Rząd przyjął projekt ustawy kogeneracyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy kogeneracyjnej
Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, który przygotowano w Ministerstwie Energii. Cel ustawy to wdrożenie nowych mechanizmów wsparcia produkcji energii w tej technologii w miejsce systemu certyfikatów, który wygasa z końcem tego roku.

W projekcie ustawy zaproponowano zastąpienie wygasającego mechanizmu wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji – opartego na systemie świadectw pochodzenia – systemem bazującym w dużej mierze na procedurze aukcyjnej. Proponowany mechanizm ma gwarantować inwestorom wypłacaną przez 15 lat, stałą premię ponad rynkową cenę energii elektrycznej.

Przewidziano, że wsparcie produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW oraz małych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW ma się odbywać poprzez złożenie wniosku o wypłatę gwarantowanej premii.

W przypadku nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW przewidziano mechanizm aukcyjny, a w przypadku takich jednostek o mocy ponad 50 MW przewidziano procedurę naboru.

Natomiast w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 50 MW przewidziano procedurę wniosku o wypłatę "premii gwarantowanej indywidualnej".

Ministerstwo Energii zastrzega, że wspierane będzie wytwarzanie energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji jedynie w tych instalacjach, które wprowadzą ciepło użytkowe wytworzone w tym samym procesie do sieci ciepłowniczej.

Warunkiem uzyskania wsparcia na energię elektryczną ma być wprowadzanie i sprzedaż do sieci ciepłowniczej co najmniej 70 proc. ciepła użytkowego wytworzonego w wysokosprawnej kogeneracji w danej jednostce kogeneracyjnej.

W przypadku jednostek wprowadzających do sieci mniej niż 70 proc. wytworzonego ciepła wsparciem objęta będzie energia elektryczna w proporcji odpowiadającej udziałowi ciepła wprowadzonego do sieci w cieple wytworzonym.

Warunek współpracy z publiczną siecią ciepłowniczą nie obejmie jednostek o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW oraz istniejących oraz zmodernizowanych jednostek opalanych metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 MW.

Nowe rozwiązania zawarte w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy kogeneracyjnej mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Ciekawe czy nowe wsparcie kogeneracji sprawi, że pojawi się większe zainteresowanie instalacjami? Obecnie na palcach można policzyć instalacje kogeneracyjne takie do 30 kW funkcjonujące w obiektach. W Niemczech jest ich kilkanaście tysięcy. Może nowy system wsparcia i zapowiadana od stycznia wielka podwyżka cen prądu podniesie zainteresowanie bo z kogeneratora obiekt może mieć prąd nawet ponad 4 razy taniej niż z sieci.
alladyn-solar-batt |
Do Pesel: obaj wiemy, że ma to sens. Niemniej prawdziwa wygoda użytkowania wymaga wsparcia magazynem energii. To zaś oznacza, że tak- potrzebny jest system wsparcia dla zakupu urządzeń do kogeneracji oraz w tym samym czasie podobny system dla magazynów energii do 20 kW.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...