MGMiŻŚ ma powalczyć o energetykę wodną

MGMiŻŚ ma powalczyć o energetykę wodną
Fot. Statkraft
REKLAMA

W opublikowanym ostatnio projekcie rządowej strategii energetycznej „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” nie przyłożono większej uwagi do rozwoju energetyki wodnej. O jej uwzględnienie w tym dokumencie ma powalczyć Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Z projektu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” dowiadujemy się, że rząd nie przewiduje wzrostu zainstalowanych mocy w elektrowniach wodnych, które obecnie oscylują wokół 1 GW.

W rozpoczęte konsultacje tego dokumentu ma się włączyć Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ), opowiadając się za uwzględnieniem wzrostu potencjału elektrowni wodnych.

Jak podaje „Puls Biznesu”, resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapowiedział włączenie się w te konsultacje i ma postulować uwzględnienie w „PEP 2040” potencjału hydroenergetyki zwłaszcza na odcinku dolnej Wisły. – Biorąc pod uwagę potencjał energetyczny dolnej Wisły, jej kompleksowe zagospodarowanie może odegrać dużą rolę nie tylko przy pozyskiwaniu ekologicznej, czystej energii, lecz przede wszystkim pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa – „Puls Biznesu” cytuje komunikat resortu.

Ministerstwo ma ponadto postulować uwzględnienie elektrowni wodnych w projektach wszystkich stopni wodnych, które mają powstać na Wiśle i Odrze.

Cytowana przez „PB” Ewa Malicka z Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych przypomina, że w Polsce do wykorzystania jest ponad 8 tys. spiętrzeń wodnych, które można wykorzystać do produkcji energii. TRMEW ocenia, że obecnie wykorzystujemy około 20 proc. naszego potencjału do produkcji energii wodnej, podczas gdy w innych krajach taki potencjał jest wykorzystywany średnio w 50-procentach.

„PB” przypomina, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał niedawno przyspieszenie projektu budowy stopnia wodnego na Wiśle, na wysokości wsi Siarzewo, w którym uwzględniono również budowę elektrowni wodnej o mocy 80 MW. Koszt całej inwestycji miałby wynieść ok. 2,2 mld zł.

Do roku 2020 rząd ma przeznaczyć 8,9 mld zł na regulację i kaskadyzację rzek, a w latach 2021-30 na ten cel mamy wydać już 67,9 mld zł – tak wynika z unijnych umów. To okazja do zwiększenia potencjału wytwórczego krajowej hydroenergetyki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekspert |
Elektrownia wodna, to najbardziej stabilne i przewidywalne źródło energii elektrycznej napędzane siłami natury. Po nim elektrownie wiatrowe, a następnie fotowoltaika. Biogazownie, to tylko dla biznesu, w którym odpady zamiast do utylizacji, wykorzystywane są do produkcji biogazu.
alladyn-solar-batt |
Do Ekspert : a cóż ż powiedzieć o porzuceniu zagospodarowania rezerwy mocy elektrowni systemowych dostępnej w ,, dolinie nocnej"? To przecież nie skutkuje wybudowaniem jednostek spalania, które musiałyby podlegać opłatom za co2?
alladyn-solar-batt |
Pytanie: czy kaskada na Wiśle nie powinna być zaprojektowana jako semi szczytowo- pompowa, co przy niskich stanach wód w oczywisty sposób mogłoby być wartością dla KSE?
Sol |
Wszystko co tylko da się wykorzystać. Priorytet OZE. Wiatraki na lądzie też. Taniej wykupić te domy mieszkalne, jeżeli są przekroczone normy, niż uśmiercać 40 tyś. obywateli rocznie. Ale dla przypomnienia: już w II RP istniał program budowy hydroelektrowni. Z tego programu udało się zrealizować tylko zaporę w Rożnowie i Czchowie na Dunajcu, których uruchomienie nastąpiło już w czasie okupacji w 1940 r. Po prostu zmienia się nasza Ziemia jako siedlisko i my musimy zmieniać się razem z nią, co musi wreszcie dotrzeć do tych tępych głów polityków.
SPS |
@alladyn: zdecydowanie! Jeśli tylko istnieją ku temu warunki techniczne, wszystkie większe nowo budowane, a nawet obecne el. wodne powinny być zoptymalizowane pod kątem magazynowania energii.
zniesmaczony Darek |
brak rozwoju małych i mikro elektrowni wodnych to najlepszy dowód na to jak "wybitne" kadry tworzą tak zbędny twór jak ME, które w polskim wydaniu powinno się bardziej nazywać Ministerstwem Węgla Kopalń i Związków Zawodowych. Polska na chwilę obecną wykorzystuje tylko, około 17% swojego potencjału hydroenergetycznego. Przecież pozostawienie tego odłogiem to czysty sabotaż. No ale wiadomi BIG ENERGY, z biernymi, miernymi ale wiernymi przydupasami politycznej kliki musi zarobić.
zniesmaczony Darek |
@sol, podobnie ma się sprawa z tzw. kaskadą dolnej Wisły. Z planowanych el. wodnych powstała póki co tylko zapora we Włocławku :( Tak na marginesie, to mnie jeszcze boli inna rzecz. Piszemy tutaj często o magazynowaniu energii. Czy Szanowna Redakcja albo ktoś z Czytelników, posiada wiedzę czy istnieje realna szansa, że projekt el. szczytowo-pompowej Młoty, ma jakąkolwiek szansę na realizację?
Windturbiness |
Powiem tak brak nowych elektrowni wodnych to jawne działanie przeciw społeczęstwu i wmawianie że jesteśmy uzalerznieni od wengla przy takiej władzy nigdy do niczego nie dojdziemy .Za pieniądze pchane na psełdo górnictwo nie jedna elektrownia szczytowo pompowa by była już dawno.
ekspert |
Do alladyn-solar-batt rezerwy mocy dostępne w dolinie nocnej należy magazynować w zbiornikach wodnych elektrowni szczytowo pompowych lub w innych magazynach energii np. a) podziemnych magazynach sprężonego powietrza napierającego na lustro wody (magazyn adiabatyczny, w którym turbina wodna napędza generator) b) wytwarzanie wodoru w procesie elektrolizy wody. Magazyny akumulatorowe wciąż są zbyt drogie...
obserwator |
ESP Młoty należy tylko dokończyć-budowa jest mocno zaawansowana mimo iż wszyscy twierdzą że to projekt .W miejscowości zostało tylko kilka domów i godny polecenia pensjonat.Co dalej z budową- to nadal tajemnica.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...