Ministerstwo Energii odpowiedziało na krytykę NIK ws. OZE

Ministerstwo Energii odpowiedziało na krytykę NIK ws. OZE
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Dzięki licznym działaniom obecnego rządu udało się nadrobić opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej oraz przyspieszyć jego rozwój zapewnia Ministerstwo Energii w odpowiedzi na raport Najwyższej Izby Kontroli wytykający polskiemu rządowi brak działań umożliwiających zwiększanie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Wczoraj Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat produkcji energii odnawialnej, w którym wskazuje się na duże ryzyko niewywiązania się Polski z naszego zobowiązania do zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energii do roku 2020.

NIK wytyka przy tym instytucjom odpowiedzialnym za rozwój sektora OZE w Polsce m.in. – brak konsekwentnej polityki wobec odnawialnych źródeł energii, opóźnienia w wydawaniu przepisów wykonawczych oraz brak stabilnego i przyjaznego otoczenia prawnego, zapewniającego bezpieczeństwo i  przewidywalność inwestycji w OZE, w szczególności w sektorze energii elektrycznej.

Spowolnienie inwestycyjne w energetyce odnawialnej, które jest obserwowane w Polsce w ostatnich latach, mogące skutkować niewypełnieniem krajowego celu OZE na 2020 r., może kosztować polskich podatników – jak wylicza NIK – nawet 8 mld zł, które będziemy musieli zapłacić za brakującą, „wirtualną” energię, którą kupimy w ramach tzw. transferów statystycznych od innych krajów Unii Europejskiej posiadających odpowiednie nadwyżki.

Więcej na ten temat w artykule: NIK: brak inwestycji w OZE może kosztować Polskę 8 mld zł.

Do wczorajszego raportu NIK ustosunkowało się jeszcze tego samego dnia Ministerstwo Energii, wskazując na podjęte działania w zakresie promowania produkcji energii odnawialnej.

Ministerstwo Energii zapewnia, że tegoroczne i zaplanowane na przyszły rok aukcje będą skutkować inwestycjami, które umożliwią realizację celu OZE do 2020 roku.

ME wskazuje ponadto na przyjętą w tym roku nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadziła nowe formy wsparcia wytwarzania energii odnawialnej – tzw. system taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff) oraz system dopłat do ceny rynkowej FIP (feed-in premium). Jak informuje resort, do Urzędu Regulacji Energetyki miało wpłynąć dotąd ponad 300 wniosków o rejestrację wytwórców chcących wejść do tych systemów rozliczeń, z którego mogą korzystać jednak tylko wytwórcy produkujący energię w mniejszych biogazowniach i elektrowniach wodnych.

Resort kierowany przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego odnosi się ponadto do „starego” systemu wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, z którego korzystają producenci energii odnawialnej w instalacjach uruchomionych do połowy 2016 r. ME wskazuje w tym kontekście, że „w ramach podejmowanych działań udało się  ustabilizować ceny zielonych certyfikatów i że producenci energii odnawialnej w tym roku sprzedają je po cenach niemal trzykrotnie wyższych niż notowane jeszcze w połowie ubiegłego roku”.

ME wylicza ponadto, że udało się doprowadzić w końcu do wyjaśnienia problemów związanych ze zmianą zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych.

Ministerstwo wskazuje na koniec, że prowadzi prace analityczne nad systemem wsparcia i zasadami budowy morskich farm wiatrowych. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (55)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Kolejna doza propagandy sukcesu PiSobolszewii dla tępego ludu. Gomułka by się zawstydził:)
OSD |
"Dzięki licznym działaniom obecnego rządu udało się nadrobić opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej oraz przyspieszyć jego rozwój". No nie to jest HIT. Przecież to jest jakaś paranoja.
Lechu |
" Hej Młody Junaku Smutek zwalcz i strach. Przecież na tym piachu już za kilka lat... " Dzię -ku -je -my Panie Ministrze!
OSD |
Kolejna rzecze "Ministerstwo wskazuje na koniec, że prowadzi prace analityczne nad systemem wsparcia i zasadami budowy morskich farm wiatrowych. ". No kurcze, ale gdzieś czytałem, że właśnie się wycofują z tego i nie ma być wsparcia.
woka |
....i można sobie gadać co się podoba i nie ma żadnych konsekwencji. I nikt mu nigdy nic nie zrobi za to, za nic nie odpowie. Tragedia! Kłamstwo w żywe oczy.
Jojo |
Wsparcie OZE? wstydu nie mają leśne dziady.Nic nie robią w tej kwestii i nic nie zrobią.Wstrzymują spowalniaja wszystkie decyzję bo jest im to zwyczajnie na rękę.Suweren ma płacić za energię z węgla czy to Rosyjskiego czy naszego jest to nieistotne. Czy będzie to skutkowało tym że w wyniku tego przedwcześnie "zejdzie" na różnego rodzaju choroby kilka tysięcy naszych Rodaków... Kogo to w Ministerstwie obchodzi.Liczy się tu i teraz + ewentualne wybory.
Lol |
Bolszewicy dzielnie walczą z problemami, które sami wywołali. Brawo, medal dla ministra!
dramacik |
Cytat "tegoroczne i zaplanowane na przyszły rok aukcje będą skutkować inwestycjami, które umożliwią realizację celu OZE do 2020 roku" - to byłoby najśmieszniejsze zdanie, gdyby nie to że w tak bezpośredni sposób obnaża niekompetencję pana ministra. Przecież w aukcjach na wiatr/PV jest zapisany obowiązek dostawy po 30-36 miesiącach, bo tyle trwa cykl inwestycyjny, nie ma więc szansy, żeby inwestycje zakończyły się przed 2020. No chyba, że pan minister jakimś tajemniczym ukazem wydłuży 2019 do 36 miesięcy...
OZE |
A gdzie MOJAPV... czemu nic nie pisze?? , az sie boje bo moze chlopak zawał dostał od tych bredni pana Ministra ktory NIC NIE ZROBIŁ I NIE ZROBI DLA OZE !!! TYLKO WĘGIEL HURARAAAAA
Prawda |
Dzięki licznym działaniom obecnego rządu udało się nadrobić opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej oraz przyspieszyć jego rozwój. HAHA ale się uśmiałem! PIS kłamie ludziom w twarz. Propaganda level hard!
Anna |
PawianPV nie pisze bo pewnie odbiera swoje 500+ za które żyje cały miesiąc na bezrobociu z dwójka dzieci. :)
Jojo |
Moja PV Nie wie jak odnieść się do tych sensacji sam bidula jest w szoku.A ta poważnie gość nie ma argumentów a jak się nie ma nic do powiedzenia sensownego to cicho siedzi.
sol |
Właśnie te "liczne działania rządu" doprowadziły do wyeliminowania energetyki wiatrowej na lądzie. Z tych "licznych działań rządu" mamy 200 MW w PV, podczas gdy Niemcy 42 GW, pierwsze farmy off shore może powstaną w 2025 r. Wstydu w PIS nie macie, żeby takie dyrdymały opowiadać.
Dawid |
Przecież PIS za rok nie będzie już u władzy więc może opowiadać co mu się podoba bez pokrycia i kłamać w żywe oczy, żaden polityk w polsce nie bierze na siebie odpowiedzialności ani nie jest karany w żaden sposób! Dlatego można legalnie rozkradać nasze podatki i opowiadć tępemu społeczeństwu bajki że jest znakomicie.
Seb |
Buahahah. Krzysiu z Lasu łże bez mrugnięcia okiem jak Rydz z Ambony.
Mietek |
Jak widać powiedzieć można wszystko ....
Sic |
Kto by pomyślał, że to dzięki niemu świadectwa zdrożały. Może jak okaże łaskę to wrócą do cen z 2011. Prąd też dzięki jemu podrożał o 40%. Cześć i chwała ministrowi za to. Dzięki osobistemu wstawiennictwu minister edukacji stawiamy gigawaty w wietrze co rok. Dzięki zmianom w sądach inwestorzy jednak zapłacą wyższe podatki za 2017. Smogu już nie ma, przecież muły i rosyjski węgiel słabej jakości zostały wyeliminowane z obrotu. Brawo rząd PiS.
zyrandol |
śmieszne a za chwilę straszne co wygadują ci ludzie
slevin |
"ME wylicza ponadto, że udało się doprowadzić w końcu do wyjaśnienia problemów związanych ze zmianą zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych." Świetnie. Najpierw sami stworzyli problem, a teraz chwalą się że udało im się go po dwóch latach rozwiązać. Brawo!!!!
AST |
Mam wrażenie że pan Tchórzewski ma nas za idiotów. Na tym poziomie musi szukać słuchaczy w Ministerstwie.
MojaPV |
Jak czytam komentarze typu "nie mogę na ten ryj patrzeć! pierdolony dziad" to zastanawiam się jak trzeba być sfrustrowanym żeby coś takiego pisać... A co do tekstu to ja się dziwię takiemu tłumaczeniu - Ministerstwo powinno otwartym tekstem powiedzieć, że nakłady jakie trzeba będzie ponieść aby wypełnić co do joty cel NARZUCANY nam przez UE (bo w wiekszości będzie i tak wypełniony) będą większe niż koszt np. ściagnięcia taniej energii ze skandynawskich hydroelektrowni linkiem po dnie Bałtyku i tyle... Wiatr czy pv w Polsce nie mają sznsy pod wzgledem kosztowym się z nią ścigać, więc po co przepłacać.
Oz |
MojaPV zatem pytanie wyjaśnij mi jaki jest tego "linka" o którym piszesz koszt? Jaki jest koszt tej energi z krajów skandynawskich? Masz jakies wiarygodne informacje, wyliczenia czy ot tak rzucasz jakimiś tekstami typu wiatr i PV nie ma prawa bytu w Polsce bo pod względem kosztownym nie mają szans.Udowodnij że masz rację bo póki co jest słowo przeciwko słowu....
TK |
Propaganda obecnego rządu nie zna granic. czy Pan MINISTER nie ma wstydu, zeby takie rzeczy opowiadać? Jeszcze w 2016 roku chcieli komisji śledczej do spraw OZE a teraz kota ogonem odwracają! w 2015 zniszczyli cały dorobek a teraz wielkie działania niby robią próbując osiągnąć poziom produkcji z 2014. Jak będzie kara w 2020 to ją minister z własnych lub partyjnych oszczędności powinien zapłacić.
Lig |
MojaPV czy ty potrafisz myśleć. Sciągając z krajów bałtyckich energię OZE robimy tylko jej transfer statyczny. Czyli płacimy naszmi pieniędzmi które można było zainwestować w kraju Litwie za wydanie poświadczenia pochodzenia energii. Zadnych kabli po dnie Bałtyku do tego nie potrzeba.Za 10 lat będzie trzeba na nowo robić transfery i płacić bo jak raz nie zainwestujesz w kraju tylko na Litwie to oni będa się bogacić a ty bedziesz dziadem jak teraz.
Leopold |
Zniszczyli prywatny rynek. Zielone certyfikaty za ich rządów staniały na pewien czas o 90 procent. Nie znam drugiej takiej branży ...,
energetyk |
PiS zablokował ustawę OZE na dwa dni przed wejściem w życie, a teraz podatniki pokryją koszty kary za niewywiązanie się z obowiązku OZE To jest to samo jak prezydent obiecał emeryturę stażową. Będą chcieli wygra wybory
MojaPV |
@Lig & Oz Połączenie ze Szwecją po dnie Bałtyku koszt O ( slownie: zero) bo już istnieje. Lig ma rację, połaczenie z Litwą też istnieje i płynie tam glównie energia ze Skandynawii. Tak, jeśli trzeba to zrobić raz (na 2020) to czemu nie transferem statystycznym, ile na niego wydasz jednorazowo a ile w drogie inwestycje? A za kolejne 10 lat (nowy cel), skoro technologia ma tanieć (stały argument w tego typu dyskusjach) to może stanieje na tyle by w nią inwestować.
MojaPV |
@energetyk A co jeśli dla uniknięcia kary musiałbyś wydać więcej niż wysokosc tej kary?
Z ostatniej chwili |
,, Minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową w kuluarach kongresu w Jasionce powiedział, że decyzja nieformalna o budowie elektrowni atomowej zapadła"
CoNieCo |
Tak, decyzja zapadła - termos już mają, ale w siedzibie PiS w tym momencie trawa narada czyich jąder użyje Tchórzewski
MojaPV |
@Polak Ogarniam temat życia i zdrowia dlatego domagam się przekierowania ogromnego strumienia pieniędzy idącego dziś na opłaty za CO2 (miliardy rocznie!!!) w stronę zlikwidowania skutków niskiej emisji, która w najwiekszym stopniu odpowiada za jakość tego czym oddychamy. Nie wiatraki a tańsze ogrzewanie systemowe, termoizolacja, pompy ciepła itd.
Polak |
@MojaPVB: A może by tak przekierować na te cele miliardy idące na dotowanie górnictwa? Wówczas OZE też mogłoby się rozwijać. Iluż to górników siedzących na rękach i pierdzących w stołki można by przekwalifikować do uczciwej pracy w OZE :)
MojaPV |
@Polak Po ostatnich wynikach spółek górniczych widać, że wystarczy tam zrobic porządek, odbudować inwestycje zaniedbane w ostatnich latach i przynoszą sowite zyski.
Mam Was dosyć |
Panie Ministrze proszę się nie ośmieszać !!! Zniszczyliscie cały prywatny sektor oze w Polsce.
Arek |
Oszuści !!! To za Waszych czasów ceny zielonych certyfikatów spadły z 250 zł do 23 tj. o ok. 85 procent. Mali producenci zbankrutowali to teraz Spółka SP podosicie ceny. Jesteście wredni. Zniszczyliscie życie wielu z nas !!!
Polak |
@MOjaPV: Ciekaw jestem jak długo jeszcze będą ci płacić za tę tandetną PiSopropagandę dla ubogich na umyśle? Widać, że nigdy nie miałeś do czynienia z mafią węglową w realu, a powielasz tylko wieści gminne podawane ci na tacy przez swojego nadzorcę vel politruka.
AST |
Do Moja PV. Wprowadzamy OZE bo musimy dbać o środowisko.Szkoda, że tego nie rozumiesz. Po drugie, powinniśmy sami produkować energię z oze a nie patrzeć na energię z Norwegii czy Litwy. Dlaczego Niemcy mając bliżej Norwegię sami inwestują? Rządowi nie chodzi o nic innego jak zablokowanie rozwoju dużej prywatnej energetyki oze bo jak ta by się rozwinęła to państwowe koncerny są bankrutami. Tak stało się w Niemczech. Wszystkie wielkie koncerny energetyczne są na poziomie 5% dawnej świetności. Jest powrót do komuny ale w przebraniu. Krytykujemy słusznie Rząd. Szkoda tylko, że lata lecą a my w rozwoju umysłowym jesteśmy na poziomie amazonii . Gdyby nie naturalne bogactwa Polski i zaradność rodaków plus pieniądze z Unii, to by Polska była kupą kamieni. Nam chodzi o dobrobyt czyli mądrą gospodarkę.
MojaPV |
@Polak Nie sprowokujesz mnie do pyskówki więc daruj sobie.
MojaPV |
@AST Co ma większy wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy energetyka zawodowa czy niska emisja? na ilość rakotwórczych substancji w powietrzu, pyłów itd energetyka zawodowa czy niska emisja? Wydajemy miliardy nie na to a co powinniśmy w pierwszej kolejności. A co do Niemiec to z czego więcej się tam produkuje energii z oze czy paliw kopalnych? A do czego dopłaca się 24 mld euro rocznie? Odpowiedz sobie na te pytania i zastanów się nad tym co napisałes w poprzednim komentarzu.
Wojtek |
Trzeba przyznać, że resort kierowany przez Pana ministra nieudolnie realizuje politykę energetyczną obecnie totalnej opozycji. Do dziś poza opowieściami i planami nowych opłat, dopłat i innych domiarów nie zrobiono nic o fundamentalnym znaczeniu gospodarki i obywateli a czas upływa mam nadzieję, że bezpowrotnie.
Lipa |
Zastanawiam się co jeszcze zepsują, wstrzymali cały kraj z termomodernizacją i wymianą kotłów, czyste powietrze okazuje się klapą, pilotażowy program już był dla kilku miast teraz kolejny- nie wiem czy coś wypaliło bo cisza a ludzie czekają bo rząd obiecał, samochody widmo na prąd, teraz w Jasionce pokazują jakieś coś na prąd, pokupią dla państwowych spółek kilka BMW na prąd i będzie ok, w gminie nie słychać o programach na wymianę kotłów, solarów czy foto- wszystko stanęło nie widać docieplanych domów przynajmniej u mnie w mieście. Byłem na spotkaniu czyste powietrze, dyrektor nfoś zapowiedział że zmieniają lokum bo teraz z obsługą programu potrzeby będą większe, pytam tylko po co, osobiście nie znam osoby zainteresowanej, ktoś pięknie wyliczył by nic nie wypaliło. Tylko nowo budowany dom może jakiś zwrot otrzymać i kupa oszustów co ukrywają zarobki, pracują na czarno itp. już mi się nie chce pisać i obym się mylił a 10 tys wniosków czp w tym roku to tak jak 1 mln elektryków. Wiem że marudzę ale jak wyjżę przez okno o 17 to krew mnie zalewa trochę solary i nowe kotły pomogły Pzdr
Polak |
@MojaPV: Zrozumiałeś w końcu, że nie masz żadnych argumentów, które wybroniłyby postawy PiSobolszewików wobec Polaków? Najwyższa pora:)
Aldebaran |
Popatrz MojaPV, w tej chwili, w dniu wolnym od pracy i zamkniętych marketach importujemy 1GW energii. Wiatr jest wprawdzie słaby, jednak jeśliby potencjał EW był dwukrotnie większy to import byłby niepotrzebny.
MojaPV |
@Aldebaran taaa jak wykorzystanie mocy wiatrowych jest na śmiesznie niskim poziomie to... potrzeba nastawiać więcej wiatraków - no rewelacja! A jak byśmy mieli z 1GW mocy konwencjonalnej więcej to co?
AST |
Do Moja PV. Czytaj teksy innych i dopiero później odpowiadaj na temat.
Aldebaran |
@MojaPV To musielibyśmy spalać węgiel z mocą min. 2,2 GW, przetransportować taką masę, spalić go a wyziewy wypuścić w atmosferę.
IXI |
@MojaPV: Dla każdego kraju zawsze import to coś w rodzaju "zła", a "dobry" jest eksport. I ta prawda jest stała, niezależnie od innych argumentów. Przykładowo, kupowanie tanich ciuchów u Chińczyka, powoduje niszczenie polskiego przemysłu odzieżowego. Poza tym, aby coś kupić u Chińczyka, trzeba zdobyć fundusze w innych dziedzinach. Argument: "BO TANIEJ" działa tylko na krótką metę. Długofalowo rujnuje. Kupujmy zatem dalej energię od sąsiadów, no bo taniej... W ogóle WSZYSTKO kupujmy zza granicy, co jest tylko tańsze, a obudzimy się z ręką w nocniku.
Polak |
MojaPV to troll prosty jak budowa drąga. Tłumaczenie zasad ekonomii takiemu prostakowi, to absolutna strata czasu i energii. On tylko przepisuje z kartki którą podsuwa mu jego politruk.
MojaPV |
@Aldebaran Gaz, węgiel, biomasę cokolwiek co się da uruchomić niezależnie od chwilowych czy dłuższych kaprysów pogody.
MojaPV |
@IXI Masz absolutna rację. Tylko dwie sprawy - to UE wymusza taki a nie inny udział okreslonej energii, co nie ma ŻADNEGO związku z rachunkiem ekonomicznym, zwykła "gospodarka nakazowo-rozdzielcza" jak za PRLu. A dwa transfer robisz raz (w jednym roku).
Seba |
Chyba komuś się zapomniało że polskie el. są jednymi z najbardziej szkodliwych w Europie, ale przecież można wszystko zwalić na niską emisję. Dodatkowo może przypomnę o tych emisjach rtęci, które to przez wiele lat były fałszywie podawane a są zatrwazajaco wysokie. Ludzie giną przez to, a ci w ministerstwie nic tylko kłamstwa.
alladyn-solar-batt |
Do Seba i MojaPV: - Moja wypisujesz własne pijane wizje. Link ze Szwecji pod Słupsk NIE został wybudowany za polskie pieniądze (dlatego prąd nim płynie nie dla Polaków), bo Polacy nie mają w zwyczaju (patrz rząd PiS 2006-2007 nie doprowadził do rozpoczęcia budowy jakiegokolwiek bloku wytwórczego) inwestować we własną energetykę, która zdekapitalizowana skutkuje,, przepaleniem w komin" 50% więcej węgli (licząc objętość) niż to konieczne bo zamiast pobudować bloki wytwórcze o sprawności 45-47% realizuje się bezrozumny wariant energetyków reanimowania w kółko (by działały) jednostek wytwarzania o sprawności 30-34%. Prąd (wytwarzanie) byłoby i owszem tanie gdyby nie przepał paliwa węglowego konieczny przy niskiej sprawności systemowej. Ten przepał to nie jedynie dorzucenie do dwu pociągów węgla koniecznego trzeciego pokrywającego niską sprawność, ale to także kasa za ten trzeci zapłacona, to także koszt odfiltrowywania wyziewów ze spalenia trzeciego pociągu węgla, to także koszt opłat za ilościowo w Polsce 40% większą emisję co2 w przeliczniku t/TWh niż w krajach gdzie (owszem także generuje się prąd z węgli) sprawność jednostek wytwarzania to 40-48%, to i ilość spalonych węgli i opłat od co2 o połowę mniejsza. Skoro rządy NIE rządzą a rozumne postępowanie w sprawie przyszłych struktur wytwarzania podporządkowane jest partykularnemu krótko terminowemu interesowi każdoczesnego zarządu starych elektrowni-trupów (zarządy te póki co skutecznie wymuszają by pieniądze odbiorcy energii elektrycznej szły nie na budowę nowych wysoko sprawnych jednostek, ale na remonty starych rupci byleby vide,, kasa z rynku mocy" nadal miały zdolność podania mocy dla PSE a dane o zdolności wytwarzania pozornie pokrywały dane o skali zapotrzebowania), który realizowany w tych modelach od 20 lat doprowadzić musiał co właśnie doświadczamy do spirali wzrostu kosztów.
EcoLBN |
Panowie, trochę wyrozumiałości. Tak duże projekty wymagają czasu, a nasi chłopcy muszą się dodatkowo zmagać z wyprodukowaniem miliona aut elektrycznych, samolotu turbośmigłowego i wehikułu czasu, który przenosi nas tak skutecznie do lat 70'.
Oz |
Z tym wehihułem bym odpuscił. My wciąż jesteśmy wciąż w latach 70-tych.
PATRIOTA |
Szalony człowiek. I jak kłamie !!! masakra. Udusili co się dało w energetyce prywatnej. Jak widać duszą dalej. teraz duszą banki prywatne - chcą przejąć za złotówkę. Masakra.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...