Rząd mówi tak dla offshore i fotowoltaiki, nie chce lądowych wiatraków

Rząd mówi tak dla offshore i fotowoltaiki, nie chce lądowych wiatraków
Fot. Gramwzielone.pl
REKLAMA

W przedstawionym przez rząd projekcie nowej strategii energetycznej kraju zakłada się, że kluczową rolę w budowaniu naszego miksu energii elektrycznej w zakresie źródeł OZE odegrają fotowoltaika oraz morskie farmy wiatrowe. Rząd nie chce natomiast dalej rozwijać lądowej energetyki wiatrowej, która ma nawet z czasem zniknąć z polskiej energetyki. To decyzja politycznatłumaczy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W przedstawionym w piątek przez Ministerstwo Energii projekcie dokumentu pt. „Polityka Energetyczna Polski do roku 2040” (PEP 2040) założono, że w 2030 roku udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie energii brutto wyniesie 21 proc., przy czym w miksie elektroenergetycznym będzie to 27 proc.

Rosnąć ma udział OZE w transporcie i ciepłownictwie, a w elektroenergetyce inwestycje w czystą energię mają bazować głównie na morskiej energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice.

Wsparcie dla fotowoltaiki Ministerstwo Energii tłumaczy tym, że jej praca jest skorelowana z letnimi szczytami zapotrzebowania na energię.  – Realizację celu umożliwi przede wszystkim rozwój fotowoltaiki (od 2022 r.) oraz morskich farm wiatrowych (po 2025 r.), które ze względu na warunki ekonomiczne i techniczne mają największe perspektywy rozwoju. Dla osiągnięcia takiego poziomu OZE w bilansie, niezbędny jest rozwój technologii magazynowania energii, a także rozbudowa jednostek gazowych jako mocy regulacyjnych – czytamy w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Energii.

Zgodnie z projekcją pokazaną przez Ministerstwo Energii, fotowoltaika ma być nawet najważniejszym źródłem w polskiej energetyce pod względem zainstalowanych mocy. PV ma posiadać jednak znacznie mniejszy udział, jeśli chodzi o miks produkowanej energii – więcej energii mają wytwarzać choćby morskie wiatraki.

Pozostając w zbieżności z nowymi regulacjami dla rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej po roku 2020, które zawarto w „Pakiecie zimowym”, PEP 2040 zakłada wzmocnienie roli prosumentów w krajowej elektroenergetyce. – W przypadku wykorzystania energii z OZE na potrzeby własne (prosumenci indywidualni oraz przemysłowi) należy dążyć do sytuacji, w której nadwyżki energii wprowadzane są do magazynu energii, lub sprzedawane lokalnie, co powinno zminimalizować potrzeby zewnętrzne prosumenta w okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych bądź poprawić rentowność instalacji przy ograniczeniu negatywnego oddziaływania na sieć elektroenergetyczną – czytamy w projekcie PEP 2040.

Widzimy miejsce dla energetyki prosumenckiej, choć dla stabilności pracy chcemy, aby prosumenci mieli magazyny energii – stwierdził w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Rząd ma preferować też źródła odnawialne określone jako dyspozycyjne. – Mechanizmy wsparcia OZE będą w uprzywilejowanej pozycji stawiać rozwiązania zapewniające maksymalną dyspozycyjność, z relatywnie najniższym kosztem wytworzenia energii oraz zaspokajające lokalne potrzeby energetyczne – informuje Ministerstwo Energii.

Aby wykorzystać potencjał OZE w sposób bezpieczny dla systemu, powstawać będą klastry energii i spółdzielnie energetyczne, które powinny zapewnić bilansowanie na poziomie lokalnym, dzięki powiązaniu różnych technologii i możliwości magazynowania energii – ocenia resort energii.

Zaskakujący i bezprecedensowy jest natomiast zapis dotyczący wycofania się Polski z produkcji energii z wiatru na lądzie. Obecnie odpowiadające za ok. 1/10 wytwarzania energii elektrycznej w kraju farmy wiatrowe na lądzie mają z czasem wyzerować swój udział w krajowej elektroenergetyce.

Udział OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie ma rosnąć o 1-1,3 proc. rocznie, co jest zgodne z nową strategią energetyczną Unii Europejskiej.

Z kolei w transporcie udział OZE ma wzrosnąć do 10 proc. do roku 2020 (osiągnięcie tego celu wydaje się mało realne, patrząc na stan aktualny), a także do 14 proc. do roku 2030.

– To dokument pod wieloma aspektami przełomowy, m. in. pod względem dywersyfikacji źródeł energii. Fotowoltaika, wiatr na morzu, atom to są technologie niskoemisyjne i przekładają się na znaczące obniżenie emisji CO2 w polskim miksie energetycznym – stwierdził wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

W założeniach nowej strategii energetycznej Polski przyjęto, że w 2030 r. kluczowy udział w wytwarzaniu energii utrzyma węgiel. Udział elektrowni węglowych ma wówczas jednak nie być już tak dominujący jak obecnie, zmniejszając się do ok. 60 proc.

Kilka lat później ma powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Pierwszy blok jądrowy o mocy ok. 1-1,5 GW ma zostać uruchomiony w 2033 r., a do 2043 r. ma powstać 6 bloków jądrowych o mocy całkowitej 6-9 GW. Wcześniej, w 2035 r., udział tej technologii w wytwarzaniu energii elektrycznej według Ministerstwa Energii powinien wynieść ok. 10 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (64)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
A do 2020 największy importer węgla w Europie. Czy to prawda że jedna z największych spółek węglowych chce kupić kopalnię w Australii? Jeśli tak, to pokazuje jak bardzo nie oplaca sie inwestowac w ten biznes w Polsce.
PLM |
ciekawe zestawienie dwóch artykułów na portalu opublikowanych tego samego dnia: "Rząd mówi tak dla offshore i fotowoltaiki, nie chce lądowych wiatraków" a jeszcze rano: "Szanse na kolejną aukcję dla wiatru mocno wzrosły" -dziwi eliminacja wiatru jako najtańszej technologii
Tylewtemacie |
Dwóch ? Chyba raczej trzech _._http://gramwzielone.pl/trendy/33446/poslowie-nie-chcieli-nizszego-vat-dla-prosumentow-ktorzy
Tylewtemacie |
Oni sa tak zaczadzeni smogiem ,że sami nie wiedzą co tworza za bzdury
MojaPV |
Generalnie ok, choć w szczegółach bym dyskutował. Nie widzę wartości dodanej w uprzywilejowanym traktowaniu prosumentów.
Anda |
Nie ma się co martwić pisowskim czadzeniem. Za rok ci, co snują wielkie plany będą łapać ryby i bronić się przed sądami a nowa ekipa zrobi co trzeba. Już bardziej zacofanych ekspertów od energii jak w obecnym rządzie chyba nie będzie.
CO2 |
Rynek zrobi swoje, czy się to PiSowcom podoba czy nie. Energia z wiatru na lądzie jest w tej chwili najtańszą energią i to ona będzie, wraz z gazem, wypierać węgiel. A ludzie sami zaczną domagać się wiatraków u siebie w gminie, kiedy tylko będą mieć jakiś udział w zyskach.
azza |
Te bajki to mogą opowiadać na COP w Katowicach ( razem z tym propagandowym filmikiem z którego ryje już pół Europy ) ponieważ tylko po to ten "dokument" został naprędce sklecony. Ci, którzy w tym zasmrodzonym grajdole mieszkają dobrze wiedzą jaką "strategię" promują władcy i Może wśród delegatów z egzotycznych krajów znajdą tacy którzy w te pisane pod publiczkę pierdoły uwierzą chociaż wątpię.
EcoSolar.pl |
Oby rozwijała się u nas fotowoltaika na uczciwych zasadach i oby powstały duże ekologiczne farmy offshore. Energetyka wodna też powinna być rozwijana, choć ze względu na problemy hydrologiczne łatwo nie będzie.
Uwaga |
Tak, tak budujcie, inwestujcie. A później przyjdzie Zero i wszystko znacjonalizuje. Zerknijcie jakie projekty ustaw są procedowanie w Sejmie
Polak |
@MojaTW: Znamy twoje bolszewickie poglądy. Uprzywilejowane traktowanie należy się jedynie słusznym spółkom skarbu państwa. Wówczas będzie na uposażenie dla dupowłazów PiSobolszewii.
ZiIELONA PYRA |
No i dalej 200m2 dachu poleży odłogiem tylko dlatego, że nie jest mieszkalne tylko gospodarcze
alladyn-solar-batt |
Do Zielona pyra - wniosek do gminy o zmianę sposobu użytkowania lub q ramach wystąpienia o wydanie earunków zabudowy?
alladyn-solar-batt |
,, Widzimy miejsce dla energetyki prosumenckiej, choć dla stabilności pracy chcemy, aby prosumenci mieli magazyny energii – stwierdził w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski." - widzę, że przynajmniej Tobiszowski czytuje tutejsze forum... I słusznie. Nawet Prosumenckim instalacjom PV winny towarzyszyć określone w proporcji do mocy zainstalowanej - pojemności magazynów energii
alladyn-solar-batt |
,, Realizację celu umożliwi przede wszystkim rozwój fotowoltaiki (od 2022 r.)-czyli do 2022 roku BIG energy zaplanowało przygotowanie się by samemu własnym sumptem zacząć budować PV - co będzie równoznaczne z decyzją o likwidacji opustów. Ci co nie będą wyposażeni w magazyn energii zostaną z ręką w nocniku. Ma to związek z planami w UE wycofania zapisu o pierwszeństwie energii z OZE w dostępie do sieci
Aldebaran |
@MojaPV, wartością dodaną jest to, że prosument inwestuje swoje środki, opłaciłby 8% VAT i na dodatek jest ograbiany z 20% swojej energii rocznie...
Radek |
Można jeszcze wykorzystać w miksie obrotowe drzwi w spółkach skarbu państwa.
Bolek |
A ja myślę, że to dóbrze. Wiatru już mamy dosyć w mi ie a i też sprzeciw społeczny jest znaczący. Teraz pora na inne technologie pv, biomasa, magazyny. Inwestycje powinny iść w tym kierunku.
DJ Superficial |
Setki tysięcy Francuzów protestuje przeciwko ekologicznym podatków nakładany na paliwa przez wnuczka rządzącego Francją a policja ich gazuje :). W Polsce to jest Wersal.
Taka prawda |
,, Setki tysięcy Francuzów protestuje przeciwko ekologicznym podatków nakładany na paliwa" - to niech sobie protestują. Pierwej przez kilka stuleci budowali bogactwo Francji rabując inne ludy i nacje w Koloniach na kilku kontynentach- wszędzie zostawiając lokalsom syf i śmieci po zrabowaniu surowców... Teraz gdy we Francji przyszło żyć oszczędnie i skończyła się era trucia - protestują. Do diabła z nimi...
Waldek |
Trzeba koniecznie zmienić ten rząd . I to już za rok.
Tadek |
No i słusznie, nie ma akceptacji lokalnego społeczeństwaw Polsce na ogromne 200metrowe wiatraki, poza tym strasznie hałasują.
Stopwiatrakom |
Nikt niechce mieszkać w lesie z wiatraków
Stopwiatrakom |
W lesie z wiatraków zamiast grzybów na ziemi leżą martwe ptaki
alladyn-solar-batt |
Do Stopwiatrakom-ja chcę i tysiące innych
CoNieCo |
Do Tadek- lokalne,, społeczeństwo " niech wraca do szkół i nauczy się palić w piecach od góry-zamiast od dołu - by nie truć Polaków burackim od pokoleń zachowaniem
sol |
@stopwiatrakom. A nie chcę żeby w cieniu kominów umierali od smogu ludzie.
Radek |
1 km od zabudowań wystarczy i wykorzystać pod zabudowe pas autostradowy. Na Jedynce miedzy Lodzia a Wloclawkiem wieje jak cholera.
Polak |
@Stopwiatrakom: "strasznie hałasują"??? Chyba masz jakieś potężne szumy między uszami. Wypisywanie bzdur na internetach tego nie uleczy:(
OSD |
alladyn-solar-batt mieszkasz tam? Nie? To się przeprowadź.
OSD |
Stopwiatrakom Nikt nie chce być trutym węglem. No chyba ze Ty? Szczególnie ruskim. Myśli.
OSD |
Aldebaran Jakiej swojej energi? Nie ja schowają do kieszeni tj. magazyn w domu to będzie ich.
OSD |
Generalnie papier wszystko przyjmie. To tylko papier bo np jeżeli chodzi o EJ to nawet nie ma planu gdzie będzie nie mówiąc o planie finansowania. To już z 10 lat się pasa byczki z rzadu na tym. Dlaczego nie wiatraki? Tania energia. Prosumenci macie przechlapane patrz nowy model rynku. Prezes PSE powiedział do Bando URE, ze osoby "nieaktywne" nie poniosą kosztów modernizacji sieci. Bando nie podoba się trochę model cen węzłowych. Niestety nie ma wyjścia patrz np. nowe prawo energetyczne itp itd.
Aldebaran |
OSD | 2018-11-24 23:24:21 Aldebaran Jakiej swojej energi? Nie ja schowają do kieszeni tj. magazyn w domu to będzie ich. Możesz jaśniej ?
Polak |
Idioci z Pisu Was nie będzie dużo szybciej na szczeście. A slowo idioci to delikatnie powiedziane...
Polak |
Idioci z Pisu Was nie będzie dużo szybciej na szczeście. A slowo idioci to delikatnie powiedziane...
OSD |
@Aldebaran gdzie "chomikuja" tą swoją energię, gdy jej całej nie "zjedzą"?
Aldebaran |
Eksportują. Lub pompują w elektrownie szczytowe.
tylewtemacie |
@stopwiatrakom ja chcę w mojej okolicy wiatraki , nie chce dymiących kominów i smrodu
OSD |
@Aldebaran prosumenci? Który jak masz taką szytówkę przy domu. Siec nie jest ich, żeby na tym zarabiać.
MojaPV |
Wiatraki w żadnym razie nie rozwiązują problemu smogu plus dodatkowo powodują sprzeciw społeczny i generują koszty istnienia mocy, za którą trzeba płacić na wypadek niskiej woetrznosci
Tylewtemacie |
Smog generuje większy sprzeciw społeczny niż wiatraki
OSD |
MojaPV Smog to niska emisja. Kumasz?
Aldebaran |
OSD, piszesz nie jasno. Trudno zrozumieć o co Ci chodzi. Natomiast co do własności sieci - to społeczeństwo ją zbudowało i nadal finansuje.
MojaPV |
@OSD Ja kumam ale "tylewtemacie" najwyraźniej nie
OSD |
@Aldebaran no właśnie. Społeczeństwo. Tylko dlaczego nie wszyscy mogą zainstalować PV na dachu i być prosumentami?
Luk |
Wnioski są (nie)wesołe. Politykę energetyczną napisała w połowie minister edukacji, prawdziwa Dulcymea polskiej sceny politycznej (Don Kichot tymczasem kieruje działem prawnym ministerstwa infrastruktury). Natomiast minister ezoteryki proponuje swoje cuda ekonomiczne... Jak powiedział Stuhr w Seksmisji: ja tu widzę niezły...
Mendoza |
6 Bloków Jądrowych? :):):):) Chyba im się coś pomeleło. Ciekawe za co je postawią.
Krzysiek |
Rząd mówi tak dla Ruskiego węgla!
MojaTW |
W polsce jak w lesie! Polska wunglem stoi!
Sołtys |
Ciekawe jakie są straty z przesyłania energii wiatrowej offshore np na śląsk z 500km :)
KT |
Czy ktoś byłby na tyle uprzejmy i podał mi stronę raportu, gdzie mówią o wycofaniu się z wiatru?
Polska Radomiem Europy |
Polska to zacofany ciemnogód, w takim kraju+ przyszło nam żyć.
NFZ |
NFZ na początku listopada opublikował raport, który potwierdza: umieramy przez smog. W styczniu i lutym 2017 r., gdy przez ponad miesiąc unosiła się nad Polską mieszanka trujących substancji, zmarło o 11 tys. więcej Polaków niż w tych samych miesiącach w poprzednich latach. Niepokojące dane potwierdzają Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Środowiska, które wyliczyły, że w Polsce z powodu smogu każdego roku umiera 44,5 tys. osób. Tymczasem idzie zima i znów dołożymy do pieca.
Andrzej |
W Austrii góry wysokie, kotliny głębokie. A powietrze czyste. Pieca węglowego w kurortach nie uświadczysz, zakaz palenia w kominkach. Mialem dwa piece olejowe . Uznano że ich właściciele tankuja olejem opałowym diesla i doliczono akcyzę. Rachunki wzrosly do 12 tys/ rok. Drożej niż w Niemczech! !!! I znowu palę weglem ekogroszkiem. I to ma być polityka proekologiczna ??
Wójt |
@sołtys jak jest nadwyżka produkcji z wiatru to co za różnica jaka strata na tych 500km
Tylewtemacie |
@mojapv , kumasz tak samo jak nasz rząd . Czyli to Szwedzi idą w złą stronę _._ http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/33464/to-bedzie-najwieksza-ladowa-farma-wiatrowa-w-europie-jest-decyzja _._napisz do nich by uchronic ich od kardynalnego błędu , że idą w złą stronę i że maja nas tzn PIS naśladować .
uuu |
Czyli koniec wiatrakowego biznesu na długie długie lata, bo wszystkie sondaże mówią, że pis wygra kolejne wybory. Ale się porobiło
MojaPV |
Jeszcze raz - może za którymś razem dotrze: Wytwarzanie energii w elektrowniach konwencjonalnych nie ma niewiele wspólnego ze smogiem, za to niska emisja (emisje z naszych domów, samochodów itd.) ma bardzo wiele wspólnego.
w |
Moja pv idz do lekarza niech ci wypisze skierowanie na eutanazje bo nasz system opieki zdrowotnej nie uleczy twojego przypadku.
MojaPV |
@w a ty idź do lekarza ale weterynarza
Sol |
@MojaPv. Elektrownie konwencjonalne też dokładają się do smogu, ale w większej odległości od komina. trzeba przy tym zauważyć, że elektrownie wyposażone są w instalacje filtrów wychwytujących część pyłów. Dodatkowo w ramach recyklingu produkuje się płyty GK dla budownictwa. Ale zgadzam się, że główną winę ponoszą tzw. kopciuchy zainstalowane w domach. jest jednak związek pomiędzy wytwarzaniem energii elektrycznej a smogiem. Polega to na tym, że im więcej ogrzewania elektrycznego tym mniej smogu. Po raz któryś postuluję powszechne konsultacje społeczne nt. polityki energetycznej i przyjęcie umowy społecznej dotyczącej wdrażania transformacji energetycznej. Dobrze, że przynajmniej ME dostrzega potrzebę konsultacji społecznych choć dyskusja powinna odbywać się już teraz na najwyższym szczeblu. PIS przez swoje manipulacje energetyczne może stracić władzę. I przynajmniej na tym forum niewielu będzie tego żałować.
zyrandol |
Sto pwiatrakom twoje urojenia są groźne dla Polaków i Polski. A może to PiSowska firma importuje te 12 milionów ton węgla z Rosji i przytula z tego kilka miliardów co roku. Kasa im potrzebna na ten wieżowiec w Warszawce, który mają budować pod patronatem Kaczyńskiego. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi pewnie o kasę. Stop wiatrakom wy jesteście tylko narzędziem do zarabiania kasy na węglu z Rosji.
Bogdan Kasierski |
Drugi Święty Graal fizyki i niespełnione od kilkudziesięciu już lat marzenie ludzkości to energia termojądrowa (fuzja jądrowa), która będzie prawdziwie skutecznym i trwałym rozwiązaniem światowego kryzysu energetycznego.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...