Opłata OZE w 2019 r. wyniesie 0 zł. Dlaczego?

Opłata OZE w 2019 r. wyniesie 0 zł. Dlaczego?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

W przyszłym roku doliczana do rachunków odbiorców energii opłata OZE wyniesie 0 zł, czyli tyle samo ile w 2018 r. To efekt nadal utrzymującej się ogromnej nadwyżki na rachunku opłaty OZE, z której finansowana jest produkcja energii odnawialnej w systemie aukcyjnym. Nadwyżkę uzbierano z opłat doliczanych do rachunków w latach 2016-17. Od tego czasu w systemie nie pojawiło się jednak zbyt wielu producentów energii z OZE, którzy mogliby tę nadwyżkę skonsumować.

Opłata OZE jest doliczana do rachunków za energię od połowy 2016 r. po wprowadzeniu jej przez nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Mimo, że w nowym systemie wsparcia, którego ta opłata dotyczy, nie było wówczas jeszcze żadnych producentów energii odnawialnej, stawkę opłaty na drugą połowę 2016 r. od razu ustalono na 2,51 zł/MWh.

Mimo, że wiadomo było, że w roku 2017 r. takich producentów nie przybędzie jeszcze zbyt wielu, stawkę opłaty OZE na tamten rok zwiększono jeszcze do 3,7 zł/MWh.

W ten sposób na rachunku opłaty OZE, którym kieruje spółka Zarządca Rozliczeń SA, uzbierano sporą nadwyżkę, której producentom energii odnawialnej nie udało się skonsumować mimo przeprowadzonych pod koniec 2016 r. i w połowie 2017 r. pierwszych akcji dla producentów zielonej energii.

Pierwsze instalacje OZE pojawiły się w aukcyjnym systemie wsparcia na przełomie I i II kwartału 2017 r., jednak ich wejście do nowego systemu rozliczeń nie przełożyło się na wzrost kosztów tego systemu. 

W efekcie pod koniec 2017 r. Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE na rok 2018, a teraz URE zdecydował, że taka stawka będzie obowiązywać także w roku 2019.

Jak wynika z informacji przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez Urząd Regulacji Energetyki, do końca trzeciego kwartału 2018 r. produkcję energii elektrycznej w systemie aukcyjnym rozpoczęło 77 instalacji o łącznej mocy 58,9 MW, z czego 75 instalacji to instalacje wykorzystujące energię promieniowania słonecznego, których łączna moc wynosi 57,3 MW, natomiast 2 to instalacje wykorzystujące energię wiatrową.

W systemie aukcyjnym rozliczane są ponadto instalacje biogazowe i wodne, które wygrały przeprowadzone w 2016 i 17 r. aukcje tzw. migracyjne, umożliwiające działającym elektrowniom przejście z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego. Jednak ich działalność nie konsumuje większych środków z zebranej na koncie Zarządcy Rozliczeń opłaty OZE.

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, w odpowiedzi na pytanie wysłane do Zarządcy Rozliczeń, do 1 października 2018 r. łączna wartość wpływów z tytułu opłaty OZE wyniosła 627,6 mln zł. Tymczasem łączna wysokość wypłaconych do tego dnia środków z tytułu rozliczenia tzw. ujemnego salda wyniosła 57,7 mln zł.

Budżet, na który w ramach opłaty OZE mają zrzucać się odbiorcy, będzie wydawany na produkcję energii w ramach systemu aukcyjnego, w którym producenci energii odnawialnej konkurując o wsparcie, oferują możliwie najniższe ceny za produkowaną energię. Jeśli aukcję wygrają, zyskają gwarancję sprzedaży energii po zaoferowanej cenie przez 15 lat. W tej cenie ujmuje się jednak również cena rynkowa, po której sprzedano by energię bez wsparcia, a różnica z ceną aukcyjną stanowi premię, na którą zrzucamy się w opłacie OZE.

Jeśli więc inwestor zaproponuje w aukcji sprzedaż energii po cenie np. 370 zł/MWh – takie mniej więcej były średnie ceny w przeprowadzonych dotąd dwóch pierwszych aukcjach dla nowych inwestycji, a cena rynkowa energii wyniesie np. 170 zł/MWh, wówczas faktycznym wsparciem z opłaty OZE będzie różnica na poziomie 200 zł/MWh. Natomiast jeśli rynkowa cena energii, zgodna z indeksem Towarowej Giełdzie Energii, wzrośnie np. do 250 zł/MWh, wówczas faktyczne wsparcie spadnie odpowiednio od kwoty 120 zł/MWh.

W najbliższym czasie nie możemy spodziewać się istotnego wzrostu generowanych przez producentów zielonej energii kosztów systemu aukcyjnego. Co prawda do nowego systemu włączają się inwestorzy uruchamiający kolejne farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW, którzy są największym beneficjentem aukcji przeprowadzonych w latach 2016-17, jednak przyrost nowych mocy w systemie aukcyjnym jest nadal wolny.

W najbliższych dwóch latach w systemie aukcyjnym rozliczanie produkowanej energii powinni zacząć wygrani aukcji, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w ubiegłym miesiącu. Jednak z uwagi na odnotowany ostatnio wzrost hurtowych cen energii, koszty dopłat mogą znacznie spaść.

Co więcej, w przypadku inwestorów wiatrowych, którzy wygrali aukcję z 5 listopada, produkowana przez nich energia w systemie aukcyjnym może nie generować żadnych kosztów dla odbiorców, a co więcej ci producenci mogą do systemu dopłacać, oddając nadwyżkę z uzyskanej ceny ze sprzedaży energii na rynku – w stosunku do niższej ceny zapewnionej sobie w aukcji.

W tej aukcji operatorzy farm wiatrowych, które będą rozliczane w systemie aukcyjnym, zaoferowali ceny nawet poniżej 200 zł/MWh, czyli znacznie poniżej hurtowych cen energii notowanych ostatnio na Towarowej Giełdzie Energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Totalna głupota w zarządzaniu pieniędzmi dla energetyki - analogiczna jak zabieg NIE skupowania uprawnień do emisji co2 gdy były tanie. Opłata OZE winna być w tej sytuacji pobierana non stop i rokrocznie - jedynie tylko w minimalnej wartości. Bowiem najważniejsze w jej bycie jest nawyk w społeczeństwie, że ponosi ono obciążenia na rzecz bez emisyjnego generowania energii. Nadto- ponowne,, nagłe" uruchomienie tej opłaty w zbiegu z innymi (mnogimi w najbliższym czasie) podwyżkami cen energii elektrycznej wzbudzi protesty.... przeciwko OZE. Zachodzi pytanie, czy nie taki właśnie scenariusz ma być używany w tym przypadku?
IXI |
Najlepszy "nawyk" w społeczeństwie, że ponosi ono obciążenia na rzecz bez emisyjnego generowania energii, jest wtedy, gdy jak najwięcej ludzi pozakłada sobie jakieś OZE w domu, gdy każdy będzie segregował śmieci i nie marnował jedzenia i tych z dóbr materialnych, które można użyć wielokrotnie. Dodatkowe opłaty są niepotrzebne, bo tylko psuja świadomość. Bowiem, jeślui płacę na jakieś OZE, to niech inni je wprowadzają. Ja już zapłaciłem i mam całą resztę gdzieś.
Andrzej |
,, gdy jak najwięcej ludzi pozakłada sobie jakieś OZE w domu" - w zasadzie racja tylko co ja zrobię z nadwyżkami z których dystrybutor w części mnie okrada i co z nimi zrobię gdy (to już niedługo) sieci przestaną te nadwyżki odbierać bo UE za moment likwiduje taki obowiązek?
Andrzej |
,, gdy jak najwięcej ludzi pozakłada sobie jakieś OZE w domu" - w zasadzie racja tylko co ja zrobię z nadwyżkami z których dystrybutor w części mnie okrada i co z nimi zrobię gdy (to już niedługo) sieci przestaną te nadwyżki odbierać bo UE za moment likwiduje taki obowiązek?
kaja |
do Andrzej jeśli te 20% to dużo zawsze możesz kupić akumulatory i odciąć się od sieci. dla mnie to wygodny i uczciwy układ - sieć jest akumulatorem za który płacę 20 %
azza |
@kaja, nie przesadzałbym z tym "uczciwym układem" ponieważ całkiem liczne grono osób jest wyrolowane na 30% wytworzonej energii ! A zdarzają się sytuacje w których wytwórca traci 100% wytworzonej energii i system który na to pozwala musi być nazwany złodziejskim ! To smutne, że Ty zaczadzona rządową propagandą tego nie dostrzegasz i powielasz urzędnicze usprawiedliwianie tego haniebnego procederu !

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...