Tej zimy to nie temperatury zagrożą energetyce

Tej zimy to nie temperatury zagrożą energetyce
Fot. Tennessee Valley Authority, flickr cc
REKLAMA

Z reguły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie zimowym związany jest ze spadkiem temperatur. Tej zimy problemem dla europejskiej energetyki mogą okazać się nie mrozy, ale warunki hydrologiczne.

Bloomberg podaje, że w najbliższych miesiącach problemem dla europejskich elektrowni może okazać się panująca w Europie susza i utrzymujące się z jej powodu niskie poziomy wody w rzekach, z których operatorzy elektrowni czerpią wodę w celu chłodzenia bloków.

Ten problem, spotęgowany przez wysokie temperatury wody, w czasie tegorocznych letnich upałów skutkował ograniczeniem pracy części konwencjonalnych elektrowni – nawet szwedzkich elektrowni jądrowych, które do chłodzenia wykorzystują wodę z Bałtyku.

Ograniczone możliwości chłodzenia bloków w czasie ostatnich letnich upałów zaczęły odczuwać także polskie elektrownie, a odpowiedzią na to było stworzenie w prawie furtki, aby w sytuacjach kryzysowych można było oddawać do rzek i zbiorników wodę o podwyższonej temperaturze.

Sytuacja obserwowana dotąd w porze letniej może się powtórzyć tej zimy, a ograniczenie zdolności produkcyjnych w blokach energetycznych z powodu trudności z ich chłodzeniem sygnalizują już niemiecki RWE czy francuski EDF.

Niskie poziomy rzek to dla niemieckich elektrowni zresztą także problem logistyczny. Bloomberg informuje, że Energie Baden-Wuerttemberg AG –niemiecki operator konwencjonalnych elektrowni o mocy 7,2 GW – został zmuszony do zmiany sposobu transportu węgla, który okazuje się teraz niemożliwy z użyciem barek z powodu niedrożnych szlaków wodnych. Zamiast tego niemiecki operator elektrowni został zmuszony do wykorzystania transportu kolejowego, co zwiększa jego operacyjne koszty.

Zagrożenie w postaci ograniczenia mocy wytwórczych sygnalizuje już zresztą także niemiecka giełda, gdzie spotowe ceny energii dobijają w ostatnich tygodniach do poziomu ok. 60 EUR/MWh, podczas gdy średnia dla tego okresu z ostatnich lat to ceny poniżej 40 EUR/MWh.  

Ceny energii w kolejnych miesiącach mogą zostać zamortyzowane przez tradycyjnie wzmożoną w okresie zimowym pracę elektrowni wiatrowych, jednak w przypadku gorszej wietrzności i większego spadku temperatur energia w Europie tej zimy może być wyjątkowo droga.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Jak na ironię na zdjęciu do tego tekstu przedstawiono rozwiązanie problemu :)
sol |
Problem z zasobami wody w Polsce narasta. Już przed wojną istniał śmiały program budowy stopni na Wiśle, Dunajcu i Sanie, częściowo tylko zrealizowany. Kozienice mają jeszcze inny problem, bo nie mają jak przesyłać energii do Warszawy. Protesty przeciwko budowie linii WN okazały się jak dotąd skuteczne.
Polak |
Kolejny powód by dać sobie spokój z wunglem.
EcoSolar.pl |
Susza jest problemem w Europie i Polsce od kilku dekad. Problem ten w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie się pogłębił i obecnie jest już tragicznie.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...