Ceny energii wzrosną. W tym mieście widać jak bardzo

Ceny energii wzrosną. W tym mieście widać jak bardzo
C.P.Storm, flickr cc
REKLAMA

Notowany w ostatnich miesiącach wzrost cen energii na polskim rynku hurtowym przełoży się na wyraźny wzrost cen energii dla odbiorców końcowych w roku 2019. To, jak bardzo niektórzy odbiorcy mogą odczuć ten wzrost, widać na przykładzie Rzeszowa.

W ostatnich miesiącach ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły do rekordowych poziomów. Energetyka wytłumaczyła to wzrostem kosztów emisji CO2 i zdecydowała, że mocno przerzuci ten wzrost na odbiorców końcowych.

Mimo, że w ostatnim czasie ceny uprawnień spadły z rekordowych poziomów ok. 25 euro za tonę CO2 – obecnie kosztują około 20 euro za tonę – to jednak i tak są dużo wyższe niż w ostatnich latach, gdy ich cena oscylowała wokół 5 euro za tonę, a polska energetyka bynajmniej nie rezygnuje z obniżenia przyszłorocznych cen dla odbiorców końcowych.

Odbiorcy z taryfy G, a więc gospodarstwa domowe, mieliby zapłacić w przyszłym roku za prąd 20-40 proc. więcej – o takie podwyżki według „Rzeczpospolitej” miały wnioskować spółki obrotu należące do państwowych koncernów energetycznych. Na postulowane podwyżki w przypadku taryfy G musi jednak zgodzić się jeszcze Urząd Regulacji Energetyki i jest mało prawdopodobne, aby zgodził się aż na taki wzrost cen.

Gospodarstwa domowe zagrożone wzrostem cen energii wzięło też w obronę Ministerstwo Energii. – Wobec wielu przekłamań i niedomówień dotyczących reakcji Ministerstwa Energii na podwyżki cen uprawnień do emisji CO2 informuję, że polskie rodziny, w których osoba będąca stroną umowy zakupu prądu i jej zarobek roczny mieści się w pierwszym progu podatkowym, nie poniesie w ramach całego rachunku za prąd dostarczony w 2019 r. kosztów większych niż w 2018 r. – zapewnił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W mniej uprzywilejowanej pozycji są odbiorcy z innych grup, którzy nawet mimo zakupu ogromnych wolumenów energii mogą w przyszłym roku doświadczyć dużo wyższych cen energii. Jakich? Widać to na przykładzie Rzeszowa.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, prezydent  Rzeszowa Tadeusz Ferenc napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, skarżąc się, że jego miasto w przyszłym roku będzie musiało płacić za energię o 67,95 proc. więcej. Opłata wzrośnie z 0,2203 zł/kWh w latach 2017-18 do 0,37 zł/kWh.

Ucierpią szkoły, przedszkola, żłobki czy domy pomocy społecznej, w przypadku których energia stanowi istotny składnik wydatków.

Mniejszy wzrost cen, ale i tak wyraźny – o 46 proc. – ma nastąpić w przypadku energii zużywanej do oświetlenia ulic.

To efekt przetargu, w którym najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka PGE Obrót, a jak podkreślił w liście do premiera prezydent Ferenc – „odmowa zawarcia tak narzuconej umowy skutkuje stosowaniem wobec miasta drakońskich kar z tytułu dostarczania energii w trybie sprzedaży rezerwowej”

W liście do Mateusza Morawieckiego prezydent Ferenc podkreśla, że taki „narzucony” wzrost cen dodatkowo „bulwersuje”, gdy przyjrzymy się zarobkom zarządu PGE. Jej prezes ma zarabiać rocznie 1,185 mln zł, a wiceprezesi 1,016 mln zł 1,45 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TT |
Tyle razy mówiłem, że prosument powinien sam decydować kogo obdaruje swoimi nadwyżkami energii- teściową, hospicjum, szkołę czy szpital. Tłuste krowy nadal będą tłuste, a ludzie jak w średniowieczu.
Kiedy ? |
A kiedy będzie kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS. Kiedy będzie również wprowadzony podatek religijny 2% z pensji netto dla katolików. Obecnie co miesiąc każdy z pracujących i płacących ZUS płaci 27zł miesięcznie na ZUS dla księży. Zablokować przelewanie kasy (prawie miliard euro rocznie) do banku watykan. Ludzie pamiętajcie , że ci panowie są przedstawicielami innego państwa (Watykanu) i tylko przed nim odpowiadają. Z chwilą kiedy zostali księżmi wyrzekli się polskości i zaprzedali obcemu mocarstwu i też tylko jemu służą. Nieliczni którzy próbują sprawy polski stawiać na równi z interesem Watykanu są bezlitośnie przez wiernych hierarchów tępieni. Pamiętajcie tych panów interesuje tylko dobro Watykanu, pieniądze i władza, dobro Polski maja w głębokim poważaniu. Poczytajcie sobie historię, czy Watykan kiedykolwiek zrobił coś dla Polski nie mając w tym swojego interesu ? NIE. Nawet uwielbiany przez część Polaków JP II dbał najpierw o interesy kościoła i Watykanu a o Polski jeśli nie kolidowały z tymi pierwszymi i były korzystne dla kościoła.
alladyn-solar-batt |
Do Kiedy: wówczas gdy okradany przez polityków wszelkich kolorów w porozumieniu i pod dyktando kleru Naród zrozumie, że każdy winien żyć na własny rachunek, gdy zapłonie kagankiem prawdy Sejm i kościoły
alladyn-solar-batt |
,, odmowa zawarcia tak narzuconej umowy skutkuje stosowaniem wobec miasta drakońskich kar "- rzekome umowy zawierane i przedkładane przez PGE do podpisu to regularny SZANTAŻ, bandyterka, to postawienie każdorazowo drugiej strony pod ścianą przymusu - przymusu z woli mafii sejmowej niemożliwego do ominięcia. Sam fakt koncepcji nałożenia kar za NIE podpisanie Umowy w przedłożonej (w praktyce nie negocjowalnej) treści - dowodzi akceptacji przez Premiera funkcjonowania mafii energetycznej pod szyldem PGE.
Dlaczego |
Dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a jest czarna strefa gospodarcza (watykańska) która tego nie robi. Kasa szanowni Państwo kasa ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania obcego państwa Watykan z naszych podatków oraz przelewów miliardów euro do Watykanu. Musi być kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS . Chcesz chodzić do kościoła i się modlić do zyda . Ok twoja sprawa ale twoi księża i biskupi muszą płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
Aldebaran |
Już teraz jako klient taryfy G płacę za 1 MWh energii w szczycie 418 zł netto, a w nocy 181 zł netto. Otóż te stałe ceny są często wyższe, zwłaszcza w szczycie, w stosunku do cen energii prezentowanych przez PSE. Dlaczego w takim razie konsument ma płacić o 20-40% więcej ?
alladyn-solar-batt |
,, Dlaczego w takim razie konsument ma płacić o 20-40% więcej ?"- dlatego, że mafia energetyczno poselska wrobiła go w uzależnienie w jakim nie posiada innego wyboru
Aldebaran |
Nawet teraz cena wg PSE wynosi 245 zł, a ja nadal płacę 418 zł netto. Coś tu jest nie teges.
alladyn-solar-batt |
Do Aldebaran: Prokuratura... 286&1 k.k.
Taka prawda |
Rynek Bilansujący w dniu 2018-12-02 CRO średnia ważona 214,96 PLN/MWh CRO min 164,91 PLN/MWh CRO max 253,89 PLN/MWh CROs min 164,91 PLN/MWh CROs max 253,89 PLN/MWh CROz min 164,91 PLN/MWh CROz max 253,89 PLN/MWh OBRÓT
Ted |
Czyli nawet mniej niż 245....
Aldebaran |
No tak, tylko że 02.12 (niedziela), przez całą dobę płacę 182 zł netto /MWh, tak więc mniej więcej się zgadza. Mój pierwszy post dotyczył tego, że nie widzę podstaw do wzrostu cen dla taryf G o "20-40%", skoro i tak G płaci rynkowe ceny, a nawet przepłacał w okresie przed tymi "spektakularnymi wzrostami cen energii w tym roku"
olek |
Bardzo dobrze,a niech drożeje, szybciej zostanie uruchomiony nieodwracalny proces przejścia na OZE i może ludzie zauważą co robi dojna zmiana.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...