MAE: los inwestycji w energetyce pozostanie w państwowych rękach

MAE: los inwestycji w energetyce pozostanie w państwowych rękach
Fot. Fronius
REKLAMA

W nowej edycji corocznego raportu „World Energy Outlook” Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje znaczący wzrost globalnego popytu na energię. Aby jemu sprostać, konieczne są inwestycje w nowe źródła energii. Zdaniem MAE, podejmowanie tych inwestycji w najbliższych dekadach będzie nadal zależeć głównie od mechanizmów wsparcia wdrażanych przez poszczególne rządy.

Jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie „World Energy Outlook 2018”, do roku2040 globalne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o ponad 25 proc., a do zaspokojenia rosnącego popytu konieczne będą inwestycje w źródła wytwórcze, których średnioroczna wartość powinna sięgać 2 bln dolarów.

W tym kontekście MAE podkreśla, że to, czy inwestycje w energetyce będą nadal podejmowane, będzie zależeć głównie od mechanizmów oferowanych przez poszczególne rządy, a w mniejszym stopniu będą one wynikać z decyzji podejmowanych tylko w oparciu o czynniki rynkowe.

Opracowanie odpowiednich strategii i zachęt pozostanie krytyczne jeśli chodzi o zabezpieczenie dostaw energii, redukcję emisji CO2, poprawianie jakości powietrza, a także zapewnienie podstawowego dostępu do energii elektrycznej w Afryce i innych częściach świata – komentuje Fatih Birol, dyrektor generalny MAE.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zakłada, że w perspektywie roku 2040 ponad 70 proc. podejmowanych inwestycji w energetyce będzie zależnych od państwowych mechanizmów wsparcia.

Jednocześnie analitycy MAE zakładają, że odnawialne źródła energii będą odpowiadać za 2/3 inwestycji w wytwarzanie energii podjętych w tym okresie, co ma wynikać ze spadających kosztów technologii OZE, ale także wspomnianych regulacji i zachęt oferowanych przez rządy.

Taka skala inwestycji w energetyce odnawialnej ma skutkować zwiększeniem do 2040 roku udziału OZE w globalnym miksie energetycznym z obecnego poziomu 25 proc. do 40 proc.

Jednocześnie w zakresie produkcji odnawialnej energii elektrycznej zwiększyć się ma dominacja Azji, w której w ubiegłym roku wyprodukowano 2 504 TWh energii z OZE, podczas gdy w Europie i Ameryce Północnej wytworzono odpowiednio 1 347 TWh i 1 219 TWh. W roku 2040 produkcja odnawialnej energii elektrycznej ma sięgać w skali roku 8 237 TWh w Azji, 2 785 TWh w Europie oraz 2 341 TWh w Ameryce Północnej.

W mniejszym stopniu na wzrosnąć do tego czasu udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii w transporcie (z obecnego poziomu 3,5 proc. do 19 proc.) oraz ciepłownictwie (z 10 proc. obecnie do 25 proc.).

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla jednocześnie, że w perspektywie istotnego wzrostu znaczenia źródeł odnawialnych, najważniejsze w transformacji systemów energetycznych powinno być zapewnienie ich elastyczności.

Ta kwestia staje się pilna w sytuacji, gdy kraje na całym świecie zwiększają produkcję energii słonecznej i wiatrowej, i będzie wymagać reformy rynku, inwestycji sieciowych, a także rozwoju technologii umożliwiających redukcję popytu, takich jak inteligentne liczniki i magazyny energii – komentuje MAE

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...