Na rekompensaty wzrostu cen energii ME chce wydawać ok. 4 mld zł

Na rekompensaty wzrostu cen energii ME chce wydawać ok. 4 mld zł
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował dzisiaj, kto może liczyć na rządowe dopłaty do energii elektrycznej. ME od kilku tygodni sygnalizuje wdrożenie mechanizmów, dzięki którym odbiorcy w przyszłym roku nie odczują wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym „niesłusznego” jak to ujął ostatnio minister Tchórzewski wzrostu mającego wynikać z wyższych cen uprawnień do emisji CO2.

Niedawno „Rzeczpospolita” informowała, że spółki obrotu państwowych grup energetycznych wnioskowały w Urzędzie Regulacji Energetyki o podniesienie przyszłorocznych cen energii dla gospodarstw domowych nawet o 20-40 proc.

URE nie musi zgodzić się na aż tak wysoki wzrost cen, jednak podwyżki wydają się nieuniknione.

Resort energii wymyślił, że wyższe ceny energii, które spółki obrotu mają przerzucić od 2019 roku na rachunki odbiorców, zostaną wyrównane z rządowego funduszu, dzięki czemu odbiorcy będą faktycznie płacić za prąd tyle samo, ile płacą w roku 2018.

Początkowo była mowa o wypłaceniu rekompensat odbiorcom, którzy rozliczają się w ramach pierwszego progu podatkowego, ale teraz ME chce być bardziej hojne, wykorzystując do tego pieniądze z budżetu państwa.

Dzisiaj minister Tchórzewski poinformował, że z rekompensat będą mogły skorzystać nie tylko gospodarstwa domowe, ale także małe i część średnich firm – jak to ujął minister – „w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności”.

Szef resortu energii ocenił ponadto, że koszt rekompensat dla odbiorców z taryfy G w przyszłym roku wyniesie ok. 1,8-2,1 mld zł. Podobny budżet ME chce wydać na rekompensaty dla firm.

Na razie nie wiadomo, czy resort energii chce płacić spółkom obrotu za wyższe ceny energii także w kolejnych latach. Jednak mając na uwadze prognozy kosztów emisji CO2, nie zanosi się, aby ceny energii zaczęły spadać. Bardziej realny jest ich dalszy wzrost.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (28)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jk |
Ja p....Zamiast inwestować w OZE to rozdawnictwo uprawiaja.
Kiedy ? |
A kiedy będzie kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS. Kiedy będzie również wprowadzony podatek religijny 2% z pensji netto dla katolików. Obecnie co miesiąc każdy z pracujących i płacących ZUS płaci 27zł miesięcznie naZUS dla księży. Zablokować przelewanie kasy (prawie miliard euro rocznie) dobanku watykan.
jmj |
4 mcd w oze …. 3 lata z rzędu i jest po kłopocie z praktycznie wszystkimi zobowiązaniami emisyjnymi - tylko trzeba chcieć i nie brać brudnej kasy do kieszeni partyjnej...
Dr Fred |
te 4 miliardy mogli by faktycznie rozdać ludziom i firmom, jako dotacje do OZE
ubawiony |
Tak na prawdę jest to dotacja do górnictwa.
MojaPV |
@danoel piesku łańcuchowy - dopłata wynika że wzrostu cen za emisję Co2, którą to opłatę narzuciła UE, a ceny wywindowały instytucje finansowe
Radek |
Ukrytą dotację państwową dla sektora węglowego wymyślili.
Aldebaran |
Bez komentarza.
alladyn-solar-batt |
,, teraz ME chce być bardziej hojne, wykorzystując do tego pieniądze z budżetu państwa"- a ja pytam na jakiej podstawie prawnej? Toż to jawna pomoc publiczna i dotacja dla takich przedsiębiorstw!
alladyn-solar-batt |
,, jk | 2018-12-04 13:39:03 Ja p....Zamiast inwestować w OZE to rozdawnictwo uprawiaja" - niech od OZE trzymają się z daleka. Inwestować skoro dali d... z generacją powinni natychmiast w statutowe działalności tj. Przebudowę na zarządzalne stacji trafo Sn/nn w mechanizmach DSM/DSR, za magazynowanie mocy zbywających w generacji nocnej i brakujących w szczycie, za uwolnienie,, tzw.,, ostatniej mili" w sieci dystrybucyjnej od Monopolu Dystrybucji skoro chcą zmian w IRiESD w dół w zakresie mocy przyłączeń dla jednofazowych inwerterów by energia nadprodukowywana u jednego gospodarza mogła być przekazana sąsiadowi za godziwą (5-7%) opłatą wyłącznie w ramach stawki przesyłowej. Ustawa Prawo Telekomunikacyjne i opłaty między operatorskie mogą być wzorcowe.
Taka prawda |
Z resztą - niech lezą do wyborów w 2019 - wówczas będzie analogicznie jak w Hiszpanii:,, Zgodnie z wyrokiem międzynarodowego sądu arbitrażowego rząd Hiszpanii będzie musiał zapłacić kolejne odszkodowania firmom, które zainwestowały kilka lat temu w odnawialne źródła energii w tym kraju, a którym później hiszpańskie władze – wbrew zawartym na wiele lat umowom – ucięły przyznane dopłaty."
Tfu rzewski |
Kiedy wreszcie politycy odpowiedzą za swoje decyzje ? Niech Tchórzewski zapłaci z własnej kieszeni, a nie z naszych podatków !
klientWSieci |
@MojaPV nie mam nic do wyznawców tej malowanej polityki PiSu. Jesteście moimi ziomkami i będziecie, przynajmniej do czasu aż nie zaczniecie wręczać "wilczego biletu" choćby za "nie kochanie Polski jak premier Morawiecki". Dałby Bóg żeby choć trochę PiS przyczynił się do dobrobytu naszego kraju, ale z przykrością stwierdzam, że szanse na to są marne. Mam prawo uważać że twoje poglądy i tobie podobnych są umiejętnie "uprawiane" przez geniuszy malowanej polityki a poglądy te co krok bazują na fałszywym obrazie świata albo na zwykłej ignorancji. wypowiadanie się o wydarzeniach we Francji w takim tonie jest świadectwem ignorancji. Nie piszę tego z zamiarem polemizowania, wręcz odwrotnie. Bez obrazy ziom.
azza |
A teraz mały quiz i pytanie za 10 punktów : jak nazywa się organizacja, która w 2018 zyskała najwięcej na podwyżce cen uprawnień do emisji CO2 i te darmowe uprawnienia do emisji sprzedała na giełdzie za 5 mld zł ? Pytanie dodatkowe : czy rżnąc teraz w roku wyborczym "dobrego wujka" boi się powtórki "scenariusza bułgarskiego z 2013"
MojaPV |
@klientWsieci Bez obrazy z mojej strony ziom :) no hard feelings. Widzisz... to jest taka mentalność... ja nie jestem żadnym wyznawcą PiSu czy kogokolwiek innego ale są na tym świecie jełopy, które nie rozumieją tego, że można takie czy inne rozwiązanie popierać a w innej sprawie być przeciw itd. Nie! dla nich albo jesteś z PiSu albo nie! I do takiego debila nie przemówi nic zanim ktoś nie zacznie go tak samo identyfikować z jakimś badziewiem wtedy może do tego pustego łba coś dotrze :)
klientWSieci |
W tej sprawie to można tylko: - powiedzieć "a nie mówiłem" - zakląć pod adresem obecnych i byłych nieudaczników na stanowiskach - wspierać min. Tchórzewskiego w jego misji naprawy polskiej energetyki - śmiać się z jego roli pt. "Wy mi tu Tchórzewski zróbcie coś z tymi cenami przed wyborami" - albo zwyczajnie mieć to w dupie i korzystać z "dobrobytu dobrej zmiany". Ostatnio nic mnie tak nie uspokaja jak wizja nieuchronnej zagłady gatunku ludzkiego. Kiedyś wystarczyły mi tylko gwiazdy.
Kk |
A jak zrekompensują różnicę ceny kWh prosumentom ?
AnarchiaPV |
MOjaTW@ naczelny jełopie tego i wielu innych forów, a kogo wyzywałeś od KODziarzy ty pisowska mendo nie tak dawno?
Em |
4 miliardy z naszych podatków, gratuluje PIS szastania naszymi ciężko zarobionymi pieniędzmi! Jeszcze rok i odsuniemy Was od koryta!!!
TchórzefskiPIS |
W latach 1990-2016 dopłaciliśmy do górnictwa nawet 230 mld zł, czyli 8,5 mld zł rocznie. Każdy Polak dopłacał do wydobycia węgla co roku średnio 1910 zł. Według raportu NIK, w latach 2007-2015 górnicy odprowadzili w podatkach 64,5 mld zł. W tym samym okresie państwo dopłaciło spółkom górniczym m.in na emerytury 65,6 mld zł, czyli o 1,2 mld zł więcej.
TK |
Sprzedali prawa do enisji na ETS za 8mld zł to maja się czym dzielić. Dotowanie górnictwa a ta rekompensata tym jest powinno być zabronione tak jak było to powiedziane na szczycie COP24 w Katowicach.
Waldek |
Po prostu idiotyzm !!!
Debil |
Zapłacimy wyższe ceny we wszystkim a oni zwrócą spółką!!! Idiotyzm skrajny !!!!!!
leszek |
ten MojaPV to Tchórzewski czy jego synek?
MojaPV |
Kazdy szczekający piesek z małym ogonkiem domagjący się wyższych cen energii poprzez podatek w postaci CO2 stoi dzisiaj w tym samym miejscu co wnuczek Macron domagający się wyższych cen paliw poprzez "podatek ekologiczny" i tak samo jak wnuczek będzie musiał podkulić swój mały ogonek albo zostanie zmieciony przez niezadowolone społeczeństwo
GwiazdaTVP |
Mały ogonek z Rzążewa to wtrysnął cię do formy dzieciaku :) i efekt jaki mamy widać.
AST |
To jest subsydiowanie państwowych koncernów. Szok.
AST |
do Kiedy. Ty jesteś nienormalny.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...