Co z kolejną nowelizacją ustawy o OZE? (wideo)

Co z kolejną nowelizacją ustawy o OZE? (wideo)
Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii. Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Energii ma już na koncie opracowanie i doprowadzenie do wdrożenia w tym roku jednej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Już rozpoczęły się prace nad kolejną. Czego możemy się po niej spodziewać?

Przedstawiciele Ministerstwa Energii sygnalizowali przygotowanie kolejnej nowelizacji ustawy o OZE jeszcze na etapie prac nad poprzednią nowelizacją, która została przyjęta przez parlament w czerwcu br. i weszła w życie w kolejnym miesiącu.

Jej zadaniem było przede wszystkim doprecyzowanie zasad udzielania pomocy publicznej w ramach systemu aukcyjnego, a jej przyjęcie umożliwiło ogłoszenie kolejnych aukcji, z których część już się odbyła, a ostatnie aukcje zaplanowane na ten rok odbędą się w najbliższych dniach.

Jeszcze w czasie procedowania ostatniej nowelizacji ustawy o OZE w Sejmie odpowiedzialny za obszar energetyki odnawialnej w Ministerstwie Energii wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że jeszcze w tym roku ME przedstawi projekt kolejnej nowelizacji, uwzględniając propozycje, którymi nie zajęto się wcześniej.

Zapowiedzi przygotowania kolejnej nowelizacji były pokłosiem uwag zgłaszanym przez poszczególne środowiska reprezentujące sektor odnawialnych źródeł energii, których ME nie rozpatrzyło, szykując w pośpiechu poprzednią nowelizację, aby jeszcze w tym roku odblokować implementację systemu aukcyjnego.

Czego możemy spodziewać się po kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i kiedy będzie procedowana?

Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl tłumaczy, że obecnie resort energii ma analizować uwagi, które pojawiły się pod koniec procedowania ostatniej nowelizacji ustawy o OZE. – Znowu mamy więcej pomysłów z rynku niż czasu na przygotowanie – zaznacza.

Najbliższa nowelizacja ustawy o OZE ma mieć charakter bardziej techniczny i nie znajdziemy w niej zapisów diametralnie zmieniających zasady wspierania producentów energii odnawialnej – tak jak poprzednie nowelizacje z końca 2015 r., połowy 2016  r. czy ostatnia nowelizacja, która weszła w życie w lipcu br.

Ministerstwo Energii chce się teraz skupić na doprecyzowaniu zapisów, które już zostały w ustawie o OZE przyjęte. Na wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości w zakresie produkcji energii odnawialnej mają skorzystać inwestorzy.

Chcemy ułatwić życie inwestorom, wyjaśnić wątpliwości, które powodują, że Urząd Regulacji musi publikować swoje interpretacje; uściślić kilka delegacji ustawowych – wylicza dyrektor Kaźmierski.

Wiadomo, że w projekcie kolejnej nowelizacji ustawy o OZE nie zostaną uwzględnione regulacje dotyczące systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, czy nowe regulacje dla obszaru energetyki rozproszonej. Dla tych obszarów Ministerstwo Energii ma przygotować osobne projekty ustaw.

Jak zapewnia przedstawiciel ME, projekt następnej nowelizacji ustawy o OZE może pojawić się w parlamencie jeszcze w tym roku.

Rozmowa Gramwzielone.pl z dyrektorem Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OZE czas wygaszania - constans |
,,w projekcie kolejnej nowelizacji ustawy o OZE nie zostaną uwzględnione regulacje dotyczące systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, czy nowe regulacje dla obszaru energetyki rozproszonej''
Pomyłka Legislacyjna ? |
Jak rozumiem, w obecnej sytuacji drastycznego wzrostu cen energii dla klientów końcowych, w nowelizacji znajdzie się zapis doprecyzowujący, że opłatę zastępczą od zielonych certyfikatów można jednak zapłacić, gdy ceny rynkowe są od niej wyższe ...
Krzysiek |
Jakby polska była mądrym krajem, to w nowelizacji od JUŻ powinien być net metering dal fotowoltaiki 1:08 do 50kW dla przedsiębiorstw a nie tylko dla fizycznych tzn Kowalskiego! Ale niestety żyjemy w debilnym kraju :(
Polak |
Kolejny raz nasi światli parlamentarzyści wymyślają koło. A wystarczyłoby posłużyć się sprawdzonymi wzorcami stosowanymi w krajach rozwiniętych. Ale wówczas BE i mafia węglowa straciłyby kasę na opłacanie stanowisk dla Misiewiczów:(
Andrzej_PV |
Polska wspiera węgiel i smog, niestety!

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...