Emilewicz: mój resort wesprze energetykę prosumencką

Emilewicz: mój resort wesprze energetykę prosumencką
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. Polsat News
REKLAMA

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiada, że w konsultacjach przygotowanego przez Ministerstwo Energii projektu rządowej strategii energetycznej „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” kierowany przez nią resort będzie wspierać prosumencki model energetyki, który jak zaznaczyła daje możliwość „mitygowania” wzrostu cen energii.

Podczas wczorajszej wizyty w programie "Graffiti" w Polsat News minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odniosła się do kształtowanej przez rząd strategii energetycznej

W rządzie są poważne dyskusje na temat polityki energetycznej państwa i nikt nie ma najmniejszej wątpliwości, jakie jest dzisiaj największe wyzwanie tego rządu. Z całą pewnością jest to polityka energetyczna – i ze względu na odpowiedzialność za środowisko, ale także ze względu na odpowiedzialność gospodarczą – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

Odnosząc się do pytania o możliwość wyjścia Polski z węgla, minister dywagowała na temat historycznych uwarunkowań polskiej energetyki.

To ma historyczne korzenie. To nie my wybieraliśmy sobie, że polska gospodarka jest oparta na węglu, bo to w Moskwie zdecydowano o tym, że elektrownie jądrowe będą budowane w Czechosłowacji i na Węgrzech, a takiej decyzji nie podjęto w stosunku do Polski – stwierdziła szefowa resortu przedsiębiorczości.

Jak ponadto oceniła minister Emilewicz, zastąpienie węgla innymi źródłami energii „wymaga wielu, wielu lat inwestycji i te decyzje są podejmowane”. – Mówimy o offshore, została opublikowana przez Ministerstwo Energi „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”, do 15 stycznia ME zbiera opinie. Z całą pewnością mój resort będzie wspierać prosumenckie modele rozwojowe, aby mitygować potencjalne koszty wzrostu cen [energii] – stwierdziła minister Emilewicz.

Na pytanie o wzrost cen energii dla przedsiębiorców minister zapowiedziała przygotowanie przez jej resort pakietu rozwiązań dla przemysłu energochłonnego. – Koszt energii dla przemysłu, przedsiębiorców jest jednym z najwyższych w Europie – podkreśliła minister Emilewicz.

Wiele czynników ma na to wpływ. O 300 proc. wzrosły koszty uprawnień do emisji CO2, rośnie również cena tego znienawidzonego przez wszystkich węgla. Świat ruguje węgiel z miksu energetycznego – zasadnie, ale jednocześnie ceny węgla rosną. Robimy wszystko, aby te ceny co najmniej nie wzrosły. Przypominam ustawę o obligu giełdowym, która wprowadza na giełdę 100 proc. produkowanej energii. My przygotowujemy pakiet dla energochłonnych, tych największych [firm] i myślę, że to jest dobry moment, abyśmy rozpoczęli dyskusję o otwarciu Polski na energię z zagranicy, właśnie dlatego, że ceny energii są dzisiaj tak duże – oceniła Jadwiga Emilewicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Trochę późno na zastanawianie się, nieprawdaż? Co robiliście przez ostatnie 3 lata poza siedzeniem na rękach?
alladyn-solar-batt |
,, kierowany przez nią resort będzie wspierać prosumencki model energetyki" - tak, w istocie - rozpisano już nawet przetarg na brystol oraz na kije do szczotek. Na brystolowych planszach ma być zielone tło z napisem Prosumenci. Plansze mają wspierać kije do szczotki a całość będzie wbita w trawnik przed siedzibą Pani Minister w Warszawie.
DJ Superficial |
Ja nie widzę dziś przeszkód dla energetyki prosumenckiej - każdy kto ma taki kaprys, potrzebę, życzenie może to zrobić stosunkowo łatwo, wystarczy znaleźć odpowiednią firmę. W internecie zajmuje to 10-20 minut.
Polak |
@DJ Superficial: Czyli wszystko w Polsce w kwestii OZE jest super, tak? Kolejna odsłona MojaTW, czy to inny pożyteczny idiota Tchórzewskiego się odezwał?
Sol |
Oczywiście import też, ale akurat OZE importu nie potrzebuje, więc chyba lepiej wydawać pieniądze na własne instalacje.
DJ Superficial |
@Polak A masz jakiś problem? Bo ja nie miałem żadnego problemu żeby zostać prosument, mimo że nawet jeszcze wtedy nie miałem obywatelstwa polskiego tylko rumuńskie (moja żona miała). Czy Ty wszędzie musisz widzieć jakieś spisek i problem? ogarnij się.
alladyn-solar-batt |
Do DJ Superficial: to w czym widzimy,, jakiś problem" wytłumaczysz sobie odrabiając lekcję domową_zacznij czytać artykuły oraz wpisy komentatorów tego forum od listopada 2015 r. aby ponownie nie,, wyjść na głupka" z pytaniem,, widzisz jakiś problem" czym jak słusznie spostrzegł Polak upodobniło Cię to pytanie do MojaTV. Tak - jest z tym kilka problemów. Nawet jest problem związany z tym, że masz jak rozumiem polskie obywatelstwo lecz (bez urazy) bo dotyczy to większości rodowitych Polaków-nie rozumiesz czym jest polskość, która w swej żywej formie dba o zrzucenie z nas jarzma pijawek i ciemiężycieli. Chodźby tych co w Polsce zawłaszczyli decyzjami zdrajców zasiadających w Sejmie majątek Narodu Polskiego (sieci przesyłowe), dokonali nowego Rozbioru Polski dzieląc jej energetyczne terytorium na zaborcze zaściankowe Monopolistyczne enklawy i pilnują płacąc Posłom stanowiskami w swoich Spółkach by taki Polak jak ty (lub którykolwiek inny) był trzymany,, za mordę" na Ich Zasadach poprzez np. niemożliwe wymienienie nadwyżki z Twojej instalacji Prosumenckiej z potrzebującym kumplem w tej samej wsi. To oczywiście tylko jeden z dziesiątków możliwych przykładów obrazujący jaki Polak ma problem i co widzi a czego Ty (nie jedyny) nie dostrzeżesz.
A dlaczego ? |
Dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a jest czarna strefa gospodarcza (watykańska) która tego nie robi. Kasa szanowni Państwo kasa ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania obcego państwa Watykan z naszych podatków oraz przelewów miliardów euro do Watykanu. Musi być kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS . Chcesz chodzić do kościoła i się modlić do zyda . Ok twoja sprawa ale twoi księża i biskupi muszą płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
DJ Superficial |
Alladyn a jak mieszkam w Bełchatowie to też mam mieć tańszy prąd? No zastanów się. I nie wytykaj mi obcego pochodzenia bo mam takie same prawa jak ty masz.
alladyn-solar-batt |
Do DJ Superficial : nie wytykam Ci pochodzenia bo nie ma ono znaczenia. Żyjesz tutaj i teraz zatem gdy wstąpiłeś na portal gdzie od 2013 roku ludzie walcząc o wolność energetyczną i niezależność od Monopolu tłumaczą, że był i jest problem (pomimo, że udało się w Polsce uzyskać prawa obywatela do generacji energii elektrycznej) - to nie bagatelizuj bo nie tutaj takie wystąpienia. Wytłumacz zatem teraz co ma Twoje (w Bełchatowie) miejsce zamieszkania do istnienia i skutków istnienia Monopolu sieciowo-przesyłowego, co więcej w bizantyjskuej koncepcji prawnej osadzonego w Ustawie Prawo Energetyczne jako eksterytorialny byt ponadpaństwowy.
alladyn-solar-batt |
Do DJ Superficial : tańszy prąd będziesz miał gdy sobie zainstalujesz magazyn energii, będziesz go napełniał energią z własnego np. PV oraz gdy tej zimą zbyt mało g z własnego kogeneratora
MojaPV |
@a dlaczego? A jesteś też za tym żeby prosument też płacił podatki i ZUS i żeby miał kasę fiskalną?
Mahmuud |
@MojaPV- a od kiedy to Polski obywatel, tak jak instytucja finansowa i ekspozytura Watykanu tj. KK w Polsce miałby tak jak proponujesz być zrównany z agenturą zewnętrznego Państwa?
klientWSieci |
Na pytanie o wzrost cen pani minister, ku mojemu zaskoczeniu nie podparła się tradycyjną i oczywistą "winą Tuska". Popisała się głębszą znajomością historii (a może tylko "przekazu dnia"?) i za zapóźnienia obwiniła winą "Ruska". Co do mitygowania, to jak rozumiem będzie to coś w rodzaju uśmierzania i będzie to robić osobiście pani minister m.in. poprzez takie wypowiedzi. Brawo.
MojaPV |
@mahmuud Abstrahując od niedorzecznści porównania jakiego dokonałeś, uważasz że prosumentem w Polsce może zostać tylko obywatel naszego państwa? Oj UE by się na to nie zgodziła :D haha
azza |
@MojaPV, mógłbym nawet przystać na propozycje zamieszczone w odpowiedzi dla @a dlaczego pod jednym warunkiem - w razie zaprzestania płacenia przez prosumenta jego zobowiązania byłyby masowo umarzane tak samo jak należności jednej znienawidzonej branży, której nazwy ze względu na szacunek dla czytających tutaj nie przytoczę !
olo |
niech obecna władza i jej przedstawiciele już nic nie majstrują przy OZE bo tylko jeszcze bardziej zaszkodzą branży. Tyle w ramach komentarza. PS. retorycznie zapytam, gdzie jest choćby wsparcie dla hydroenergetyki? Nie ma? no i to by było na tyle jeżeli chodzi o kompetencję i rozeznanie w temacie tego czegoś co nazywa się politykami.
prosument |
@ DJ Superficial | 2018-12-04 13:26:45 - kiedyś dawno temu w PL płacono za energię elektryczną, ale jakieś sprytne mróweczki w ministerstwie stwierdziły, że to nie jest ok, jeśli każdy Kowalski płaci tyle samo za energię (chodzi o odległość od miejsca jej wytworzenia) i podzielono opłaty na prąd i przesył, tyle, że ja (również mieszkam niedaleko Bełchatowa) w odległości około 20km od elektrowni płacę tyle samo za przesył, co moi znajomi mieszkający pod Warszawą - koniec z końcem wyszło na to, że nie chodziło o urealnienie kosztów dostawy energii (bliżej taniej, a im dalej tym drożej) tylko o stworzenie równoległego do elektrowni tworu, który można zasiać prezesami i dyrektorami zasłużonymi dla panującej aktualnie partii (nie ma znaczenia czy to PIS, PO, ....), a Kowalski zapłaci więcej, bo poza prądem i przesyłem dokleja mu się do rachunku koszty zrywania kontraktów długoterminowych (jak by to od Kowalskiego widzimiesie zależało czy ta, bądź inna sieć (PGE, Tauron,....) zerwie kontrakty i poniesie z tego tytułu koszty)
prosument |
@MojaPV | 2018-12-04 13:54:41 - CZEMU NIE jeśli płacić to na takich samych zasadach jak BE - jeśli elektrowani produkuje prąd za sieć dolicza za przesył to prosument produkując prąd i przesyłając go do miejsca przyłączenia (licznika) własną siecią też powinien naliczyć koszty przesyłu - jak już to opisano na formum wcześniej - koszt długości linii przesyłowej nie ma znaczenia na wysokość opłaty więc jeśli prosument gwarantuje sprawność i parametry swojego odcinka sieci to za przesył też powinien mieć zapłacone - wówczas na można się wzajemnie uczciwie zbilansować, a za nadwyżkę, bądź niedobór energii przyjąć, lub wystawić fakturę
MojaPV |
@prosument Trochę to na bakier z logiką bo kto ma Ci płacić za przesył Twojej energii do punktu przyłączenia? Dystrybutor? a niby z jakiej okazji? To jest tylko pośrednik, on kasuje tylko za wykorzystanie JEGO sieci, jeśli chcesz z niej skorzystać (a przecież nie ma takiego przymusu, to jest Twój jedynie wybor a nie przymus) to musisz tę energię dostarczyć do sieci. Dodatkowej opłaty możesz się zatem domagać od odbiorcy końcowego... o ile znajdziesz chętnego żeby Ci zapłacił.
TwojaTV |
Sieci należą do skarbu państwa czyli do obywateli ty czarno-czerwony wyznawco karłowatego Pol-Pota.
prosument |
@ MojaPV | 2018-12-04 23:12:57 - nie mam nic przeciw temu, byś to Ty zapłacił ;) --- co do reszty wywodu dot. logiki - to właśnie w Twojej wypowiedzi brak jest logiki - czemu jeden podmiot gospodarczy za udostępnianie przejętych od skarbu państwa (narodu) sieci może pobierać ryczałtową opłatę, a inny podmiot będący prywatną inicjatywą (prosument) już ma być pozbawiony ryczałtowych przychodów za utrzymanie swojego kawałka sieci - Twoja logika tłumaczy to upraszczając, że prosument nie może pobierać opłat, bo nie dostał tej sieci za darmo, tylko wydał określone środki na jej budowę a zakład energetyczny dostał gratis tą infrastrukturę i jemu ryczałt się należy ...
alladyn-solar-batt |
Brawo dla Prosumenta

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...