Bezemisyjne ciepło dla domów od… Lidla

Bezemisyjne ciepło dla domów od… Lidla
Fot. Mikey, flickr cc
REKLAMA

Nadwyżki ciepła wytwarzanego w fińskim centrum dystrybucyjnym Lidla zostaną wykorzystane do zasilenia okolicznych gospodarstw domowych. To efekt działań koncernu Fortum, który zdecydował, że do swoich sieci ciepłowniczych będzie wpuszczać ciepło od zewnętrznych dostawców pod warunkiem jego bezemisyjności.

Na podstawie umowy podpisanej między fińskim koncernem energetycznym Fortum i siecią sklepów Lidl, nadwyżki ciepła powstającego w centrum dystrybucyjnym Lidla w mieście Järvenpää trafią do lokalnego systemu ciepłowniczego. Skorzystają podłączeni do niego odbiorcy.

To efekt decyzji Fortum, który zdecydował się na otwarcie swoich systemów ciepłowniczych na ciepło dostarczane przez zewnętrznych dostawców. Warunek to jego bezemisyjne wytwarzanie.

Jak informuje fiński koncern, obecnie już duża część ciepła wykorzystywanego w systemach ciepłowniczych w regionach Järvenpää i Tuusula jest produkowana bez emisji CO2.

Centrum dystrybucyjne Lidla w Järvenpää ma dostarczać do sieci Fortum co roku ciepło w ilości 700 MWh. To – jak wylicza Fortum – ekwiwalent rocznego zapotrzebowania na ciepło około 40 domów jednorodzinnych.

W okresie letnim dostajemy duże ilości energii z naszej elektrowni fotowoltaicznej, przy czym jest ona również wykorzystywana do chłodzenia. Możemy wykorzystać ciepło powstające przy procesach chłodzenia w celu zasilenia sieci ciepłowniczej. Nic się nie zmarnuje. Wykorzystanie i recykling nadmiaru ciepła jest zgodne z naszymi celami klimatycznymi – informuje Virpi Kaikkonen z fińskiego oddziału Lidla.

Fortum w drodze to tego celu ma wykorzystywać w większym stopniu nadwyżki ciepła powstające w procesach przemysłowych czy ciepło pochodzące z geotermii.

Już teraz nadwyżki niewykorzystanego ciepła, które inaczej w ogóle nie zostałyby wykorzystane, do sieci Fortum dostarczają m.in. centra serwerowe, oczyszczalnie ścieków czy centra logistyczne.  

Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stanęła ludzkość. Aby z nimi walczyć, zobowiązaliśmy się do pełnego przejścia w przyszłej dekadzie na bezemisyjne ciepło sieciowe – wskazuje Ilkka Toijala z segmentu ciepła i chłodu Fortum.

To kolejna proklimatyczna inicjatywa Lidla. W ubiegłym roku niemiecki oddział firmy rozpoczął oferowanie swoim klientom energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych posiadających certyfikat TÜV. Cena zielonej energii oferowana w ramach oferty „Lidl Storm” miała być niższa od cen oferowanych przez lokalnych dostawców energii.

Lidl montuje na dachach swoich sklepów instalacje fotowoltaiczne, z których energia częściowo ma zaspokajać energochłonną infrastrukturę sklepów niemieckiej sieci, a w niektórych miejscach posłuży również do ładowania samochodów elektrycznych, za pomocą stacji, które Lidl buduje na przysklepowych parkingach.

W Polsce z energii odnawialnej produkowanej z dachowego systemu PV i pomp ciepła ma korzystać już jeden z poznańskich sklepów sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
@MojaPuStamakówa: patrz i ucz się ciasnogłowy matołku.
TTTT |
A Polak mało wie ale obrażać innych potrafi.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...