ClientEarth: transformację energetyczną trzeba zacząć od Bełchatowa

ClientEarth: transformację energetyczną trzeba zacząć od Bełchatowa
Elektrownia Bełchatów. Fot. Greenpeace, flickr cc
REKLAMA

W czasie inauguracji konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach Fundacja ClientEarth wskazuje, że bez zajęcia się problemem Bełchatowa nie będziemy mogli mówić o przeciwdziałaniu zmianom klimatu w naszym kraju. Pozew przeciwko operatorowi elektrowni w Bełchatowie zapowiedział Greenpeace Polska.

ClientEarth wylicza, że w elektrowni Bełchatów spalana jest tona węgla na sekundę. Ta instalacja emituje do atmosfery najwięcej CO2 spośród wszystkich elektrowni w całej Europie. Na świecie w tym niechlubnym rankingu wyprzedza ją tylko jedna elektrownia – Taichung na Tajwanie, która już ma w planach zmniejszenie emisji o 25 proc.

Jak wyliczyli eksperci ClientEarth, Bełchatów emituje więcej CO2 rocznie, niż są w stanie pochłonąć polskie lasy. Emisje tej jednej elektrowni równają się temu, co emituje do atmosfery 12 proc. wszystkich wulkanów na całym świecie.

Destrukcyjny wpływ na klimat jednej polskiej elektrowni można zestawić także z często przywoływanym transportem drogowym. Rocznie elektrownia Bełchatów emituje tyle samo CO2, co aż 6,5 miliona samochodów (to 2/3 całej emisji z transportu).

Gdy z kolei porównamy Bełchatów do emisji z przemysłowej produkcji wołowiny, okazuje się, że polski „niszczyciel klimatu” emituje ilość CO2 równą wyprodukowaniu mięsa z 3 milionów krów.

Albo zaczniemy działać w sprawie Bełchatowa, albo zapomnijmy o zatrzymaniu destrukcyjnych zmian klimatu. Ta elektrownia to bez wątpienia największe wyzwanie, jakie stoi teraz przed Polską, jeśli myślimy na poważnie o zatrzymaniu anomalii klimatycznych – mówi Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth.

Następstwa zmian klimatu – coraz częstsze susze i powodzie, zmiany w występowaniu roślin, zwierząt i drobnoustrojów – obserwujemy już dziś. Wyniki pomiarów jednoznacznie wskazują, że przyczyną tego zjawiska są emitowane przez ludzkość gazy cieplarniane. Jak wykazano w ostatnim specjalnym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu ONZ, do zatrzymania globalnego ocieplenia niezbędne jest szybkie ograniczenie emisji przez wszystkie kraje świata o połowę do 2030 roku. Nie ma już czasu na oglądanie się na innych – mówi dr Aleksandra Kardaś z portalu „Nauka o klimacie”.

Fundacja ClientEarth uruchomiła kampanię społeczną, której celem jest ograniczenie emisji z Bełchatowa. Na stronie kampanii www.ico2dalej.pl swoje podpis pod petycją do właścicieli elektrowni złożyło już ponad 1000 osób. Kampanię poparły także znane postacie polskiej kultury, m.in. Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Magda Umer, Katarzyna Bonda czy Krzysztof Materna.

Z kolei Greenpeace Polska zapowiada wejście na drogę prawną przeciwko PGE, jeśli firma nie podejmie działań na rzecz ochrony klimatu i rezygnacji ze spalania węgla. Byłby to pierwszy w Polsce pozew przeciwko koncernowi energetycznemu związany ze szkodliwym wpływem jego działalności na klimat.

Coraz więcej osób także w Polsce rozumie, że nie mamy czasu do stracenia. Tymczasem w efekcie nieodpowiedzialnych działań polityków kształtujących polską politykę energetyczną, w szczególności ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który blokuje rozwój odnawialnych źródeł energii i dąży do utrzymania uzależnienia Polski od węgla, kontrolowane przez skarb państwa spółki energetyczne w dalszym ciągu inwestują w paliwa kopalne. Nie będziemy się temu biernie przyglądać. Wysyłamy do prezesa PGE wezwanie do podjęcia działań niezbędnych dla uniknięcia katastrofy klimatycznej. Jeśli PGE nie odpowie na te żądania, skierujemy sprawę do sądu – mówił kilka dni temu Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

W wysyłanym do PGE piśmie Greenpeace Polska wzywa ponadto koncern do odstąpienia od realizacji nowych projektów związanych z wydobyciem i spalaniem paliw kopalnych, w szczególności budowy kopalni Złoczew i Gubin-Brody oraz rozbudowy kopalni odkrywkowej w Turowie, a także do całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku węgla z elektrowni należących do spółki najpóźniej do 2030 r.  i niezwłocznego opracowania strategii, która doprowadzi do tego celu. Greenpeace Polska zapowiada, że w przypadku niezastosowania się do tych żądań sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

Podstawę prawną dla żądań przesłanych PGE przez Greenpeace Polska ma stanowić art. 323 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (POŚ). Zgodnie z tym przepisem organizacja ekologiczna może wystąpić z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, podjęcie środków zapobiegawczych albo o zaprzestanie działalności, w przypadku wystąpienia szkody lub bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku, pojmowanym jako dobro wspólne.

Greenpeace wskazuje, że dodatkowo, w świetle obecnej wiedzy naukowej na temat przyczyn i skutków globalnego ocieplenia klimatu, działalność PGE jest sprzeczna z zasadą dbałości o stan środowiska wyrażoną w art. 80 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z zasadami ogólnymi Prawa ochrony środowiska, w szczególności zasadą kompleksowości ochrony środowiska (art. 5 POŚ) oraz zasadą zapobiegania i przezorności (art. 6 POŚ).

Jak wskazuje badanie opinii publicznej wykonane w ubiegłym miesiącu na zlecenie Greenpeace Polska, już 69 proc. Polaków popiera postulat odejścia od spalania węgla na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jogur |
to nie tylko utrzymanie uzależnienia od węgla - to utrzymanie uzależnienia od robienia dziur na G.Sląsku i okolicach oraz uzależnienia od Rosji - węgiel jest importowany do innych elektrowni właśnie od putinowców-napadowców - po co im płacić za wytruwanie nas??
Polak |
https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/niemcy-zamykają-ostatnie-kopalnie-węgla-kamiennego/ar-BBQnSs4 A Polacy, dzięki jajogłowym bolszewikom, nadal wrzucają kilkanaście miliardów złotych rocznie w ratowanie węglowych trupów :(
Transformacja z kieszeni do kasy PGE |
PGE "narzuca rażąco wygórowane ceny z tytułu sprzedaży energii elektrycznej". Dalej czytamy: W latach 2017-2018 Miasto Rzeszów płaciło spółce PGE S.A. za energię elektryczną opłaty w wysokości 0,2203 zł netto za 1 kWh. W dniu 3 października 2018 r. zostało rozstrzygnięte kolejne postępowanie na zakup energii elektrycznej. Cena zaoferowana przez PGE Obrót S.A. wynosi już 0,3700 zł netto za 1 kWh. "Jest zatem wyższa o 67,95 proc. od ceny dotychczasowej" - podkreśla. Jak tłumaczy, niewiele mniej wzrosła cena energii używanej do oświetlenia ulic. - W tym przypadku cena wzrosła o 46 proc. - twierdzi. Ale to nie wszystko, bo prezydent wypomina firmom również suto opłacanych zarządów spółek. - Narzucanie rażąco wygórowanych cen przez państwowe spółki dodatkowo bulwersuje, gdy porównamy zarobki ich prezesów - pisze Tadeusz Ferenc. Samorządowiec wylicza, że prezes PGE zarabia 1,185 mln zł rocznie, a wiceprezesi 1,016 mln zł i 1,45 mln
DJ Superficial |
PGE to też największy w Polsce producent energii odnawialnej, nie zapominajmy o tym!
Duczmal |
PGE to dobry klient dla firm z branży oze ale też wymagający.
jasiek |
Niech przykład Polsce dadzą Niemcy którzy spalają 160 mln ton węgla brunatnego a Polska tylko 60 mln ton. Mam nadzieję że rząd nie przestraszy się tych zielonych szkodników gospodarczych w stylu Greenpeace czy ClientEarth w końcu prąd z węgla brunatnego jest obecnie najtańszym prądem w Polsce.
pros |
jasiek, lecz się na nogi, bo na głowę to już chyba za późno. Nie porównuj nieporównywalnych rzeczy, czyli niemieckiej i polskiej gospodarki. Gdyby gospodarka Niemiec była oparta na węglu jak Polska, to by musiała emitować o wiele, wiele więcej syfu do atmosfery (nie tylko CO2, ale też rtęci i innych wesołych substancji), ale na szczęście Niemcy poszli po rozum do głowy.
jasiek |
@pros skoro spalają tyle węgla brunatnego to również tyle emitują CO2. Ilość emisji na CO2 osobę też jest większa. Spróbuj wydukać z siebie jakieś konkretne argumenty a nie bluzgaj bez sensu.
pros |
Spójrzcie sobie w google maps na kopalnię w Bełchatowie i porównajcie ją do jakiegoś znanego obszaru, np. do Śląska. Okaże się, że dziura w ziemi jest tak duża, że gdyby ja przenieść na Śląsk, to rozciągałaby się od Gliwic do Katowic. Jest to obszar bezpowrotnie zdegradowany, którego nie będzie się już dało sensownie wykorzystać. Lej depresyjny obniżający poziom wody gruntowej sięga o wiele dalej...
pros |
jasiek, cóż tu dyskutować, porównaj sobie np. PKB Niemiec, które jest mniej więcej 6,5 x większe... Nie porównuj nieporównywalnych...
alladyn-solar-batt |
,, Mam nadzieję że rząd nie przestraszy się tych zielonych szkodników gospodarczych w stylu Greenpeace czy ClientEarth w końcu prąd z węgla brunatnego jest obecnie najtańszym prądem w Polsce."- coż za prymitywizm moralny i myślowy.... Twoją metodyką i argumentacją posługując się należy uchwalić Ustawę o,, utylizacji emerytów" bo to najtańszy sposób odciążenia budżetu.... Twój prąd z węgla brunatnego jest najtańszy w ten sposób, że bandyci z Bełchatowa wespół i w porozumieniu z bandytami z ME fałszują rokrocznie (był o tym raport w ostatnie wakacje) dane o emisji siarki i ołowiu, dzięki czemu unikają 2/3 kar za zabijanie tymi emisjami Polaków, jest tani bo NFZ a nie bezpośrednio elektrownia Bełchatów - pokrywa koszt leczenia zrujnowanego zdrowia ludzi. Wreszcie jest,, tani" bo elektrownia Bełchatów nie odkłada,, rezerwy celowej" na koszt likwidacji odkrywki. Elektrownię zamkną, ale za likwidację odkrywki płacić w postaci kosztów osieroconych będą Twoje wnuki. Mógłbyś sobie z tego,, najtańszego" prądu z Bełchatowa,, wycisnąć " deko oleju do głowy i kropelki do przemywania ślepych oczu.
MojaPV |
@alladyn Skłamałeś kilkukrotnie w swojej wypowiedzi. Po pierwsze wskaż na czym polega kłamanie w przypadku emisji siarki i ołowiu? Jeśli się na czymś nie znasz to nie zabieraj głosu. Co rezerwy na likwidację odkrywki (rekultywację terenu) to na dzień 30.09.2018 wynosi ona 2,8 mld zł i jest ujęta w sprawozdaniach finansowych PGE. Głupio ci teraz? Potrafisz przeprosić za pisanie bzdur?
Paweł |
Brawo Greeepeace! Trzymam kciuki za powodzenie Waszej inicjatywy!
alladyn-solar-batt |
Nie bowiem kwestionuję te sprawozdania. Wirtualne (w sprawozdaniach) pieniądze bo w pozycji,, ma" ich brak. Taka księgowość jak szczerość dyrygenta z PiS obsadzającego RN. Te pieniądze nie istnieją poza sprawozdawczością...
MojaPV |
@alladyn Jestes kompletnym ignorantem bo nie rozumiejąc zasad sprawozdawczości jeszcze się wychylasz i z rozbrajającą szczerością krzyczysz "nie mam o tym pojęcia co nie przeszkadza mi gadać głupot". Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale na tej samej zasadzie PGE i każda inna firma eksploatująca wiatraki oblicza rezerwę na ich utylizację - to też zakwestionujesz i będziesz bredził o ich braku realności? Taka jest niestety z Tobą rozmowa, pozer ignorant dumny ze swojej niewiedzy.
Mahmuud |
,, zasad sprawozdawczości" - wirtualnej.... Niepodobna zrozumieć. Podobnie jak wirtualnie niskiej sumy oszacowania kosztu tej likwidacji. Masz rację Moja. Alladyn w istocie tego nie rozumie
MojaPV |
@Mahmuud Kwestionujesz coś? ale na jakiejś solidnej podstawie czy tylko tak sobie sapiesz coś bez podstaw?
SPS |
@MojaTV: za to ty jak zwykle próbujesz błysnąć wyłapując szczegóły wypowiedzi innych i pokazując jaki jesteś bystry, dobrze. To teraz bystrzacho odnieś się do meritum sprawy i do artykułu.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...