Wyniki aukcji testowej na rynku mocy

Wyniki aukcji testowej na rynku mocy
C.P.Storm, flickr cc
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły aukcję testową na rynku mocy. Jej celem było zapoznanie uczestników rynku mocy z funkcjonalnościami umożliwiającymi udział w nadchodzących aukcjach głównych. W aukcji testowej uczestniczyło 96 użytkowników pełniących rolę oferenta, którzy złożyli łącznie 871 ofert.

Aukcja testowa została poprzedzona procesami testowych certyfikacji, które zostały przeprowadzone 5 i 6 listopada. W wyniku tych certyfikacji, 61 testowych dostawców mocy utworzyło łącznie 409 jednostek rynku mocy o całkowitym oferowanym obowiązku mocowym równym 34 473,383 MW.

Testowa aukcja zakończyła się w rundzie piątej, z ceną zakończenia aukcji równą 1 999,94 zł/kW/rok. Sumaryczna wielkość obowiązków mocowych objęta taką ceną wyniosła 14 995,036 MW.

Na liście uczestników testowej aukcji, udostępnionej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, znajdują się w sumie 149 jednostki, w tym 31 to jednostki zakwalifikowane jako modernizowane, a tylko 24 to jednostki nowe.

PSE podkreśla, że czynności uczestników aukcji testowej miały charakter wyłącznie symulacyjny, nie rodzą żadnych skutków prawnych i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń.

Zgodnie z ustawą o rynku mocy, pierwsza aukcja główna na rok dostaw na 2021 odbędzie się dnia 15 listopada. Kolejne aukcje odbędą się  5 grudnia dla okresu dostaw na 2022 r., a także 21 grudnia br. dla okresu dostaw na 2023 r. Uczestnicy będą oferować w określonym czasie operatorowi systemu przesyłowego tzw. obowiązek mocowy. 

Wdrożenie aukcji to efekt przyjętej na początku tego roku ustawy o rynku mocy, a więc mechanizmu mającego stanowić dodatkowe źródło wynagrodzenia dla operatorów elektrowni w zamian za gotowość do zaoferowania w razie potrzeby określonych mocy.

Wynagrodzenie ma być oferowane zarówno za samo utrzymywanie mocy w gotowości do jej dostarczenia, jak również za dostarczenie mocy w ogłaszanych przez OSP „okresach zagrożenia” jej niedoborem. Niewykonanie zakontraktowanego obowiązku mocowego ma podlegać karom finansowym.

Największym beneficjentem rynku mocy powinny być elektrownie węglowe należące do państwowych koncernów energetycznych. Preferencje w postaci dłuższych kontraktów mają zyskać przy tym jednostki mniej emisyjne oraz kogeneracyjne.

Koszty mechanizmu mocowego mają pokryć odbiorcy energii w ramach tzw. opłaty mocowej, która ma wejść na rachunki odbiorców od 2021 r. Mniejsze koszty poniosą gospodarstwa domowe, które zużywają najmniej energii – poniżej 500 kWh rocznie. Ich liczbę ME szacuje na 3 mln. Dla nich koszt ma wynieść w skali miesiąca około 2 zł. Gospodarstwa domowe zużywające najwięcej energii – powyżej 2,8 MWh w skali roku – ich liczba według Ministerstwa wynosi około 1,5 mln – mają dopłacać do rynku mocy 9,5 zł miesięcznie.

Ministerstwo Energii wskazuje w OSR do rozporządzenia z parametrami rynku mocy, że koszt tego mechanizmu powinien sięgać w skali roku w sumie ok. 4 mld zł.

 Niemniej jednak w obecnej chwili nie jest możliwe podanie ceny zamknięcia aukcji, która ustali się w procesie konkurencyjnym i to właśnie cena ta wyznaczy koszty rynku mocy wynikające z aukcji głównej –zaznacza resort energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Taka Prawda |
Ciekawa jest łączna moc jaka rzekomo miałaby być zredukowana, której świadomie wprost nie podano zwłaszcza, ze załączona ,,lista'' jednostek aspirujących do rynku mocy zawiera np. aż 36 pozycji powtarzających się jako 183,80 (183,79)MW mocy redukowanej na żądanie - przy czym dla uniemożliwienia publicznej kontroli lista jest tak skonstruowana, że z nazwy nie wskazuje się tych rzekomo mających redukować moc jednostek. Pełna FIKCJA i hipokryzja. Czynności urzędów publicznych winny być JAWNE, bowiem urzędnicy swe czynności podejmują za PUBLICZNE pieniądze organizując, przeprowadzając także tę ,,aukcję''. Toż to czysta ,,aukcja'' (akcja) propagandowa by Naród sądził, że są narzędzia do utrzymywania stabilności Systemu elektroenergetycznego.Będą blackouty.
Fakty |
Taka prawda ... masz w 100% racji i znow dojenie kasy :(
MojaPV |
@Taka prawda Chłopie gdybyś był troszkę bardziej kumaty to widziałbyś, że do aukcji wystawia się moc netto, dodałbyś 2+2 i już wiadziałbyś skąd się to 183,8 bierze - myślenia naprawdę nie boli. A teorie spiskowe, jakie upowszechniasz biorą się zwykle z braku wiedzy.
Prometeusz |
@MojaPV-nie na temat. To zupełnie nieistotne czy wykaz podaje dane netto czy brutto. Słusznie Taka Prawda zauważył powtarzające się wpisy o rzekomych mocach do redukcji, a Twój personalny atak z argumentacją o braku wiedzy - bez wyłożenia właściwej na stół, jak też samo bezcelowe wystąpienie świadczy o problemach emocjonalnych jakie sprawiają, że musisz napisać nawet wówczas gdy nic nie masz do powiedzenia.....
MojaPV |
@Prometeusz A czemu jest tyle jednostek o takiej mocy? jaka jest najpopularniejsza jednostka konwencjonalna w tym kraju? Zamiast snuć teorie spiskowe lepiej najpierw się trochę zastanowić. Czytając tutaj komentarze można dojść do wniosku, że same spiski się kryją dosłownie za wszystkim :)
Prometeusz |
@Moja PV- sugerujesz, ze istnieją takie jednostki? ,,DSM dotyczy finalnych odbiorców energii elektrycznej, a więc między innymi mechanizmów konkurencji na poziomie dostawców energii. Działania te definiuje się jako wpływanie przez dostawcę przy współpracy z odbiorcą , na poziom zużycia i sposób korzystania z energii elektrycznej. '' Tak wiec podaj mi MojaPV adresy 37 jednostek które obecnie konsumują po 183,80MW i (potencjalnie) mogłyby się odłączyć? Skoro posiadasz rzekomo wiedzę, której braki innym systematycznie zarzucasz, to wyjaśnij proszę na co te konkretnie jednostki/adresy konsumują (rzekomo) swe 183,80MW? A może jest tak, że faktycznie ...nie konsumują (a mimo to są zgłoszone do tej aukcji)?
alladyn-solar-batt |
Nikt z tutejszych komentatorów nie pilnuje tak żarliwie jak MojaPV by pośród treści chwalono system generacji energii elektrycznej w Polsce (i nie tylko w Polsce) z węgli. Pośród ostatnio licznych wpadek ekipy rządowej (marsz z nacjonalistami w jednym szeregu, demonstracyjne omijanie powitania D. Tuska przez pRezydenta Du.. ę, żarcik Tuska o współczesnych,, bolszewikach" jakim walnął o polityczny stół po jakim wszystkie PiSuary zawyły jako te nożyce) miał być kompensowany good newsem z rynku- także energetycznego..... Stąd,, próbna" - oczywiście zakończona udanym,, testem" aukcja. Ktoś (Prometeusz) zajrzał do publikowanej? (są na niej jedynie numeracje-znaczniki zamiast nazw i adresów rzekomo zgłoszonych jednostek do DSR) listy i znalazł (co nie wykluczone) poddające w wątpliwość jej rzetelność wpisy. Good news=fake news. Czym zatem za pieniądze podatnika i jednocześnie odbiorcy prądu dla (obniżenia?) jego cen bawią się gremia rządowe i ich urzędy (PSE)?
Nie poda |
za cienki w uszach
MojaPV |
Ludzie o czym wy piszecie?! - to jest aukcja rynku mocy!!! Czy wy w ogóle czytacie to co komentujecie? Jednostki "aspirujące do rynku mocy" (że użyję tekstu Takiej Prawdy) to w zdecydowanej większości jednostki wytwórcze a nie jakiś DSR! no litości! Czy nie jest wam teraz głupio? który się przyzna?

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...