Enefit wyda 289 mln euro na przejęcie dewelopera OZE

Enefit wyda 289 mln euro na przejęcie dewelopera OZE
Fot. Eesti Energia
REKLAMA

Działająca m.in. na polskim rynku energetyki odnawialnej estońska spółka Enefit Green przejęła czołowego dewelopera odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich. Estoński koncern Eesti Energia, do którego należy Enefit, w ciągu czterech lat chce zwiększyć udział OZE w swoim miksie wytwarzania do 40 proc.

Enefit Green, spółka zależna estońskiej grupy Eesti Energia – największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, otrzymała zgodę estońskiego urzędu ds. konkurencji, na sfinalizowanie przejęcia Nelja Energia, działającego w regionie producenta energii odnawialnej.

Wcześniej transakcję zakłądającą przejęcie Nelja Energia przez Enefit Green zatwierdziły również łotewski i litewski urząd ds. konkurencji. Teraz sfinalizowano ją po uzyskaniu zgody estońskiego urzędu antymonopolowego.

Udziałowcy Enefit Green i Nelja Energia podpisali umowę na zakup i sprzedaż akcji Nelja Energia w maju br. Wartość transakcji ustalono na 289 milionów euro, a na jej podstawie Enefit Green przejmie również zadłużenie Nelja Energia w wysokości 204 milionów euro.

W ubiegłym roku Nelja Energia wypracowała przychody w wysokości 69,1 mln euro, zwiększając je w porównaniu do roku 2016 aż o 49 proc. Ubiegłoroczny zysk netto spółki wyniósł 10,7 mln eurow porównaniu do wyniku 8,7 mln euro wypracowanego rok wcześniej. EBITDA za 2017 r. wzrosła natomiast o 24 proc. do poziomu 45 mln euro.

Przed przejęciem przez estońską grupę 77 proc. akcji Nelja Energia należało do Vardar Eurus, spółki, w której większościowy udział ma rząd Norwegii, a 23 proc. akcji Nelja Energia było w posiadaniu inwestorów z Estonii.

W ubiegłym roku farmy wiatrowe Nelja Energia, zlokalizowane w Estonii i na Litwie, których łączna moc sięga 286 MW, wytworzyły w sumie 761 GWh energii elektrycznej w porównaniu do generacji rzędu 594 GWh w roku wcześniejszym. W 2017 r. energetyka wiatrowa odpowiadała za 82 proc. obrotów spółki. 

Enefit Green jest spółką zależną estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia, odpowiadającą za wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Produkuje energię elektryczną i cieplną z wiatru, wody, biomasy, energii słonecznej i zmieszanych odpadów komunalnych.

Wraz z przejęciem Nelja Energia do portfela produkcyjnego Enefit Green trafią farmy wiatrowe oraz uruchomiona w ubiegłym roku fabryka peletu na Łotwie, która w 2017 r. wytworzyła 77 tys. ton tego surowca.

Estońska grupa przejmie również mniejszościowe udziały w działających od 2013 roku biogazowniach o łącznej mocy 2,56 MWe oraz 2,6 MWe oraz zakładach naprawczych turbin wiatrowych, zlokalizowanych w Estonii.

Po sfinalizowaniu transakcji całkowita moc farm wiatrowych spółki w krajach bałtyckich wyniesie 398 MW. Enefit posiada również potencjał produkcji 25 MW energii elektrycznej i 85 MWt energii cieplnej w elektrociepłowniach korzystających ze źródeł odnawialnych. 

Po przejęciu Nelja Energia produkcja energii elektrycznej przez Enefit Green wzrośnie prawie trzykrotnie, przekraczając poziom 1 TWh.

Cel wpisany do strategii Eesti Energia, to wytwarzanie 40 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do roku 2022. – To wielokrotny wzrost w porównaniu do obecnych poziomów, a więc bardzo ambitne zadanie. Wszystkie kraje regionu Morza Bałtyckiego zwiększają udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, można spodziewać się wielu rozwiązań prawnych, a my mamy duże szanse na udział w rozwoju nowych projektów – komentuje Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia.

Nasz rozwój nie ogranicza się do tej jednej transakcji. Zamierzamy dalej inwestować w produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Biorąc pod uwagę projekty w naszym portfelu, mamy naprawdę duży potencjał wzrostu w krajach bałtyckich i innych krajach nadbałtyckich, w których działa Eesti Energia – dodaje prezes Eesti Energia.

W 2017 r. przychody ze sprzedaży Grupy Eesti Energia sięgnęły 753,9 mln euro, a EBITDA była równa 264,2 euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach Grupy Eesti Energia wyniosła 9,4 TWh, a zysk netto 100,8 mln euro.

Firma powstała 1939 roku i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Grupy w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

W naszym kraju polska spółka estońskiego koncernu – Enefit Polska – otrzymała koncesję na obrót energią i gazem w połowie ubiegłego roku. W pierwszym roku działalności Enefit zakontraktował w Polsce energię z odnawialnych źródeł łącznie na 362 GWh. Umowy podpisano z operatorami farm wiatrowych, biogazowni i farm fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej 117,5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...