Prezydent: spalanie węgla nie jest sprzeczne z ochroną klimatu

Prezydent: spalanie węgla nie jest sprzeczne z ochroną klimatu
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Szczyt klimatyczny COP24 rozpoczyna się dzisiaj od „Szczytu Liderów”, który otworzył prezydent Andrzej Duda, inaugurując tym samym obrady całego COP24. Podczas swojego wystąpienia polski prezydent zapewniał, że wykorzystanie węgla nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu.Polska jest dobrym przykładem kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju zapewnił prezydent.

 Użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi  tym samym w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. Chciałbym podkreślić jeszcze raz, że w Polsce w sposób ciągły emisja gazów cieplarnianych spada i polska gospodarka zmniejsza swoją emisyjność, zarazem dynamicznie się rozwijając – zapewnił dzisiaj podczas inauguracji COP24 w Katowicach prezydent Andrzej Duda. 

Dziś, w tym roku, spotykamy się w samym sercu Górnego Śląska: w Katowicach. To miasto stanowi modelowy przykład, jak prowadzona konsekwentnie przez lata polityka transformacyjna, będąc jednocześnie polityką wrażliwą na czynnik ludzki, pomaga stworzyć dogodne warunki dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w ośrodku przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Co więcej, Katowice zaliczane są obecnie do grona najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40 proc. ogólnej powierzchni – stwierdził prezydent.

REKLAMA

Jak zapewnił prezydent, Polska ma być dobrym przykładem kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju, ponieważ na przestrzeni lat emisyjność naszej gospodarki spada przy jednoczesnym wzroście PKB, a naszemu krajowi udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. w stosunku do roku bazowego 1988 (wymaganie Protokołu z Kioto to 6 proc.), „zapewniając bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwój przemysłu oparty na efektywnych technologiach węglowych”.

Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo – tym razem także w wymiarze polityki klimatycznej. Jesteśmy gotowi wspomóc zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie negocjacje nad decyzjami o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszej i przyszłych, kolejnych pokoleń – zapewnił Andrzej Duda.

Jestem przekonany, że postęp technologiczny, który ma swój wpływ na zanieczyszczanie naszej planety, a przez to na zmiany klimatyczne, może jednocześnie przyczynić się do jej oczyszczenia, poprawiając warunki życia ludzi na całym świecie i dając możliwość zrównoważonego rozwoju – dodał prezydent.

Jak informował wcześniej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, głównymi przesłaniami  prezydenckiego wystąpienia miały być m.in. promowanie wartości solidarności międzypaństwowej, przedstawienie polskich osiągnięć w polityce klimatycznej oraz nakreślenie polskich priorytetów względem tegorocznej konferencji klimatycznej.

Prezydent RP weźmie również udział w sesji Szczytu Liderów nt. „Just transition”, podczas której podpisana zostanie deklaracja poświęcona zapewnieniu sprawiedliwego i solidarnego przekształcenia modelu gospodarczego, które pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa ekonomicznego państw, rozwoju gospodarczego i wartościowych miejsc pracy. Polska jest dziś przykładem kraju, który taką politykę prowadzi – zapewnił minister Szczerski

Kancelaria Prezydenta podaje, że Konferencja COP24 – 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Hasło tegorocznego szczytu brzmi: „Changing together”. W wydarzeniu weźmie udział ponad 150 delegacji państwowych oraz kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli rożnych środowisk eksperckich i pozarządowych.

REKLAMA

Najważniejszym celem COP24 jest sfinalizowanie tzw. Programu Prac Porozumienia paryskiego (Paris Agreement Work Programme, PAWP). Uzgodnienie szczegółowego, kompleksowego i uniwersalnego zestawu procedur i wytycznych, w pełni odzwierciedlającego kompromis zawarty w Paryżu i akceptowalnych przez wszystkie strony Porozumienia, ma kluczowe znaczenie dla wiarygodności procesu globalnych negocjacji klimatycznych – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Minister Szczerski zaznacza, że w Paryżu negocjowano ogólnie brzmiące zasady, podczas gdy ambicją konferencji w Katowicach jest wynegocjowanie kilkusetstronicowego porozumienia o konkretnych działaniach, które mają wdrożyć Porozumienie paryskie. Jak dodał, „przedmiot negocjacji katowickiego szczytu jest dużo bardziej skomplikowany niż był kiedykolwiek wcześniej, bo przechodzimy do fazy realizacji”.

– Negocjacje są trudne, ale trzeba mieć nadzieję, że wszystkie państwa wykażą się solidarnością z tymi krajami, które są najbardziej poszkodowane przez zmiany klimatyczne. Polska będzie wzywać do takiej solidarności międzynarodowej – oświadczył prezydencki minister.

Kancelaria Prezydenta podaje, że Polska planuje przedłożyć w Katowicach trzy dokumenty mające stanowić nasz wkład w globalną politykę ochrony klimatu.

Pierwsza to deklaracja „Just Transition”, w której sygnatariusze potwierdzą, że „aspekt społeczny transformacji na drodze do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowy dla uzyskania szerokiej społecznej aprobaty dla zachodzących zmian”.

Druga deklaracja dotycząca działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu – „Driving Change Together Partnership” – jest dedykowana kwestii zmiany technologicznej i organizacyjnej w stronę transportu zeroemisyjnego.

Trzeci dokument – Śląska Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu” – ma dotyczyć „zachowania i zwiększania zasobów węgla w pochłaniaczach i rezerwuarach gazów cieplarnianych do roku 2050 oraz wskazywać na kluczową rolę pochłaniaczy w osiągnięciu celu wyznaczonego przez Porozumienie paryskie”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.