Znowu zmniejszył się udział OZE w konsumpcji energii w Polsce

Znowu zmniejszył się udział OZE w konsumpcji energii w Polsce
Fot. johnthescone, flickr cc
REKLAMA

Dzień po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli opublikowała krytyczny raport na temat wsparcia państwa dla energetyki odnawialnej w Polsce, Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, z którego wynika, że w 2017 roku znowu odnotowaliśmy spadek udziału OZE w krajowej konsumpcji energii. GUS odnotował wcześniej spadek udziału zielonej energii w krajowym miksie energii również w roku 2016.

Jak wynika z informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w Polsce pochodziła w przeważającym stopniu z biopaliw stałych (67,9 proc.), energii wiatru (14 proc.) i z biopaliw ciekłych (10 proc.).

Łączna wartość energetyczna pozyskanej energii pierwotnej ze źródeł odnawianych w Polsce w 2017 r. wyniosła 383 168 TJ, z czego 260 052 TJ pochodziło z biopaliw stałych, 53 673 TJ z energetyki wiatrowej, a 38 422 TJ z biopaliw ciekłych.

Zużycie energii ze źródeł odnawialnych zwiększyło się nieznacznie w ciągu ostatnich lat i wzrosło z 360 tys. TJ w 2013 r. do 374 tys. TJ w 2017 r.

Mimo to w 2017 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto obniżył się o 0,32 pkt proc. do 11 proc. z 11,3 proc. w roku 2016.

Jak tłumaczy GUS, główną przyczyną spadku tego udziału był wzrost końcowego zużycia energii brutto o ok. 6,5 proc. Zużycie energii ze źródeł odnawialnych również wzrosło w badanym okresie, jednak nie tak dynamicznie – o około 3,4 proc.

Urząd wymienia, że udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w elektroenergetyce zmniejszył się o 0,27 pkt proc. w stosunku do 2016 r., co wynikało ze wzrostu zużycia energii odnawialnej o ok. 0,4 proc. przy jednoczesnym dużym wzroście zużycia ogólnego energii elektrycznej  – o około 2,5 proc.

Udział energii z OZE w elektroenergetyce w 2016 roku wyniósł 13,36 proc. wobec 13,43 proc. w roku 2015, 12,4 proc. w roku 2014, 10,73 proc. w roku 2013, a także wobec 10,68 proc. w roku 2012.

Udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii w transporcie wzrósł o 0,28 pkt proc. w stosunku do 2016 r. Jak wskazuje GUS, na ten wynik złożył się wzrost zużycia energii odnawialnej – aż o ok. 25 proc. przy jednoczesnym mniejszym wzroście zużycia ogólnego energii w transporcie o ok. 17 proc.

W 2016 roku udział zielonej energii w transporcie wyniósł zaledwie 3,93 proc. wobec 6,44 proc. w roku 2015 oraz wobec 6,25 proc. w roku 2014.

Udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii brutto w ciepłownictwie i chłodnictwie zmniejszył się natomiast o 0,13 pkt proc. w stosunku do 2016 r. – w efekcie wzrostu zużycia energii odnawialnej o ok. 2 proc. przy jednoczesnym wzroście zużycia ogólnego energii o ok. 3 proc.

Udział energii z OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie w 2016 roku wyniósł 14,7 proc. wobec 14,54 proc. w roku 2015, 14,01 proc. w roku 2014, 14,1 proc. w roku 2013 oraz wobec 13,37 proc. w roku 2012

Tymczasem zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia określonego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. Krajowe cele składają się na ogólny, unijny cel 20-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto.

Dla Polski indywidualny cel na rok 2020 został ustalony na poziomie 15 proc.. Ponadto, każde państwo członkowskie powinno zapewnić, aby w 2020 r. udział energii odnawialnej we wszystkich rodzajach transportu wynosił co najmniej 10 proc. końcowego zużycia energii w transporcie.

Unijna agencja statystyczna Eurostat odnotowała na początku tego roku, że udział OZE w unijnym miksie konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie wyniósł w 2016 roku 17 proc. wobec 16,7 proc. w roku 2015.

W 2016 roku największy udział w krajowych miksach energetycznych odnawialne źródła posiadały w Szwecji (53,8 proc.), Finlandii (38,7 proc.), na Łotwie (37,2 proc.), w Austrii (33,5 proc.) i w Danii (32,2 proc.). Najniższy udział OZE Eurostat odnotował natomiast w Luksemburgu (5,4 proc.), na Malcie i w Holandii (po 6 proc.). 

Eurostat wskazuje, że w roku 2016 wśród 28 krajów Unii Europejskiej swoje, krajowe cele OZE na rok 2020 wypełniało 11 państw, w tym Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Chorwacja, Włochy, Litwa, Węgry, Rumunia, Finlandia i Szwecja.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (28)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Taka prawda |
Dzięki PiS oraz skuteczności wpisów MojaPV.
MojaPV |
@Taka Dzięki za uznanie :) przeczytaj co mi przypisujesz: "Zużycie energii ze źródeł odnawialnych wzrosło w badanym okresie (!!!)" A to, że ogólne zużycie energii to już inny temat. Rozwijamy się bardzo szybko gospodarka potrzebuje energii.
MojaPV |
@Taka Dzięki za uznanie :) przeczytaj co mi przypisujesz: "Zużycie energii ze źródeł odnawialnych wzrosło w badanym okresie (!!!)" A to, że ogólne zużycie energii WZROSŁO JESZCZE BARDZIEJ to już inny temat. Rozwijamy się bardzo szybko gospodarka potrzebuje energii.
woka |
Jak bym był ministrem to bym teraz wystąpił albo wydał oświadczenie, że nie ma żadnego zagrożenia dla celów na 2020 i jesteśmy najlepsi w Europie albo i na świecie w produkcji energii z OZE. A to wszystko dzięki aktywnej i skutecznej działalności Rządu i Misisterstwa Energii, które przyczyniło się do tak wspaniałej sytuacji. Tylko czekać.....
Polak |
Na miejscu Kurskiego, zafundowałbym specjalny medal dla MojaPV za szerzenie PiSopropagandy sukcesu dla niedorozwiniętych umysłowo bolszewików.
MojaPV |
@Polak Zaskoczyłeś mnie stopniem krytycyzmu wobec samego siebie.
Mahmuud |
@MojaPV- alladyn napisał coś zupełnie przeciwnego,, udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w elektroenergetyce zmniejszył się o 0,27 pkt proc. w stosunku do 2016 r., co wynikało ze wzrostu zużycia energii odnawialnej o ok. 0,4 proc. przy jednoczesnym dużym wzroście zużycia ogólnego energii elektrycznej – o około 2,5 proc" czyli skutecznie zastopowano przyrost udziału OZE w miksie energetycznym Polski i to jest odpowiedź na Twoje liczne a udające głupa pytania o to czy hamuje się w gremiach rządowych OZE czy się nie hamuje. Brak wzrostu takiego udziału w miksie=utrzymywanie przy korycie starej energetyki z całym jej węglowo kopalnianym zapleczem i tysiącem stanowisk kierowniczych zarządzanych i stanowiących zapłatę PiSu za usłużność tych co za kasę wszystko....
pesel |
No właśnie, o ile sobie dobrze przypominam to jakiś czas temu minister zapewniał, że cel OZE nie jest zagrożony. Ale przecież minister sam nie chodził po urzędach i wytwórcach, nie analizował i nie podsumowywał. Jego pracownicy powołani do tego te dane zbierali i analizowali i dostawali za to pensje. Tak więc to nie wina ministra, że taki komunikat wydał tylko wina tego, że w swoich działaniach otoczył się ludźmi niekompetentnymi psującymi jego wizerunek. Z dwojga złego już lepiej przyjąć, że niekompetentni niż to, że świadomie kombinowali statystykami i analizami. Ówczesny komunikat minister wydal będąc w pełnym przeświadczeniu, jak sądzę, że idzie do tego co ogłaszał. Bez wątpienia. A Wy jak myślicie?
sol |
@pesel. Może tak było. Ale jednak wydaje mi się, że wobec ministra należy stosować kryterium przynajmniej znajomości specyfiki materii którą ma kierować. W tym przypadku energetyki i to w okresie dynamicznych zmian. Min. Tchórzewski zatrzymał się na poziomie lat 90-tych, a energetyka od tego czasu zmieniła się radykalnie. Tu jest potrzebna osoba, która rozumie nadchodzące czasy i stojące przed nami wyzwania. W rządzie jest to postać kluczowa, choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę (albo doskonale wiedzą co robią, tylko działają przeciwko społeczeństwu).
alladyn-solar-batt |
Do Pesel:,, wytwórcach, nie analizował i nie podsumowywał. Jego pracownicy powołani do tego te dane zbierali i analizowali i dostawali za to pensje"- pracownicy danych takich (gdy już tak Minister ogłaszał) nie posiadali, Tchórzewski 10 miesięcy później jadąc w grudniu 2017 na zakończone totalnym fiaskiem (liczył na kolejne derogacje w opłatach za co2 dla polskich węglowych elektrowni) ,,negocjacje" w sprawie wdrożenia ,, pakietu zimowego" kłamał nadal i zwodził KE i polskie społeczeństwo fikcyjnymi danymi oraz(przypominam) wizją wprowadzenia,, taryfy grzewczej", zaś dane pozyskano z prac i publikacji IEO w połowie2018 w oficjalnej narracji ME ukrywając fakty uprzednio dokładnie OLEWANE by stworzyć propagandowy spokój dla wprowadzenia,, rynku mocy" bo tam obecnie za poszczególne rozwiązania były deale na kasę + synekury
alladyn-solar-batt |
Do Pesel: prawdą jest: jego pracownicy,, brali pensje"
Sołtys |
Jaki kraj takie OZE - z węgla ha ha
Dawid |
Polska będzie pierwsza, jeszcze zobaczycie - ale w zakupie bolszewickiego węgla i zagranicznych technologii. Bo swoją ma ino cebulę :)
Anna |
@pesel - kompetentny szef alanlizuje prace swoich "pachołków" ale do tego trzeba mieć wiedzę ;) Jeżeli jest się tępy i dostało posadę po znajomości to sorry :)
woka |
To nie wydaje się możliwe, żeby Pan Tchórzewski rządził w Ministerstwie energii. Tam musi karty rozdawać ktoś zupełnie inny a Pan Minister jest tak zwanym "pożytecznym ...". Gdzie oni by takiego drugiego znaleźli do występowania?
DJ Superficial |
Póki nie będzie się coś opłacało to nie ma co iść na maxa w oze, jako uzupełnienie owszem ale podobno technologia tanieje bo drogi niemiecki sprzęt jest zastępowany chińskim więc w przyszłości powinno być lepiej.
leszek |
Pisobolszewia i tak wychodzi z Unii...
IXI |
W myśl hasła głoszonego przez MojaPV, nie warto inwestować w nic, bo wszystko można z zagranicy kupić, i w dodatku często taniej. Tak rozumują ludy z Trzeciego Świata, które nic nie produkują i wszystko muszą importować.
MojaPV |
Wg tego tekstu w zeszłym roku w Polsce miał miejsce WZROST zużycia energii z oze - i to jest niepodważalny fakt. A to, że zużycie energii ogółem wzrosło proporcjonalnie nieco bardziej to też fakt ale trudno mieć pretensje do gospodarki, że się rozwija.
MojaPV |
@IXI Mylisz się. Uważam wprost przeciwnie, tylko gospodarka produkująca coś co kupują również inni ma szanse rozwoju. Jednak to musi być zdrowa konkurencja oparta na efektywności ekonomicznej a nie nakazowo-rozdzielczym systemie w ramach, którego narzuca się jakieś minimalne progi albo limity produkcji.
pesel |
Jednak zbyt mało wyraziście napisałem tamten post "broniący" ministra. To było z przymrużeniem oka. Oczywiście, że to minister odpowiada za to co mówi i on powinien być za to rozliczany a przynajmniej oceniany. A na poważnie to uważam, ze miał świadomość tego co mówił a jak nie miał świadomości to miał obowiązek mieć.
Oz |
Moja PV nieomylny dobromirze zamknij juz się i idź spać.Jutro Nowy dzień i nowe tematy zostaw trochę tych mądrości na pozniej.
TK |
Jeżeli gospodarka rozwija sie o 5% a produkcja OZE w tym samym czasie o 2% to mamy -3% dla OZE. Reasumując sektor wytwarzania OZE w czasie wzrostu gospodarczego wynikajacego ze światowej koniunktury zanotował dzieki PIS -3% w odniesieniu do ogólnego wzrostu gospodarki. Czyli 3 kroki wstecz w przedzień 2020 roku i potencjalnych kar.
MojaPV |
@TK Tempo rozwoju polskiej gospodarki jest jednym z najwyższych w Europie, a co jeszcze bardziej istotne w Polsce caly czas rośnie zużycie energii elektrycznej. W wielu państwach zachodniej Europy jest constans a nawet potrafi spadać (!!!). Szybka dynamika zużycia energii powoduje, że nawet nie tylko oze nie nadąża ale cała energetyka bo potrzebny jest import...
Polak |
@MojaPV: Tępy jesteś skoro uważasz, że znajdziesz na tym portalu bolszewickich niedorozwojów umysłowych swojego pokroju:))
MojaPV |
@Polak odnieś się do tekstu, twoje natręctwo związane z moją osobą jest żałosne.
Polak |
@MojaPV: Najzwyczajniej nie toleruję chamów i prostaków podstawionych przez wrogów Polski i Polaków.
OZE |
DO REDAKCJI GZ.... skasowaliscie moj poprzedni post , a byl zadnych zbednych h.... !! Was tez PIS wziol na swoja czarna strone :(

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...