Największy grupy zakup energii w Polsce

Największy grupy zakup energii w Polsce
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Tauron wygrał przetarg na dostawę energii dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przez najbliższy rok Tauron sprzeda podmiotom zrzeszonym w największej grupie zakupowej w kraju ponad 468 GWh energii elektrycznej.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to grupa zakupowa złożona z 289 jednostek. O wielkości grupy świadczy również wolumen zamówionej energii elektrycznej – 468 GWh oraz blisko 15 tys. punktów poboru, do których prąd będzie dostarczał Tauron.

W przetargu uczestniczyły dwie firmy. Najkorzystniejszą ofertę, o wartości 192,4 mln zł brutto, złożył Tauron. Spółka podkreśla, że w obecnej sytuacji, gdy rosnące ceny na giełdzie powodują wzrost kosztów energii elektrycznej, jej spółka jest korzystna dla zamawiającego. Ma świadczyć o tym fakt, że druga oferta przetargowa była wyższa o ponad 15 mln zł.

Tauron sprzedaje energię elektryczną największej grupie zakupowej w Polsce od 2012 r., kiedy to gminy z Górnego Śląska ogłosiły pierwszy tego typu przetarg. Z każdym kolejnym postępowaniem GZM zwiększał wolumen zamawianej energii elektrycznej oraz liczbę punktów poboru, które z niej korzystały.

W pierwszym postępowaniu dla grupy, ogłoszonym w 2012 r. przez gminę Świętochłowice, było jeszcze 6,5 tys. punktów poboru, w  roku 2013 blisko 10 tys., a w piątym przetargu grupowym, który odbył się w 2016 r., liczba punktów poboru energii wzrosła do ok. 13 tys.

Systematycznie rósł także wolumen zamawianej energii elektrycznej. W 2012 r. wynosił blisko 200 GWh, rok później prawie 300 GWh, a w roku 2016, gdy GZM rozpisał postępowanie na lata 2017- 2018, zamówienie dotyczyło ponad 900 GWh energii elektrycznej.

Tauron podaje, że w tym roku wygrał również inne, duże postępowania przetargowe na dostawę energii elektrycznej na 2019 r. Gmina miejska Lubin zamówiła 206 GWh dla ponad 14 tysięcy punktów poboru energii elektrycznej, grupa zakupowa zorganizowana przez Politechnikę Wrocławską 180 GWh, a gmina Wrocław 138 GWh.

Wśród dużych grup zakupowych, do których w 2019 r. energię elektryczną dostarczy Tauron, jest również Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Wśród podmiotów objętych tym zamówieniem znajdują się m.in. porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

Tauron wygrał również przetargi na dostawy energii elektrycznej na lata 2019-2020 m.in. dla powiatu piotrkowskiego, gminy Sandomierz oraz gminy Skarżysko-Kamienna.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zxc |
334 zł/MWh netto sama energia el? bez dystrybucji?
Spostrzegawczy52 |
"Największy grupy zakup energii w Polsce" , coś mało po polsku napisane !

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...