W. Brytania zawiesiła rynek mocy. Zakwestionował go unijny sąd

W. Brytania zawiesiła rynek mocy. Zakwestionował go unijny sąd
Fot. Rich Girard, flickr cc
REKLAMA

W dniu, w którym w naszym kraju odbyła się pierwsza w historii aukcja na rynku mocy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował zasady pierwszego w Europie rynku mocy, który wdrożono w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze, zaplanowane na ten rok aukcje na polskim rynku mocy, to efekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Energii i wdrożonej na początku tego roku. W lutym br. polski mechanizm mocowy za zgodny z unijnym prawem uznała Komisja Europejska. Jednocześnie KE zatwierdziła wówczas również rynki mocy w Niemczech, we Francji, Włoszech, Grecji oraz Belgii.

Wcześniej Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w ramach rynków mocy w Irlandii i Wielkiej Brytanii, które już przeprowadziły pierwsze aukcje mocowe.

W informacji na temat zgody na wdrożenie rynków mocy w Polsce i kolejnych pięciu krajach Unii Europejskiej Bruksela podkreśliła, że „rynki mocy mają ważny cel zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii, jednak jeśli nie są dobrze zaprojektowane, wówczas mogą oznaczać wyższe ceny energii dla konsumentów, dawać niesprawiedliwą przewagę niektórym operatorom energetycznym, a także utrudniać przepływ energii pomiędzy państwami UE”.

Teraz takiej niesprawiedliwej przewagi dla określonych podmiotów na rynku energetycznym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dopatrzył się w brytyjskim rynku mocy.

Decyzja unijnego sądu oznacza zawieszenie wydanej kilka lat temu przez Komisję Europejską opinii o zgodności tego mechanizmu z unijnym prawem.

Brytyjskie władze przeprowadziły pierwsze aukcje już w roku 2014 – z zamiarem zabezpieczenia odpowiednich mocy w sytuacji grożącego blackoutu.

Jednocześnie do unijnych instytucji odwołała się jedna z brytyjskich firm, wskazując, że zasady rynku mocy w Wielkiej Brytanii preferowały subsydiowanie elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne, dyskryminując przy tym mechanizm redukcji popytu (Demand Side Response, DSR).

Rząd Wielkiej Brytanii wczoraj szybko odpowiedział na decyzję unijnego sądu, wskazując, że brytyjski rynek mocy wszedł w fazę „zawieszenia”. W praktyce ma to oznaczać nie tylko odwołanie zaplanowanych aukcji, ale również zawieszenie płatności w ramach dotychczas przyznanych kontraktów – do czasu ponownego zatwierdzenia tego systemu wsparcia.

Zawieszenie najbliższych aukcji, zakładających terminy dostawy na przełom 2019/20 oraz 2022/23, potwierdził też operator brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid.

W dniu decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE akcje brytyjskich koncernów energetycznych SSE, Drax i Centrica, które są największymi, dotychczasowymi beneficjentami brytyjskiego rynku mocy, spadły na londyńskiej giełdzie o 5-7 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Miało być kolejne obciążenie odbiorców płaceniem za prąd bez brania prądu tak jak opłata przejściowa za KDT. Mam nadzieję, że u nas też padnie.
SPS |
"Rząd Wielkiej Brytanii wczoraj szybko odpowiedział na decyzję unijnego sądu, wskazując, że brytyjski rynek mocy wszedł w fazę „zawieszenia”. " - gdyby to się zdarzyło w PL ale byłoby napinania się i oporu ze strony naszych ministruf. Ale by się burzyli, że co to nam ta unia cała będzie mówić do mamy robić... A tu GB choć już jedną nogą poza Unią szybko i skrupulatnie stosuje się do poleceń. To właśnie ta różnica pomiędzy cywilizowanym światem, a warchołami.

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...