Polenergia weźmie udział w dzisiejszej aukcji. Z jakimi projektami?

Polenergia weźmie udział w dzisiejszej aukcji. Z jakimi projektami?
Fot. Michael Kleber, flickr cc
REKLAMA

Do aukcji prowadoznej dzisiaj przez URE Polenergia zgłosi kilka projektów farm PV. Dużo większy potencjał projektów spółka zgłosiła do przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu aukcji dla elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Do dzisiejszej aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW największa polska prywatna grupa energetyczna ma przystąpić, oferując energię z projektów PV o łącznej mocy 8 MW – taką informację podała spółka przy okazji publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał br.

Tymczasem jeszcze w sierpniu, przy okazji publikacji wyników za drugi kwartał br., Polenergia informowała o przygotowaniu na aukcje projektów fotowoltaicznych o mocy 40 MW. Spółka podawała, że dla części portfela farm wiatrowych we wcześniejszej fazie rozwoju – o łącznej mocy 26 MW – została podjęta decyzja o realizacji w ich miejsce projektów fotowoltaicznych, w oparciu o wydane warunki przyłączenia oraz zawarte umowy dzierżawy.

W dzisiejszej aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy do 1 MW wsparciem mogą zostać objęte głównie projekty PV, których potencjał Ministerstwo Energii szacuje na około 0,7 GW.

Polenergia nie zrezygnowała z kontynuowania projektów wiatrowych, dla których udało jej się zabezpieczyć pozwolenia na budowę do czasu wejścia w życie ustawy „odległościowej”.

Jak teraz podaje spółka, do aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy powyżej 1 MW, przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu przez URE, zgłosiła oferty sprzedaży energii z czterech farm wiatrowych o łącznej mocy 199 MW (wcześniej spółka informowała o planach zgłoszenia do aukcji projektów wiatrowych na 185 MW).

Jeśli wszystkie zgłoszone przez Polenergię projekty zostaną zakwalifikowane do wsparcia, ich moc powinna wówczas odpowiadać ok. 20 proc. łącznej mocy wszystkich instalacji uruchomionych dzięki tej aukcji.

Informując teraz o swoich planach inwestycyjnych, spółka nie potwierdziła przystąpienia do tegorocznych aukcji z projektami biomasowymi (wcześniej sygnalizowano przystąpienie do aukcji z projektem instalacji o mocy 31 MW). Polenergia informuje teraz jedynie o kontynuacji restrukturyzacji projektów biomasowych i sfinalizowaniu sprzedaży aktywów Biomasy Południe oraz Biomasy Północ.

Polenergia ma ponadto szykować się ze swoimi aktywami w energetyce konwencjonalnej na trzy tegoroczne aukcje na rynku mocy, z których pierwsza odbywa się dzisiaj.

Strategicznym projektem realizowanym obecnie przez Polenergię jest planowana budowa na Morzu Bałtyckim dwóch morskich farm wiatrowych – w ramach spółek celowych MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. – o łącznej mocy do 1,2 GW. Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej nastąpi najpóźniej w 2025 roku.

Spółce udało się dotąd zabezpieczyć dla tych projektów decyzje środowiskowe, a w tym roku sprzedała połowę udziałów w nich norweskiemu koncernowi paliwowemu Equinor.

Jak podkreśla Polenergia, ostateczny termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych uzależniony będzie jednak od wejścia w życie stosownego systemu wsparcia.

W wynikach za trzeci kwartał spółka nie wspomina o sygnalizowanych wcześniej planach związanych z budową magazynów energii.

Polenergia informuje natomiast o planowanych inwestycjach na ponad 50 mln zł w rozwój infrastruktury dystrybucyjnej, co ma pozwolić jej na pozyskanie ponad 20 tys. nowych odbiorców.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
fakty |
Jak zawsze pełno niedopowiedzeń w wynikach Polenergii....
pv |
no to szalenstwo, 8 MWp, wstydu nie maja, takie firmy jak oni powinni 800 MWp ...

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...