Unia Europejska ma nowy cel: neutralność klimatyczna do 2050

Unia Europejska ma nowy cel: neutralność klimatyczna do 2050
Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj założenia nowej strategii klimatycznej Unii Europejskiej, zgodnie z którą w połowie obecnego stulecia UE miałaby osiągnąć neutralność jeśli chodzi o emisje CO2.  – Neutralność klimatyczna do 2050 roku jest oczywiście preferowaną opcją. Jest to wykonalne i konieczne. Mamy wszystkie narzędzia, aby być ambitni zapewnia unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canate.

W marcu 2018 r. szefowie państw UE wezwali Komisję Europejską do przygotowania projektu długoterminowej strategii i przedłożenia  jej do końca 2020 r. do UNFCCC w ramach Porozumienia paryskiego.

Dziś Komisja publikuje swoje propozycje w formie dokumentu narracyjnego oraz analizy technicznej. Dokument ten jest w rzeczywistości aktualizacją mapy drogowej UE na rzecz gospodarki niskoemisyjnej z 2011 r., która miała na celu zmniejszenie emisji o 80-95 proc. do 2050 r.

Chociaż w dokumencie zdecydowanie rekomenduje się osiągnięcie zeroemisyjności do roku 2050, nie wskazuje się w nim jednak wyraźnie wyższego celu na 2030 r., w sytuacji gdy obecny, przyjęty przez UE cel redukcji emisji o "co najmniej 40 proc." uznawany jest jako zbyt mało ambitny.

Celem długoterminowej strategii jest potwierdzenie zobowiązania Europy do przewodzenia w globalnych działaniach na rzecz klimatu oraz przedstawienie wizji, która może doprowadzić do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. poprzez sprawiedliwą społecznie transformację, w opłacalny sposób – komentuje Komisja Europejska.

W strategii przewidziano osiem różnych scenariuszy, od redukcji emisji o 80 proc. do opcji "zero netto" oznaczającej, że pozostające emisje są równoważone przez pochłanianie.

Przy tym pomimo wskazania szerokiego wachlarza wariantów, w dokumencie znalazło się jednoznaczne poparcie dążenia Unii Europejskiej do osiągnięcia zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r.

Autorzy dokumentu wskazują realizację tego celu jako okazję dla UE do "czerpania korzyści z przewagi lidera", wyraźnie stwierdzając, że zeroemisyjność przyniosłoby liczne korzyści w zakresie zatrudnienia, unijnego PKB i ochrony zdrowia.

Opublikowany dzisiaj dokument powinien stanowić podstawę unijnej polityki, która będzie realizowana w ciągu najbliższych lat. Wnioski Komisji zostaną również przedstawione na COP24 jako deklaracja UE w obszarze walki ze zmianami klimatu.

Do potwierdzenia celu zeroemisyjności w Unii Europejskiej do roku 2050 jednak jest jeszcze długa droga. Rada Europejska w grudniu lub marcu może zaaprobować ten dokument i zwrócić się do innych składów Rady (ministrów środowiska, energii etc.) o dokładniejszą analizę przed ostatecznymi konkluzjami szefów państw w sprawie strategii, które oczekiwane są w drugiej połowie 2019 r. Głos w tej sprawie powinien zabrać, w postaci rezolucji, także Parlament Europejski.

Ostatecznym terminem przedłożenia strategii do UNFCCC na mocy Porozumienia paryskiego ma być koniec 2020 roku – choć szczyt klimatyczny zwołany przez Sekretarza Generalnego ONZ na wrzesień 2019 r. będzie tworzyć presję, aby stało się to szybciej.

Komentarz Aleksandra Śniegockiego, kierownika programu "Klimat i Energia" w WISE Europa:

Dokument Komisji potwierdza, że polityka klimatyczna pozostaje strategicznym priorytetem dla Unii Europejskiej, a w kolejnych latach możemy się spodziewać dalszego zaostrzania celów redukcyjnych zarówno na poziomie całej gospodarki, jak i poszczególnych sektorów. Przy tym dyskusja wokół ogólnego kierunku transformacji energetycznej jest w zasadzie zamknięta.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że czeka nas dalszy szybki rozwój OZE, postępująca elektryfikacja transportu oraz ogrzewania, a także dalsza, radykalna poprawa efektywności energetycznej. Obecnie dyskusja skupia się wokół tego, jakie zmiany będą potrzebne do tego, by dojść do zerowych emisji netto. Będzie to znacznie bardziej złożone niż działania wynikające z obecnych ram polityki unijnej, które zapewnią nam jedynie 60 proc. redukcji emisji do połowy wieku. Oprócz przebudowy sektora energetycznego, Europa potrzebuje też transformacji procesów przemysłowych i praktyk rolniczych, uruchomienia wielkoskalowej produkcji syntetycznych paliw z zeroemisyjnej energii oraz wdrożenia technologii CCS.

Jednocześnie jednak dokument Komisji wskazuje, że tak daleko idące zmiany są możliwe do sfinansowania – dodatkowe inwestycje w ograniczenie emisji nie przekroczą 1 proc. PKB, a przy dobrym zaprojektowaniu wsparcia dla niskoemisyjnych technologii mogą dostarczyć pozytywny impuls dla gospodarki. Znacznie spadnie również uzależnienie od importu paliw kopalnych spoza UE. Warunkiem jest jednak konsekwentne działania we wszystkich sektorach oraz unikania angażowania się w półśrodki oraz działania pozorowane.

Z tej perspektywy brak długoterminowej strategii osiągnięcia zerowych emisji netto przez Polskę jest poważną słabością. Skupiając się w kraju na dyskusjach wokół wycofania węgla z energetyki w ciągu najbliższych dekad – w znacznej mierze przesądzonej kwestii – tracimy z oczu rzeczywistą skalę niezbędnych zmian w całej gospodarce. Jeżeli rząd oraz sektor prywatny nie zaczną brać na poważnie celu net zero do 2050 r., to czeka na nich szereg nieprzyjemnych niespodzianek w kolejnych latach – dokładnie tak, jak stało się to w ostatnich latach z energetyką węglową, która również przez długi czas zakładała, że polityka klimatyczna jest jedynie chwilową europejską modą.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
specjalista |
Głupia ta Unia! przecież wiadomo, że rosyjski gaz, ropa i węgiel są najkorzystniejsze (dla Putina)!
MojaPV |
Pan Śniegocki (i każdy z nas) będzie musiał przestać oddychać by sprostać "ambitnym" celom unijnych komisarzy. Wszak wszyscy jesteśmy fabrykami produkującymi Co2.
Cziko |
Moja PV zacznij więc od siebie.
Cykl węglowy |
@MojaPV Zrobiłbyś wielką przysługę ludzkości gdybyś jednak przestał oddychać. Oczywiście nie z powodu wydalanego w procesie oddychania CO2, który jest neutralny dla klimatu. Hint. Co2=> roslina=>zwierze=>człowiek=>oddychanie=>Co2
Czerwona żarówka |
On wydala jeszcze opinie w procesie pisania na tutejszym forum ten sposób zakreślając cel swego istnienia
MojaPV |
@cykl węglowy Aha jasne! hmm... Jakimś dziwnym przypadkiem klimat zawsze się zmieniał, zmienia i będzie zmieniał niezależnie od tego czy unijni komisarze zakażą oddychania czy nie :)
Polak |
@MojaTW: Twój opór na wiedzę poraża, mimo iż ta twoja "wiedza" najwidoczniej pochodzi z YT, albo wypowiedzi Trampa.
MojaPV |
@polak Na temat wiedzy wypowiada się koleś piszący "Tramp" zamiast Trump. Ty pewnie wiedzę czerpiesz z wypowiedzi pijanego Junckera
Polak |
@MojaTW: Typowy bolszewik czepiający się literówek by zmienić temat dyskusji. Tanie i tandetne metody propagandowe twoich mocodawców działają jedynie na PiSomatołów twojego pokroju:)
MojaPV |
@polak to nie jest literówka, nie znałeś pisowni :) napisałeś świadomie tak jak usłszaleś :). To znaczy, że nie czytasz.
Polak |
@MojaTW, ty jak zwykle wszystko wiesz najlepiej. Musisz się z tym fantastycznie czuć każdego dnia. Ciekawe jak znosi to twoje otocznie, jeśli masz takowe?
Radek |
Przykro o tym mówić ale tylko UE może zmusić nasze władze do zrobienia czegokolwiek z energetyką opartą na węglu.
roman |
Do wyborów będzie spokojnie. Będą płomienne mowy prezydenta i Mateuszka jak to OZE jest ważne na tym COP24. Nawet nie będzie żadnej draki z UE, Kaczor się w kiblu z kotem do tegp czasu schowa. A Tchórzewski wie co robi budując nowe bloki węglowe. Po wyborach to nie będzie sensu siedzieć w Unii musząc jakieś prawa do emisji CO2 płacić. Wstąpimy do Unii EuroAzjatyckiej. Co nie @MojaTW? W końcu jak nie daj Boże PISdziarstwo wygrałoby w wyborach to by znaczyło, że ludzie chcą taniej energi z węgala i dają mandat tej bandzie.
Agat |
Kraków. Z dwudziestu kilku tysięcy palenisk zostało niecałe cztery tysiące. Reszta zezłomowana, wymieniona "ekologiczne". A smog nadal ma się dobrze. Co się stało?!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...