Estońska wyspa będzie zasilana energią z OZE i baterii

Estońska wyspa będzie zasilana energią z OZE i baterii
Fot. Enefit Green

Działająca również na polskim rynku energetyki odnawialnej firma Enefit Green zainstalowała na bałtyckiej wyspie mikrosieć bazującą na energii z instalacjach fotowoltaicznych i wiatrowych oraz generatorze spalającym biopaliwo, wspomaganą dodatkowo przez bateryjny magazyn energii.

Projekt realizowany przez spółkę należącą do estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia ma charakter pilotażowy. Przetestowanie zastosowanych rozwiązań na mniejszym systemie energetycznym pozwoli Estończykom na przeniesienie ich na większą skalę.

Jako miejsce pilotażu wybrano estońską wyspę Ruhnu, gdzie na powierzchni 12 km2  mieszka około 60 mieszkańców, a w sezonie urlopowym przebywa na niej średnio ok. 170 osób. Roczne zapotrzebowanie na energię wyspy sięga 450 MWh.

REKLAMA

Enefit Green wykonała na bałtyckiej wyspie mikrosieć, którą zasilają instalacje fotowoltaiczne o mocy 150 kW, turbina wiatrowa o mocy 50 kW, spalający biopaliwo generator o mocy 160 kW, a także bateryjny magazyn energii o mocy 180 kW i pojemności 220 kWh.

Na cały projekt estońska firma przeznaczyła 500 tys. euro, a dzięki jego wdrożeniu energia konsumowana przez mieszkańców wyspy przynajmniej w 50-procentach będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Resztę dostarczą generatory spalające ropę, które wcześniej były tam jedynym źródłem energii i które odpowiadały za emisje około 500 ton CO2 w skali roku, a teraz ograniczą emisje przynajmniej o połowę.

REKLAMA

We wrześniu br. spółka Enefit Green zamknęła pierwszy rok działalności na polskim rynku, gdzie skupia się na handlu energią pochodzącą ze źródeł odnawialnch. Firma podpisała umowy na łączny wolumen obrotu 858 GWh energii elektrycznej z OZE oraz sprzedaż 88 GWh gazu. W ciągu pierwszego roku działalności Enefit sprzedał w Polsce łącznie 495 GWh energii elektrycznej.

Grupa rozwija swoją działalność w obszarze OZE, oferując również usługę zakupu energii elektrycznej i bilansowania handlowego. W pierwszym roku działalności Enefit zakontraktował łącznie 362 GWh, a umowy podpisano z operatorami farm wiatrowych, biogazowni i farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 117,5 MW.

Enefit wszedł na polski rynek także z ofertą z zakresu fotowoltaiki. Więcej na ten temat w wywiadzie portalu Gramwzielone.pl z Maciejem Kowalskim, dyrektorem zarządzającym Enefit w Polsce: Estończycy chcą zdobyć polski rynek fotowoltaiki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.