Prezydent: spalanie węgla nie jest sprzeczne z ochroną klimatu

Prezydent: spalanie węgla nie jest sprzeczne z ochroną klimatu
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA

Szczyt klimatyczny COP24 rozpoczyna się dzisiaj od „Szczytu Liderów”, który otworzył prezydent Andrzej Duda, inaugurując tym samym obrady całego COP24. Podczas swojego wystąpienia polski prezydent zapewniał, że wykorzystanie węgla nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu.Polska jest dobrym przykładem kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju zapewnił prezydent.

 Użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi  tym samym w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. Chciałbym podkreślić jeszcze raz, że w Polsce w sposób ciągły emisja gazów cieplarnianych spada i polska gospodarka zmniejsza swoją emisyjność, zarazem dynamicznie się rozwijając – zapewnił dzisiaj podczas inauguracji COP24 w Katowicach prezydent Andrzej Duda. 

Dziś, w tym roku, spotykamy się w samym sercu Górnego Śląska: w Katowicach. To miasto stanowi modelowy przykład, jak prowadzona konsekwentnie przez lata polityka transformacyjna, będąc jednocześnie polityką wrażliwą na czynnik ludzki, pomaga stworzyć dogodne warunki dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w ośrodku przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Co więcej, Katowice zaliczane są obecnie do grona najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40 proc. ogólnej powierzchni – stwierdził prezydent.

Jak zapewnił prezydent, Polska ma być dobrym przykładem kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju, ponieważ na przestrzeni lat emisyjność naszej gospodarki spada przy jednoczesnym wzroście PKB, a naszemu krajowi udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. w stosunku do roku bazowego 1988 (wymaganie Protokołu z Kioto to 6 proc.), „zapewniając bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwój przemysłu oparty na efektywnych technologiach węglowych”.

Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo – tym razem także w wymiarze polityki klimatycznej. Jesteśmy gotowi wspomóc zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie negocjacje nad decyzjami o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszej i przyszłych, kolejnych pokoleń – zapewnił Andrzej Duda.

Jestem przekonany, że postęp technologiczny, który ma swój wpływ na zanieczyszczanie naszej planety, a przez to na zmiany klimatyczne, może jednocześnie przyczynić się do jej oczyszczenia, poprawiając warunki życia ludzi na całym świecie i dając możliwość zrównoważonego rozwoju – dodał prezydent.

Jak informował wcześniej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, głównymi przesłaniami  prezydenckiego wystąpienia miały być m.in. promowanie wartości solidarności międzypaństwowej, przedstawienie polskich osiągnięć w polityce klimatycznej oraz nakreślenie polskich priorytetów względem tegorocznej konferencji klimatycznej.

Prezydent RP weźmie również udział w sesji Szczytu Liderów nt. „Just transition”, podczas której podpisana zostanie deklaracja poświęcona zapewnieniu sprawiedliwego i solidarnego przekształcenia modelu gospodarczego, które pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa ekonomicznego państw, rozwoju gospodarczego i wartościowych miejsc pracy. Polska jest dziś przykładem kraju, który taką politykę prowadzi – zapewnił minister Szczerski

Kancelaria Prezydenta podaje, że Konferencja COP24 – 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Hasło tegorocznego szczytu brzmi: „Changing together”. W wydarzeniu weźmie udział ponad 150 delegacji państwowych oraz kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli rożnych środowisk eksperckich i pozarządowych.

Najważniejszym celem COP24 jest sfinalizowanie tzw. Programu Prac Porozumienia paryskiego (Paris Agreement Work Programme, PAWP). Uzgodnienie szczegółowego, kompleksowego i uniwersalnego zestawu procedur i wytycznych, w pełni odzwierciedlającego kompromis zawarty w Paryżu i akceptowalnych przez wszystkie strony Porozumienia, ma kluczowe znaczenie dla wiarygodności procesu globalnych negocjacji klimatycznych – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Minister Szczerski zaznacza, że w Paryżu negocjowano ogólnie brzmiące zasady, podczas gdy ambicją konferencji w Katowicach jest wynegocjowanie kilkusetstronicowego porozumienia o konkretnych działaniach, które mają wdrożyć Porozumienie paryskie. Jak dodał, „przedmiot negocjacji katowickiego szczytu jest dużo bardziej skomplikowany niż był kiedykolwiek wcześniej, bo przechodzimy do fazy realizacji”.

– Negocjacje są trudne, ale trzeba mieć nadzieję, że wszystkie państwa wykażą się solidarnością z tymi krajami, które są najbardziej poszkodowane przez zmiany klimatyczne. Polska będzie wzywać do takiej solidarności międzynarodowej – oświadczył prezydencki minister.

Kancelaria Prezydenta podaje, że Polska planuje przedłożyć w Katowicach trzy dokumenty mające stanowić nasz wkład w globalną politykę ochrony klimatu.

Pierwsza to deklaracja „Just Transition”, w której sygnatariusze potwierdzą, że „aspekt społeczny transformacji na drodze do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowy dla uzyskania szerokiej społecznej aprobaty dla zachodzących zmian”.

Druga deklaracja dotycząca działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu – „Driving Change Together Partnership” – jest dedykowana kwestii zmiany technologicznej i organizacyjnej w stronę transportu zeroemisyjnego.

Trzeci dokument – Śląska Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu” – ma dotyczyć "zachowania i zwiększania zasobów węgla w pochłaniaczach i rezerwuarach gazów cieplarnianych do roku 2050 oraz wskazywać na kluczową rolę pochłaniaczy w osiągnięciu celu wyznaczonego przez Porozumienie paryskie".

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (45)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Gdy dno naczynia jest potrójne, gdy każda z trzech warstw jest dziurawa, a Prezydent Duda przeleciał przez wszystkie dziury nikczemności na wylot mówienie, że polscy oficjele są dnem- to nadużycie -,, w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi tym samym w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. "
alladyn-solar-batt |
Gdy jedziesz jako Gospodarz kraju przewodzącego szczytowi pro klimatycznemu i na tym szczycie jako Prezydent takiego kraju posuwasz się do Prowokacji wobec Gości utrzymując, jakoby kiedykolwiek w historii człowieka (także w dzisiejszych czasach) spalanie węgla,, nie stoi tym samym w sprzeczności z ochroną klimatu" to znaczy, że zabrałeś ma pokład niegdyś istniejącego intelektu szczyty bezczelności i pogardy dla przybyłych z całego świata
Grubson_PV |
Tak to już jest jak władza obawia się 65 tysięcy górników i ich rodzin, czyli głównego elektoratu PIS na śląsku. Trzeba im mówić to co chcą usłyszeć inaczej nie pójda do urn wyborczych za rok. Co z tego że węgiel jest pase i czas się pożegnać z tą przedpotopowa technologią.
Anielska głupota |
,, 12:38 A tymczasem goście COP24 donoszą, że w Katowicach czeka na nich... świątynia węgla. - To obraza dla każdego, kto troszczy się o planetę - pisze James Ellsmoor, amerykański biznesmen, który w ubiegłym roku trafił na prestiżową listę "30 under 30" Forbesa."
Sol |
"Użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi tym samym w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. " Same kłamstwa i to w jednym zdaniu. Szczyt bezczelności i dno moralne w jednym. 1.OZE też są własnym zasobem a nie cudzym. 2.No przecież Polska importuje węgiel i gaz z Rosji, z USA , a będzie z Norwegii czyli użytkuje również cudze zasoby. 3. Właśnie że opieranie na tym kłamstwie bezpieczeństwa energetycznego stoi w 100% w sprzeczności z ochroną klimatu. Nie będzie żadnego bezpieczeństwa energetycznego jak klimat na nie pozwoli. Więc koło się zamyka. Mamy ponad 40 tyś. zgonów spowodowanych przez smog. Zresztą co będę dalej pisać. To sami przeczytajcie. https://opinie.wp.pl/jak-rzad-truje-polakow-6323515475695233a
jasiek |
Jeśli władza nie liczy kosztów transformacji energetycznej dla zwykłych obywateli to może się to skończyć tak jak we Francji, czyli ubóstwem energetycznym i zamieszkami. W naszym kraju z pewnością można przyspieszyć przemiany ale nie mogą one być zbyt gwałtowne z uwagi na tzw. koszty społeczne i możliwości technologiczne.
MojaPV |
Powiedział to co jest oczywistością i co wszyscy wiedzą. Brawo!
MojaPV |
Mógłbym tylko doadać, że fundamentalizm nigdy nie był dobrym doradcą a część środowisk w zakresie surowcó kopalnych prezentuje fundamenatlistyczną postawę.
COP24 |
@MojaPV tylko problem w tym,że jego i ciebie nikt nie bierze na serio
Macius |
Co wy jacyś tacy !!!! Wungiel to biomsa przecie ino ciutek starsza.... Każdą kretyńską decyzje można przetłumaczyć że " to obiecaliśmy suwerenowi przecież ".....
Macius |
Co wy jacyś tacy !!!! Wungiel to biomsa przecie ino ciutek starsza.... Każdą kretyńską decyzje można przetłumaczyć że " to obiecaliśmy suwerenowi przecież ".....
q. |
BRAWO - to tak jakby promować wódkę na spotkaniu AA. Jest wielki. Szykuje się kolejny pomnik.
TwojaTV |
Czub jak MojaTW. Szkoda strzępić język.
zyrandol |
Idiota albo robi cały świat w Idiotów. Tak ośmieszać swój kraj, to zasługuje na karę i to nie w więzieniu ale na Kołymie przy kopaniu węgla.
alladyn-solar-batt |
Do Jasiek: moje pytanie jest na poważnie - czy we francji mamy do czynienia z ubóstwem energetycznym, a gdyby odpowiedź była pozytywną to jaka tam jest skala tego zjawiska?
500+ |
Ciekawe jak będzie za 10 lat, gdzie wtedy będzie polska z swoją przestarzałą infrastruktura energetyczną? Czy nadal będziemy jak jaskiniowcy kopać węgiel? Wtedy może już z 1300m głębokości.
Sol |
Jeżeli już wiemy z ust prezydenta, że spalanie węgla nie jest sprzeczne z ochroną klimatu, to może jest korzystne dla tej ochrony? Może na zasadzie: im więcej spalę tym lepiej?
Radek |
Dziś rano korek na A4, na odcinku Kraków-Katowice, miał ok. 15 km. Jakieś 4 tysiące gości COP24 nocuje w hotelach w Krakowie i na rano muszą być w ścisłym centrum Katowic. Po południu będą wracać... Ja już nie wiem śmiać się czy płakać.
Taka prawda |
Do Sol: tak - im więcej spalą w polskiej elektrowni na węgiel tym lepiej dla ochrony klimatu i jednocześnie im więcej spalą w niemieckiej elektrowni na węgiel tym gorzej dla klimatu, bo tak głosi Katolicka Nauka Prawa Naturalnego Zakłamania i Prawd Objawionych Episkopatu Polski przekazana w formie instrukcji dla Rządu i Prezydenta na spotkaniu w sobotę u Ojca Rydzyka
Zbigniew |
@radek, ale krakusy od hoteli zarobią? - i wystarczy...
Taka prawda |
,, Nie milknął echa słów Andrzeja Dudy o węglu. "Prezydent Andrzej Duda powiedział dziś na COP24, że zasoby węgla wystarczą nam na 200 lat. Tymczasem, żeby uniknąć katastrofy klimatycznej musimy przestać go spalać w ciągu 12 lat. Takimi słowami Andrzej Duda naraża na szwank powodzenie negocjacji klimatycznych" - podnosi Greenpeace."
Taka prawda |
,, I cofamy się w czasie. Dziś prezydent Andrzej Duda był jednym z głównych gości konferencji klimatycznej. A jeszcze 5 lat temu bez słowa komentarza cytował wypowiedź, z której wynikało, że "globalne ocieplenie to mit". Andrzej Duda @AndrzejDuda IV Kongres PiS na Śląsku: Prof. Pobierz: "Wpływ człowieka na globalne ocieplenie to mit. Klimat ocieplał się także, gdy nie było przemysłu." 1 14:37 - 28 cze 2013
Kościół+ |
A kiedy będzie kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS. Kiedy będzie również wprowadzony podatek religijny 2% z pensji netto dla katolików. Obecnie co miesiąc każdy z pracujących i płacących ZUS płaci 27zł miesięcznie na ZUS dla księży. Zablokować przelewanie kasy (prawie miliard euro rocznie) do banku watykan. Ludzie pamiętajcie , że ci panowie są przedstawicielami innego państwa (Watykanu) i tylko przed nim odpowiadają. Z chwilą kiedy zostali księżmi wyrzekli się polskości i zaprzedali obcemu mocarstwu i też tylko jemu służą. Nieliczni którzy próbują sprawy polski stawiać na równi z interesem Watykanu są bezlitośnie przez wiernych hierarchów tępieni. Pamiętajcie tych panów interesuje tylko dobro Watykanu, pieniądze i władza, dobro Polski maja w głębokim poważaniu. Poczytajcie sobie historię, czy Watykan kiedykolwiek zrobił coś dla Polski nie mając w tym swojego interesu ? NIE. Nawet uwielbiany przez część Polaków JP II dbał najpierw o interesy kościoła i Watykanu a o Polski jeśli nie kolidowały z tymi pierwszymi i były korzystne dla kościoła
Dlaczego |
Dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a jest czarna strefa gospodarcza (watykańska) która tego nie robi. Kasa szanowni Państwo kasa ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania obcego państwa Watykan z naszych podatków oraz przelewów miliardów euro do Watykanu. Musi być kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS . Chcesz chodzić do kościoła i się modlić do zyda . Ok twoja sprawa ale twoi księża i biskupi muszą płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
Polak |
Czego innego można się było spodziewać po prezydencie PiSobolszewii? Maliniak jest kwiatem tej inteligentnej inaczej swołoczy:(
Michelin Alpine 5 |
Do alladyn Istnieje oczywista potrzeba czegoś bardziej wiarygodnego, aby podtrzymać bańkę na energię odnawialną. Przekonaj Abe aby nie budował elektrowni węglowych na 20 gigawatów mocy.
Dr. Darek |
Mnię natomiast zastanawia inny trend, mianowicie spada w dużym tempie rekrutacja na stanowiska górnicze. Nikt już z młodych ludzi 25+ nie ma ochoty na pracę w sektorze górniczym bo komu by się chciało zjeżdżać na ponad pół kilometra w dół i wykonywać karkołomną pracę przypominającą kamieniołomy. Moim zdaniem za dobre 5-10 lat zawód górnika odejdzie w niepamięć tak jak klisze fotograficzne i telewizory kineskopowe.
Felek |
Ten "Szczyt Klimatyczny" bez udziału kluczowych osób .....Merkel, Trumpa, Putina, Macrona a więc państw które decydują o wszelkich kierunkach w polityce klimatycznej i gospodarce, znaczy tyle co zjazd sołtysów i debata nad zagospodarowaniem przestrzeni kosmicznej.
MojaPV |
Niska emisja - zdecydowanie główna przyczyna złego stanu powietrza w Polsce, żaden z tych zadufanych pieczeniarzy na COP24 nawet się o tym nie zająknie! Bo oczywiście trzeba doić pierdyliardy $ z każdego kraju na walkę z CO2 i kupowanie technologii od tych, którzy chcą na nich zrobić. A gdyby tak wydać te pieniądze na rzeczywiste działania poprawiające jakość powietrza w Polsce a pokazać środkowy palec lobbystom?
Stańczyk |
Kiedyś to się komentowało: "Zajarzył jak łysy grzywką o parapet". Równie dobrze można by uczyć dzieci, że robienie kopy na stole w jadalni może nie jest ideałem, ale nie jest sprzeczne z zasadami higieny.
Mahmuud |
,, A gdyby tak wydać te pieniądze na rzeczywiste działania poprawiające jakość powietrza w Polsce a pokazać środkowy palec lobbystom?"-chcesz pokazać ten palec samemu sobie? (lobbysto). Obsłuż się sam-deko smalcu i... ekstaza
Windturbiness |
Powiedzieć że ten człowiek jest niepoczytalny jak cały jego rząd to jak nić nie powiedzieć.A najlepsze jest wykorzystywanie swoich surowców naturalnych "IMPORT 18 MILJONÓW TON WENGLA "I cioś takiego nas reprezentuje i robi z Polski skansen.
MojaPV |
@Mahmud Dzieki ale Twoje (jak mniemam sprawdzone) sposoby mnie nie kręcą... Jeśli miałbym Ci coś radzić to nie przesadzaj z "przyjemnościami".
MojaPV |
@Windturbiness Kolego my tu w Polsce piszemy węgiel a nie "wengiel". C A co do importu to zapewniam Cię, że 10-15% importu w zużyciu to nie jest tragedia. Zwlaszcza, że gdybyśmy mieli opierać się na niestabilnych źródłach, takich jak turbiny wiatrowe, to ilość gazu jaką musielibyśmy importować byłaby nieporównywalnie większa, czego dowodzi rekordowe uzależnienie Niemiec od Gazpromu i chęć dalszego uzależniania poprzez budowę drugiego już Nord Stream. .
Ted |
Ojojoj..!! Mistrz sofistyki Moja od alladyna się nauczył gdzie ma miejsce na palec i smalec
alladyn-solar-batt |
Na plus:,, Biuro Lecha Wałęsy zwróciło się z prośbą do Pałacu Prezydenckiego o pomoc w organizacji wyjazdu na pogrzeb śp. prezydenta USA George’a H.W. Busha. O 15.00 Prezydent RP Andrzej Duda przychylił się do tej prośby i przed 20.00 uzgodniono szczegóły lotu" - napisał na Twitterze sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski.c
Daniel |
Duda to taki podwórkowy głupek ma szczycie COP24. My też mamy swojego przygłupa na forum w postaci MojaPV.
Polak |
@MOjaTW: Cały czas nie trybisz, że to właśnie ty jesteś takim środkowym palcem w tyłku Tchórzewskiego i innych lobbystów mafii węglowej? Brzydzimy się takimi dupowłazami jak ty. Zmień portal i idź sobie trollować na jakimś portalu grzybka z Torunia.
GwiazdaTVP |
MojaTW@ u ciebie na wiosce w Siedlcach przecież kręcili tą scene z Misia gdy 'wungiel' przyjechał. Genów nie oszukasz, twarz też masz łudząco podobną do jednego kartofla.
Tadek |
Duda to jęłop i błazen bez żadnej merytorycznej wiedzy. Wybrany na stołek prezydencki po znajomości, najgorzy błazen RP!!!
MojaPV |
Tadek i reszta to to jełopy i błazny bez żadnej merytorycznej wiedzy.
Daniel |
@MojaPV - masz się za takiego z merytoryczną wiedzą? Żartowniś z Ciebie klauniku nasz z forum :)
klientWSieci |
Uff... To mi "żarówka" życie uratował. Spać nie mogłem przez wyrzuty sumienia, a tu proszę - rozgrzeszenie. Co prawda żona twierdzi, że to podajnik za głośno chodzi, ale niee... mnie to ten węgiel spać nie dawał.
BłazenPVpis |
W latach 1990-2016 dopłaciliśmy do górnictwa nawet 230 mld zł, czyli 8,5 mld zł rocznie. Każdy Polak dopłacał do wydobycia węgla co roku średnio 1910 zł. Według raportu NIK, w latach 2007-2015 górnicy odprowadzili w podatkach 64,5 mld zł. W tym samym okresie państwo dopłaciło spółkom górniczym m.in na emerytury 65,6 mld zł, czyli o 1,2 mld zł więcej.
Tik |
Co ten Duduś bierze, że mówi takie dyrdymały??? Goście szczytu COP24 musieli być nieźle zaszokowani słysząc takie słowa od organizatora szczytu. Może wspólny lot do USA i rozmowa z byłym prezydentem LW ( który niewątpliwie mówił od rzeczy ale nigdy na taką skalę jak obecny) oświeci obecnego nam prezydenta i pozwoli trzeźwo spojrzeć na kwestię ochrony klimatu i nie tylko.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...