności Energetycznej”, zakładający wprowadzenie w krótkim terminie zmian w lokalnej polityce energetycznej i emisyjnej, zgodnie z założeniami Porozumienia klimatycznego.

Miasto Żywiec jako jedno z pierwszych wprowadziło monitoring jakości powietrza oraz system segregacji odpadów ponad wymagania ustawowe. Dzisiaj także chcemy być liderem istotnych zmian wpływających na poprawę klimatu, szczególnie klimatu Kotliny Żywieckiej. Chcemy zwiększyć tempo zmian i wprowadzania nowych technologii tak, aby jak najszybciej zapewnić zadowolenie i komfort życia mieszkańców. Wprowadzania zintegrowanych rozwiązań i nowych technologii w krótkim czasie wymaga szerokiej współpracy tak krajowej jak i międzynarodowej – mówi Jerzy Kliś, wiceprezes spółki Beskid Żywiec.

Projekt w Żywcu to kolejna partnerska umowa o współpracy na poziomie lokalnym podpisana przez Dalkię. W październiku br. Dalkia podpisała porozumienie z Gdynią w sprawie współpracy na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków poprzez ograniczanie zużycia energii końcowej: cieplnej, chłodu i elektrycznej.

W ramach współpracy spółka udostępniła miastu nową wersję autorskiego systemu invisoLite do zarządzania efektywnością energetyczną w budynkach miejskich. Celem projektu jest ograniczenie wydatków energetycznych gminy średnio o 20-30 proc. oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych.

W ubiegłym roku Dalkia zrealizowała projekt w Sosnowcu stanowiący pierwszą w Polsce energetyczną modernizację mieszkaniową w formule PPP, gdzie Dalkia jako partner prywatny udzieliła kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego poziomu zużycia energii.

Dzięki temu zamawiający – podmiot publiczny – zapewnił efektywność energetyczną mieszkańcom, nie ponosząc samodzielnie ryzyka efektu końcowego projektu. Inwestycja obejmowała 22 budynki mieszkalne (538 lokali) i żłobek, w których zlikwidowano blisko 1000 pieców węglowych. Projekt energomodernizacji osiedla Juliusz, po pierwszym okresie eksploatacji, potwierdził możliwość ograniczenia emisji CO2 o 8 tys. ton, a emisji pyłów o 81 ton.

Spółka należąca do francuskiej grupy EDF chwali się, że w wyniku wdrożonych przez nią projektów wykazała dotąd oszczędności energii na poziomie 6,5 TWh, redukując swoim klientom emisje CO2 o 4,1 mln ton.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
G |
Dotacje rozwiążą problem

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...